Kioxia Exceria 32 GB MicroSDHC UHS-I Class 10
£21.92
£18.27
32GB MicroSDHC, 100 MB/s, UHS-I, C10, U1, 15.0 x 11.0 x 1.0 mm
- Full HD Video Recording
- Android Compatible
- Waterproof
- Shock Proof
- X-ray Proof
- Temperature Durability
- ESD Immunity
- Overheating/Ignition Prevention
More Information
| Flash card type | MicroSDHC |
|---|---|
| Flash memory class | Class 10 |
| Capacity | 32 GB |
| SKU | LMEX1L032GG2 |
| EAN | 4582563850804 |
| Manufacturer | KIOXIA |
| Availability | Y |
Description
KIOXIA EXCERIA microSD memory cards use BiCS FLASH™ 3D flash memory technology to deliver capacities up to 256GB, allowing you to keep your pictures, songs or videos with you. With a read speed up to 100 MB/s(1), taking pictures and recording video on your mobile device is a breeze so you can focus on getting your best shot.
Flexibility for All Exciting Memories
With high read speed and a wide range of capacity options, the EXERIA microSD memory cards' flexibility will take your next exciting adventure to a new level.
Capture Whenever and Wherever You Need
Record up to 1,490 minutes of Full HD (21Mbps) movie and shoot up to 38,510 photos (18MPixel) whenever you need and wherever it might be.
Flexibility for All Exciting Memories
With high read speed and a wide range of capacity options, the EXERIA microSD memory cards' flexibility will take your next exciting adventure to a new level.
Capture Whenever and Wherever You Need
Record up to 1,490 minutes of Full HD (21Mbps) movie and shoot up to 38,510 photos (18MPixel) whenever you need and wherever it might be.
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 32 GB |
| Read speed | 100 MB/s |
| Internal memory type | UHS-I |
| Flash memory class | Class 10 |
| Flash card type | MicroSDHC |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Design | |
| Product colour | Blue |
| Protection features | Shock resistant, Waterproof, X-ray proof |
| Features | |
| Product colour | Blue |
| Protection features | Shock resistant, Waterproof, X-ray proof |
| Technical details | |
| Product colour | Blue |
| Internal memory type | UHS-I |
| Protection features | Shock resistant, Waterproof, X-ray proof |
| Memory adapter included | SD |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Capacity | 32 GB |
| Harmonized System (HS) code | 85235190 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 0.3 g |
| Width | 11 mm |
| Depth | 1 mm |
| Height | 15 mm |
| Packaging content | |
| Memory adapter included | SD |
| Packaging data | |
| Memory adapter included | SD |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85235190 |
| Other features | |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Compliance certificates | RoHS |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Integral 4GB MICRO SD INDUSTRIAL -40+85 PSEUDO SLC
Shop NowSanDisk SDSQUNR-128G-GN3MN memory card 128 GB Micr...
Shop NowIntegral 64GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF UDMA 7 ...
Shop NowIntegral 32GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF UDMA 7 ...
Shop NowVerbatim Pro 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Ultra 128 GB SDXC UHS-I
Shop NowSanDisk Ultra 128 GB MicroSDXC Class 10
Shop NowTeam Group TUSDX128GCL10U03 memory card 128 GB Mic...
Shop NowWestern Digital WD Purple SC QD101 64 GB MicroSDXC...
Shop NowKingston Technology High Endurance 128 GB MicroSD ...
Shop NowSanDisk SDSQXAA-128G-GN6XN memory card 128 GB Micr...
Shop NowIntegral 32GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF UDMA 7 ...
Shop NowWestern Digital WD Purple SC QD101 64 GB MicroSDXC...
Shop NowKioxia EXCERIA PLUS G2
Shop NowLexar BLUE PLUS 128 GB MicroSDXC UHS-I
Shop NowKioxia EXCERIA PLUS G2
Shop NowKioxia EXCERIA PLUS G3 128 GB MicroSDXC UHS-I Clas...
Shop NowSanDisk Extreme PRO 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Extreme PRO 32 GB SDHC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Extreme PRO 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 1...
Shop NowHypertec CompactFlash Card 1GB
Shop NowSanDisk Ultra microSD 128 GB MicroSDXC UHS-I Class...
Shop NowKingston Technology High Endurance 64 GB MicroSD U...
Shop NowLexar 633x 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk SDSQXAO-128G-GNCZN memory card 128 GB Micr...
Shop NowVerbatim Pro 64 GB MicroSDXC UHS Class 10
Shop NowApacer microSDXC UHS-I U1 Class10 memory card 64 G...
Shop NowSanDisk Extreme Pro 32 GB MicroSDHC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Extreme 32 GB MicroSDHC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Ultra 128 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Ultra microSD 128 GB MicroSDXC UHS-I Class...
Shop NowSanDisk Ultra 128 GB UHS-I Class 10 MicroSDXC Memo...
Shop NowKingston Technology 128GB microSDXC Canvas Go Plus...
Shop NowSanDisk Extreme 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowVerbatim Premium 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowKioxia EXCERIA G3 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowLexar LSD256CBEU633 memory card 256 GB SDXC UHS Cl...
Shop NowSanDisk Ultra 32 GB MicroSDHC Class 10
Shop NowKingston Technology 8GB microSDHC Industrial C10 A...
Shop NowKingston Technology 256GB microSDXC Canvas Select ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Kioxia Exceria 32 GB MicroSDHC UHS-I C...
£21.92
£18.27
|
Hypertec CompactFlash Card 1GB
£27.72
£23.10
|
Popular
Lexar LSD256CBEU633 memory card 256 GB...
£37.99
£31.66
|
Hot Product
Verbatim Premium 128 GB MicroSDXC UHS-...
£27.89
£23.24
|
New
Verbatim Pro 64 GB MicroSDXC UHS Class...
£36.90
£30.75
|
Recommended
Apacer microSDXC UHS-I U1 Class10 memo...
£39.54
£32.95
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LMEX1L032GG2
|
HYCFM0101G
|
LSD256CBEU633
|
44085
|
47042
|
AP64GMCSX10U5-R
|
| Manufacturer |
KIOXIA
|
Hypertec
|
Lexar
|
Verbatim
|
Verbatim
|
Apacer
|
| Flash card type |
MicroSDHC
|
CompactFlash
|
SDXC
|
MicroSDXC
|
MicroSDXC
|
MicroSDXC
|
| Flash memory class |
Class 10
|
N/A
|
Class 10
|
Class 10
|
Class 10
|
Class 10
|
| Capacity |
32GB to 48GB
|
1GB to 2GB
|
256GB and more
|
128GB to 256GB
|
64GB to 128GB
|
64GB to 128GB
|