Microsoft Surface Arc mouse Travel Ambidextrous Bluetooth BlueTrack 1000 DPI
£76.84
£64.03
Surface Arc Mouse
More Information
| Device interface | Bluetooth |
|---|---|
| Buttons quantity | 2 |
| Movement detection technology | BlueTrack |
| Scroll type | Touch |
| SKU | FHD-00002 |
| EAN | 0889842185379 |
| Manufacturer | Microsoft |
| Availability | Y |
| Product Family | Surface |
Description
Slim, light and ready to travel, Surface Arc Mouse is designed to conform to your hand and snaps flat to fit easily in your bag. Connects via Bluetooth.
Ultra-slim and lightweight
The next generation of our best-selling Arc Touch Mouse, Surface Arc Mouse features numerous refinements, including the ability to scroll both vertically and horizontally. It connects via Bluetooth and is now available in a choice of rich colours1 to complement your style.
Ultra-slim and lightweight
The next generation of our best-selling Arc Touch Mouse, Surface Arc Mouse features numerous refinements, including the ability to scroll both vertically and horizontally. It connects via Bluetooth and is now available in a choice of rich colours1 to complement your style.
Specifications
| Mouse | |
|---|---|
| Number of programmable buttons | 2 |
| Buttons type | Touch buttons |
| Bluetooth version | 4.1 |
| Wireless range | 10 m |
| Purpose | Travel |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Scrolling directions | Vertical/Horizontal |
| Scroll type | Touch |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Movement detection technology | BlueTrack |
| Buttons quantity | 2 |
| Device interface | Bluetooth |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Input device | |
| Number of programmable buttons | 2 |
| Buttons type | Touch buttons |
| Bluetooth version | 4.1 |
| Wireless range | 10 m |
| Purpose | Travel |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Scrolling directions | Vertical/Horizontal |
| Scroll type | Touch |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Movement detection technology | BlueTrack |
| Buttons quantity | 2 |
| Device interface | Bluetooth |
| Ports & interfaces | |
| Bluetooth version | 4.1 |
| Wireless range | 10 m |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Product colour | Grey |
| Form factor | Ambidextrous |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Technical details | |
| Service life of battery | 6 month(s) |
| Weight | 82.5 g |
| Product colour | Grey |
| Form factor | Ambidextrous |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Scrolling directions | Vertical/Horizontal |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| UNSPSC-code | 8471609050 |
| Products per pallet | 1700 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Ergonomics | |
| Gesture support | Yes |
| Wireless range | 10 m |
| Power | |
| Service life of battery | 6 month(s) |
| Power source | Batteries |
| Battery technology | Alkaline |
| Number of batteries supported | 2 |
| Battery type | AAA |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Weight & dimensions | |
| Battery weight | 22 g |
| Weight | 82.5 g |
| Width | 131.1 mm |
| Depth | 51.1 mm |
| Height | 15 mm |
| Packaging data | |
| Quick start guide | Yes |
| Package weight | 198 g |
| Package width | 82.3 mm |
| Package depth | 28.4 mm |
| Package height | 159.1 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Batteries included | Yes |
| Packaging content | |
| Batteries included | Yes |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Master (outer) case width | 169 mm |
| Master (outer) case length | 303 mm |
| Master (outer) case height | 105 mm |
| Master (outer) case gross weight | 2.3 kg |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Country of origin | China |
| Products per pallet | 1700 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Other features | |
| Weight | 82.5 g |
| UNSPSC-code | 8471609050 |
| Products per pallet | 1700 pc(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
HP 925 Ergonomic Vertical Mouse
Shop NowEndgame Gear OP1 8K V2 mouse Gaming Right-hand USB...
Shop NowLogitech Lift Vertical Ergonomic Mouse for Busines...
Shop NowLogitech MX Master 3S mouse Universal Right-hand R...
Shop NowLogitech G G502 X LIGHTSPEED Wireless Gaming Mouse
Shop NowHP 700 Rechargeable Wireless Mouse
Shop NowASUS ROG Keris Wireless AimPoint mouse Gaming Righ...
Shop NowASUS ROG Keris Wireless AimPoint mouse Gaming Righ...
Shop NowASUS ROG Harpe Ace Aim Lab Edition mouse Gaming Am...
Shop NowR-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Break with brea...
Shop NowEndgame Gear XM2we mouse Gaming Right-hand RF Wire...
Shop NowLogitech MX Anywhere 3S
Shop NowLogitech MX Anywhere 3S
Shop NowAlienware Pro Wireless Gaming mouse Ambidextrous R...
Shop NowLogitech Lift Left Vertical Ergonomic Mouse
Shop NowEvoluent VerticalMouse 4 mouse Right-hand RF Wirel...
Shop NowAlienware Pro Wireless Gaming mouse Ambidextrous R...
Shop NowEndgame Gear OP1we mouse Gaming Right-hand USB Typ...
Shop NowAlienware AW720M mouse Gaming Ambidextrous RF Wire...
Shop NowASUS ROG Strix Impact III Wireless mouse Gaming Am...
Shop NowContour Design Unimouse Right-Handed Wired
Shop NowContour Design Unimouse Left-Handed Wired
Shop NowAlienware AW720M mouse Gaming Ambidextrous RF Wire...
Shop NowCHERRY XTRFY M68 Wireless
Shop NowCHERRY XTRFY M68 Wireless
Shop NowContour Design Unimouse Left-Handed Wireless
Shop NowLogitech 910-007260 mouse Office Right-hand RF Wir...
Shop NowLogitech G PRO X SUPERLIGHT Wireless Gaming Mouse
Shop NowFellowes 9894701 mouse Office Ambidextrous RF Wire...
Shop NowContour Design Active Key Contour ClassicClean Med...
Shop NowEvoluent VM4L mouse Office Left-hand USB Type-A Op...
Shop NowEvoluent VM4S mouse Office USB Type-A
Shop Nowbe quiet! Dark Perk | Ergo mouse Gaming Right-hand...
Shop Nowbe quiet! Dark Perk | Sym mouse Gaming Right-hand ...
Shop NowEvoluent VMSR mouse Right-hand USB Type-A 1200 DPI
Shop NowFellowes Vertical Wireless Mouse Breyta Plus+ Ergo...
Shop NowContour Design Active Key Contour ClassicClean Med...
Shop NowEvoluent VM3R mouse Universal Right-hand USB Type-...
Shop NowFellowes Ambidextrous Vertical Mouse - Small Wirel...
Shop NowFellowes 9894501 mouse Office Ambidextrous RF Wire...
Shop NowLogitech G G403 HERO Gaming Mouse
Shop NowLogitech G G403 HERO Gaming Mouse
Shop NowMicrosoft 3YR-00006 mouse Office Bluetooth BlueTra...
Shop NowEndgame Gear OP1 8K V2 mouse Gaming Right-hand USB...
Shop NowEndgame Gear OP1W 4K V2 mouse Gaming Right-hand RF...
Shop NowLogitech M510 mouse Office Ambidextrous RF Wireles...
Shop NowEndgame Gear OP1 8K V2 mouse Gaming Right-hand USB...
Shop NowMad Catz R.A.T 8+ ADV mouse Gaming Right-hand USB ...
Shop NowUrban Factory ERGO PRO MAX: WIRELESS RIGHT HAND MO...
Shop NowDELL Pro Premium Mouse - MS900
Shop NowContour Design Active Key Contour QuickClean Medic...
Shop NowContour Design Active Key Contour ClassicClean Med...
Shop NowFellowes Vertical Wireless Mouse Breyta Plus+ Ergo...
Shop NowContour Design Active Key Contour QuickClean Medic...
Shop NowRazer Mamba Elite mouse Gaming Right-hand USB Type...
Shop NowR-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Break with brea...
Shop NowContour Design Unimouse Right-Handed Wireless
Shop NowLogitech Wireless Mouse M510
Shop NowHP 925 Ergonomic Vertical Mouse
Shop NowHP 635 Multi-Device Wireless Mouse
Shop NowRazer Basilisk V3 Pro mouse Right-hand RF Wireless...
Shop NowHP X500 Wired Mouse
Shop NowRazer Viper V3 Pro SE mouse Gaming Right-hand RF W...
Shop NowHP 635 Multi-Device Wireless Mouse
Shop NowEvoluent VM4RW mouse RF Wireless Laser
Shop NowLogitech MX Anywhere 3S for Business
Shop NowAlienware AW620M mouse Gaming Right-hand RF Wirele...
Shop NowAlienware AW620M mouse Gaming Right-hand RF Wirele...
Shop NowCHERRY XTRFY M42 RGB mouse Gaming Ambidextrous RF ...
Shop NowRazer Basilisk Mobile mouse Gaming Right-hand RF W...
Shop NowHyperX Pulsefire Haste 2 - Wireless Gaming Mouse (...
Shop NowEvoluent VerticalMouse 4 mouse Office Right-hand U...
Shop NowApple Magic mouse Office Ambidextrous Bluetooth
Shop NowLogitech MX Master 3S for Business
Shop NowLogitech Lift Vertical Ergonomic Mouse
Shop NowR-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Break with brea...
Shop NowContour Design Active Key Contour QuickClean Medic...
Shop NowLogitech MX Vertical
Shop NowLenovo Go Multi-Device mouse Office Ambidextrous R...
Shop NowRazer Cobra mouse Gaming Right-hand Optical 8500 D...
Shop NowApple Magic mouse Office Ambidextrous Bluetooth
Shop NowMicrosoft Surface mouse Office Bluetooth BlueTrack
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
Microsoft Surface Arc mouse Travel Amb...
£76.84
£64.03
|
New
Evoluent VerticalMouse 4 mouse Right-h...
£114.60
£95.50
|
Popular
Logitech M510 mouse RF Wireless Laser
£104.94
£87.45
|
Evoluent VM4L mouse Office Left-hand U...
£94.54
£78.78
|
Recommended
Evoluent VM4S mouse Office USB Type-A
£94.54
£78.78
|
Bestseller
Evoluent VerticalMouse 4 mouse Office...
£94.38
£78.65
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
FHD-00002
|
VM4SW
|
910-001826
|
VM4L
|
VM4S
|
VM4R
|
| Manufacturer |
Microsoft
|
Evoluent
|
Logitech
|
Evoluent
|
Evoluent
|
Evoluent
|
| Buttons quantity |
2
|
6
|
5
|
6
|
6
|
6
|
| Movement detection technology |
BlueTrack
|
Optical
|
Laser
|
Optical
|
N/A
|
Laser
|
| Purpose |
Travel
|
N/A
|
N/A
|
office
|
office
|
office
|
| Device interface |
Bluetooth
|
RF Wireless
|
RF Wireless
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| Scroll type |
Touch
|
Wheel
|
N/A
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
| Connectivity technology |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Wired
|
Wired
|
N/A
|