Kingston Technology 64GB microSDXC Canvas Go Plus Gen4 200MB/s A2 U3 V30 Card + Adapter
£20.42
£17.02
64GB microSDXC Canvas Go Plus Gen4 200MB/s A2 U3 V30 Card + Adapter
- Superior transfer speeds up to 200MB/s*
- Ideal for mobile gaming, drones, action cams, and AndroidTM devices
- U3 & V30 speed performance
- Supports A2 app performance class
- Durable**
More Information
| Flash card type | MicroSD |
|---|---|
| Flash memory class | Class 10 |
| Capacity | 64 GB |
| SKU | SDCG4/64GB |
| EAN | 0740617347890 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Availability | Y |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
For mobile gaming, drones, action cams and Android™ devices
Kingston’s Canvas Go! Plus microSD is built for adventure seekers and mobile gamers, delivering read speeds of up to 200MB/s* for seamless 4K UHD recording and fast app performance. With U3 and V30 ratings, it ensures smooth action camera and drone footage, while A2 class boosts mobile gaming.
Kingston’s Canvas Go! Plus microSD is designed for adventure seekers and mobile gamers who demand high performance on the go. With lightning-fast transfer speeds of up to 200MB/s*, it streamlines your workflow, allowing you to spend more time capturing and creating.
Optimised for action cameras and drones, the U3 and V30 speed ratings enable smooth, uninterrupted recording of stunning 4K Ultra-HD videos, even in fast-paced scenarios. Whether you're documenting extreme sports or capturing breathtaking aerial footage, the Canvas Go! Plus delivers reliable, lag-free performance.
For mobile gaming enthusiasts, the A2 Application Performance Class ensures faster app load times and seamless gameplay on smartphones and tablets. Say goodbye to frustrating delays and hello to an enhanced gaming experience wherever you are.
With an optional SD adapter, the Canvas Go! Plus provides added versatility, making it compatible with a wide range of SD-enabled devices."
Superior speeds
Capture content and transfer faster in Full HD & 4K UHD with speeds up to 200MB/s.*
Ideal for drones and action cameras
High speeds with UHS Speed Class 3 (U3) & Video Speed Class 30 (V30) ratings.
Supports A2 app performance class
Experience faster app load times and seamless gameplay.
Durable
For peace of mind, cards are extensively tested and proven to be waterproof, temperature proof and X-ray proof.**
Kingston’s Canvas Go! Plus microSD is built for adventure seekers and mobile gamers, delivering read speeds of up to 200MB/s* for seamless 4K UHD recording and fast app performance. With U3 and V30 ratings, it ensures smooth action camera and drone footage, while A2 class boosts mobile gaming.
Kingston’s Canvas Go! Plus microSD is designed for adventure seekers and mobile gamers who demand high performance on the go. With lightning-fast transfer speeds of up to 200MB/s*, it streamlines your workflow, allowing you to spend more time capturing and creating.
Optimised for action cameras and drones, the U3 and V30 speed ratings enable smooth, uninterrupted recording of stunning 4K Ultra-HD videos, even in fast-paced scenarios. Whether you're documenting extreme sports or capturing breathtaking aerial footage, the Canvas Go! Plus delivers reliable, lag-free performance.
For mobile gaming enthusiasts, the A2 Application Performance Class ensures faster app load times and seamless gameplay on smartphones and tablets. Say goodbye to frustrating delays and hello to an enhanced gaming experience wherever you are.
With an optional SD adapter, the Canvas Go! Plus provides added versatility, making it compatible with a wide range of SD-enabled devices."
Superior speeds
Capture content and transfer faster in Full HD & 4K UHD with speeds up to 200MB/s.*
Ideal for drones and action cameras
High speeds with UHS Speed Class 3 (U3) & Video Speed Class 30 (V30) ratings.
Supports A2 app performance class
Experience faster app load times and seamless gameplay.
Durable
For peace of mind, cards are extensively tested and proven to be waterproof, temperature proof and X-ray proof.**
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 64 GB |
| Read speed | 200 MB/s |
| Write speed | 100 MB/s |
| Internal memory type | UHS-I |
| Supported file systems | exFAT |
| Flash memory class | Class 10 |
| Flash card type | MicroSD |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Video Speed Class | V30 |
| Application performance class | A2 |
| Design | |
| Product colour | Black, Turquoise |
| Features | |
| Product colour | Black, Turquoise |
| Technical details | |
| Product colour | Black, Turquoise |
| Internal memory type | UHS-I |
| Supported file systems | exFAT |
| Memory voltage | 3.3 V |
| Memory adapter included | SD |
| Country of origin | China, Taiwan |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Capacity | 64 GB |
| Power | |
| Memory voltage | 3.3 V |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 0.23 g |
| Width | 15 mm |
| Depth | 11 mm |
| Height | 1 mm |
| Memory adapter size (WxDxH) | 32 x 24 x 2.1 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 101.6 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 114.3 mm |
| Package depth | 5.59 mm |
| Package weight | 12.73 g |
| Memory adapter included | SD |
| Packaging content | |
| Memory adapter included | SD |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 25 pc(s) |
| Master (outer) case width | 114.3 mm |
| Master (outer) case length | 120.7 mm |
| Master (outer) case height | 94 mm |
| Master (outer) case gross weight | 368.58 g |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Other features | |
| Supported file systems | exFAT |
| Country of origin | China, Taiwan |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
Videos
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Hypertec 256MB RS-MMC 0.25 GB
Shop NowIntegral 128GB MICRO SDXC CL10 UHS-1 U1 90 MB/S + ...
Shop NowSanDisk SDSQUNR-128G-GN3MN memory card 128 GB Micr...
Shop NowSanDisk Ultra microSD 64 GB MicroSDHC UHS-I Class ...
Shop NowSanDisk Extreme 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowCoreParts CPMICROSDHC10-4GB memory card MicroSD Cl...
Shop NowSanDisk SDSDXW2-064G-GNCIN memory card 64 GB SDXC ...
Shop NowSanDisk Extreme Plus 32 GB MicroSDHC UHS-I
Shop NowWestern Digital WD Purple SC QD101 32 GB MicroSDHC...
Shop NowWestern Digital WD Purple SC QD101 64 GB MicroSDXC...
Shop NowADATA Premier SDHC UHS-I U1 Class10 32GB
Shop NowSanDisk Ultra 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowIntegral 16GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF 100X TR...
Shop NowSanDisk Ultra microSD 128 GB MicroSDXC UHS-I Class...
Shop NowSanDisk Ultra microSD 128 GB MicroSDXC UHS-I Class...
Shop NowHypertec CompactFlash Card 256MB memory card 0.25 ...
Shop NowSanDisk Ultra 128 GB MicroSDXC Class 10
Shop NowSanDisk Extreme PRO 32 GB SDHC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Ultra microSD 32 GB MiniSDHC UHS-I Class 1...
Shop NowIntenso microSDXC 128GB Class 10 UHS-I Professiona...
Shop NowLexar Professional 633x 128 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Ultra 64 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Extreme 32 GB UHS-I Class 10 SDXC Memory C...
Shop NowIntegral 128GB MICRO SD CARD SDXC UHS-1 U3 CL10 V3...
Shop NowIntegral 128GB MICRO SDXC UHS-1 U1 CL10 V10 A1 UP ...
Shop NowSanDisk Extreme 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Ultra 32 GB SDHC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Ultra 64 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk SDSQUNR-064G-GN3MN memory card 64 GB Micro...
Shop NowKioxia Exceria 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowIntegral 128GB SDXC CL10 UHS 1 U1 80 MB/S
Shop NowVerbatim Pro 64 GB MicroSDXC UHS Class 10
Shop NowSanDisk SDSDB-032G-B35 memory card 32 GB SDHC
Shop NowKioxia EXCERIA G2
Shop NowVerbatim Premium 32 GB SDHC Class 10
Shop NowSanDisk 64GB SDXC Class 4
Shop NowKingston Technology 128GB microSDXC Canvas Go Plus...
Shop NowSanDisk Ultra 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Ultra 32GB SDHC Mem Card 100MB/s UHS-I Cla...
Shop NowKioxia Exceria 32 GB MicroSDHC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk 64GB Ultra microSDXC Class 10
Shop NowKingston Technology 128GB microSDXC Canvas Select ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Kingston Technology 64GB microSDXC Can...
£20.42
£17.02
|
Recommended
Hypertec CompactFlash Card 256MB memor...
£15.84
£13.20
|
Hypertec 256MB RS-MMC 0.25 GB
£15.84
£13.20
|
Popular
SanDisk 64GB SDXC Class 4
£20.38
£16.98
|
New
Verbatim Premium 32 GB SDHC Class 10
£16.00
£13.33
|
Hot Product
SanDisk SDSDB-032G-B35 memory card 32...
£14.95
£12.46
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SDCG4/64GB
|
HYCFM01256
|
HYMMC02256
|
SDSDB-064G-B35
|
43963
|
SDSDB-032G-B35
|
| Manufacturer |
Kingston Technology
|
Hypertec
|
Hypertec
|
Sandisk
|
Verbatim
|
Sandisk
|
| Flash card type |
MicroSD
|
CompactFlash
|
MMC
|
SDXC
|
SDHC
|
SDHC
|
| Flash memory class |
Class 10
|
N/A
|
N/A
|
Class 4
|
Class 10
|
N/A
|
| Capacity |
64GB to 128GB
|
N/A
|
N/A
|
64GB to 128GB
|
32GB to 48GB
|
32GB to 48GB
|