Integral 16GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF 100X TRANSFER
£16.73
£13.94
16GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF 100X TRANSFER
- CompactFlash Association approved
- Complete with free protective case
- 5 year warranty
More Information
| Flash card type | CFast |
|---|---|
| Capacity | 16 GB |
| SKU | INCF16GV2 |
| EAN | 5055288438644 |
| Manufacturer | Integral |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Great value memory cards perfect for amateur and professional photographers.
Integral CompactFlash memory cards are great value and perfect for amateur and professional photographers.
Integral CompactFlash memory cards are great value and perfect for amateur and professional photographers.
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 16 GB |
| Interface | 50 pin |
| Flash card type | CFast |
| Performance | |
| Interface | 50 pin |
| Features | |
| Interface | 50 pin |
| Technical details | |
| Interface | 50 pin |
| Capacity | 16 GB |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 12 g |
| Width | 36 mm |
| Depth | 3.3 mm |
| Height | 43 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 93 mm |
| Package height | 8 mm |
| Package depth | 137 mm |
| Package weight | 20 g |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Other features | |
| Interface | 50 pin |
| Compliance certificates | RoHS |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Hypertec 256MB RS-MMC 0.25 GB
Shop NowIntegral 4GB SDHC MLC FLASH CL10 20 MB/S
Shop NowTeam Group microSDHC 8GB Class 10
Shop NowADATA Premier SDHC UHS-I U1 Class10 32GB
Shop NowWestern Digital WD Purple SC QD101 64 GB MicroSDXC...
Shop NowSanDisk Ultra microSD 32 GB MiniSDHC UHS-I Class 1...
Shop NowIntegral 128GB MICRO SDXC UHS-1 U1 CL10 V10 A1 UP ...
Shop NowSanDisk Ultra 128 GB MicroSDXC Class 10
Shop NowSanDisk Ultra microSD 64 GB MicroSDHC UHS-I Class ...
Shop NowSanDisk Extreme Plus 32 GB MicroSDHC UHS-I
Shop NowSanDisk Ultra 64 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowLexar Professional 633x 128 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Ultra 32 GB SDHC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Ultra microSD 128 GB MicroSDXC UHS-I Class...
Shop NowSanDisk Ultra microSD 128 GB MicroSDXC UHS-I Class...
Shop NowHama 00123979 memory card 64 GB MicroSDXC Class 3 ...
Shop NowTeam Group 16GB Micro SDHC MicroSDHC UHS-I Class 1...
Shop NowLexar BLUE PLUS 32 GB MicroSDXC UHS-I
Shop NowKioxia Exceria 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowIntegral 128GB MICRO SD CARD SDXC UHS-1 U3 CL10 V3...
Shop NowHypertec CompactFlash Card 256MB memory card 0.25 ...
Shop NowKingston Technology High Endurance 64 GB MicroSD U...
Shop NowVerbatim Premium 16 GB MicroSDHC Class 10
Shop NowIntegral 8GB SDHC MLC FLASH CL10 80 MB/S ULTIMAPRO
Shop NowSanDisk Extreme Pro 32 GB MicroSDHC UHS-I Class 10
Shop NowIntegral 128GB SDXC CL10 UHS 1 U1 80 MB/S
Shop NowIntegral 8GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF 100X TRA...
Shop NowKioxia EXCERIA G3 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Ultra 64 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Extreme 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowADATA 32GB, microSDHC, Class 10 UHS-I
Shop NowTeam Group 32GB Micro SDHC MicroSDHC UHS-I Class 1...
Shop NowSanDisk SDSQUNR-064G-GN3MN memory card 64 GB Micro...
Shop NowSanDisk 64GB SDXC Class 4
Shop NowKingston Technology 64GB microSDXC Canvas Go Plus ...
Shop NowSanDisk Ultra microSD 32 GB MicroSDHC UHS-I Class ...
Shop NowSanDisk Ultra 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowVerbatim Premium 32 GB MicroSDHC Class 10
Shop NowSanDisk SDSQUNR-032G-GN3MN memory card 32 GB Micro...
Shop NowSanDisk Ultra 32GB SDHC Mem Card 100MB/s UHS-I Cla...
Shop NowSanDisk 64GB Ultra microSDXC Class 10
Shop NowKingston Technology 128GB microSDXC Canvas Select ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
Integral 16GB COMPACT FLASH MEMORY CAR...
£16.73
£13.94
|
Popular
Integral 8GB COMPACT FLASH MEMORY CARD...
£13.73
£11.44
|
Hypertec CompactFlash Card 256MB memor...
£15.84
£13.20
|
New
Hypertec 256MB RS-MMC 0.25 GB
£15.84
£13.20
|
Bestseller
Integral 4GB SDHC MLC FLASH CL10 20 MB/S
£13.56
£11.30
|
Hot Product
Team Group microSDHC 8GB Class 10
£18.06
£15.05
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
INCF16GV2
|
INCF8GV2
|
HYCFM01256
|
HYMMC02256
|
INSDH4G10V1
|
TUSDH8GCL1003
|
| Manufacturer |
Integral
|
Integral
|
Hypertec
|
Hypertec
|
Integral
|
Team Group
|
| Flash card type |
CFast
|
CFast
|
CompactFlash
|
MMC
|
SD
|
MicroSDHC
|
| Flash memory class |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Class 10
|
| Capacity |
16GB to 24GB
|
8GB to 12GB
|
N/A
|
N/A
|
4GB to 5GB
|
8GB to 12GB
|