CHERRY XS Complete G84-5200 keyboard USB QWERTY US English Black
£86.98
£72.48
QWERTY, UK, USB + PS/2, 550 g, 2.5 m, 25 mA
- Complete layout with numeric keypad. Ideal for applications requiring the frequent input of figures
- High degree of reliability and precise keystroke feel thanks to individual keys with Gold Crosspoint contacts (Cherry ML technology)
- Ideal for continuous usage due to the long operating life in excess of 20 million key confirmations per individual key
- Compact dimensions and very low overall build height, ideal for restricted spaces and for 19" applications
- Standardised measurements and installation dimensions of the complete XS product family - the keyboard can be adapted to every application
- Lightweight - for applications where every gram counts
More Information
| Device interface | USB |
|---|---|
| Mouse included | No |
| Connectivity technology | Wired |
| Backlight | No |
| SKU | G84-5200LCMEU-2 |
| EAN | 4025112071027 |
| Manufacturer | CHERRY |
| Availability | Y |
| Product Family | XS |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
The compact keyboard "XS Complete" (G84-5200) offers a full keyboard layout complete with number block and is ideal for all applications with limited space and requiring frequent number entries.
Specifications
| Keyboard | |
|---|---|
| Keyboard key switch | Mechanical |
| USB hub | No |
| Fingerprint reader | No |
| Purpose | PC/Server |
| Recommended usage | Office |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard number of keys | 103 |
| Wrist rest | No |
| Windows keys | Yes |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard language | US English |
| Connectivity technology | Wired |
| Certification | cURus, c-tick, VCCI, CE, FCC, VDE, BSMI |
| Device interface | USB |
| Keyboard keys operating life | 20 million characters |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 2.5 m |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Keyboard style | Straight |
| Ergonomic design | Yes |
| Backlight | No |
| Game edition | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Wrist rest | No |
| LED indicators | Yes |
| Certification | cURus, c-tick, VCCI, CE, FCC, VDE, BSMI |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Ergonomic design | Yes |
| Backlight | No |
| Game edition | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Windows keys | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Ergonomics | |
| Plug and Play | Yes |
| Cable length | 2.5 m |
| LED indicators | Yes |
| Features | |
| Plug and Play | Yes |
| Cable length | 2.5 m |
| Power | |
| Power consumption | 25 mA |
| Power source type | USB |
| Mouse | |
|---|---|
| Mouse included | No |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Certificates | |
| Certification | cURus, c-tick, VCCI, CE, FCC, VDE, BSMI |
| Packaging content | |
| Interface adapters included | USB female - PS/2 male |
| Weight & dimensions | |
| Keyboard weight | 550 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 374 x 18 x 139 mm |
| Packaging data | |
| Interface adapters included | USB female - PS/2 male |
| Package weight | 680 g |
| Package width | 393 mm |
| Package height | 196 mm |
| Package depth | 33 mm |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 21 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Other features | |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wired |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Contour Design Balance Keyboard Wireless - UK Layo...
Shop NowCHERRY JK-A0400EU-2 keyboard Office USB QWERTY US ...
Shop NowLogitech MK850 Performance
Shop NowRazer Blackwidow V3 Tenkeyless keyboard Gaming USB...
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowKeychron K2v2 keyboard Universal USB + Bluetooth Q...
Shop NowKeychron K2v2 keyboard Universal USB + Bluetooth Q...
Shop NowCHERRY Stream Desktop Recharge keyboard Mouse incl...
Shop NowCHERRY Stream Desktop Recharge keyboard Mouse incl...
Shop NowCHERRY Stream Desktop Recharge keyboard Mouse incl...
Shop NowLogitech MX Keys Mini Minimalist Wireless Illumina...
Shop NowKeychron K2v2 keyboard Office USB + Bluetooth QWER...
Shop NowKeychron K2v2 keyboard Universal USB + Bluetooth Q...
Shop NowKeychron K2v2 keyboard Universal USB + Bluetooth Q...
Shop NowLogitech Master MX Keys for Business
Shop NowLogitech Master MX Keys for Business
Shop NowLogitech MX Master Keys for Business
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowLogitech Master MX Keys Mini Minimalist Wireless I...
Shop NowLogitech MX Keys Mini For Business
Shop NowDucky One3 Daybreak SF keyboard Gaming USB UK Engl...
Shop NowDucky One3 Matcha TKL keyboard Gaming USB UK Engli...
Shop NowDucky One3 Matcha TKL keyboard Gaming USB UK Engli...
Shop NowDucky One3 Matcha keyboard Gaming USB UK English B...
Shop NowDucky One3 Matcha TKL keyboard Gaming USB UK Engli...
Shop NowDucky One3 Matcha keyboard Gaming USB UK English B...
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowLogitech G G G413 SE Mechanical Gaming Keyboard
Shop NowLogitech Signature MK650 Combo for Business
Shop NowLogitech Signature MK650 Combo for Business
Shop NowLogitech Signature MK650 Combo for Business
Shop NowCHERRY DW 9500 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowCHERRY DW 9500 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowPhilips 6000 series SPT6607B/26 keyboard Mouse inc...
Shop NowCHERRY KW 9200 MINI
Shop NowCHERRY KW 9200 MINI keyboard Universal USB + RF Wi...
Shop NowKeychron K6P-J3 keyboard Home/Office USB + Bluetoo...
Shop NowLogitech MX Keys S
Shop NowRazer Ornata V3 Tenkeyless keyboard Gaming USB QWE...
Shop NowLogitech MX Keys S
Shop NowLogitech Master MX Keys S
Shop NowCHERRY KC 200 MX keyboard Universal USB QWERTY Eng...
Shop NowDucky One 3 SF Doom Limited Edition keyboard Gamin...
Shop NowDucky One3 SF Doom Limited Edition keyboard Gaming...
Shop NowLogitech MX Keys S
Shop NowR-Go Tools Ergonomic keyboard R-Go Split Break wit...
Shop NowRazer RZ03-04690100-R3M1 keyboard Gaming USB QWERT...
Shop NowLenovo ZG38C05805 keyboard Universal USB + Bluetoo...
Shop NowLogitech 920-012463 keyboard Office RF Wireless + ...
Shop NowMicrosoft Ergonomic Desktop keyboard Mouse include...
Shop NowKeychron K3 Max keyboard Universal USB + RF Wirele...
Shop NowLogitech 920-012459 keyboard Office RF Wireless + ...
Shop NowDas Keyboard DKP13-PRMXT00-UK keyboard USB QWERTY ...
Shop NowMicrosoft Surface (2nd Edition) keyboard Home/Offi...
Shop NowASUS TUF Gaming K3 Gen II keyboard USB Black
Shop NowApple Magic keyboard Universal USB + Bluetooth QWE...
Shop NowKeychron K5 Max keyboard Universal USB + RF Wirele...
Shop NowKeychron K5 Max keyboard Universal USB + RF Wirele...
Shop NowHYPER HS2310NO keyboard Home/Office Bluetooth QWER...
Shop NowKeychron K10 Max keyboard Universal USB + RF Wirel...
Shop NowCHERRY KW 300W MX keyboard Home USB + Bluetooth QW...
Shop NowHP 685 Comfort Dual-Mode Keyboard and Mouse Combo
Shop NowContour Design Contour Balance Full-Size Keyboard ...
Shop NowKeychron V6 Max keyboard Universal USB + RF Wirele...
Shop NowKeychron V6 Max keyboard Universal USB + RF Wirele...
Shop NowAccuratus 104V2 keyboard Medical USB QWERTY UK Eng...
Shop NowDucky One 3 Classic keyboard Gaming USB US English...
Shop NowDELL Pro 7 Slim KM726 keyboard Mouse included Home...
Shop NowKinesis KIN-FS2-01 keyboard Office USB QWERTY UK E...
Shop NowLogitech MK850 Performance
Shop NowLogitech MK850 Performance
Shop NowCHERRY STREAM keyboard Office USB QWERTY US Englis...
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowLogitech Master MX Keys for Business
Shop NowLogitech Master MX Keys Mini Minimalist Wireless I...
Shop NowRazer Huntsman Mini keyboard Gaming USB QWERTY US ...
Shop NowLogitech MX Keys S
Shop NowDELL Pro Premium Collaboration Keyboard - KB900 - ...
Shop NowLogitech 920-012511 keyboard Mouse included Office...
Shop NowLogitech Signature Slim Solar+ K980 for Business k...
Shop NowLogitech K780 Multi-Device Wireless Keyboard
Shop NowDELL Pro Plus Keyboard and Mouse - KM7321W - Pan-N...
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowLogitech ERGO K860 Ergonomic Split Keyboard for Bu...
Shop NowRazer BlackWidow V4 X keyboard USB QWERTY UK Inter...
Shop NowLogitech MK540 Advanced
Shop NowDELL Pro Plus Keyboard and Mouse - KM7321W - US In...
Shop NowRazer Ornata V3 keyboard Gaming USB QWERTY English...
Shop NowRazer Ornata V3 Tenkeyless keyboard Gaming USB QWE...
Shop NowLogitech 920-012483 keyboard Mouse included Office...
Shop NowRazer Huntsman Mini Clicky Optical Switch Purple
Shop NowApple Magic keyboard Universal USB + Bluetooth QWE...
Shop NowLogitech K780 Multi-Device Wireless Keyboard
Shop NowLogitech MK850 Performance
Shop NowLogitech Master MX Keys Mini for Mac
Shop NowHP Wireless Premium Keyboard
Shop NowLogitech MK850 Performance
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
New
CHERRY XS Complete G84-5200 keyboard U...
£86.98
£72.48
|
Kinesis KIN-FS2-01 keyboard Office USB...
£114.72
£95.60
|
Bestseller
Logitech K780 Multi-Device Wireless Ke...
£86.33
£71.94
|
Recommended
Logitech K780 Multi-Device Wireless Ke...
£86.33
£71.94
|
Hot Product
Contour Design Balance Keyboard Wirele...
£115.57
£96.31
|
Popular
Logitech MK850 Performance
£91.08
£75.90
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
G84-5200LCMEU-2
|
KIN-FS2-01
|
920-008041
|
920-008042
|
BALANCE-UK
|
920-008229
|
| Manufacturer |
CHERRY
|
Kinesis
|
Logitech
|
Logitech
|
Contour Design
|
Logitech
|
| Keyboard layout |
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
| Mouse included |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
Y
|
| Backlight |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Recommended usage |
Office
|
Office
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
| Device interface |
USB
|
USB
|
RF Wireless + Bluetooth
|
RF Wireless + Bluetooth
|
RF Wireless + USB
|
RF Wireless + Bluetooth
|
| Keyboard key switch |
Mechanical key switch
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
scissor key switch
|
N/A
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
Wireless
|
Wireless
|
Wireless
|
Wireless
|