Chief RLT3 TV mount 2.18 m (86") Black
£85.80
£71.50
43" - 86", max. 90.7 kg, max. 915 x 450 mm, -12° Tilt, Black
- Low-profile 2” (51 mm) depth facilitates ADA compliance for typical AV design requirements
- Easy to reach 0.75” (19 mm) post-installation leveling screw and 10” (254 mm) ball end hex-key included
- Display can be tilted up to 12° to set the optimal viewing angle
- Open wall plate allows for flexible positioning around power and data wall boxes
- Supports display mounting patterns up to 915 x 450 mm
- Rigid wall plate supports up to 200 lbs (90.7 kg) and has additional mounting slots for improved installation experience
- Lateral shift with toolless GlideLock secures display to wall plate and allows perfect positioning of screen
- Easy access magnetic quick-store release pullcords
- Kickstand for easy access to power and signal connections
- Theft deterrent security options (not included)
- UL and TUV safety standards approved
More Information
Description
The Fit series RLT3 is a large tilt display wall mount for 43” to 86” typical display sizes and supports mounting patterns up to 915 x 450 mm. This next-generation design features 0.75” (19 mm) post-installation leveling, robust wall plate design supporting up to 200 lbs (90.7 kg), 2” (51 mm) low-profile depth, up to 12° tilt, and UL and TUV safety standard approvals.
Specifications
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 109.2 cm (43") |
| Number of displays supported | 1 |
| Maximum VESA mount | 915 x 450 mm |
| Maximum screen size | 2.18 m (86") |
| Maximum weight capacity | 90.7 kg |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -12 - 0° |
| Height adjustment type | Manual |
| Tilt adjustment | Yes |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| Design | |
| Certification | TUV, UL Listed |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | TUV, UL Listed |
| Weight & dimensions | |
| Width | 965 mm |
| Height | 487 mm |
| Depth (min) | 5.1 cm |
| Depth (max) | 5.1 cm |
| Packaging data | |
| Package weight | 8.2 kg |
| Quantity per pack | 1 pair(s) |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Tronje AR210 61 cm (24")
Shop NowMultibrackets M Universal Fixed Wallmount SD MAX 8...
Shop NowNeomounts WL35-750BL18 Heavy duty wall mount 55-98...
Shop NowNeomounts WL35-750BL16 Heavy duty wall mount 42-86...
Shop NowLogiLink BP0079 TV mount/stand 177.8 cm (70")
Shop NowLogiLink BP0121 TV mount/stand 139.7 cm (55") Blac...
Shop NowLogiLink BP0115 TV mount/stand 2.29 m (90") Black
Shop NowNeomounts WL40-550BL16 TV mount wall 40-65" - full...
Shop NowNeomounts WL40S-850BL14 TV mount wall 40-65" - ful...
Shop NowNeomounts PLASMA-W200BLACK TV mount wall 37-85" - ...
Shop NowManhattan Trolley Mount Stand for TV & Monitors, F...
Shop NowLogiLink TV wall mount, 50–90", tilt, swivel, 75...
Shop NowChief RLF3 TV mount/stand 2.18 m (86") Black
Shop NowManhattan Floor Stand for TV & Monitor Mounts (Ult...
Shop NowVivolink VLMW60100 TV mount/stand 2.54 m (100") Bl...
Shop NowStarTech.com TV Wall Mount supports 60-100 inch VE...
Shop NowStarTech.com Full Motion TV Wall Mount - 32-55 inc...
Shop NowErgotron 61-143-003 TV mount/stand Silver
Shop NowLogiLink BP0047 TV mount/stand 177.8 cm (70") Blac...
Shop NowVivolink VLMW2355A TV mount/stand 139.7 cm (55") B...
Shop NowB-Tech Universal Flat Screen Wall Mount with Tilt
Shop NowNeomounts FPMA-C025BLACK Monitor/TV mount ceiling ...
Shop NowNeomounts WL70-450BL11 Monitor/TV mount wall 17-32...
Shop NowB-Tech XRWALLT 165.1 cm (65") Black
Shop NowPeerless PT650 TV mount 190.5 cm (75") Black
Shop NowErgotron LX HD Wall Mount Swing Arm 106.7 cm (42")...
Shop NowPeerless SF660P TV mount 2.03 m (80") Black
Shop NowPeerless ST650P TV mount 190.5 cm (75") Black
Shop NowPeerless PF660 TV mount 2.29 m (90") Black
Shop NowPeerless ST640P TV mount 127 cm (50") Black
Shop NowB-Tech XRWALLFXL 2.18 m (86") Black
Shop NowErgotron LX HD Wall Mount Pivot 106.7 cm (42") Bla...
Shop NowNeomounts LFD-W1000 TV mount wall 60-100" - fixed
Shop NowNeomounts FPMA-C340BLACK Monitor/TV mount ceiling ...
Shop NowPeerless SF650P TV mount 190.5 cm (75") Black
Shop NowB-Tech XL Universal Flat Screen Wall Mount (VESA 9...
Shop NowB-Tech XRWALLF 165.1 cm (65") Black
Shop NowPeerless SF640P TV mount 127 cm (50") Black
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
Chief RLT3 TV mount 2.18 m (86")...
£85.80
£71.50
|
Popular
Ergotron 100 Series Double Pivot 61 cm...
£76.04
£63.37
|
New
Tronje AR210 61 cm (24")
£73.70
£61.42
|
Ergotron LX HD Wall Mount Swing Arm 10...
£96.12
£80.10
|
Recommended
Ergotron LX HD Wall Mount Pivot 106.7...
£75.10
£62.58
|
Bestseller
Peerless SF660P TV mount 2.03 m (80&qu...
£90.91
£75.76
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RLT3
|
47-093-800
|
24802
|
45-268-026
|
45-269-009
|
SF660P
|
| Manufacturer |
Chief
|
Ergotron
|
Tronje
|
Ergotron
|
Ergotron
|
Peerless
|
| Product colour |
Black
|
N/A
|
N/A
|
Aluminium
|
Black
|
Black
|
| Mounting type |
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|