Logitech Master MX Keys Mini for Mac
£120.06
£100.05
MX Keys Mini For Mac Minimalist Wireless Illuminated Keyboard
More Information
| Device interface | Bluetooth |
|---|---|
| Mouse included | No |
| Connectivity technology | Wireless |
| Backlight | Yes |
| SKU | 920-010526 |
| EAN | 5099206099166 |
| Manufacturer | Logitech |
| Availability | Y |
| Product Family | Master |
| Product Videos |
View Video View Video View Video View Video View Video |
Specifications
| Keyboard | |
|---|---|
| On/off switch | Yes |
| Recommended usage | Office |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard form factor | Mini |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Hot keys | Yes |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard language | US International |
| Connectivity technology | Wireless |
| Device interface | Bluetooth |
| Multimedia keys | Yes |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Multi-device support | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Wireless range | 10 m |
| Design | |
| Adjustable backlight | Yes |
| Backlight type | LED |
| Product colour | Grey |
| Keyboard style | Straight |
| Backlight | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| LED indicators | Yes |
| Technical details | |
| Product colour | Grey |
| Backlight | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Rechargeable | Yes |
| Numeric keypad | No |
| LED indicators | Yes |
| Connectivity technology | Wireless |
| Multimedia keys | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Ergonomics | |
| Wireless range | 10 m |
| Rechargeable | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Features | |
| Wireless range | 10 m |
| Power | |
| Power source type | Battery |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of batteries supported | 1 |
| Keyboard battery type | Built-in battery |
| Rechargeable | Yes |
| Battery capacity | 1130 mAh |
| Battery capacity | 4.181 Wh |
| Charging source | USB Type-C |
| Mouse | |
|---|---|
| On/off switch | Yes |
| Mouse included | No |
| System requirements | |
| Mobile operating systems supported | iOS, iPadOS |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Minimum system requirements | What you need Requires Bluetooth low energy technology macOS 10.15 or later iOS 13.4 or later(2) iPadOS 14 or later(2) (2) Device basic functions will be supported without software on iOS and iPadOS |
| Weight & dimensions | |
| Keyboard weight | 506.4 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 295 x 131.95 x 20.97 mm |
| Packaging data | |
| Batteries included | Yes |
| Package weight | 721 g |
| Cables included | USB Type-C |
| Package width | 141 mm |
| Package height | 38 mm |
| Package depth | 315 mm |
| Packaging content | |
| Batteries included | Yes |
| Cables included | USB Type-C |
| Other features | |
| Compatibility | Logi Bolt USB Receiver |
| Minimum system requirements | What you need Requires Bluetooth low energy technology macOS 10.15 or later iOS 13.4 or later(2) iPadOS 14 or later(2) (2) Device basic functions will be supported without software on iOS and iPadOS |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wireless |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 161.4 mm |
| Master (outer) case length | 324 mm |
| Master (outer) case height | 155.4 mm |
| Master (outer) case gross weight | 2.96 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
Videos
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
FILCO Majestouch MINILA-R Convertible keyboard Uni...
Shop NowFILCO Majestouch MINILA-R Convertible keyboard Uni...
Shop NowFILCO Majestouch MINILA-R Convertible keyboard Uni...
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowLogitech MX Keys Mini Minimalist Wireless Illumina...
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowLogitech MX Keys Mini For Business
Shop NowDucky One3 Daybreak SF keyboard Gaming USB UK Engl...
Shop NowDucky One3 Matcha TKL keyboard Gaming USB UK Engli...
Shop NowDucky One3 Matcha keyboard Gaming USB UK English B...
Shop NowDucky One3 Matcha TKL keyboard Gaming USB UK Engli...
Shop NowDucky One3 Matcha keyboard Gaming USB UK English B...
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowLogitech 920-010931 keyboard Mouse included Office...
Shop NowCHERRY DW 9500 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowCHERRY DW 9500 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowKeychron K6P-J3 keyboard Home/Office USB + Bluetoo...
Shop NowLogitech MX Keys S
Shop NowDucky One3 SF Doom Limited Edition keyboard Gaming...
Shop NowLogitech MX Keys S
Shop NowRazer RZ03-04690100-R3M1 keyboard Gaming USB QWERT...
Shop NowKeychron K3 Max keyboard Universal USB + RF Wirele...
Shop NowDas Keyboard DKP13-PRMXT00-UK keyboard USB QWERTY ...
Shop NowMicrosoft Surface (2nd Edition) keyboard Home/Offi...
Shop NowApple Magic Keyboard with Touch ID for Mac models ...
Shop NowKeychron K5 Max keyboard Universal USB + RF Wirele...
Shop NowKeychron K5 Max keyboard Universal USB + RF Wirele...
Shop NowKeychron K2 HE keyboard Gaming USB + RF Wireless +...
Shop NowKeychron K10 Max keyboard Universal USB + RF Wirel...
Shop NowCHERRY KW 300W MX keyboard Home USB + Bluetooth QW...
Shop Nowbe quiet! Light Mount Silent Linear UK ISO keyboar...
Shop NowLogitech G 920-012555 keyboard Gaming RF Wireless ...
Shop NowContour Design Contour Balance Full-Size Keyboard ...
Shop NowContour Design Active Key AK-C8100 keyboard Medica...
Shop NowContour Design Active Key AK-C7412 keyboard Indust...
Shop NowKeychron V6 Max keyboard Universal USB + RF Wirele...
Shop NowKeychron V6 Max keyboard Universal USB + RF Wirele...
Shop NowKeychron K4 HE keyboard Universal USB + RF Wireles...
Shop NowAccuratus 104V2 keyboard Medical USB QWERTY UK Eng...
Shop NowDucky One 3 Classic keyboard Gaming USB US English...
Shop NowCHERRY K5 PRO TMR COMPACT keyboard Gaming USB QWER...
Shop NowContour Design Active Key AK-C8100F-U1-W/UK keyboa...
Shop NowContour Design Active Key AK-C4110 keyboard Medica...
Shop NowContour Design Active Key AK-C7000 keyboard Medica...
Shop NowContour Design Active Key AK-C7000 keyboard Medica...
Shop NowKeychron K2H-J1-UK keyboard Gaming USB + RF Wirele...
Shop NowKeychron K2H-Q1-UK keyboard Gaming USB + RF Wirele...
Shop NowCHERRY K5 PRO TMR COMPACT keyboard Gaming USB QWER...
Shop NowCHERRY K5 PRO TMR COMPACT keyboard Gaming USB QWER...
Shop NowCHERRY XS Touchpad keyboard USB QWERTZ German Blac...
Shop NowCHERRY XS Touchpad keyboard USB QWERTY US English ...
Shop NowContour Design Balance Keyboard Wireless - UK Layo...
Shop NowLogitech MK850 Performance
Shop NowLogitech MX Master Keys for Business
Shop NowLogitech MX Mechanical
Shop NowLogitech MX Mechanical
Shop NowRazer Huntsman Mini keyboard Gaming USB QWERTY US ...
Shop NowLogitech MX Keys S
Shop NowR-Go Tools Ergonomic keyboard R-Go Split Break wit...
Shop NowCorsair K65 PLUS WIRELESS keyboard Gaming RF Wirel...
Shop NowRazer BlackWidow V4 X keyboard Gaming USB QWERTY U...
Shop NowRazer BlackWidow V4 X keyboard Gaming USB QWERTY E...
Shop NowASUS ROG Strix Scope II X keyboard Gaming USB Blac...
Shop NowLogitech Signature Slim Solar+ K980 for Business k...
Shop NowContour Design Active Key AK-C8100F-UVS-W/UK keybo...
Shop NowContour Design Active Key AK-C4110 keyboard Medica...
Shop NowCHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Corded, USB, Bl...
Shop NowCHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Corded,PS2, Bla...
Shop NowCHERRY XS Trackball keyboard USB QWERTY Nordic Bla...
Shop NowRazer Blackwidow V3 Tenkeyless keyboard Gaming USB...
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowCHERRY G84-5400LUMES keyboard USB Grey
Shop NowASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless keyboard Gamin...
Shop NowApple Magic Keyboard with Touch ID for Mac models ...
Shop NowCHERRY G84-4420 keyboard USB QWERTY US English Bla...
Shop NowCHERRY XS Touchpad G84-5500 keyboard USB QWERTY No...
Shop NowLogitech MK850 Performance
Shop NowLogitech MK850 Performance
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowLogitech ERGO K860 Ergonomic Split Keyboard for Bu...
Shop NowLogitech MX Keys Mini Combo for Business
Shop NowLogitech 920-010926 keyboard Mouse included Office...
Shop NowDELL Pro Premium Collaboration Keyboard - KB900 - ...
Shop NowRazer BlackWidow V4 X keyboard USB QWERTY UK Inter...
Shop NowASUS ROG Falchion RX Low Profile keyboard Mouse in...
Shop NowApple Magic keyboard Universal USB + Bluetooth QWE...
Shop NowCHERRY G84-4400 keyboard USB QWERTY US English Bla...
Shop NowHYTE Keeb TKL keyboard Universal USB QWERTY Englis...
Shop NowASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless keyboard Gamin...
Shop NowLogitech 920-012483 keyboard Mouse included Office...
Shop NowRazer Huntsman Mini Clicky Optical Switch Purple
Shop NowLogitech Master MX Keys for Business
Shop NowLogitech Master MX Keys for Business
Shop NowLogitech Master MX Keys Mini Minimalist Wireless I...
Shop NowLogitech Master MX Keys S
Shop NowLogitech Master MX Keys Mini Minimalist Wireless I...
Shop NowLogitech Master MX Keys for Business
Shop NowLogitech Master MX Keys Combo for Bussiness keyboa...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Logitech Master MX Keys Mini for Mac
£120.06
£100.05
|
Hot Product
Kinesis KIN-FS2-01 keyboard Office USB...
£114.72
£95.60
|
CHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Cor...
£147.85
£123.21
|
Popular
CHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Cor...
£147.79
£123.16
|
Recommended
CHERRY XS Touchpad keyboard USB QWERTZ...
£139.14
£115.95
|
New
CHERRY XS Touchpad keyboard USB QWERTY...
£139.15
£115.96
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
920-010526
|
KIN-FS2-01
|
G84-4400LUBGB-2
|
G84-4400LPBGB-2
|
G84-5500LUMDE-2
|
G84-5500LUMEU-0
|
| Manufacturer |
Logitech
|
Kinesis
|
CHERRY
|
CHERRY
|
CHERRY
|
CHERRY
|
| Keyboard layout |
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTZ
|
QWERTY
|
| Mouse included |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Backlight |
Y
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Recommended usage |
Office
|
Office
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
| Device interface |
Bluetooth
|
USB
|
USB
|
PS/2
|
USB
|
USB
|
| Connectivity technology |
Wireless
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|