Our Pure Planet 10,000mAh Power Bank
£19.79
£16.49
Our Pure Planet 10,000mAh Power Bank
- Compact and portable power bank with duel 2.1A fast charging USB ports
- Allows you to charge 2 devices at the same time
- Will charge your device 2.6 times
- 15W fast charge technology to power your device up quickly
- Technology to protect your device with overcurrent protection, overcharge protection, over voltage protection, overdischarge protection and short circuit protection
- Light indicators to show the power levels in the power bank
- 2 year manufacturers warranty
- 200% plastic regenerative
- 100% carbon neutral
- 100% sustainable packaging, FSC certified
More Information
| Battery capacity | 10000 mAh |
|---|---|
| Battery technology | Lithium |
| SKU | OPP058 |
| EAN | 9339655098843 |
| Manufacturer | OUR PURE PLANET |
| Availability | Y |
Description
Enjoy high-speed charging on the go, with the portable 10,000mAh Power Bank. Featuring a convenient compact size and fast charging, this portable powerbank is the perfect way to keep your devices charged, wherever you are.
A dual USB port means you can charge up to two devices simultaneously - so your phone, watch tablet or other devices can stay powered up, while you spend less time waiting to charge each one.
Offering five types of charging protection - overcharge, overcurrent, overvoltage, over-discharge and short circuit - the 10,000mAh Power Bank gives you the peace of mind of safe charging.
And when you charge with the Our Pure Planet 10,000mAh Power Bank, you’re choosing an eco-friendly way to power your devices. All our products are 200% plastic regenerative, 100% carbon neutral and use 100% sustainable packaging (FSC certified).
A dual USB port means you can charge up to two devices simultaneously - so your phone, watch tablet or other devices can stay powered up, while you spend less time waiting to charge each one.
Offering five types of charging protection - overcharge, overcurrent, overvoltage, over-discharge and short circuit - the 10,000mAh Power Bank gives you the peace of mind of safe charging.
And when you charge with the Our Pure Planet 10,000mAh Power Bank, you’re choosing an eco-friendly way to power your devices. All our products are 200% plastic regenerative, 100% carbon neutral and use 100% sustainable packaging (FSC certified).
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Number of simultaneously connected devices (max) | 2 |
| Charger compatibility | Mobile phone, Smartphone, Tablet |
| Product colour | White |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| On/off switch | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Country of origin | China |
| Certification | CE, FCC, 200% plastic regenerative, 100% carbon neutral, FSC certified packaging, ROHS |
| Wireless charging | No |
| Performance | |
| Fast charging | Yes |
| Battery technology | Lithium |
| Battery capacity | 10000 mAh |
| Charging source | USB |
| Fast charging technology | Power Delivery, Quick Charge 3.0 |
| Wireless charging | No |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 18 W |
| MagSafe compatible | Yes |
| Built-in radio | No |
| Country of origin | China |
| Ports & interfaces | |
| USB Type-A output ports | 2 |
| USB Type-C connector | Yes |
| Lightning connector | No |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| USB Type-A connector | Yes |
| Power | |
| Port 2 output current | 3 A |
| Port 1 output current | 3 A |
| Port 3 output current | 3 A |
| Power protection features | Over voltage, Overcharge, Short circuit |
| Input voltage | 5-12 V |
| Output voltage | 5-12 V |
| Input current | 1.5-3 A |
| Output current | 2000 mA |
| Port 1 output power | 20 W |
| Port 2 output power | 18 W |
| Port 3 output power | 18 W |
| Fast charging | Yes |
| Battery technology | Lithium |
| Battery capacity | 10000 mAh |
| Charging source | USB |
| Fast charging technology | Power Delivery, Quick Charge 3.0 |
| Wireless charging | No |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | 10 - 50 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Sustainability | |
| Sustainability organizations | Plastic collective, Carbon Reduction Institute (NoCO2) |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | CarbonFree, CarbonNeutral, Green Tick Carbon Neutral, Green Tick Sustainable, Ocean Bound Plastic (OBP), Product Carbon Footprint (PCF) Carbon Neutral, SCS Recycled Content Certification, Sedex Members Ethical Trade Audit (SMETA) |
| Certificates | |
| Certification | CE, FCC, 200% plastic regenerative, 100% carbon neutral, FSC certified packaging, ROHS |
| Compliance certificates | CE, RoHS, WEEE |
| UN number | 8507600090 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 65 mm |
| Depth | 9 mm |
| Height | 140 mm |
| Weight | 218 g |
| Cable length | 0.3 m |
| Package width | 95 mm |
| Package depth | 28 mm |
| Package height | 178 mm |
| Package weight | 287 g |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-C |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| AC adapter included | No |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 95 mm |
| Package depth | 28 mm |
| Package height | 178 mm |
| Package weight | 287 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ergonomics | |
| On/off switch | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Cable length | 0.3 m |
| Radio | |
| Built-in radio | No |
| Certification | |
| UN number | 8507600090 |
| Technical details | |
| Package type | Box |
| Country of origin | China |
| Sustainability organizations | Plastic collective, Carbon Reduction Institute (NoCO2) |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | CarbonFree, CarbonNeutral, Green Tick Carbon Neutral, Green Tick Sustainable, Ocean Bound Plastic (OBP), Product Carbon Footprint (PCF) Carbon Neutral, SCS Recycled Content Certification, Sedex Members Ethical Trade Audit (SMETA) |
| Harmonized System (HS) code | 8507600090 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 0 |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Compliance certificates | CE, RoHS, WEEE |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Master (outer) case width | 375 mm |
| Master (outer) case length | 426 mm |
| Master (outer) case height | 208 mm |
| Products per master (outer) case | 48 pc(s) |
| Shipping (inner) case width | 10.2 cm |
| Shipping (inner) case length | 19.3 cm |
| Shipping (inner) case height | 18 cm |
| Master (outer) case gross weight | 15.4 kg |
| Products per shipping (inner) case | 6 pc(s) |
| Shipping (inner) case gross weight | 1.81 kg |
| Harmonized System (HS) code | 8507600090 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 0 |
| Warranty period | 2 year(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
LogiLink PA0352 power bank 5000 mAh Wireless charg...
Shop NowBelkin BoostCharge 20000 mAh Blue
Shop NowBelkin BoostCharge 20000 mAh Rose
Shop NowLogiLink PA0304 power bank 8000 mAh Black
Shop NowLogiLink PA0275 power bank Lithium 10000 mAh Black
Shop NowCanyon PB-1001 Lithium Polymer (LiPo) 10000 mAh Wi...
Shop NowLogiLink PA0305 power bank Lithium Polymer (LiPo) ...
Shop NowUgreen 25683 power bank 20000 mAh Black
Shop NowLogiLink PA0323W power bank 20000 mAh White
Shop NowLogiLink PA0343RF power bank Lithium Polymer (LiPo...
Shop NoweSTUFF ES641040 power bank Lithium Polymer (LiPo) ...
Shop NowBelkin BoostCharge 10000 mAh Grey
Shop NowLogiLink PA0303 power bank 8000 mAh Black
Shop Nowmophie essentials powerstation 10K 10000 mAh Black
Shop NowAnker A110D 10000 mAh Black
Shop NowBelkin BPB021HQBK power bank 10000 mAh Black
Shop NowAnker A1653H21 power bank 5000 mAh White
Shop NowSandberg Powerbank USB-C PD 20W 10000
Shop NowBelkin BOOST↑CHARGE 10000 mAh Blue
Shop NowAnker 322 MagGo 5000 mAh Wireless charging Black
Shop NowBelkin BOOST↑CHARGE 10000 mAh Rose gold
Shop NowSandberg Saver Powerbank 10000
Shop NowBelkin BOOST↑CHARGE 10000 mAh Black
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
New
Our Pure Planet 10,000mAh Power Bank
£19.79
£16.49
|
Hot Product
Sandberg Saver Powerbank 10000
£20.46
£17.05
|
Popular
Sandberg Saver Powerbank 20000
£27.06
£22.55
|
Recommended
Sandberg Powerbank USB-C PD 20W 10000
£27.06
£22.55
|
Bestseller
Belkin BOOST↑CHARGE 10000 mAh Black
£23.71
£19.76
|
Belkin BOOST↑CHARGE 10000 mAh Blue
£25.16
£20.97
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
OPP058
|
320-34
|
320-42
|
420-58
|
BPB011BTBK
|
BPB011BTBL
|
| Manufacturer |
OUR PURE PLANET
|
Sandberg
|
Sandberg
|
Sandberg
|
Belkin
|
Belkin
|
| Battery technology |
Lithium
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|