Philips FM08MP45B/00 memory card 8 GB MicroSDHC UHS-I Class 10
£20.46
£17.05
Philips FM08MP45B/00, 8 GB, MicroSDHC, Class 10, UHS-I, 80 MB/s, Class 1 (U1)
More Information
| Flash card type | MicroSDHC |
|---|---|
| Flash memory class | Class 10 |
| Capacity | 8 GB |
| SKU | FM08MP45B/00 |
| EAN | 8719274669036 |
| Manufacturer | Philips |
| Availability | Y |
Description
Philips FM08MP45B/00. Capacity: 8 GB, Flash card type: MicroSDHC, Flash memory class: Class 10, Internal memory type: UHS-I, Read speed: 80 MB/s, UHS Speed Class: Class 1 (U1), Video Speed Class: V10. Product colour: Black, White
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 8 GB |
| Read speed | 80 MB/s |
| Internal memory type | UHS-I |
| Flash memory class | Class 10 |
| Flash card type | MicroSDHC |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Video Speed Class | V10 |
| Design | |
| Product colour | Black, White |
| Features | |
| Product colour | Black, White |
| Technical details | |
| Product colour | Black, White |
| Internal memory type | UHS-I |
| Memory adapter included | SD |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Capacity | 8 GB |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 0.25 g |
| Width | 10 mm |
| Depth | 1 mm |
| Height | 15 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 100 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 132 mm |
| Package depth | 3 mm |
| Package weight | 12 g |
| Memory adapter included | SD |
| Packaging content | |
| Memory adapter included | SD |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 400 pc(s) |
| Master (outer) case width | 420 mm |
| Master (outer) case length | 444 mm |
| Master (outer) case height | 184 mm |
| Master (outer) case gross weight | 7.8 kg |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8719274669067 |
| Shipping (inner) case width | 21.2 cm |
| Shipping (inner) case net weight | 200 g |
| Shipping (inner) case height | 14.7 cm |
| Shipping (inner) case GTIN (EAN/UPC) | 8719274669050 |
| Inner carton | |
| Shipping (inner) case width | 21.2 cm |
| Shipping (inner) case height | 14.7 cm |
| Shipping (inner) case GTIN (EAN/UPC) | 8719274669050 |
| Outer carton | |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8719274669067 |
| Other features | |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Shipping (inner) case net weight | 200 g |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Kingston Technology Canvas Select 64GB micSDXC Plu...
Shop NowKioxia EXCERIA PLUS G2
Shop NowSanDisk Ultra 128 GB MicroSDXC Class 10
Shop NowSanDisk Ultra microSD 64 GB MicroSDHC UHS-I Class ...
Shop NowIntegral 32GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF UDMA 7 ...
Shop NowIntegral 128GB MICRO SDXC UHS-1 U1 CL10 V10 A1 UP ...
Shop NowTeam Group TUSDX128GCL10U03 memory card 128 GB Mic...
Shop NowIntegral 32GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF UDMA 7 ...
Shop NowSanDisk Extreme Plus 32 GB MicroSDHC UHS-I
Shop NowWestern Digital WD Purple SC QD101 64 GB MicroSDXC...
Shop NowADATA Premier SDHC UHS-I U1 Class10 32GB
Shop NowSanDisk Extreme PRO 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Extreme PRO 32 GB SDHC UHS-I Class 10
Shop NowTeam Group 16GB Micro SDHC MicroSDHC UHS-I Class 1...
Shop NowSanDisk Ultra 64 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Ultra microSD 128 GB MicroSDXC UHS-I Class...
Shop NowLexar BLUE PLUS 32 GB MicroSDXC UHS-I
Shop NowSanDisk Ultra microSD 128 GB MicroSDXC UHS-I Class...
Shop NowTeam Group microSDHC 8GB Class 10
Shop NowHypertec CompactFlash Card 1GB
Shop NowLexar Professional 633x 128 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowKioxia Exceria 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowIntegral 128GB MICRO SD CARD SDXC UHS-1 U3 CL10 V3...
Shop NowKingston Technology High Endurance 64 GB MicroSD U...
Shop NowIntegral 16GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF 100X TR...
Shop NowIntegral 128GB SDXC CL10 UHS 1 U1 80 MB/S
Shop NowSanDisk SDSQUNR-064G-GN3MN memory card 64 GB Micro...
Shop NowSanDisk Extreme 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Ultra 128 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowKioxia EXCERIA G3 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk 64GB SDXC Class 4
Shop NowKingston Technology 128GB microSDXC Canvas Go Plus...
Shop NowKingston Technology 64GB microSDXC Canvas Go Plus ...
Shop NowVerbatim Premium 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowADATA 32GB, microSDHC, Class 10 UHS-I
Shop NowTeam Group 32GB Micro SDHC MicroSDHC UHS-I Class 1...
Shop NowSanDisk Ultra 64 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Ultra 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowKingston Technology 8GB microSDHC Industrial C10 A...
Shop NowSanDisk Ultra 32 GB MicroSDHC Class 10
Shop NowSanDisk 64GB Ultra microSDXC Class 10
Shop NowKingston Technology 256GB microSDXC Canvas Select ...
Shop NowKioxia Exceria 32 GB MicroSDHC UHS-I Class 10
Shop NowKingston Technology 128GB microSDXC Canvas Select ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Philips FM08MP45B/00 memory card 8 GB...
£20.46
£17.05
|
Recommended
Hypertec CompactFlash Card 1GB
£27.72
£23.10
|
Bestseller
Team Group microSDHC 8GB Class 10
£18.06
£15.05
|
Popular
SanDisk 64GB SDXC Class 4
£19.96
£16.63
|
New
ADATA Premier SDHC UHS-I U1 Class10 32GB
£21.78
£18.15
|
Hot Product
Verbatim Premium 128 GB MicroSDXC UHS-...
£27.89
£23.24
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
FM08MP45B/00
|
HYCFM0101G
|
TUSDH8GCL1003
|
SDSDB-064G-B35
|
ASDH32GUICL10-R
|
44085
|
| Manufacturer |
Philips
|
Hypertec
|
Team Group
|
Sandisk
|
ADATA
|
Verbatim
|
| Flash card type |
MicroSDHC
|
CompactFlash
|
MicroSDHC
|
SDXC
|
SDHC
|
MicroSDXC
|
| Flash memory class |
Class 10
|
N/A
|
Class 10
|
Class 4
|
Class 10
|
Class 10
|
| Capacity |
8GB to 12GB
|
1GB to 2GB
|
8GB to 12GB
|
64GB to 128GB
|
32GB to 48GB
|
128GB to 256GB
|