Logitech ERGO M575 for Business
£60.06
£50.05
ERGO M575 Wireless Trackball for Business
More Information
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
|---|---|
| Buttons quantity | 5 |
| Movement detection technology | Trackball |
| Scroll type | Wheel |
| SKU | 910-006221 |
| EAN | 5099206096547 |
| Manufacturer | Logitech |
| Availability | Y |
Specifications
| Mouse | |
|---|---|
| Buttons durability (million clicks) | 3 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Wireless range | 10 m |
| Purpose | Office |
| Button functions | Forward |
| Movement resolution | 2000 DPI |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Movement detection technology | Trackball |
| Buttons quantity | 5 |
| Device interface | Bluetooth |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Input device | |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Wireless range | 10 m |
| Purpose | Office |
| Button functions | Forward |
| Movement resolution | 2000 DPI |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Movement detection technology | Trackball |
| Buttons quantity | 5 |
| Device interface | Bluetooth |
| Ports & interfaces | |
| Wireless range | 10 m |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Design | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Product colour | Graphite |
| Form factor | Right-hand |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Receiver type | Nano receiver |
| Ergonomic design | Yes |
| Receiver | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver type | Nano receiver |
| Technical details | |
| Service life of battery | 24 month(s) |
| Weight | 145 g |
| Product colour | Graphite |
| Form factor | Right-hand |
| Button functions | Forward |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Scrolling directions | Vertical |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Ergonomic design | Yes |
| Products per pallet | 1350 pc(s) |
| Packaging content | ERGO M575 Trackball for Business Logi Bolt USB Receiver (USB-A) 1xAA battery User documentation |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Ergonomics | |
| Buttons durability (million clicks) | 3 |
| Wireless range | 10 m |
| Ergonomic design | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Battery capacity | 2000 mAh |
| Service life of battery | 24 month(s) |
| Power source | Batteries |
| Battery technology | Alkaline |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery type | AA |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes, MacOS |
| Linux operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Mobile operating systems supported | Android, iPadOS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes, MacOS |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 145 g |
| Width | 100 mm |
| Depth | 134 mm |
| Height | 48 mm |
| Receiver width | 1.44 cm |
| Receiver depth | 6.6 mm |
| Receiver height | 1.84 cm |
| Receiver weight | 2 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 240 g |
| Package width | 50 mm |
| Package depth | 105 mm |
| Package height | 142 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Receiver type | Nano receiver |
| Packaging content | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Receiver type | Nano receiver |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Master (outer) case width | 219 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case height | 173 mm |
| Master (outer) case gross weight | 2.62 kg |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 50992060965410 |
| Products per pallet | 1350 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Other features | |
| Packaging content | ERGO M575 Trackball for Business Logi Bolt USB Receiver (USB-A) 1xAA battery User documentation |
| Weight | 145 g |
| Compatibility | Logi Bolt USB Receiver |
| Minimum system requirements | Logi Bolt USB Receiver Required: Available USB Type A Port Windows 10, 11 or later macOS 10.14 or later Linux3 Chrome OS3 Bluetooth Low Energy Wireless Technology Required: Bluetooth Low Energy macOS 10.15 or later Chrome OS(3) iPadOS 13.4 or later(3) Android 8 or later(3) Internet connection for optional software download, Logitech Options with Flow functionality for Windows 10 or later, macOS 10.14 or later (3) Device basic functions will be supported without software for systems other than Windows and macOS |
| Products per pallet | 1350 pc(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
ASUS ROG Strix Impact III Wireless mouse Gaming Am...
Shop NowMicrosoft Surface mouse Office Bluetooth BlueTrack
Shop NowMicrosoft Surface Arc mouse Travel Ambidextrous Bl...
Shop NowAlienware AW720M mouse Gaming Ambidextrous RF Wire...
Shop Now3Dconnexion CadMouse Compact Wireless (USB-C)
Shop NowAlienware AW720M mouse Gaming Ambidextrous RF Wire...
Shop NowKeychron M1 Ultra-Light mouse Universal Ambidextro...
Shop NowLogitech Lift Vertical Ergonomic Mouse for Busines...
Shop NowHP 700 Rechargeable Wireless Mouse
Shop NowEndgame Gear OP1 8K V2 mouse Gaming Right-hand USB...
Shop NowLogitech Lift Left Vertical Ergonomic Mouse
Shop NowLogitech Lift Vertical Ergonomic Mouse
Shop NowASUS TUF Gaming M4 Wireless mouse Right-hand RF Wi...
Shop NowRazer DeathAdder V2 X HyperSpeed mouse Gaming Righ...
Shop NowEndgame Gear OP1 8K V2 mouse Gaming Right-hand USB...
Shop NowEndgame Gear XM2w 4k v2 Wireless Gaming Mouse - Bl...
Shop NowKensington Orbit Wireless Trackball with Scroll Ri...
Shop NowRazer Basilisk V3 mouse Gaming Right-hand USB Type...
Shop NowR-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Break with brea...
Shop NowEndgame Gear XM2w 4k v2 Wireless Gaming Mouse - Wh...
Shop NowRazer DeathAdder V3 mouse Gaming Right-hand USB Ty...
Shop NowHP 715 Rechargeable Multi-Device Mouse
Shop NowLogitech MX Anywhere 3S
Shop NowRazer Basilisk V3 35K mouse Gaming Right-hand Opti...
Shop NowLogitech ERGO M575S
Shop NowHP 480 Comfort Bluetooth Mouse
Shop NowEndgame Gear OP1we mouse Gaming Right-hand USB Typ...
Shop NowHP 695 Rechargeable Wireless Mouse
Shop NowLogitech MX Anywhere 2s mouse Office Right-hand Bl...
Shop NowTrust Bayo+ mouse Office Right-hand RF Wireless + ...
Shop NowHP 695 Rechargeable Wireless Mouse
Shop NowMicrosoft RJN-00003 mouse Office Ambidextrous Blue...
Shop NowLogitech G G502 HERO High Performance Gaming Mouse
Shop Nowbe quiet! Dark Perk | Ergo mouse Gaming Right-hand...
Shop NowSeal Shield STWM042 mouse Office USB Type-A Optica...
Shop NowR-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Break with brea...
Shop Nowbe quiet! Dark Perk | Sym mouse Gaming Right-hand ...
Shop NowR-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Break with brea...
Shop NowFellowes Vertical Wireless Mouse Breyta Plus+ Ergo...
Shop NowFellowes Vertical Wireless Mouse Breyta Plus+ Ergo...
Shop NowEvoluent VMSR mouse Right-hand USB Type-A 1200 DPI
Shop NowLogitech G G305 LIGHTSPEED Wireless Gaming Mouse
Shop NowLogitech G G305 LIGHTSPEED Wireless Gaming Mouse
Shop NowFellowes Vertical Wireless Mouse Breyta Plus+ Ergo...
Shop NowRazer Mamba Elite mouse Gaming Right-hand USB Type...
Shop NowEvoluent VM3R mouse Universal Right-hand USB Type-...
Shop NowRazer Orochi V2 mouse Gaming Right-hand RF Wireles...
Shop NowCorsair IRONCLAW RGB mouse Gaming Right-hand USB T...
Shop NowMad Catz R.A.T. 6+ mouse Gaming Right-hand USB Typ...
Shop NowPort Designs ERGO AUDITOR mouse Universal Right-ha...
Shop NowLogitech G G403 HERO Gaming Mouse
Shop NowMicrosoft RJN-00002 mouse Office Ambidextrous Blue...
Shop NowFellowes Vertical Wireless Mouse Breyta Plus+ Ergo...
Shop NowFellowes Breyta Plus+ Vertical Mouse - Small Right
Shop NowHP 400 Quiet Wireless Mouse
Shop NowEndgame Gear OP1 8K V2 mouse Gaming Right-hand USB...
Shop NowMicrosoft 3YR-00006 mouse Office Bluetooth BlueTra...
Shop NowR-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Break with brea...
Shop NowEndgame Gear OP1W 4K V2 mouse Gaming Right-hand RF...
Shop NowSeal Shield STM042 mouse Office USB Type-A Optical...
Shop NowTrust Ozaa+ mouse Office Right-hand RF Wireless + ...
Shop NowR-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Break with brea...
Shop NowDELL Pro Premium Mouse - MS900
Shop NowASUS ROG Gladius II Core mouse Gaming Right-hand U...
Shop NowR-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Break with brea...
Shop NowR-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Break with brea...
Shop NowMicrosoft Bluetooth mouse Office Ambidextrous 1000...
Shop NowCHERRY MW 8C ADVANCED mouse Ambidextrous RF Wirele...
Shop NowLogitech G Hyperion Fury
Shop NowTrust Voxx mouse Office Right-hand RF Wireless + B...
Shop NowRazer Viper mouse Gaming Right-hand USB Type-A Opt...
Shop NowCHERRY MW 8C ERGO mouse Right-hand RF Wireless + B...
Shop NowLogitech Lift Vertical Ergonomic Mouse
Shop NowAlienware AW620M mouse Gaming Right-hand RF Wirele...
Shop NowLogitech MX Master 3S for Business
Shop NowLogitech M325s mouse Travel Ambidextrous RF Wirele...
Shop NowHyperX Pulsefire Haste 2 - Gaming Mouse (White)
Shop NowLogitech Lift Vertical Ergonomic Mouse for Busines...
Shop NowLogitech MX Anywhere 3S for Business
Shop NowCHERRY STREAM MOUSE COMFORT
Shop NowHP 715 Rechargeable Multi-Device Mouse
Shop NowR-Go Tools Vertical mouse R-Go HE Basic, ergonomic...
Shop NowR-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Break with brea...
Shop NowHP 635 Multi-Device Wireless Mouse
Shop NowHP X500 Wired Mouse
Shop NowLogitech MX Vertical
Shop NowRazer Cobra mouse Gaming Right-hand Optical 8500 D...
Shop NowLogitech M720 Triathlon Mouse
Shop NowApple Magic mouse Office Ambidextrous Bluetooth
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
New
Logitech ERGO M575 for Business
£60.06
£50.05
|
Hot Product
Kensington Orbit Trackball with Scroll...
£52.55
£43.79
|
Popular
Seal Shield STM042 mouse Office USB Ty...
£56.76
£47.30
|
Seal Shield STWM042 mouse Office USB T...
£56.76
£47.30
|
Recommended
R-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Bre...
£83.42
£69.52
|
Bestseller
Logitech G Hyperion Fury
£55.42
£46.18
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
910-006221
|
K72337EU
|
STM042
|
STWM042
|
RGOHEWLL
|
910-004067
|
| Manufacturer |
Logitech
|
Kensington
|
Seal Shield
|
Seal Shield
|
R-Go Tools
|
Logitech
|
| Buttons quantity |
5
|
2
|
2
|
2
|
5
|
8
|
| Movement detection technology |
Trackball
|
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Optical
|
| Purpose |
office
|
office
|
office
|
office
|
gaming
|
gaming
|
| Device interface |
Bluetooth
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
Bluetooth
|
USB Type-A
|
| Scroll type |
Wheel
|
Ring
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
| Connectivity technology |
N/A
|
Wired
|
N/A
|
N/A
|
Wireless
|
N/A
|