Belkin BBZ010UK keyboard Mouse included Universal RF Wireless + USB UK English Black
£20.90
£17.42
43.2 x 12.9 x 2 cm, 471 g, AAA, 10.9 x 6.9 x 3.8 cm, 82 g, USB-A
- Plug and play with a single USB-A receiver:
- Connect both keyboard and mouse to your computer — no downloads, Bluetooth or internet needed
- • Full-size keyboard with low-profile keys and multimedia functions
- • Compact, contoured-shape, ambidextrous mouse with three buttons and scroll wheel
- • 2.4GHz wireless connection
- • Durable design withstands water spills and accidents
- • Batteries included, start using right out of the box
More Information
| SKU | BBZ010UK |
|---|---|
| EAN | 0745883913718 |
| Manufacturer | Belkin |
| Availability | Y |
Description
Wireless Keyboard and Mouse Combo
Elevate your productivity and comfort with a full-size keyboard featuring a number pad and multimedia
function keys, and an ergonomically shaped mouse that fits your hand's natural resting position with
three buttons and a scroll wheel for all your navigating needs. Our wireless keyboard and mouse combo
is compatible with Windows OS and offers convenient plug-and-play connectivity, connecting to your
computer using a single USB-A receiver.
Elevate your productivity and comfort with a full-size keyboard featuring a number pad and multimedia
function keys, and an ergonomically shaped mouse that fits your hand's natural resting position with
three buttons and a scroll wheel for all your navigating needs. Our wireless keyboard and mouse combo
is compatible with Windows OS and offers convenient plug-and-play connectivity, connecting to your
computer using a single USB-A receiver.
Specifications
| Keyboard | |
|---|---|
| On/off switch | Yes |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Recommended usage | Universal |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Wrist rest | No |
| Windows keys | Yes |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Adjustable keyboard height | Yes |
| Device interface | RF Wireless + USB |
| Ports & interfaces | |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Keyboard style | Straight |
| Ergonomic design | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Wrist rest | No |
| Adjustable keyboard height | Yes |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Ergonomic design | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Windows keys | Yes |
| Scrolling directions | Vertical |
| Numeric keypad | Yes |
| Number of products included | 2 pc(s) |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Ergonomics | |
| Detachable cable | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Features | |
| Detachable cable | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| USB connector type | USB Type-A |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | Battery, USB |
| Mouse battery type | AA |
| Keyboard battery type | AAA |
| Mouse | |
| On/off switch | Yes |
| Movement resolution | 1200 DPI |
| Scroll | Yes |
| Scroll type | Wheel |
| Mouse battery type | AA |
| Scrolling directions | Vertical |
| Mouse included | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Mouse weight | 82 g |
| Mouse dimensions (WxDxH) | 109 x 69 x 38 mm |
| Keyboard weight | 471 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 432 x 129 x 7.8 mm |
| Packaging data | |
| Receiver included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Number of products included | 2 pc(s) |
| Packaging content | |
| Receiver included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Number of products included | 2 pc(s) |
| Other features | |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Incase Designed by Microsoft Wired 600 keyboard Un...
Shop NowPhilips 3000 series SPK6307BL/40 keyboard Universa...
Shop NowHP 125 Wired Keyboard
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard USB QWERTY Nordic Black
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard Universal USB Czech Black
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard Gaming USB Hungarian Black
Shop NowGenius Computer Technology Smart KB-100 keyboard U...
Shop NowGenius Computer Technology KM-160 keyboard Mouse i...
Shop NowLogitech MX PALM REST
Shop NowHP 235 Wireless Mouse and Keyboard Combo
Shop NowAccuratus KYBAC301-UBLK keyboard USB QWERTY Englis...
Shop NowKensington KB150 EQ Wireless Keyboard
Shop NowASUS U2000 keyboard Mouse included Universal USB B...
Shop NowTargus AKM622UK keyboard Mouse included Universal ...
Shop NowHPE 631362-B21 keyboard Mouse included USB QWERTY ...
Shop NowHP 125 Wired Keyboard
Shop NowOrigin Storage Origin Wireless Keyboard and Mouse ...
Shop NoweSTUFF GLB211102 keyboard Office USB QWERTY Nordic...
Shop NoweSTUFF GLB211302 keyboard Office USB QWERTY UK Eng...
Shop NoweSTUFF GLB212302 keyboard Office USB QWERTY UK Eng...
Shop NoweSTUFF GLB211202 keyboard Office USB QWERTY US Int...
Shop NowTargus AKM610UK keyboard Mouse included Universal ...
Shop NowOrigin Storage Origin USB Keyboard and Mouse combo
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard Universal USB QWERTY Itali...
Shop NowVIDA GAMER BLK 4IN1 USB KB MS HS KIT keyboard Mous...
Shop NowVIDA REBEL 2IN1 WHITE USB DESK KIT keyboard Mouse ...
Shop NowVIDA GAMER WHT 4IN1 USB KB MS HS KIT keyboard Mous...
Shop NowLogitech K120 Corded Keyboard
Shop NowLogitech Keyboard K120 for Business
Shop NowVIDA REBEL 2IN1 BLACK USB DESK KIT keyboard Mouse ...
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard USB QWERTY Spanish Black
Shop NowAcer Chrome keyboard
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard Universal USB AZERTY Frenc...
Shop NowLogitech Keyboard K120 for Business
Shop NoweSTUFF GLB211402 keyboard Office USB QWERTZ German...
Shop NowLogiLink Keyboard Mouse Combo wireless
Shop NowV7 CKW350FR Wireless Keyboard and Mouse Combo - FR...
Shop NowLogiLink ID0018A keyboard Universal USB QWERTZ Ger...
Shop NowLogiLink ID0019A keyboard Universal USB QWERTZ Ger...
Shop NowLogiLink ID0138 keyboard Universal USB German Blac...
Shop NowSandberg USB Wired Office Keyboard Nord
Shop NowHama WKM-100 keyboard Mouse included Universal RF ...
Shop NowDELL Keyboard and Mouse - KM3322W - US Internation...
Shop NowLogitech Keyboard K120 for Business
Shop NowLogitech K120 Corded Keyboard
Shop NowTrust TK-150 keyboard Universal USB QWERTY UK Engl...
Shop NowTrust TKM-250 keyboard Mouse included Universal US...
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard Office USB QWERTZ German G...
Shop NowEvo Labs KD-101LUK keyboard Office USB QWERTY UK E...
Shop NowDELL Wired Keyboard - KB216 - US International (QW...
Shop NowHP 225 Wireless Keyboard
Shop NowHP Wired Desktop 320MK Mouse and Keyboard
Shop NowLogitech K120 Corded Keyboard
Shop NowDELL Wired Keyboard - KB216 - US International (QW...
Shop NowKensington KM100 EQ Wired Desktop Set
Shop NowHP 150 Wired Keyboard
Shop NowCHERRY KC 1000 Corded Keyboard, Black, USB (QWERTY...
Shop NowHP 150 Wired Mouse and Keyboard
Shop NowHP 225 Wired Mouse and Keyboard Combo
Shop NowCHERRY KC 1000 Corded Keyboard,Pale Grey, USB (QWE...
Shop NowLogitech Keyboard K120 for Business
Shop NowDELL Wired Keyboard - KB216 - UK (QWERTY) - Black ...
Shop NowHP 235 Wireless Mouse and Keyboard Combo
Shop NowDELL Wired Keyboard - KB216 - UK (QWERTY) - Black
Shop NowLogitech Desktop MK120
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Belkin BBZ010UK keyboard Mouse include...
£20.90
£17.42
|
Bestseller
Logitech Desktop MK120
£17.95
£14.96
|
Logitech Keyboard K120 for Business
£20.46
£17.05
|
Hot Product
Logitech K120 Corded Keyboard
£14.06
£11.72
|
Popular
Logitech Keyboard K120 for Business
£20.46
£17.05
|
Recommended
Logitech K120 Corded Keyboard
£14.06
£11.72
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
BBZ010UK
|
920-002552
|
920-002479
|
920-002501
|
920-002516
|
920-002489
|
| Manufacturer |
Belkin
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
| Keyboard layout |
N/A
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTZ
|
QWERTZ
|
| Mouse included |
Y
|
Y
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Backlight |
N/A
|
N/A
|
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
| Recommended usage |
Universal
|
N/A
|
Office
|
Office
|
N/A
|
N/A
|
| Device interface |
RF Wireless + USB
|
USB
|
USB
|
USB
|
USB
|
USB
|
| Connectivity technology |
Wired & Wireless
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|