Logitech MX Master 4 for Mac mouse Office Right-hand Bluetooth Laser 8000 DPI
£154.44
£128.70
Logitech MX Master 4 for Mac, Right-hand, Laser, Bluetooth, 8000 DPI, Silver, White
More Information
| SKU | 910-007576 |
|---|---|
| EAN | 5099206133136 |
| Manufacturer | Logitech |
| Availability | Y |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Description
Logitech MX Master 4 for Mac. Form factor: Right-hand. Movement detection technology: Laser, Device interface: Bluetooth, Movement resolution: 8000 DPI, Buttons type: Pressed buttons, Buttons quantity: 8, Scroll type: Wheel. Power source: Batteries. Product colour: Silver, White
Specifications
| Mouse | |
|---|---|
| Customizable movement resolution | Yes |
| Number of programmable buttons | 6 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Wireless range | 10 m |
| Purpose | Office |
| Movement resolution | 8000 DPI |
| Scrolling directions | Vertical/Horizontal |
| Scroll type | Wheel |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Number of scroll wheels | 2 |
| Connectivity technology | Wireless |
| Movement detection technology | Laser |
| Buttons quantity | 8 |
| Device interface | Bluetooth |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Silent click | Yes |
| Input device | |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Number of programmable buttons | 6 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Wireless range | 10 m |
| Purpose | Office |
| Movement resolution | 8000 DPI |
| Scrolling directions | Vertical/Horizontal |
| Scroll type | Wheel |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Number of scroll wheels | 2 |
| Movement detection technology | Laser |
| Buttons quantity | 8 |
| Device interface | Bluetooth |
| Ports & interfaces | |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Wireless range | 10 m |
| Design | |
| Product colour | Silver, White |
| Form factor | Right-hand |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Ergonomic design | Yes |
| Technical details | |
| Weight | 150 g |
| Product colour | Silver, White |
| Form factor | Right-hand |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Scrolling directions | Vertical/Horizontal |
| Rechargeable | Yes |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Number of scroll wheels | 2 |
| Ergonomic design | Yes |
| Connectivity technology | Wireless |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) |
| Ergonomics | |
| Wireless range | 10 m |
| Rechargeable | Yes |
| Ergonomic design | Yes |
| Power | |
| Battery capacity | 650 mAh |
| Power source | Batteries |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery type | Built-in battery |
| Rechargeable | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Mac operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Mobile operating systems supported | iPadOS |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 150 g |
| Width | 88.3 mm |
| Depth | 50.8 mm |
| Height | 128.2 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 302 g |
| Package width | 141 mm |
| Package depth | 167 mm |
| Package height | 58 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Receiver included | No |
| Batteries included | Yes |
| User guide | Yes |
| Packaging content | |
| Receiver included | No |
| Batteries included | Yes |
| User guide | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Weight | 150 g |
| Minimum system requirements | Copy over from Global Copy |
| Connectivity technology | Wireless |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Logitech MX Master 2S Wireless mouse Office Right-...
Shop NowLogitech G G502 X PLUS - LIGHTSPEED Wireless RGB G...
Shop NowASUS ROG Keris II Origin BLK mouse Gaming Right-ha...
Shop NowASUS ROG Keris II Origin WHT mouse Gaming Right-ha...
Shop NowLogitech MX Master 4 mouse Office Right-hand RF Wi...
Shop NowRazer Viper V3 Pro mouse Gaming Right-hand RF Wire...
Shop NowLogitech MX Master 4 for Mac mouse Office Right-ha...
Shop NowASUS ROG Keris II Ace Wireless AimPoint White mous...
Shop NowASUS ROG Keris II Ace Wireless AimPoint Black mous...
Shop NowLogitech MX Master 3S for Mac
Shop NowLogitech Pro X Superlight 2 SE mouse Gaming Right-...
Shop NowLogitech MX Master 3S for Mac
Shop NowEvoluent VerticalMouse 4 Small Wireless mouse Offi...
Shop NowLogitech MX Anywhere 2S Wireless Mobile Mouse
Shop NowLogitech MX Master 2S Bluetooth Edition Wireless M...
Shop NowLogitech MX Anywhere 2S Bluetooth Edition Wireless...
Shop NowRazer Basilisk V3 Pro mouse Gaming Right-hand RF W...
Shop NowRazer Basilisk V3 Pro 35K mouse Gaming Right-hand ...
Shop NowASUS ROG Spatha X mouse Gaming Right-hand RF Wirel...
Shop NowASUS ROG Harpe Ace Mini mouse Gaming Ambidextrous ...
Shop NowASUS ROG Harpe II Ace mouse Gaming Right-hand RF W...
Shop NowASUS ROG Harpe II Ace mouse Gaming Right-hand RF W...
Shop NowLogitech MX Master 4 for Business - Graphite
Shop NowRazer Basilisk V3 Pro 35K mouse Gaming Right-hand ...
Shop NowLogitech MX Master 4 mouse Office Right-hand RF Wi...
Shop NowRazer DeathAdder V4 Pro mouse Gaming Right-hand RF...
Shop NowLogitech 910-006556 mouse Office Right-hand Blueto...
Shop Now3Dconnexion SpaceMouse mouse Office Ambidextrous R...
Shop NowLogitech G PRO X SUPERLIGHT Wireless Gaming Mouse
Shop NowLogitech MX Master 3S Performance Wireless Mouse
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Logitech MX Master 4 for Mac mouse Off...
£154.44
£128.70
|
New
Evoluent VerticalMouse 4 Small Wireles...
£132.66
£110.55
|
Hot Product
Logitech MX Master 2S Wireless mouse O...
£186.78
£155.65
|
Popular
Logitech MX Anywhere 2S Bluetooth Edit...
£140.58
£117.15
|
Recommended
Logitech MX Master 2S Bluetooth Editio...
£188.10
£156.75
|
Bestseller
Logitech MX Master 2S Wireless Mouse
£186.78
£155.65
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
910-007576
|
500793
|
910-005139
|
910-005132
|
910-005131
|
910-005966
|
| Manufacturer |
Logitech
|
Evoluent
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
| Buttons quantity |
8
|
6
|
7
|
7
|
7
|
7
|
| Movement detection technology |
Laser
|
Optical
|
Laser
|
N/A
|
IR LED
|
Laser
|
| Purpose |
office
|
office
|
office
|
office
|
office
|
office
|
| Device interface |
Bluetooth
|
RF Wireless
|
RF Wireless + Bluetooth
|
RF Wireless + Bluetooth
|
RF Wireless + Bluetooth
|
RF Wireless + Bluetooth
|
| Scroll type |
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
| Connectivity technology |
Wireless
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|