Intenso microSDXC 128GB Class 10 UHS-I Professional - Extended Capacity SD (MicroSDHC)
£18.91
£15.76
128GB Micro SD Card Class 10 UHS-I, U3, V30 Professional
- Capacities: 16 GB / 32 GB / 64 GB / 128 GB
- Data transfer rates:
- Class 10 (Guaranteed minimum speed: 10 MB/s)
- U3 (Guaranteed minimum speed: 30 MB/s with supported data streams)
- V30 (Guaranteed minimum speed: 30 MB/s for video shots)
- Reading performance: up to 100 MB/s
- Writing performance: up to 45 MB/s
- Accessories: SD adapter
More Information
| Flash card type | MicroSDXC |
|---|---|
| Flash memory class | Class 10 |
| Capacity | 128 GB |
| SKU | 3433491 |
| EAN | 4034303030095 |
| Manufacturer | Intenso |
| Availability | Y |
Description
Professional equipment for high-end devices
The microSDHC / SDXC cards not only offer maximum performance for smartphones and tablets, but are also particularly suitable for action cameras. As a result, not a moment of an eventful adventure is lost and every exciting detail is captured. Extreme conditions require extreme speeds: thanks to the high-speed standard UHS-I (Ultra High Speed), the memory card enables reading performances of 100 MB/s and writing performances of 45 MB/s. Large storage capacities of up to 128 GB enable uninterrupted recordings and plenty of storage space for photos, videos, music and other memory-intensive files and apps.
The microSDHC / SDXC cards not only offer maximum performance for smartphones and tablets, but are also particularly suitable for action cameras. As a result, not a moment of an eventful adventure is lost and every exciting detail is captured. Extreme conditions require extreme speeds: thanks to the high-speed standard UHS-I (Ultra High Speed), the memory card enables reading performances of 100 MB/s and writing performances of 45 MB/s. Large storage capacities of up to 128 GB enable uninterrupted recordings and plenty of storage space for photos, videos, music and other memory-intensive files and apps.
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 128 GB |
| Read speed | 100 MB/s |
| Write speed | 45 MB/s |
| Internal memory type | UHS-I |
| Flash memory class | Class 10 |
| Flash card type | MicroSDXC |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Video Speed Class | V30 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Protection features | Shock resistant, Temperature proof, Waterproof, X-ray proof |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Protection features | Shock resistant, Temperature proof, Waterproof, X-ray proof |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Internal memory type | UHS-I |
| Protection features | Shock resistant, Temperature proof, Waterproof, X-ray proof |
| Memory adapter included | SD |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Capacity | 128 GB |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1 g |
| Width | 15 mm |
| Depth | 11 mm |
| Height | 1 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 150 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 108 mm |
| Package depth | 4 mm |
| Package weight | 16 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Memory adapter included | SD |
| Packaging content | |
| Memory adapter included | SD |
| Other features | |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Patriot Memory VX Series 64 GB MicroSDXC UHS-I Cla...
Shop NowCoreParts CPMICROSDHC10-4GB memory card MicroSD Cl...
Shop NowSanDisk Ultra 128 GB MicroSDXC Class 10
Shop NowIntegral 128GB MICRO SDXC UHS-1 U1 CL10 V10 A1 UP ...
Shop NowSanDisk Extreme 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Extreme PRO 32 GB SDHC UHS-I Class 10
Shop NowPatriot Memory VX Series 32 GB MicroSDXC UHS-I Cla...
Shop NowHama SDHC 32GB Class 10 UHS-I 80MB/S
Shop NowKioxia EXCERIA PLUS G2
Shop NowHypertec 256MB RS-MMC 0.25 GB
Shop NowPatriot Memory VX Series 16 GB MicroSDXC UHS-I Cla...
Shop NowLexar BLUE PLUS 32 GB MicroSDXC UHS-I
Shop NowSanDisk Ultra microSD 128 GB MicroSDXC UHS-I Class...
Shop NowHama 00124136 memory card 64 GB SDXC UHS-I Class 1...
Shop NowHama 00123979 memory card 64 GB MicroSDXC UHS Clas...
Shop NowTeam Group 16GB Micro SDHC MicroSDHC UHS-I Class 1...
Shop NowSanDisk Ultra 64 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowHama microSDXC 64GB UHS-I Class 10
Shop NowHypertec CompactFlash Card 1GB
Shop NowSanDisk Ultra microSD 128 GB MicroSDXC UHS-I Class...
Shop NowKioxia Exceria 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowHypertec CompactFlash Card 256MB memory card 0.25 ...
Shop NowTeam Group microSDHC 8GB Class 10
Shop NowSanDisk Extreme 32 GB MicroSDHC UHS-I Class 10
Shop NowADATA 64GB, microSDHC, Class 10 UHS-I
Shop NowIntegral 16GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF 100X TR...
Shop NowPhilips FM08MP45B/00 memory card 8 GB MicroSDHC UH...
Shop NowSanDisk High Endurance 64 GB MicroSDXC UHS-I Class...
Shop NowLexar Professional 633x 128 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowKingston Technology High Endurance 64 GB MicroSD U...
Shop NowPatriot Memory PSF16GMDC10 memory card 16 GB Micro...
Shop NowIntegral 128GB MICRO SD CARD SDXC UHS-1 U3 CL10 V3...
Shop NowSanDisk Extreme 64 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowIntegral 128GB SDXC CL10 UHS 1 U1 80 MB/S
Shop NowSanDisk Extreme Pro 32 GB MicroSDHC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Ultra 32 GB SDHC UHS-I Class 10
Shop NowTeam Group TUSDX64GCL10U03 memory card 64 GB Micro...
Shop NowKingston Technology 64GB micSDXC Canvas Select Plu...
Shop NowADATA 32GB, microSDHC, Class 10 UHS-I
Shop NowSanDisk 64GB SDXC Class 4
Shop NowSanDisk Ultra 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Ultra 64 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowKingston Technology 64GB microSDXC Canvas Go Plus ...
Shop NowPatriot Memory PSF32GMDC10 memory card 32 GB Micro...
Shop NowTeam Group 32GB Micro SDHC MicroSDHC UHS-I Class 1...
Shop NowSanDisk Ultra 128 GB UHS-I Class 10 MicroSDXC Memo...
Shop NowKioxia EXCERIA G3 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Ultra 32 GB MicroSDHC Class 10
Shop NowSanDisk 64GB Ultra microSDXC Class 10
Shop NowPatriot Memory PSF64GMDC10 memory card 64 GB Micro...
Shop NowKingston Technology 128GB microSDXC Canvas Select ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
Intenso microSDXC 128GB Class 10 UHS-I...
£18.91
£15.76
|
Recommended
Hypertec CompactFlash Card 1GB
£27.72
£23.10
|
Hypertec CompactFlash Card 256MB memor...
£15.84
£13.20
|
New
Hypertec 256MB RS-MMC 0.25 GB
£15.84
£13.20
|
Bestseller
Team Group microSDHC 8GB Class 10
£18.06
£15.05
|
Popular
SanDisk 64GB SDXC Class 4
£20.63
£17.19
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
3433491
|
HYCFM0101G
|
HYCFM01256
|
HYMMC02256
|
TUSDH8GCL1003
|
SDSDB-064G-B35
|
| Manufacturer |
Intenso
|
Hypertec
|
Hypertec
|
Hypertec
|
Team Group
|
Sandisk
|
| Flash card type |
MicroSDXC
|
CompactFlash
|
CompactFlash
|
MMC
|
MicroSDHC
|
SDXC
|
| Flash memory class |
Class 10
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Class 10
|
Class 4
|
| Capacity |
128GB to 256GB
|
1GB to 2GB
|
N/A
|
N/A
|
8GB to 12GB
|
64GB to 128GB
|