Logitech Lift Vertical Ergonomic Mouse for Business, Left
£79.20
£66.00
Lift Vertical Ergonomic Mouse for Business, Left
More Information
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
|---|---|
| Buttons quantity | 4 |
| Movement detection technology | Optical |
| Scroll type | Wheel |
| SKU | 910-006495 |
| EAN | 5099206099876 |
| Manufacturer | Logitech |
| Availability | Y |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| PDF URLs |
View PDF |
Specifications
| Mouse | |
|---|---|
| Customizable movement resolution | Yes |
| Number of programmable buttons | 4 |
| Buttons durability (million clicks) | 5 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Wireless range | 10 m |
| Purpose | Office |
| Button functions | DPI switch, Forward, Back |
| Movement resolution | 4000 DPI |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 4 |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Multi-device support | Yes |
| Silent click | Yes |
| Input device | |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Number of programmable buttons | 4 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Wireless range | 10 m |
| Purpose | Office |
| Button functions | DPI switch, Forward, Back |
| Movement resolution | 4000 DPI |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 4 |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Ports & interfaces | |
| Wireless range | 10 m |
| Design | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Product colour | Graphite |
| Form factor | Left-hand |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Receiver type | Nano receiver |
| Ergonomic design | Yes |
| Vertical design | Yes |
| Receiver | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver type | Nano receiver |
| Technical details | |
| Service life of battery | 24 month(s) |
| On/off switch | Yes |
| Weight | 125 g |
| Product colour | Graphite |
| Form factor | Left-hand |
| Button functions | DPI switch, Forward, Back |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Scrolling directions | Vertical |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Ergonomic design | Yes |
| Packaging content | Lift Vertical Ergonomic Mouse Logi Bolt USB Receiver AA Battery User documentation |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Ergonomics | |
| Buttons durability (million clicks) | 5 |
| On/off switch | Yes |
| Wireless range | 10 m |
| Ergonomic design | Yes |
| Vertical design | Yes |
| Power | |
| Battery capacity | 2000 mAh |
| Service life of battery | 24 month(s) |
| Power source | Batteries |
| Battery technology | Alkaline |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery type | AA |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Linux operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Mobile operating systems supported | Android 10.0, Android 11.0, Android 12.0, Android 8.0, Android 9.0, iOS 14, iOS 14.5, iOS 15, iPadOS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 125 g |
| Width | 70 mm |
| Depth | 108 mm |
| Height | 71 mm |
| Receiver width | 1.44 cm |
| Receiver depth | 6.6 mm |
| Receiver height | 1.84 cm |
| Receiver weight | 2 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 201 g |
| Package width | 76.5 mm |
| Package depth | 85.5 mm |
| Package height | 117.5 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Batteries included | Yes |
| User guide | Yes |
| Receiver type | Nano receiver |
| Packaging content | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Batteries included | Yes |
| User guide | Yes |
| Receiver type | Nano receiver |
| Sustainability | |
| Post-consumer recycled plastic | 70% |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Master (outer) case width | 129 mm |
| Master (outer) case length | 181 mm |
| Master (outer) case height | 166 mm |
| Master (outer) case gross weight | 890 g |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Other features | |
| Packaging content | Lift Vertical Ergonomic Mouse Logi Bolt USB Receiver AA Battery User documentation |
| Weight | 125 g |
| Compatibility | Logi Bolt USB Receiver |
| Minimum system requirements | Logi Bolt USB receiver Required: Available USB Port Windows 11 or later, Windows 10 macOS 10.15 or later Chrome OS (1) Linux (1) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Contour Design Active Key Contour ClassicClean Med...
Shop NowMicrosoft Surface Arc mouse Travel Ambidextrous Bl...
Shop NowASUS ROG Strix Impact III Wireless mouse Gaming Am...
Shop NowMicrosoft Surface mouse Office Bluetooth BlueTrack
Shop NowContour Design Active Key Contour QuickClean Medic...
Shop NowContour Design Active Key Contour QuickClean Medic...
Shop NowMicrosoft Surface Arc mouse Travel Ambidextrous Bl...
Shop NowContour Design Active Key Contour QuickClean Medic...
Shop NowLogitech 910-007260 mouse Office Right-hand RF Wir...
Shop NowHP 700 Rechargeable Wireless Mouse
Shop NowContour Design Unimouse Left-Handed Wireless
Shop NowCHERRY XTRFY M68 Wireless
Shop NowCHERRY XTRFY M68 Wireless
Shop NowContour Design Unimouse Left-Handed Wired
Shop NowContour Design Unimouse Right-Handed Wired
Shop NowASUS ROG Gladius III Wireless Aimpoint White mouse...
Shop NowASUS ROG Gladius III Wireless AimPoint mouse Gamin...
Shop NowEndgame Gear OP1we mouse Gaming Right-hand USB Typ...
Shop NowHP 925 Ergonomic Vertical Mouse
Shop NowLogitech MX Anywhere 3S
Shop NowLogitech MX Anywhere 3S
Shop Now3Dconnexion CadMouse Compact Wireless (USB-C)
Shop NowR-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Break with brea...
Shop NowASUS ROG Harpe Ace Aim Lab Edition mouse Gaming Am...
Shop NowASUS ROG Keris Wireless AimPoint mouse Gaming Righ...
Shop NowEndgame Gear XM2w 4k v2 Wireless Gaming Mouse - Wh...
Shop Nowbe quiet! Dark Perk | Ergo mouse Gaming Right-hand...
Shop Nowbe quiet! Dark Perk | Sym mouse Gaming Right-hand ...
Shop NowFellowes Vertical Wireless Mouse Breyta Plus+ Ergo...
Shop NowFellowes Vertical Wireless Mouse Breyta Plus+ Ergo...
Shop NowFellowes Breyta Plus+ Vertical Mouse - Small Right
Shop NowEndgame Gear OP1 8K V2 mouse Gaming Right-hand USB...
Shop NowEndgame Gear OP1W 4K V2 mouse Gaming Right-hand RF...
Shop NowRazer Basilisk V3 35K mouse Gaming Right-hand Opti...
Shop NowEndgame Gear XM2w 4k v2 Wireless Gaming Mouse - Bl...
Shop NowEndgame Gear OP1 8K V2 mouse Gaming Right-hand USB...
Shop NowEndgame Gear OP1 8K V2 mouse Gaming Right-hand USB...
Shop NowLogitech MX Master 3S mouse Universal Right-hand R...
Shop NowEndgame Gear XM2we mouse Gaming Right-hand RF Wire...
Shop NowAlienware AW720M mouse Gaming Ambidextrous RF Wire...
Shop NowLogitech G PRO X SUPERLIGHT Wireless Gaming Mouse
Shop NowEvoluent VM3R mouse Universal Right-hand USB Type-...
Shop NowEvoluent VMDLW mouse Office Right-hand RF Wireless...
Shop NowEvoluent VMDSW mouse Office Right-hand RF Wireless...
Shop NowEvoluent VMDMW mouse Right-hand RF Wireless Laser
Shop NowASUS ROG Keris Wireless AimPoint mouse Gaming Righ...
Shop NowMad Catz R.A.T. 6+ mouse Gaming Right-hand USB Typ...
Shop NowFellowes 9894701 mouse Office Ambidextrous RF Wire...
Shop NowFellowes 9894501 mouse Office Ambidextrous RF Wire...
Shop NowFellowes Ambidextrous Vertical Mouse - Small Wirel...
Shop NowCorsair IRONCLAW RGB mouse Gaming Right-hand USB T...
Shop NowMicrosoft RJN-00002 mouse Office Ambidextrous Blue...
Shop NowRazer Mamba Elite mouse Gaming Right-hand USB Type...
Shop NowEvoluent VMSR mouse Right-hand USB Type-A 1200 DPI
Shop NowEvoluent Verticalmouse 4 mouse Office Bluetooth Op...
Shop NowR-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Break with brea...
Shop NowEvoluent VM4RM mouse Right-hand Bluetooth Optical
Shop NowEvoluent VM4S mouse Office USB Type-A
Shop NowEvoluent VM4L mouse Office Left-hand USB Type-A Op...
Shop NowEvoluent VerticalMouse 4 mouse Right-hand RF Wirel...
Shop NowMicrosoft 3YR-00006 mouse Office Bluetooth BlueTra...
Shop NowMad Catz R.A.T 8+ ADV mouse Gaming Right-hand USB ...
Shop NowKensington Orbit Wireless Trackball with Scroll Ri...
Shop NowLogitech M510 mouse Office Ambidextrous RF Wireles...
Shop NowMad Catz R.A.T. DWS mouse Gaming Right-hand RF Wir...
Shop NowLogitech Lift Left Vertical Ergonomic Mouse
Shop NowLogitech G G502 X LIGHTSPEED Wireless Gaming Mouse
Shop NowR-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Break with brea...
Shop NowLogitech Wireless Mouse M510
Shop NowContour Design Unimouse Right-Handed Wireless
Shop NowHP 925 Ergonomic Vertical Mouse
Shop NowRazer Basilisk V3 Pro mouse Right-hand RF Wireless...
Shop NowEvoluent VerticalMouse 4 mouse Office Right-hand U...
Shop NowEvoluent VM4RW mouse RF Wireless Laser
Shop NowLogitech Lift Vertical Ergonomic Mouse
Shop NowHP X500 Wired Mouse
Shop NowLogitech MX Anywhere 3S for Business
Shop NowLogitech MX Master 3S for Business
Shop NowCHERRY XTRFY M42 RGB mouse Gaming Ambidextrous RF ...
Shop NowAlienware AW620M mouse Gaming Right-hand RF Wirele...
Shop NowRazer Pro Click V2 mouse Gaming Right-hand RF Wire...
Shop NowHyperX Pulsefire Haste 2 - Gaming Mouse (White)
Shop NowHyperX Pulsefire Haste 2 - Wireless Gaming Mouse (...
Shop NowHP 635 Multi-Device Wireless Mouse
Shop NowApple Magic mouse Office Ambidextrous Bluetooth
Shop NowLogitech MX Vertical
Shop NowR-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Break with brea...
Shop NowRazer Basilisk Mobile mouse Gaming Right-hand RF W...
Shop NowKensington Expert Mouse Wired Trackball
Shop NowRazer Cobra mouse Gaming Right-hand Optical 8500 D...
Shop NowApple Magic mouse Office Ambidextrous Bluetooth
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
Logitech Lift Vertical Ergonomic Mouse...
£79.20
£66.00
|
Bestseller
Kensington Expert Mouse Wired Trackball
£103.19
£85.99
|
New
Evoluent VerticalMouse 4 mouse Right-h...
£114.60
£95.50
|
Popular
Logitech M510 mouse RF Wireless Laser
£95.70
£79.75
|
Evoluent VM4L mouse Office Left-hand U...
£94.54
£78.78
|
Hot Product
Evoluent VM4S mouse Office USB Type-A
£94.54
£78.78
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
910-006495
|
64325
|
VM4SW
|
910-001826
|
VM4L
|
VM4S
|
| Manufacturer |
Logitech
|
Kensington
|
Evoluent
|
Logitech
|
Evoluent
|
Evoluent
|
| Buttons quantity |
4
|
4
|
6
|
5
|
6
|
6
|
| Movement detection technology |
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Laser
|
Optical
|
N/A
|
| Purpose |
office
|
office
|
N/A
|
N/A
|
office
|
office
|
| Device interface |
RF Wireless + Bluetooth
|
USB Type-A
|
RF Wireless
|
RF Wireless
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| Scroll type |
Wheel
|
Ring
|
Wheel
|
N/A
|
Wheel
|
Wheel
|
| Connectivity technology |
N/A
|
Wired
|
N/A
|
N/A
|
Wired
|
Wired
|