Samsung EVO Plus 32 GB SDXC UHS-I
£14.52
£12.10
Samsung EVO Plus, 32 GB, SDXC, UHS-I, 130 MB/s, Class 1 (U1), V10
More Information
| SKU | MB-SC32K/EU |
|---|---|
| EAN | 8806092504585 |
| Manufacturer | Samsung |
| Availability | Y |
Description
Samsung EVO Plus. Capacity: 32 GB, Flash card type: SDXC, Internal memory type: UHS-I, Read speed: 130 MB/s, UHS Speed Class: Class 1 (U1), Video Speed Class: V10. Protection features: Magnet proof, Shock resistant, Waterproof, X-ray proof, Temperature proof, Product colour: White
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 32 GB |
| Read speed | 130 MB/s |
| Internal memory type | UHS-I |
| Flash memory class | No |
| Flash card type | SDXC |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Video Speed Class | V10 |
| Performance | |
| Endurance | 10000 cycles per logical sector |
| Write protection switch | Yes |
| Design | |
| Product colour | White |
| Protection features | Magnet proof, Shock resistant, Waterproof, X-ray proof, Temperature proof |
| Features | |
| Product colour | White |
| Endurance | 10000 cycles per logical sector |
| Write protection switch | Yes |
| Protection features | Magnet proof, Shock resistant, Waterproof, X-ray proof, Temperature proof |
| Security | |
| Write protection switch | Yes |
| Endurance | |
| Endurance | 10000 cycles per logical sector |
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Internal memory type | UHS-I |
| Protection features | Magnet proof, Shock resistant, Waterproof, X-ray proof, Temperature proof |
| Memory voltage | 2.7,2.8,3.3,3.6 V |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Capacity | 32 GB |
| Harmonized System (HS) code | 85235190 |
| Power | |
| Memory voltage | 2.7,2.8,3.3,3.6 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.75 g |
| Width | 32 mm |
| Depth | 2.1 mm |
| Height | 24 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85235190 |
| Other features | |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Kingston Technology Canvas Go! Plus 64GB SDXC Canv...
Shop NowIntegral 128GB MICRO SDXC UHS-1 U1 CL10 V10 A1 UP ...
Shop NowHypertec 256MB RS-MMC 0.25 GB
Shop NowIntegral 4GB SDHC MLC FLASH CL10 20 MB/S
Shop NowIntegral 64GB SD MEMORY CARD SDXC UHS-1 U3 CL10 V3...
Shop NowSanDisk SDSDQM-032G-B35A memory card 32 GB MicroSD...
Shop NowIntegral 4GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF 100X TRA...
Shop NowSanDisk Extreme Plus 32 GB MicroSDHC UHS-I
Shop NowSanDisk Ultra microSD 64 GB MicroSDHC UHS-I Class ...
Shop NowSanDisk Ultra microSD 32 GB MiniSDHC UHS-I Class 1...
Shop NowIntegral 64GB SDXC CL10 80 MB/S
Shop NowSanDisk Ultra 64 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowIntegral 128GB MICRO SD CARD SDXC UHS-1 U3 CL10 V3...
Shop NowKioxia Exceria 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowLexar Professional 633x 128 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Ultra microSD 32 GB MiniSDHC UHS-I Class 1...
Shop NowHypertec CompactFlash Card 256MB memory card 0.25 ...
Shop NowIntegral 2GB SD MLC FLASH NO DUALBOX
Shop NowTeam Group 16GB Micro SDHC MicroSDHC UHS-I Class 1...
Shop NowLexar BLUE PLUS 32 GB MicroSDXC UHS-I
Shop NowHama 00123979 memory card 64 GB MicroSDXC UHS Clas...
Shop NowIntegral 64GB SDXC UHS-1 U1 CL10 V10 UP TO 100MBS ...
Shop NowIntegral 16GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF 100X TR...
Shop NowTeam Group microSDHC 8GB Class 10
Shop NowIntegral 128GB SDXC CL10 UHS 1 U1 80 MB/S
Shop NowPhilips FM08MP45B/00 memory card 8 GB MicroSDHC UH...
Shop NowSanDisk Ultra 32 GB SDHC UHS-I Class 10
Shop NowIntegral 8GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF 100X TRA...
Shop NowIntegral 4GB MICRO SDHC MLC FLASH CL4
Shop NowIntegral 4GB MICRO SDHC MLC FLASH CL10 20 MB/S + A...
Shop NowSanDisk SDSQUNR-064G-GN3MN memory card 64 GB Micro...
Shop NowIntegral 8GB SDHC MLC FLASH CL10 80 MB/S ULTIMAPRO
Shop NowSanDisk 64GB SDXC Class 4
Shop NowIntegral 2GB SD MLC FLASH
Shop NowKingston Technology 64GB microSDXC Canvas Go Plus ...
Shop NowTeam Group 32GB Micro SDHC MicroSDHC UHS-I Class 1...
Shop NowSanDisk Ultra 64 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk SDSDB-032G-B35 memory card 32 GB SDHC
Shop NowSanDisk microSDHC 32GB Class 4
Shop NowSanDisk Ultra microSD 32 GB MicroSDHC UHS-I Class ...
Shop NowSanDisk Ultra 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowVerbatim Premium 32 GB MicroSDHC Class 10
Shop NowSanDisk SDSQUNR-032G-GN3MN memory card 32 GB Micro...
Shop NowSanDisk Ultra 32GB SDHC Mem Card 100MB/s UHS-I Cla...
Shop NowSanDisk 64GB Ultra microSDXC Class 10
Shop NowKingston Technology 128GB microSDXC Canvas Select ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
Samsung EVO Plus 32 GB SDXC UHS-I
£14.52
£12.10
|
Hot Product
Integral 8GB COMPACT FLASH MEMORY CARD...
£13.73
£11.44
|
Popular
Hypertec CompactFlash Card 256MB memor...
£15.84
£13.20
|
New
Hypertec 256MB RS-MMC 0.25 GB
£15.84
£13.20
|
Bestseller
Integral 4GB MICRO SDHC MLC FLASH CL4
£13.20
£11.00
|
Integral 4GB SDHC MLC FLASH CL10 20 MB/S
£13.56
£11.30
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MB-SC32K/EU
|
INCF8GV2
|
HYCFM01256
|
HYMMC02256
|
INMSDH4G4V2
|
INSDH4G10V1
|
| Manufacturer |
Samsung
|
Integral
|
Hypertec
|
Hypertec
|
Integral
|
Integral
|
| Flash card type |
SDXC
|
CFast
|
CompactFlash
|
MMC
|
N/A
|
SD
|
| Flash memory class |
N
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Capacity |
32GB to 48GB
|
8GB to 12GB
|
N/A
|
N/A
|
4GB to 5GB
|
4GB to 5GB
|