Origin Storage Origin USB Keyboard and Mouse combo
£13.09
£10.91
Origin USB Keyboard and Mouse combo
- Fully compatible with specified laptops
- Photo is for illustrative purposes only
- Genuine OEM Parts
More Information
| Device interface | USB |
|---|---|
| Mouse included | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Backlight | No |
| SKU | OS-KBD/MS-USB |
| EAN | 5059902046604 |
| Manufacturer | Origin Storage |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Origin USB Keyboard and Mouse combo
Specifications
| Keyboard | |
|---|---|
| Keyboard key switch | Volcanic crater structure switch |
| Number of hot keys | 12 |
| Key travel distance | 3 mm |
| USB hub | No |
| Fingerprint reader | No |
| On/off switch | No |
| Country of origin | China |
| Island-style keyboard | No |
| Recommended usage | Home/Office |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Built-in memory | No |
| Keyboard number of keys | 105 |
| Hot keys | Yes |
| Programmable hot keys | Yes |
| Wrist rest | No |
| Windows keys | Yes |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard language | English |
| Flexible keyboard | No |
| Connectivity technology | Wired |
| Adjustable keyboard height | No |
| Device interface | USB |
| Multimedia keys | Yes |
| Keyboard key switch technology | Volcanic crater structure |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | No |
| Keyboard keys operating life | 8000000 million characters |
| Multi-device support | No |
| Proximity sensor | No |
| Ambient light sensor | No |
| Keycaps material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.4 m |
| Design | |
| Adjustable backlight | No |
| Anti-ghosting | No |
| Country of origin | China |
| Built-in display | No |
| Island-style keyboard | No |
| Material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Keyboard style | Straight |
| Ergonomic design | No |
| Backlight | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Wrist rest | No |
| Flexible keyboard | No |
| Adjustable keyboard height | No |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Ergonomic design | No |
| Backlight | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Built-in memory | No |
| Windows keys | Yes |
| Scrolling directions | Vertical |
| Retractable cable | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Connectivity technology | Wired |
| Number of hot keys | 12 |
| Multimedia keys | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 8471607100 |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Paper packaging weight | 100 g |
| Ergonomics | |
| Detachable cable | No |
| Anti-ghosting | No |
| Built-in display | No |
| Plug and Play | Yes |
| Cable length | 1.4 m |
| Retractable cable | No |
| Mobile device holder | No |
| Phone dock | No |
| Retractable smartphone holder | No |
| Features | |
| Detachable cable | No |
| Anti-ghosting | No |
| Plug and Play | Yes |
| Cable length | 1.4 m |
| Retractable cable | No |
| Mobile device holder | No |
| Phone dock | No |
| Retractable smartphone holder | No |
| Win lock | No |
| Hot-swap | No |
| Release date (DD/MM/YYYY) | 29-05-2023 |
| Power | |
| Power source type | USB |
| Mouse | |
|---|---|
| Mouse cable length | 1.5 m |
| On/off switch | No |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Buttons quantity | 3 |
| Scroll | Yes |
| Scroll type | Wheel |
| Scrolling directions | Vertical |
| Mouse included | Yes |
| Tilting scroll | No |
| Hyper-fast scrolling | No |
| Mouse on/off switch | No |
| Headset | |
| Headset included | No |
| Packaging content | |
| Headset included | No |
| Mouse pad included | No |
| Receiver included | No |
| Batteries included | No |
| User guide | No |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Manual | No |
| Stand included | No |
| Warranty card | No |
| Weight & dimensions | |
| Mouse weight | 76 g |
| Mouse dimensions (WxDxH) | 104.5 x 66 x 38.7 mm |
| Keyboard weight | 380 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 435.9 x 132.5 x 24 mm |
| Packaging data | |
| Mouse pad included | No |
| Headset included | No |
| Receiver included | No |
| Batteries included | No |
| Package weight | 100 g |
| User guide | No |
| Package width | 520 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 41 mm |
| Package depth | 150 mm |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Manual | No |
| Stand included | No |
| Packaging languages | English |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Warranty card | No |
| Other features | |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Release date (DD/MM/YYYY) | 29-05-2023 |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wired |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 530 mm |
| Master (outer) case length | 450 mm |
| Master (outer) case height | 325 mm |
| Master (outer) case gross weight | 12.4 kg |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 8471607100 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Incase Designed by Microsoft Wired 600 keyboard Un...
Shop NowPhilips 3000 series SPK6307BL/40 keyboard Universa...
Shop NoweSTUFF GLB211302 keyboard Office USB QWERTY UK Eng...
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard USB QWERTY Nordic Black
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard Universal USB Czech Black
Shop NowGenius Computer Technology Smart KB-100 keyboard U...
Shop NowGenius Computer Technology KM-160 keyboard Mouse i...
Shop NowLogitech MX PALM REST
Shop NowHP 125 Wired Keyboard
Shop NowHP 125 Wired Keyboard
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard Gaming USB Hungarian Black
Shop NowTargus AKM610UK keyboard Mouse included Universal ...
Shop NowOrigin Storage Origin Wireless Keyboard and Mouse ...
Shop NowV7 KU350ES USB Pro Keyboard - Spanish Layout
Shop NowTargus AKM622UK keyboard Mouse included Universal ...
Shop NowASUS U2000 keyboard Mouse included Universal USB B...
Shop NowKensington KB150 EQ Wireless Keyboard
Shop NowHama WKM-100 keyboard Mouse included Universal RF ...
Shop NowV7 CKW350FR Wireless Keyboard and Mouse Combo - FR...
Shop NowVIDA GAMER WHT 4IN1 USB KB MS HS KIT keyboard Mous...
Shop NowVIDA GAMER BLK 4IN1 USB KB MS HS KIT keyboard Mous...
Shop NowLogitech K120 Corded Keyboard
Shop NowLogitech Keyboard K120 for Business
Shop NowLogitech Keyboard K120 for Business
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard USB QWERTY Spanish Black
Shop NowVIDA REBEL 2IN1 WHITE USB DESK KIT keyboard Mouse ...
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard Universal USB AZERTY Frenc...
Shop NowLogitech Keyboard K120 for Business
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard Universal USB QWERTY Itali...
Shop NowVIDA REBEL 2IN1 BLACK USB DESK KIT keyboard Mouse ...
Shop NowLogiLink ID0018A keyboard Universal USB QWERTZ Ger...
Shop NowLogiLink ID0019A keyboard Universal USB QWERTZ Ger...
Shop NowLogiLink ID0138 keyboard Universal USB German Blac...
Shop NowSandberg USB Wired Office Keyboard Nord
Shop NowBelkin BBZ010UK keyboard Mouse included Universal ...
Shop NowDELL Wired Keyboard - KB216 - US International (QW...
Shop NowDELL Keyboard and Mouse - KM3322W - US Internation...
Shop NowHP 225 Wireless Keyboard
Shop NowTrust TK-150 keyboard Universal USB QWERTY UK Engl...
Shop NowEvo Labs KD-101LUK keyboard Office USB QWERTY UK E...
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard Office USB QWERTZ German G...
Shop NowLogitech K120 Corded Keyboard
Shop NowKensington KM100 EQ Wired Desktop Set
Shop NowHP 150 Wired Keyboard
Shop NowDELL Wired Keyboard - KB216 - US International (QW...
Shop NowHP 150 Wired Mouse and Keyboard
Shop NowHP 225 Wired Mouse and Keyboard Combo
Shop NowCHERRY KC 1000 Corded Keyboard, Black, USB (QWERTY...
Shop NowCHERRY KC 1000 Corded Keyboard,Pale Grey, USB (QWE...
Shop NowDELL Wired Keyboard - KB216 - UK (QWERTY) - Black ...
Shop NowDELL Wired Keyboard - KB216 - UK (QWERTY) - Black
Shop NowLogitech Desktop MK120
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Origin Storage Origin USB Keyboard and...
£13.09
£10.91
|
Bestseller
Logitech Desktop MK120
£17.95
£14.96
|
Hot Product
Logitech K120 Corded Keyboard
£13.78
£11.48
|
Popular
Logitech K120 Corded Keyboard
£13.78
£11.48
|
New
Logitech Keyboard K120 for Business
£11.08
£9.23
|
Recommended
Logitech Keyboard K120 for Business
£11.32
£9.43
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
OS-KBD/MS-USB
|
920-002552
|
920-002501
|
920-002489
|
920-002528
|
920-002515
|
| Manufacturer |
Origin Storage
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
| Keyboard layout |
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTZ
|
N/A
|
AZERTY
|
| Mouse included |
Y
|
Y
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Backlight |
N
|
N/A
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N
|
| Recommended usage |
Home/Office
|
N/A
|
Office
|
N/A
|
N/A
|
Universal
|
| Device interface |
USB
|
USB
|
USB
|
USB
|
USB
|
USB
|
| Keyboard key switch |
Volcanic crater structure switch
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|