HP 225 Wireless Keyboard
£23.10
£19.25
225 Wireless Keyboard
- This chiclet-style keyboard's design is sleek. The low-profile design keeps keystrokes quick, comfy, and quite accurate...just your type.
- Num pad and common controls are integrated with 12 shortcut combos with the Fn key—music, movies, volume, homepage, bookmarks, and email. Now that's a shortcut above.
- Roam free from wires, clutter, and judgment with a 2.4 GHz wireless connection via simple dongle.
- LED indicators illuminate Number Lock, Battery Indicator and Caps Lock so you don't have to guess what's on or off. One less thing.
More Information
| Device interface | RF Wireless |
|---|---|
| Mouse included | No |
| Connectivity technology | Wireless |
| Backlight | No |
| SKU | 805T1AA#ABU |
| EAN | 0197497176971 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
Reasons To Buy

Quick is Just Your Type
This chiclet-style keyboard's design is sleek. The low-profile design keeps keystrokes quick, comfy, and quite accurate...just your type.

Keystroke of Genius
Num pad and common controls are integrated with 12 shortcut combos with the Fn key—music, movies, volume, homepage, bookmarks, and email. Now that's a shortcut above.

No Strings Attached
Roam free from wires, clutter, and judgment with a 2.4 GHz wireless connection via simple dongle.
Description
Wireless. Precise. Comfortable.
Pick up and go with this wireless companion. A full-size keyboard with all the bells and whistles, including a number pad and chicklet-style keys, for wherever your journey takes you.
Pick up and go with this wireless companion. A full-size keyboard with all the bells and whistles, including a number pad and chicklet-style keys, for wherever your journey takes you.
Specifications
| Keyboard | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Recommended usage | Universal |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Connectivity technology | Wireless |
| Certification | CE; FCC; RCM; MPTC; WPC; SDPPI; NTC; IMDA; SIRIM; TRA; EAC; MoC; ICASA; UKCA; KCC; VCCI; ANRT; RATEL; BIS; ANATEL; Telec; MOICT; Rohs; UkrSEPRO; iCTqatar; NOM |
| Device interface | RF Wireless |
| Keyboard keys operating life | 10 million characters |
| Ports & interfaces | |
| Wireless range | 10 m |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Backlight | No |
| LED indicators | Battery |
| Certification | CE; FCC; RCM; MPTC; WPC; SDPPI; NTC; IMDA; SIRIM; TRA; EAC; MoC; ICASA; UKCA; KCC; VCCI; ANRT; RATEL; BIS; ANATEL; Telec; MOICT; Rohs; UkrSEPRO; iCTqatar; NOM |
| HP segment | Business |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Backlight | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| LED indicators | Battery |
| Connectivity technology | Wireless |
| UNSPSC-code | 43211706 |
| Master (outer) cases per pallet | 60 pc(s) |
| Sustainable technologies and materials | Packaging is recyclable |
| Sustainability compliance | Yes |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| Compliance certificates | EAC, RoHS, BIS, Federal Communications Commission (FCC), CE |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 197497176896, 197497176971 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (ABB) 197497176896; (ABU) 197497176971 |
| Ergonomics | |
| Wireless range | 10 m |
| LED indicators | Battery |
| Features | |
| Wireless range | 10 m |
| Power | |
| Service life of battery | 16 month(s) |
| Power source type | Battery |
| Keyboard battery type | AAA |
| Number of batteries (keyboard) | 1 |
| Mouse | |
| Mouse included | No |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | CE; FCC; RCM; MPTC; WPC; SDPPI; NTC; IMDA; SIRIM; TRA; EAC; MoC; ICASA; UKCA; KCC; VCCI; ANRT; RATEL; BIS; ANATEL; Telec; MOICT; Rohs; UkrSEPRO; iCTqatar; NOM |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | Packaging is recyclable |
| Sustainability compliance | Yes |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| Compliance certificates | EAC, RoHS, BIS, Federal Communications Commission (FCC), CE |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 197497176896, 197497176971 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (ABB) 197497176896; (ABU) 197497176971 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 425.5 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 425.9 x 146.1 x 26.8 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 580 g |
| Package width | 441 mm |
| Package height | 32 mm |
| Package depth | 173 mm |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Width | 425.9 mm |
| Height | 26.8 mm |
| Depth | 146.1 mm |
| UNSPSC-code | 43211706 |
| Pointing device | Touchpad |
| Connectivity technology | Wireless |
| Master (outer) cases per pallet | 60 pc(s) |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| Carbon footprint | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| Logistics data | |
| Master (outer) cases per pallet | 60 pc(s) |
| Pallet gross weight | 394 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Incase Designed by Microsoft Wired 600 keyboard Un...
Shop NowASUS U2000 keyboard Mouse included Universal USB B...
Shop NowCHERRY DC 2000 keyboard Mouse included Universal U...
Shop NowTrust TKM-250 keyboard Mouse included Universal US...
Shop NowLogitech Keyboard K120 for Business
Shop NowCHERRY DC 2000 keyboard Mouse included Universal U...
Shop NowHP 125 Wired Keyboard
Shop NowHP 125 Wired Keyboard
Shop NoweSTUFF GLB212102 keyboard Office USB QWERTY Nordic...
Shop NoweSTUFF GLB211102 keyboard Office USB QWERTY Nordic...
Shop NoweSTUFF GLB211302 keyboard Office USB QWERTY UK Eng...
Shop NoweSTUFF GLB212302 keyboard Office USB QWERTY UK Eng...
Shop NoweSTUFF GLB211202 keyboard Office USB QWERTY US Int...
Shop NowTargus AKM610UK keyboard Mouse included Universal ...
Shop NowOrigin Storage Origin USB Keyboard and Mouse combo
Shop NowOrigin Storage Wireless Keyboard and Mouse Combo
Shop NowTargus AKM622UK keyboard Mouse included Universal ...
Shop NowCHERRY DC 2000
Shop NowKensington KB150 EQ Wireless Keyboard
Shop NowAccuratus KYBAC301-UBLK keyboard USB QWERTY Englis...
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard Home/Office USB QWERTY Por...
Shop NowV7 KU350ES USB Pro Keyboard - Spanish Layout
Shop NoweSTUFF GLB211402 keyboard Office USB QWERTZ German...
Shop NowHP KBD 125 WD keyboard USB Black
Shop NowBelkin BBZ010UK keyboard Mouse included Universal ...
Shop NowLenovo 4Y41R64644 keyboard Home/Office USB French ...
Shop NowVIDA REBEL 2IN1 BLACK USB DESK KIT keyboard Mouse ...
Shop NowVIDA GAMER WHT 4IN1 USB KB MS HS KIT keyboard Mous...
Shop NowVIDA REBEL 2IN1 WHITE USB DESK KIT keyboard Mouse ...
Shop NowVIDA GAMER BLK 4IN1 USB KB MS HS KIT keyboard Mous...
Shop NowLenovo USB Calliope keyboard Universal Spanish Bla...
Shop NowLogitech K120 Corded Keyboard
Shop NowLogiLink ID0104 keyboard Mouse included Office RF ...
Shop NowLogitech Desktop MK120
Shop NowLogitech Desktop MK120
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard Office USB QWERTZ German B...
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard USB QWERTY Spanish Black
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard Universal USB AZERTY Frenc...
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard Universal USB QWERTY Itali...
Shop NowCHERRY DC 2000 Corded Keyboard & Mouse Set, Black,...
Shop NowLogiLink Keyboard Mouse Combo wireless
Shop NowLogitech Desktop MK120
Shop NowLogiLink ID0018A keyboard Universal USB QWERTZ Ger...
Shop NowLogiLink ID0138 keyboard Universal USB German Blac...
Shop NowEvo Labs KD-101LUK keyboard Office USB QWERTY UK E...
Shop NowLogiLink ID0181 keyboard Gaming USB English Black
Shop NowGenius Computer Technology KM-160 keyboard Mouse i...
Shop NowGenius Computer Technology Smart KB-100 keyboard U...
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard Gaming USB Hungarian Black
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard Universal USB Czech Black
Shop NowLogiLink ID0019A keyboard Universal USB QWERTZ Ger...
Shop NowSandberg USB Wired Office Keyboard Nord
Shop NowLogitech K120 Corded Keyboard
Shop NowTrust TK-150 keyboard Universal USB QWERTY UK Engl...
Shop NowDELL Wired Keyboard - KB216 - UK (QWERTY) - White
Shop NowHP 220 Wireless Keyboard
Shop NowCHERRY DC 2000 keyboard Mouse included USB AZERTY ...
Shop NowLogitech Desktop MK120
Shop NowLogitech K120 Corded Keyboard
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard Office USB QWERTZ German G...
Shop NowHP 150 Wired Keyboard
Shop NowHP 225 Wired Mouse and Keyboard Combo
Shop NowHP Wired Desktop 320K Keyboard
Shop NowHP Wired Desktop 320MK Mouse and Keyboard
Shop NowKensington KM100 EQ Wired Desktop Set
Shop NowHP 150 Wired Mouse and Keyboard
Shop NowCHERRY KC 1000 Corded Keyboard, Black, USB (QWERTY...
Shop NowHP 125 Wired Keyboard
Shop NowDELL Wired Keyboard - KB216 - UK (QWERTY) - Black ...
Shop NowHP 235 Wireless Mouse and Keyboard Combo
Shop NowCHERRY KC 1000 Corded Keyboard,Pale Grey, USB (QWE...
Shop NowLogitech Desktop MK120
Shop NowDELL Wired Keyboard - KB216 - UK (QWERTY) - Black
Shop NowLogitech Wireless Combo MK270
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
New
HP 225 Wireless Keyboard
£23.10
£19.25
|
Bestseller
Logitech Desktop MK120
£17.95
£14.96
|
Hot Product
Logitech K120 Corded Keyboard
£13.90
£11.58
|
Popular
Logitech K120 Corded Keyboard
£13.49
£11.24
|
LogiLink ID0104 keyboard Mouse include...
£20.35
£16.96
|
Recommended
Logitech Desktop MK120
£21.10
£17.58
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
805T1AA#ABU
|
920-002552
|
920-002501
|
920-002489
|
ID0104
|
920-002550
|
| Manufacturer |
HP
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
LogiLink
|
Logitech
|
| Keyboard layout |
N/A
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTZ
|
QWERTZ
|
QWERTY
|
| Mouse included |
N
|
Y
|
N
|
N
|
Y
|
Y
|
| Backlight |
N
|
N/A
|
N
|
N/A
|
N
|
N/A
|
| Recommended usage |
Universal
|
N/A
|
Office
|
N/A
|
Office
|
N/A
|
| Device interface |
RF Wireless
|
USB
|
USB
|
USB
|
RF Wireless
|
USB
|
| Connectivity technology |
Wireless
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wireless
|
Wired
|