Kingston Technology Canvas Go! Plus 64GB SDXC Canvas Go Plus Gen4 200MB/s C10 UHS-I U3 V30
£21.10
£17.58
64GB SDXC Canvas Go Plus Gen4 200MB/s C10 UHS-I U3 V30
- Superior transfer speeds of up to 200MB/s*
- Ideal for shooting 4K UHD video and burst-mode photography on your DSLR
- U3 & V30 speed rating
- Durable***
More Information
| Flash card type | SDXC |
|---|---|
| Flash memory class | Class 10 |
| Capacity | 64 GB |
| SKU | SDG4/64GB |
| EAN | 0740617347678 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Availability | Y |
| Product Family | Canvas Go! Plus |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
for DSLRs, mirrorless cameras and 4K video
Kingston’s Canvas Go! Plus SD card is built for adventurers, offering blazing read speeds of up to 200MB/s and write speeds of up to 160MB/s* for seamless 4K UHD video and burst-mode photography. With U3 and V30 ratings, it ensures smooth, reliable performance, letting you focus on capturing every moment.
Kingston’s Canvas Go! Plus SD is designed for adventurers constantly chasing the perfect shot. With superior transfer speeds of up to 200MB/s*, the Canvas Go! Plus SD card accelerates your workflow and efficiency so that you’ll have more time to take your creativity to new heights on your next journey. Featuring U3 and V30 speed ratings, the Canvas Go! Plus allows you to capture stunning 4K Ultra-HD videos without worrying about slow speeds or dropped frames. It also excels in burst-mode photography, offering smooth, consistent shots. Take your vision on the road with the Canvas Go! Plus SD—where adventure meets creativity.
Superior speeds
Transfer Full HD & 4K UHD content faster with speeds up to 200MB/s*.
Ideal for shooting 4K UHD video and burst mode photography on your mirrorless
High-speeds and improved performance will help accelerate your workflow.
Larger capacities
Capacities up to 1TB** to store 4K photos and videos.
Durable
For peace of mind, cards are extensively tested and proven to be waterproof, temperature proof and X-ray proof.***
Kingston’s Canvas Go! Plus SD card is built for adventurers, offering blazing read speeds of up to 200MB/s and write speeds of up to 160MB/s* for seamless 4K UHD video and burst-mode photography. With U3 and V30 ratings, it ensures smooth, reliable performance, letting you focus on capturing every moment.
Kingston’s Canvas Go! Plus SD is designed for adventurers constantly chasing the perfect shot. With superior transfer speeds of up to 200MB/s*, the Canvas Go! Plus SD card accelerates your workflow and efficiency so that you’ll have more time to take your creativity to new heights on your next journey. Featuring U3 and V30 speed ratings, the Canvas Go! Plus allows you to capture stunning 4K Ultra-HD videos without worrying about slow speeds or dropped frames. It also excels in burst-mode photography, offering smooth, consistent shots. Take your vision on the road with the Canvas Go! Plus SD—where adventure meets creativity.
Superior speeds
Transfer Full HD & 4K UHD content faster with speeds up to 200MB/s*.
Ideal for shooting 4K UHD video and burst mode photography on your mirrorless
High-speeds and improved performance will help accelerate your workflow.
Larger capacities
Capacities up to 1TB** to store 4K photos and videos.
Durable
For peace of mind, cards are extensively tested and proven to be waterproof, temperature proof and X-ray proof.***
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 64 GB |
| Read speed | 200 MB/s |
| Write speed | 100 MB/s |
| Internal memory type | UHS-I |
| Supported file systems | exFAT |
| Flash memory class | Class 10 |
| Flash card type | SDXC |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Video Speed Class | V30 |
| Performance | |
| Write protection switch | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Write protection switch | Yes |
| Security | |
| Write protection switch | Yes |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Internal memory type | UHS-I |
| Supported file systems | exFAT |
| Memory voltage | 3.3 V |
| Country of origin | China, Taiwan |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Capacity | 64 GB |
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 3.3 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.3 g |
| Width | 32 mm |
| Depth | 24 mm |
| Height | 2.1 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 101.6 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 114.3 mm |
| Package depth | 5.59 mm |
| Package weight | 13.27 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 25 pc(s) |
| Master (outer) case width | 114.3 mm |
| Master (outer) case length | 120.7 mm |
| Master (outer) case height | 94 mm |
| Master (outer) case gross weight | 369 g |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Other features | |
| Supported file systems | exFAT |
| Country of origin | China, Taiwan |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
Videos
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Western Digital WD Purple SC QD101 32 GB MicroSDHC...
Shop NowCoreParts CPMICROSDHC10-4GB memory card MicroSD Cl...
Shop NowSanDisk Ultra microSD 64 GB MicroSDHC UHS-I Class ...
Shop NowIntegral 128GB MICRO SDXC CL10 UHS-1 U1 90 MB/S + ...
Shop NowSanDisk SDSQUNR-128G-GN3MN memory card 128 GB Micr...
Shop NowSanDisk Extreme 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk SDSDXW2-064G-GNCIN memory card 64 GB SDXC ...
Shop NowSanDisk Extreme Plus 32 GB MicroSDHC UHS-I
Shop NowADATA Premier SDHC UHS-I U1 Class10 32GB
Shop NowSanDisk Ultra 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowWestern Digital WD Purple SC QD101 64 GB MicroSDXC...
Shop NowHypertec 256MB RS-MMC 0.25 GB
Shop NowSanDisk Extreme 32 GB UHS-I Class 10 SDXC Memory C...
Shop NowSanDisk Ultra 64 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Extreme PRO 32 GB SDHC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Ultra microSD 128 GB MicroSDXC UHS-I Class...
Shop NowSanDisk Ultra microSD 128 GB MicroSDXC UHS-I Class...
Shop NowHypertec CompactFlash Card 256MB memory card 0.25 ...
Shop NowSanDisk Ultra 128 GB MicroSDXC Class 10
Shop NowHypertec CompactFlash Card 1GB
Shop NowIntenso microSDXC 128GB Class 10 UHS-I Professiona...
Shop NowLexar Professional 633x 128 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowIntegral 16GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF 100X TR...
Shop NowIntegral 128GB MICRO SDXC UHS-1 U1 CL10 V10 A1 UP ...
Shop NowIntegral 128GB MICRO SD CARD SDXC UHS-1 U3 CL10 V3...
Shop NowSanDisk SDSQUNR-064G-GN3MN memory card 64 GB Micro...
Shop NowVerbatim Pro 64 GB MicroSDXC UHS Class 10
Shop NowIntegral 128GB SDXC CL10 UHS 1 U1 80 MB/S
Shop NowSanDisk Extreme 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Ultra 64 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowKioxia Exceria 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Ultra 32 GB SDHC UHS-I Class 10
Shop NowVerbatim Premium 32 GB SDHC Class 10
Shop NowKioxia EXCERIA G2
Shop NowSanDisk 64GB SDXC Class 4
Shop NowSanDisk Ultra 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowKingston Technology 64GB microSDXC Canvas Go Plus ...
Shop NowKioxia Exceria 32 GB MicroSDHC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Ultra 32GB SDHC Mem Card 100MB/s UHS-I Cla...
Shop NowSanDisk Ultra 32 GB MicroSDHC Class 10
Shop NowSanDisk 64GB Ultra microSDXC Class 10
Shop NowKingston Technology 128GB microSDXC Canvas Select ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Kingston Technology Canvas Go! Plus 64...
£21.10
£17.58
|
Hypertec CompactFlash Card 1GB
£27.72
£23.10
|
Popular
Hypertec CompactFlash Card 256MB memor...
£15.84
£13.20
|
Recommended
Hypertec 256MB RS-MMC 0.25 GB
£15.84
£13.20
|
Hot Product
SanDisk 64GB SDXC Class 4
£20.38
£16.98
|
New
Verbatim Premium 32 GB SDHC Class 10
£16.00
£13.33
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SDG4/64GB
|
HYCFM0101G
|
HYCFM01256
|
HYMMC02256
|
SDSDB-064G-B35
|
43963
|
| Manufacturer |
Kingston Technology
|
Hypertec
|
Hypertec
|
Hypertec
|
Sandisk
|
Verbatim
|
| Flash card type |
SDXC
|
CompactFlash
|
CompactFlash
|
MMC
|
SDXC
|
SDHC
|
| Flash memory class |
Class 10
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Class 4
|
Class 10
|
| Capacity |
64GB to 128GB
|
1GB to 2GB
|
N/A
|
N/A
|
64GB to 128GB
|
32GB to 48GB
|