R-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Break with break software, large (hand size ≥ 185 mm), left-handed, Wired, black
- Ergonomisch ontwerp: AGR-gecertificeerde verticale muis. Brengt de hand en pols in een natuurlijke positie, voorkomt RSI-klachten. De ronde vorm en steunvlakken voor duim en pink zorgen voor maximaal comfort.
- Met LED-pauze-indicator: Voorkom klachten bij korte pauzes. De muis gebruikt LED-kleurensignalen om aan te geven wanneer het tijd is voor een pauze. Uit te breiden met Break pauzesoftware. Deze gepatenteerde software heeft in 2021 de Benelux Office Award '21 gewonnen.
- Stille muis: Geen harde klikgeluiden meer dankzij de stille knoppen. Handig op kantoor of om medereizigers niet te storen
- Past elke hand: Deze muis is verkrijgbaar in verschillende maten en voor links- en rechtshandige gebruikers. Een perfecte muis voor elke hand
- Compatibel: Compatibel met Windows 7/8/10/XP, Mac OS X 10.4 en geschikt voor desktop, laptop, pc, Macbook en andere apparaten met USB-aansluiting.
More Information
Reasons To Buy

Helps you to take breaks
The R-Go Break mouse contains an LED light controlled by the R-Go Break software. This light changes colour, like a traffic light. When the light turns green, it means you are working healthily. Orange indicates it’s time for a short break and red means you’ve been working too long. This gives you positive feedback on your working behaviour.

Mouse movements from the arm
The vertical shape of the R-Go HE mouse ensures that you move the mouse with your arm instead of the wrist. This relieves small muscles and tendons in the wrist and hand and can prevent annoying complaints such as CANS. The mouse is intentionally lightweight, so you need less muscle tension to move it.

For relaxed mouse usage
With this ergonomic mouse, your hand has a natural and relaxed position. The round design fits your hand precisely, so it is fully supported. The thumb and little finger support surfaces prevent the fingers from sliding down. This provides even more relaxation and comfort during mouse usage!
Description
Specifications
| Mouse | |
|---|---|
| Number of movement resolution modes | 5 |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Office |
| Movement resolution | 2400 DPI |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Programmable mouse buttons | No |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Built-in memory | No |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 5 |
| Device interface | USB Type-A |
| Multi-device support | No |
| Input device | |
| Number of movement resolution modes | 5 |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Office |
| Movement resolution | 2400 DPI |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Programmable mouse buttons | No |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Built-in memory | No |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 5 |
| Device interface | USB Type-A |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.69 m |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Form factor | Left-hand |
| Material | Plastic |
| LED indicators | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Illumination | No |
| Ergonomic design | Yes |
| Vertical design | Yes |
| Technical details | |
| Weight | 160 g |
| Product colour | Black |
| Form factor | Left-hand |
| Plug and Play | Yes |
| Material | Plastic |
| LED indicators | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Scrolling directions | Vertical |
| Programmable mouse buttons | No |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Illumination | No |
| Ergonomic design | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Built-in memory | No |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Ergonomics | |
| Plug and Play | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Cable length | 1.69 m |
| Ergonomic design | Yes |
| Built-in memory | No |
| Vertical design | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power source | Cable |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 160 g |
| Width | 91 mm |
| Depth | 111 mm |
| Height | 80 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 298 g |
| Package type | Box |
| Package width | 112 mm |
| Package depth | 140 mm |
| Package height | 92 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Master (outer) case width | 575 mm |
| Master (outer) case length | 575 mm |
| Master (outer) case height | 190 mm |
| Master (outer) case gross weight | 13.4 kg |
| Products per master (outer) case | 50 pc(s) |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Other features | |
| Weight | 160 g |
| Connectivity technology | Wired |
| Warranty period | 2 year(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
ASUS ROG Strix Impact III Wireless mouse Gaming Am...
Shop NowMicrosoft Surface Arc mouse Travel Ambidextrous Bl...
Shop NowContour Design Active Key Contour ClassicClean Med...
Shop NowMicrosoft Surface mouse Office Bluetooth BlueTrack
Shop NowContour Design Active Key Contour QuickClean Medic...
Shop NowMicrosoft Surface Arc mouse Travel Ambidextrous Bl...
Shop NowContour Design Active Key Contour QuickClean Medic...
Shop NowContour Design Active Key Contour QuickClean Medic...
Shop NowAlienware AW720M mouse Gaming Ambidextrous RF Wire...
Shop NowEndgame Gear XM2w 4k v2 Wireless Gaming Mouse - Bl...
Shop NowAlienware AW720M mouse Gaming Ambidextrous RF Wire...
Shop NowRazer Basilisk V3 35K mouse Gaming Right-hand Opti...
Shop NowLogitech ERGO M575S
Shop NowHP 695 Rechargeable Wireless Mouse
Shop NowMicrosoft Bluetooth mouse Office Ambidextrous 1000...
Shop NowMicrosoft RJN-00003 mouse Office Ambidextrous Blue...
Shop NowHP 695 Rechargeable Wireless Mouse
Shop NowTrust Bayo+ mouse Office Right-hand RF Wireless + ...
Shop NowLogitech MX Anywhere 2s mouse Office Right-hand Bl...
Shop NowEndgame Gear OP1we mouse Gaming Right-hand USB Typ...
Shop NowLogitech MX Anywhere 3S
Shop NowHP 715 Rechargeable Multi-Device Mouse
Shop NowRazer DeathAdder V3 mouse Gaming Right-hand USB Ty...
Shop Now3Dconnexion CadMouse Compact Wireless (USB-C)
Shop NowFellowes Breyta Plus+ Vertical Mouse - Small Right
Shop Nowbe quiet! Dark Perk | Ergo mouse Gaming Right-hand...
Shop Nowbe quiet! Dark Perk | Sym mouse Gaming Right-hand ...
Shop NowFellowes Vertical Wireless Mouse Breyta Plus+ Ergo...
Shop NowFellowes Vertical Wireless Mouse Breyta Plus+ Ergo...
Shop NowFellowes Vertical Wireless Mouse Breyta Plus+ Ergo...
Shop NowPort Designs ERGO AUDITOR mouse Universal Right-ha...
Shop NowFellowes Vertical Wireless Mouse Breyta Plus+ Ergo...
Shop NowHP 700 Rechargeable Wireless Mouse
Shop NowEndgame Gear OP1 8K V2 mouse Gaming Right-hand USB...
Shop NowEndgame Gear OP1W 4K V2 mouse Gaming Right-hand RF...
Shop NowEndgame Gear XM2w 4k v2 Wireless Gaming Mouse - Wh...
Shop NowLogitech MX Anywhere 3S
Shop NowEndgame Gear OP1 8K V2 mouse Gaming Right-hand USB...
Shop NowEndgame Gear OP1 8K V2 mouse Gaming Right-hand USB...
Shop NowLogitech MX Master 3S mouse Universal Right-hand R...
Shop NowR-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Break with brea...
Shop NowMicrosoft 3YR-00006 mouse Office Bluetooth BlueTra...
Shop NowR-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Break with brea...
Shop NowMicrosoft RJN-00002 mouse Office Ambidextrous Blue...
Shop NowLogitech G G403 HERO Gaming Mouse
Shop NowMad Catz R.A.T. 6+ mouse Gaming Right-hand USB Typ...
Shop NowCorsair IRONCLAW RGB mouse Gaming Right-hand USB T...
Shop NowEvoluent VM3R mouse Universal Right-hand USB Type-...
Shop NowRazer Mamba Elite mouse Gaming Right-hand USB Type...
Shop NowLogitech G G305 LIGHTSPEED Wireless Gaming Mouse
Shop NowLogitech G G305 LIGHTSPEED Wireless Gaming Mouse
Shop NowRazer Orochi V2 mouse Gaming Right-hand RF Wireles...
Shop NowLogitech ERGO M575 for Business
Shop NowEvoluent VMSR mouse Right-hand USB Type-A 1200 DPI
Shop NowRazer Basilisk V3 mouse Gaming Right-hand USB Type...
Shop NowLogitech Lift Vertical Ergonomic Mouse for Busines...
Shop NowRazer DeathAdder V2 X HyperSpeed mouse Gaming Righ...
Shop NowLogitech Lift Vertical Ergonomic Mouse
Shop NowR-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Break with brea...
Shop NowLogitech Lift Left Vertical Ergonomic Mouse
Shop NowSeal Shield STM042 mouse Office USB Type-A Optical...
Shop NowKensington Orbit Wireless Trackball with Scroll Ri...
Shop NowSeal Shield STWM042 mouse Office USB Type-A Optica...
Shop NowR-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Break with brea...
Shop NowDELL Pro Premium Mouse - MS900
Shop NowR-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Break with brea...
Shop NowR-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Break with brea...
Shop NowTrust Ozaa+ mouse Office Right-hand RF Wireless + ...
Shop NowLogitech G Hyperion Fury
Shop NowLogitech MX Master 3S for Business
Shop NowTrust Voxx mouse Office Right-hand RF Wireless + B...
Shop NowHP X500 Wired Mouse
Shop NowAlienware AW620M mouse Gaming Right-hand RF Wirele...
Shop NowHyperX Pulsefire Haste 2 - Gaming Mouse (White)
Shop NowRazer Cobra mouse Gaming Right-hand RF Wireless Op...
Shop NowLogitech Lift Vertical Ergonomic Mouse for Busines...
Shop NowLogitech Lift Vertical Ergonomic Mouse
Shop NowApple Magic mouse Office Ambidextrous Bluetooth
Shop NowHP 635 Multi-Device Wireless Mouse
Shop NowLogitech MX Anywhere 3S for Business
Shop NowCHERRY STREAM MOUSE COMFORT
Shop NowRazer Viper mouse Gaming Right-hand USB Type-A Opt...
Shop NowCHERRY XTRFY M42 RGB mouse Gaming Ambidextrous RF ...
Shop NowCHERRY MW 8C ADVANCED mouse Ambidextrous RF Wirele...
Shop NowR-Go Tools Vertical mouse R-Go HE Basic, ergonomic...
Shop NowHP 715 Rechargeable Multi-Device Mouse
Shop NowR-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Break with brea...
Shop NowLogitech MX Vertical
Shop NowRazer Cobra mouse Gaming Right-hand Optical 8500 D...
Shop NowKensington Orbit Trackball with Scroll Ring
Shop NowApple Magic mouse Office Ambidextrous Bluetooth
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
R-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Bre...
£62.30
£51.92
|
Bestseller
Kensington Orbit Trackball with Scroll...
£52.55
£43.79
|
Popular
Logitech M510 mouse RF Wireless Laser
£91.74
£76.45
|
Seal Shield STM042 mouse Office USB Ty...
£56.76
£47.30
|
Seal Shield STWM042 mouse Office USB T...
£56.76
£47.30
|
Recommended
R-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Bre...
£83.42
£69.52
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RGOHELELA
|
K72337EU
|
910-001826
|
STM042
|
STWM042
|
RGOHEWLL
|
| Manufacturer |
R-Go Tools
|
Kensington
|
Logitech
|
Seal Shield
|
Seal Shield
|
R-Go Tools
|
| Buttons quantity |
5
|
2
|
5
|
2
|
2
|
5
|
| Movement detection technology |
Optical
|
Optical
|
Laser
|
Optical
|
Optical
|
Optical
|
| Purpose |
office
|
office
|
N/A
|
office
|
office
|
gaming
|
| Device interface |
USB Type-A
|
USB Type-A
|
RF Wireless
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
Bluetooth
|
| Scroll type |
Wheel
|
Ring
|
N/A
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Wireless
|