PREVO SP5002 power bank 1000 mAh Wireless charging Black
£22.86
£19.05
Wireless Charging Power Bank,10000mAh Portable Charging for Smart Phones, Tablets and Other Devices, Charge Multiple Devices with Prefitted Lightning, USB Type-C, Micro-USB & USB Cables
More Information
| Battery capacity | 1000 mAh |
|---|---|
| SKU | SP5002 |
| EAN | 5053118270181 |
| Manufacturer | PREVO |
| Availability | Y |
Description
Charge your devices on the go with the PREVO SP5002. Charge your device wirelessly or by using the prefitted Lightning, USB Type-C, Micro-USB & USB cables, you can charge multiple devices on the go without the need to carry around extra cables. You can also use the prefitted cables to charge the powerbank with out the need for additional power cables. The 10000 mAh of power means that you can get up to four full charges for your smartphone or tablet.
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 4 |
| Charger compatibility | Universal |
| Product colour | Black |
| Built-in display | Yes |
| Wireless charging | Yes |
| Power | |
| Battery capacity | 1000 mAh |
| Charging source | USB |
| Wireless charging | Yes |
| Wireless charging power | 5 W |
| Performance | |
| Battery capacity | 1000 mAh |
| Charging source | USB |
| Wireless charging | Yes |
| Ergonomics | |
| Built-in display | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Micro-USB connector | Yes |
| USB Type-C connector | Yes |
| Lightning connector | Yes |
| Input interface | USB Type-C |
| USB Type-A connector | Yes |
| Radio | |
|---|---|
| Built-in radio | No |
| Technical details | |
| Shape | Rectangle |
| Weight & dimensions | |
| Width | 148 mm |
| Depth | 69 mm |
| Height | 18 mm |
| Weight | 245 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
eSTUFF ES641040 power bank Lithium Polymer (LiPo) ...
Shop NowBelkin BPB021HQBK power bank 10000 mAh Black
Shop NowLogiLink PA0304 power bank 8000 mAh Black
Shop NowUgreen 25683 power bank 20000 mAh Black
Shop NowLogiLink PA0323W power bank 20000 mAh White
Shop NowOrigin Storage Origin 10000mAh Ultra-Thin Mini Wir...
Shop NowSandberg Powerbank 20000 PD20W Connect
Shop NowIntenso 7332034 power bank Lithium Polymer (LiPo) ...
Shop NowSandberg Travel Powerbank 10000 PD20W
Shop NoweSTUFF ES641100 power bank 5000 mAh Wireless charg...
Shop NowSandberg Saver Powerbank 27000
Shop NowOur Pure Planet 20,000mAh Power Bank
Shop NowLogiLink PA0303 power bank 8000 mAh Black
Shop NowBelkin BoostCharge 10000 mAh Grey
Shop NowVerbatim Charge 'n' Go Magnetic Wireless Power Ban...
Shop NowAnker A1653H21 power bank 5000 mAh White
Shop NowLogiLink PA0305 power bank Lithium Polymer (LiPo) ...
Shop NowCanyon PB-1001 Lithium Polymer (LiPo) 10000 mAh Wi...
Shop NowLogiLink PA0273 power bank 10000 mAh Black
Shop NowLogiLink PA0275 power bank Lithium 10000 mAh Black
Shop NowPort Designs 907001 power bank Lithium Polymer (Li...
Shop NowSandberg Nano Powerbank 10000 PD20W
Shop NowSandberg Nano Powerbank 5000 PD20W
Shop NowSandberg Survivor Nano Powerbank 10000
Shop NowBelkin BPD010hqBK 5000 mAh Wireless charging Black
Shop NowSandberg Travel Powerbank 20000 PD35W
Shop NowSandberg Nano Powerbank 20000 PD20W
Shop NowHama 00201711 power bank Lithium Polymer (LiPo) 24...
Shop NowSandberg Magnet Wireless Powerbank 10000 ALU
Shop NowDuracell DRPB3009A power bank 10000 mAh Black
Shop NowSandberg Magnet Wireless Powerbank 5000 ALU
Shop NowBelkin BOOST↑CHARGE 10000 mAh Blue
Shop NowSandberg Powerbank USB-C PD 20W 10000
Shop NowAnker A110D 10000 mAh Black
Shop NowBelkin BOOST↑CHARGE 10000 mAh Rose gold
Shop NowIntenso 7313522 power bank Lithium Polymer (LiPo) ...
Shop NowSandberg Powerbank 10000 PD20W+Wireless
Shop NowSandberg Saver Powerbank 10000
Shop NowBelkin BOOST↑CHARGE 10000 mAh Black
Shop NowTrust Primo Lithium-Ion (Li-Ion) 10000 mAh Black
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
New
PREVO SP5002 power bank 1000 mAh Wirel...
£22.86
£19.05
|
Sandberg Saver Powerbank 10000
£20.46
£17.05
|
Popular
Sandberg Saver Powerbank 20000
£27.06
£22.55
|
Hot Product
Sandberg Powerbank USB-C PD 20W 10000
£27.06
£22.55
|
Bestseller
Belkin BOOST↑CHARGE 10000 mAh Black
£24.06
£20.05
|
Recommended
Belkin BOOST↑CHARGE 10000 mAh Blue
£25.16
£20.97
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SP5002
|
320-34
|
320-42
|
420-58
|
BPB011BTBK
|
BPB011BTBL
|
| Manufacturer |
PREVO
|
Sandberg
|
Sandberg
|
Sandberg
|
Belkin
|
Belkin
|
| Battery technology |
N/A
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|