Genius Computer Technology KM-160 keyboard Mouse included Universal USB Black
£12.54
£10.45
USB keyboard, USB Optical mouse, 1000DPI, Black
More Information
| Device interface | USB |
|---|---|
| Mouse included | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Backlight | No |
| SKU | 31330001416 |
| EAN | 4710268256182 |
| Manufacturer | Genius Computer Technology |
| Availability | Y |
Description
Perfect curve, rest your palm
Ergonomic design, the mouse provides you comfortable using experience.
Fast and sensitive move
1000 DPI design makes much fast and sensitive move on your screen, even multi screens. The mouse move feedback your thoughts immediately.
Silent and smooth
Comfortable and quiet typing with smooth touch and low-profile keys.
Ergonomic design, the mouse provides you comfortable using experience.
Fast and sensitive move
1000 DPI design makes much fast and sensitive move on your screen, even multi screens. The mouse move feedback your thoughts immediately.
Silent and smooth
Comfortable and quiet typing with smooth touch and low-profile keys.
Specifications
| Keyboard | |
|---|---|
| Recommended usage | Universal |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Device interface | USB |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.5 m |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Keyboard style | Straight |
| Backlight | No |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Backlight | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Ergonomics | |
| Cable length | 1.5 m |
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 1.5 m |
| Mouse | |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Buttons quantity | 3 |
| Scroll | Yes |
| Scroll type | Wheel |
| Mouse included | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Weight & dimensions | |
| Mouse weight | 85 g |
| Mouse dimensions (WxDxH) | 37.8 x 58 x 100 mm |
| Keyboard weight | 570 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 460 x 27 x 157.5 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Other features | |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wired |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Incase Designed by Microsoft Wired 600 keyboard Un...
Shop NowTargus AKM622UK keyboard Mouse included Universal ...
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard USB QWERTY Nordic Black
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard Universal USB Czech Black
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard Gaming USB Hungarian Black
Shop NowHP 125 Wired Keyboard
Shop NowHP 125 Wired Keyboard
Shop NowR-Go Tools Ergonomic keyboard R-Go Compact Break, ...
Shop NowOrigin Storage Origin USB Keyboard and Mouse combo
Shop NowOrigin Storage Wireless Keyboard and Mouse Combo
Shop NowEvo Labs KD-101LUK keyboard Office USB QWERTY UK E...
Shop NowASUS U2000 keyboard Mouse included Universal USB B...
Shop NowV7 KU350ES USB Pro Keyboard - Spanish Layout
Shop NowBelkin BBZ010UK keyboard Mouse included Universal ...
Shop NowVIDA REBEL 2IN1 BLACK USB DESK KIT keyboard Mouse ...
Shop NowVIDA GAMER WHT 4IN1 USB KB MS HS KIT keyboard Mous...
Shop NowVIDA REBEL 2IN1 WHITE USB DESK KIT keyboard Mouse ...
Shop NowVIDA GAMER BLK 4IN1 USB KB MS HS KIT keyboard Mous...
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard Office USB QWERTZ German B...
Shop NowSandberg USB Wired Office Keyboard Nord
Shop NowLogiLink ID0138 keyboard Universal USB German Blac...
Shop NowLogiLink ID0019A keyboard Universal USB QWERTZ Ger...
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard USB QWERTY Spanish Black
Shop NowLogitech K120 Corded Keyboard
Shop NowLogiLink ID0018A keyboard Universal USB QWERTZ Ger...
Shop NowLogitech Keyboard K120 for Business
Shop NowLogitech Keyboard K120 for Business
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard Universal USB AZERTY Frenc...
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard Universal USB QWERTY Itali...
Shop NowDELL Wired Keyboard - KB216 - US International (QW...
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard Office USB QWERTZ German G...
Shop NowTrust TK-150 keyboard Universal USB QWERTY UK Engl...
Shop NowHP Wired Desktop 320K Keyboard
Shop NowDELL Wired Keyboard - KB216 - US International (QW...
Shop NowLogitech K120 Corded Keyboard
Shop NowKensington KM100 EQ Wired Desktop Set
Shop NowKensington KB100 EQ Wired Full Size Keyboard
Shop NowHP 225 Wireless Keyboard
Shop NowCHERRY KC 1000 Corded Keyboard, Black, USB (QWERTY...
Shop NowHP 225 Wired Mouse and Keyboard Combo
Shop NowLogitech Keyboard K120 for Business
Shop NowCHERRY KC 1000 Corded Keyboard,Pale Grey, USB (QWE...
Shop NowDELL Wired Keyboard - KB216 - UK (QWERTY) - Black ...
Shop NowDELL Wired Keyboard - KB216 - UK (QWERTY) - Black
Shop NowLogitech Desktop MK120
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
New
Genius Computer Technology KM-160 keyb...
£12.54
£10.45
|
Bestseller
Logitech Desktop MK120
£17.95
£14.96
|
Hot Product
Logitech K120 Corded Keyboard
£13.87
£11.56
|
Popular
Logitech Keyboard K120 for Business
£11.44
£9.53
|
Recommended
Logitech K120 Corded Keyboard
£13.87
£11.56
|
Logitech Keyboard K120 for Business
£11.08
£9.23
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
31330001416
|
920-002552
|
920-002501
|
920-002516
|
920-002489
|
920-002528
|
| Manufacturer |
Genius Computer Technology
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
| Keyboard layout |
N/A
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTZ
|
QWERTZ
|
N/A
|
| Mouse included |
Y
|
Y
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Backlight |
N
|
N/A
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Recommended usage |
Universal
|
N/A
|
Office
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Device interface |
USB
|
USB
|
USB
|
USB
|
USB
|
USB
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|