DELL Pro Premium Collaboration Keyboard - KB900 - UK (QWERTY)
More Information
Reasons To Buy

Collaborate effortlessly
Make the most of every meeting with the world's first Zoom-certified keyboard. The innovative touch controls for Zoom let you mute and unmute your microphone, toggle video on and off, share your screen and bring up the chat panel by double-tapping on the icons.

Intelligent illumination
Smart backlighting with hand-proximity-detection lights up the keys as you get close, helping you to work better in any environment. Turns off in brighter conditions to conserve battery power.

Optimal angle
Durable, rubber-padded tilt legs keep your keyboard planted in place at the perfect angle for comfortable typing.

Ultra-quiet typing
Get optimal type-feel without the noise thanks to the scissor-switch key design. Engineered to be satisfying and silent at the same time.

Seamless and secure connection
The dual mode RF 2.4 GHz and Bluetooth® 5.1 connectivity lets you effortlessly connect and switch with up to 3 devices (two connections via Bluetooth and one connection via RF dongle).

Dell Pair
Dell Pair is the simple and secure way to connect with your accessories. This software meets the strongest security standard for Bluetooth Low Energy pairing of keyboard. Accessories are detected automatically and can be paired with only one click.
From the upgraded pairing experience of Dell Pair to the updated Dell Secure Link USB Receiver, KB900 was designed with security at its core. The transmission is encrypted to keep your data safe.

Long-lasting charge
Battery lasts up to twenty days on a single charge, while a single minute of charging lasts a whole day with USB-C charging. This removes the need for batteries, thus reducing waste.

Tuned to your specifications
Dell Peripheral Manager lets you customise your accessories to elevate your workflow. Program shortcuts to gain instant access to frequently used applications or functions and enhance your productivity.
Description
Specifications
| Keyboard | |
|---|---|
| Keyboard key switch | Scissor key switch |
| Number of hot keys | 15 |
| Security algorithms | 128-bit AES |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Recommended usage | Office |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Hot keys | Yes |
| Windows keys | Yes |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Connectivity technology | Wireless |
| Adjustable keyboard height | Yes |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Multi-device support | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Wireless range | 10 m |
| Design | |
| Product colour | Graphite |
| Backlight | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| LED indicators | Keyboard low battery |
| Adjustable keyboard height | Yes |
| Technical details | |
| Product colour | Graphite |
| Backlight | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Windows keys | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| LED indicators | Keyboard low battery |
| Connectivity technology | Wireless |
| Number of hot keys | 15 |
| Ergonomics | |
| Wireless range | 10 m |
| LED indicators | Keyboard low battery |
| Features | |
| Wireless range | 10 m |
| Receiver | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Power | |
|---|---|
| Service life of battery | 20 month(s) |
| Power source type | Battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Keyboard battery type | Built-in battery |
| Battery capacity | 3000 mAh |
| Charging source | USB Type-C |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 3.25 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 15 W |
| Mouse | |
| Mouse included | No |
| System requirements | |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Keyboard weight | 730 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 121.5 x 439.55 x 20.7 mm |
| Packaging data | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| AC adapter included | No |
| Other features | |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wireless |
| AC adapter included | No |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
CHERRY XS Touchpad keyboard USB QWERTZ German Blac...
Shop NowCHERRY XS Trackball keyboard USB QWERTY Nordic Bla...
Shop NowLogitech Master MX Keys Mini for Mac
Shop NowLogitech Master MX Keys for Business
Shop NowLogitech Master MX Keys Mini Minimalist Wireless I...
Shop NowLogitech Master MX Keys Mini Minimalist Wireless I...
Shop NowLogitech Master MX Keys Mini For Business
Shop NowLogitech Master MX Keys S
Shop NowMicrosoft Surface (2nd Edition) keyboard Home/Offi...
Shop NowContour Design Active Key AK-C8100F-U1-W/UK keyboa...
Shop NowContour Design Active Key AK-C4110 keyboard Medica...
Shop NowContour Design Active Key AK-C7000 keyboard Medica...
Shop NowCHERRY XS Touchpad keyboard USB QWERTY US English ...
Shop NowCHERRY XS Touchpad G84-5500 keyboard USB QWERTY No...
Shop NowLogitech Master MX Keys Mini for Mac
Shop NowLogitech Master MX Keys for Business
Shop NowContour Design Balance Keyboard Wireless - UK Layo...
Shop NowLogitech MK850 Performance
Shop NowLogitech ERGO K860
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowKeychron K2v2 keyboard Universal USB + Bluetooth Q...
Shop NowCHERRY Stream Desktop Recharge keyboard Mouse incl...
Shop NowCHERRY Stream Desktop Recharge keyboard Mouse incl...
Shop NowCHERRY Stream Desktop Recharge keyboard Mouse incl...
Shop NowLogitech MX Master Keys for Business
Shop NowLogitech MX Master Keys for Business
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowLogitech MX Keys Mini For Business
Shop NowLogitech G G512 Carbon, GX Brown
Shop NowDucky One3 Daybreak SF keyboard Gaming USB UK Engl...
Shop NowDucky One3 Matcha TKL keyboard Gaming USB UK Engli...
Shop NowDucky One3 Matcha TKL keyboard Gaming USB UK Engli...
Shop NowDucky One3 Matcha keyboard Gaming USB UK English B...
Shop NowDucky One3 Matcha keyboard Gaming USB UK English B...
Shop NowDucky One3 Matcha TKL keyboard Gaming USB UK Engli...
Shop NowDucky One3 Matcha TKL keyboard Gaming USB UK Engli...
Shop NowDucky One3 Matcha keyboard Gaming USB UK English B...
Shop NowLogitech MX Mechanical
Shop NowLogitech MX Mechanical
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowRazer Huntsman Mini keyboard Gaming USB QWERTY US ...
Shop NowKeychron K6P-J3 keyboard Home/Office USB + Bluetoo...
Shop NowLogitech MX Keys S
Shop NowLogitech MX Keys S
Shop NowRazer BlackWidow V4 Pro keyboard Gaming USB QWERTY...
Shop NowDucky One3 SF Doom Limited Edition keyboard Gaming...
Shop NowLogitech MX Keys S
Shop NowR-Go Tools Ergonomic keyboard R-Go Split Break wit...
Shop NowR-Go Tools Ergonomic keyboard R-Go Split Break wit...
Shop NowRazer RZ03-04690100-R3M1 keyboard Gaming USB QWERT...
Shop NowLogitech MX Keys S for Mac keyboard Office RF Wire...
Shop NowLogitech MX Keys S for Mac keyboard Office RF Wire...
Shop NowKeychron K3 Max keyboard Universal USB + RF Wirele...
Shop NowDas Keyboard DKP13-PRMXT00-UK keyboard USB QWERTY ...
Shop NowApple Magic Keyboard with Touch ID for Mac models ...
Shop NowApple Magic keyboard Universal USB + Bluetooth QWE...
Shop NowKeychron K5 Max keyboard Universal USB + RF Wirele...
Shop NowKeychron K5 Max keyboard Universal USB + RF Wirele...
Shop NowKeychron K2 HE keyboard Gaming USB + RF Wireless +...
Shop NowKeychron K10 Max keyboard Universal USB + RF Wirel...
Shop NowASUS ROG Strix Scope II X keyboard Gaming USB Blac...
Shop NowCHERRY KW 300W MX keyboard Home USB + Bluetooth QW...
Shop Nowbe quiet! Light Mount Silent Linear UK ISO keyboar...
Shop NowLogitech G 920-012555 keyboard Gaming RF Wireless ...
Shop NowContour Design Contour Balance Full-Size Keyboard ...
Shop NowKeychron V6 Max keyboard Universal USB + RF Wirele...
Shop NowKeychron V6 Max keyboard Universal USB + RF Wirele...
Shop NowKeychron K4 HE keyboard Universal USB + RF Wireles...
Shop NowAccuratus 104V2 keyboard Medical USB QWERTY UK Eng...
Shop NowDucky One 3 Classic keyboard Gaming USB US English...
Shop NowKeychron K2H-J1-UK keyboard Gaming USB + RF Wirele...
Shop NowKeychron K2H-Q1-UK keyboard Gaming USB + RF Wirele...
Shop NowKinesis KIN-FS2-01 keyboard Office USB QWERTY UK E...
Shop NowCHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Corded, USB, Bl...
Shop NowCHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Corded,PS2, Bla...
Shop NowCHERRY G84-4420 keyboard USB QWERTY US English Bla...
Shop NowLogitech MK850 Performance
Shop NowLogitech MK850 Performance
Shop NowRazer Blackwidow V3 Tenkeyless keyboard Gaming USB...
Shop NowRazer Huntsman Mini Clicky Optical Switch Purple
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowCHERRY G84-5400LUMES keyboard USB Grey
Shop NowLogitech MX Keys S
Shop NowLogitech 920-012511 keyboard Mouse included Office...
Shop NowLogitech 920-012483 keyboard Mouse included Office...
Shop NowApple Magic Keyboard with Touch ID for Mac models ...
Shop NowRazer BlackWidow V4 X keyboard Gaming USB QWERTY U...
Shop NowLogitech Signature Slim Solar+ K980 for Business k...
Shop NowDELL Pro Plus Keyboard and Mouse - KM7321W - Pan-N...
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowHYTE Keeb TKL keyboard Universal USB QWERTY Englis...
Shop NowRazer Huntsman Mini Clicky Optical Switch Purple
Shop NowHP 975 Dual-Mode Wireless Keyboard
Shop NowApple Magic keyboard Universal USB + Bluetooth QWE...
Shop NowLogitech K780 Multi-Device Wireless Keyboard
Shop NowLogitech MK850 Performance
Shop NowHP Wireless Premium Keyboard
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
DELL Pro Premium Collaboration Keyboar...
£109.86
£91.55
|
Hot Product
Kinesis KIN-FS2-01 keyboard Office USB...
£114.72
£95.60
|
CHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Cor...
£148.20
£123.50
|
Popular
CHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Cor...
£148.13
£123.44
|
Recommended
CHERRY XS Touchpad keyboard USB QWERTZ...
£139.48
£116.23
|
New
CHERRY XS Touchpad keyboard USB QWERTY...
£158.53
£132.11
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
KB900-GR-UK
|
KIN-FS2-01
|
G84-4400LUBGB-2
|
G84-4400LPBGB-2
|
G84-5500LUMDE-2
|
G84-5500LUMEU-2
|
| Manufacturer |
DELL
|
Kinesis
|
CHERRY
|
CHERRY
|
CHERRY
|
CHERRY
|
| Keyboard layout |
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTZ
|
QWERTY
|
| Mouse included |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Backlight |
Y
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Recommended usage |
Office
|
Office
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
| Device interface |
RF Wireless + Bluetooth
|
USB
|
USB
|
PS/2
|
USB
|
USB
|
| Keyboard key switch |
scissor key switch
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Connectivity technology |
Wireless
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|