R-Go Tools Ergonomic keyboard R-Go Split Break v2 with break software, ergonomic split keyboard, QWERTY (UK), Wired, black
£87.12
£72.60
Ergonomic keyboard R-Go Split Break v2 with break software, ergonomic split keyboard, QWERTY (UK), Wired, black
- ERGONOMISCH GESPLITST TYPEN: Dit gesplitste toetsenbord bestaat uit 2 losse delen. Zo kun je altijd typen met rechte polsen en afknelling van pezen en bloedvaten voorkomen. De R-Go Split is met 1 beweging te veranderen in een compact toetsenbord
- MET PAUZESOFTWARE: Voorkom klachten door regelmatig te pauzeren. Dit toetsenbord heeft gepatenteerde pauzesoftware en geeft met kleursignalen aan wanneer het tijd is om te pauzeren. De Break software heeft in 2021 de Benelux Office Award gewonnen
- DUN TOETSENBORD & LICHTE TOETSAANSLAG: Het toetsenbord is erg dun, zodat bloedvaten en pezen niet worden afgekneld. Het speciale schaarmechanisme in de toetsen zorgt voor een lichte toetsaanslag, waardoor minder kracht nodig is tijdens het typen
- GEMAAKT MET OOG VOOR HET MILIEU: De toetsenborden van R-Go Tools zijn gemaakt van gerecycled kunststof
- COMPATIBEL & DRAAGBAAR: Sluit dit bedrade toetsenbord eenvoudig aan met de USB-kabel van 1,5m en ga meteen aan de slag. Werkt met PC/desktop/laptop en Windows/Mac. Door het conpacte formaat is dit toetsenbord makkelijk mee te nemen
More Information
| Device interface | USB |
|---|---|
| Mouse included | No |
| Connectivity technology | Wired |
| Backlight | No |
| SKU | RGOSP-UKWIBL |
| EAN | 8719274490784 |
| Manufacturer | R-Go Tools |
| Availability | Y |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual View Manual |
| PDF URLs |
View PDF View PDF View PDF View PDF View PDF View PDF View PDF View PDF View PDF View PDF |
Reasons To Buy

Reminds you to take breaks
The R-Go Split Break keyboard has an LED light that is controlled by the R-Go Break Software. This light changes colour, just like a traffic light. When the light turns green, it means you are working healthily. Orange indicates that it is time for a short break and red indicates that you have missed a break. This gives you positive feedback on your break behaviour.

Thin keyboard with light key stroke
The Split keyboard is ultra-thin, so you don't strain or pinch the blood vessels and tendons in your wrists while typing. The special scissor mechanism in the keys ensures a light keystroke, requiring less force to press the keys. This allows your fingers to relax more while typing.
Description
The R-Go Split Break keyboard is an ergonomically split keyboard with integrated break software. This keyboard encourages you to take regular breaks. This keeps your blood circulation flowing, prevents strain and keeps you fit during your working day.The keyboard consists of two separate parts that can be placed in any desired configuration. This split design prevents your wrists from bending while typing. Typing with straight wrists reduces muscle tension and prevents pinching of tendons and blood vessels. The built-in magnet allows you to convert the two separate parts of the keyboard into a compact keyboard with a single movement. The compact size ensures that the mouse is always within reach. The light keystrokes minimise muscle tension while typing. The keyboard is flat, keeping your hands and wrists flat and relaxed while typing.The LED colour signals in the keyboard indicate how healthy you are working and when it is time for a break. While typing, the light changes colour, like a traffic light. Green means “good going”, orange means it's time for a break, and red means you've been working too long. These subtle colour signals provide you with simple and positive feedback on your break behaviour. This product works in conjunction with the R-Go Break Software, which won the Benelux Office Product Award 2021.
Specifications
| Keyboard | |
|---|---|
| Keyboard key switch | Scissor key switch |
| USB hub | No |
| Fingerprint reader | No |
| Country of origin | China |
| Purpose | Universal |
| Recommended usage | Office |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard form factor | Mini |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Hot keys | No |
| Wrist rest | No |
| Windows keys | Yes |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard language | UK English |
| Connectivity technology | Wired |
| Device interface | USB |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.5 m |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Material | Aluminium, Plastic |
| Product colour | Black |
| Keyboard style | Straight |
| Ergonomic design | Yes |
| Backlight | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Wrist rest | No |
| LED indicators | Yes |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Material | Aluminium, Plastic |
| Product colour | Black |
| Ergonomic design | Yes |
| Backlight | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Windows keys | Yes |
| Numeric keypad | No |
| LED indicators | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Ergonomics | |
| Plug and Play | Yes |
| Cable length | 1.5 m |
| LED indicators | Yes |
| Features | |
| Plug and Play | Yes |
| Cable length | 1.5 m |
| USB connector type | USB Type-A |
| Mouse | |
|---|---|
| Mouse included | No |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 380 g |
| Keyboard weight | 380 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 141 x 300 x 9 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 555 g |
| Package width | 169 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package depth | 228 mm |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Other features | |
| Width | 141 mm |
| Height | 9 mm |
| Depth | 300 mm |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wired |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 345 mm |
| Master (outer) case length | 480 mm |
| Master (outer) case height | 190 mm |
| Master (outer) case gross weight | 11.8 kg |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Logitech Master MX Keys Mini For Business
Shop NowLogitech Master MX Keys Mini Minimalist Wireless I...
Shop NowLogitech Master MX Keys for Business
Shop NowLogitech Master MX Keys Mini for Mac
Shop NowLogitech Master MX Keys for Business
Shop NowCHERRY KW 9200 MINI
Shop NowCHERRY KW 9200 MINI keyboard Universal USB + RF Wi...
Shop NowCHERRY DW 9500 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowDucky One3 Pure White Mini keyboard Gaming USB UK ...
Shop NowLogitech Signature MK650 Combo for Business
Shop NowLogitech G G413 TKL SE Mechanical Gaming Keyboard
Shop NowLogitech G G G413 SE Mechanical Gaming Keyboard
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowTecware Phantom+ keyboard Gaming USB QWERTY UK Eng...
Shop NowKeychron K10 Max keyboard Universal USB + RF Wirel...
Shop NowDucky One3 Daybreak SF keyboard Gaming USB UK Engl...
Shop NowApple Magic keyboard Universal USB + Bluetooth QWE...
Shop NowHYPER HS2310NO keyboard Home/Office Bluetooth QWER...
Shop NowKeychron K6P-J3 keyboard Home/Office USB + Bluetoo...
Shop NowLogitech MX Keys S
Shop NowLogitech MX Keys S
Shop NowDucky One 3 SF Doom Limited Edition keyboard Gamin...
Shop NowDucky One3 SF Doom Limited Edition keyboard Gaming...
Shop NowLogitech MX Keys S
Shop NowR-Go Tools Ergonomic keyboard R-Go Split Break wit...
Shop NowKeychron K5 Max keyboard Universal USB + RF Wirele...
Shop NowLogitech 920-012490 keyboard Mouse included Office...
Shop NowLogitech MX Keys S for Mac keyboard Office RF Wire...
Shop NowLogitech 920-012459 keyboard Office RF Wireless + ...
Shop NowDas Keyboard DKP13-PRMXT00-UK keyboard USB QWERTY ...
Shop NowASUS TUF Gaming K3 Gen II keyboard USB Black
Shop NowGoldtouch Elite Comfort Keyboard
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowContour Design Balance Keyboard Wireless - UK Layo...
Shop NowAccuratus 104V2 keyboard Medical USB QWERTY UK Eng...
Shop NowContour Design Contour Balance Full-Size Keyboard ...
Shop NowCHERRY JK-A0400EU-2 keyboard Office USB QWERTY US ...
Shop NowLogitech MK850 Performance
Shop NowCHERRY KW 300W MX keyboard Home USB + Bluetooth QW...
Shop NowLenovo 4X31R64350 keyboard Mouse included Home/Off...
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowGoldtouch Elite keyboard Home/Office USB QWERTY US...
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowLogitech G G512 Carbon, GX Brown
Shop NowLogitech MX Master Keys for Business
Shop NowKeychron K2v2 keyboard Universal USB + Bluetooth Q...
Shop NowKeychron K2v2 keyboard Universal USB + Bluetooth Q...
Shop NowKeychron K2v2 keyboard Office USB + Bluetooth QWER...
Shop NowCHERRY Stream Desktop Recharge keyboard Mouse incl...
Shop NowCHERRY Stream Desktop Recharge keyboard Mouse incl...
Shop NowCHERRY Stream Desktop Recharge keyboard Mouse incl...
Shop NowKeychron K2v2 keyboard Universal USB + Bluetooth Q...
Shop NowKeychron K2v2 keyboard Universal USB + Bluetooth Q...
Shop NowRazer Blackwidow V3 Tenkeyless keyboard Gaming USB...
Shop NowDELL Pro Premium Collaboration Keyboard - KB900 - ...
Shop NowLogitech MK850 Performance
Shop NowLogitech Signature Slim Solar+ K980 for Business k...
Shop NowLogitech MK850 Performance
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowLogitech K780 Multi-Device Wireless Keyboard
Shop NowLogitech 920-012511 keyboard Mouse included Office...
Shop NowRazer Ornata V3 keyboard Gaming USB QWERTY English...
Shop NowRazer Huntsman Mini Clicky Optical Switch Purple
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowDELL Pro Plus Keyboard and Mouse - KM7321W - Pan-N...
Shop NowCHERRY Stream Desktop keyboard Mouse included Offi...
Shop NowLogitech MK540 Advanced
Shop NowCHERRY G84-4100 keyboard Universal USB QWERTY US E...
Shop NowApple Magic w/ Numeric Keypad keyboard Universal B...
Shop NowApple Magic keyboard Universal USB + Bluetooth QWE...
Shop NowRazer Ornata V3 Tenkeyless keyboard Gaming USB QWE...
Shop NowLogitech MK850 Performance
Shop NowHP Wireless Premium Keyboard
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
CHERRY G84-4100 keyboard Universal USB...
£81.72
£68.10
|
Logitech K780 Multi-Device Wireless Ke...
£86.33
£71.94
|
Contour Design Balance Keyboard Wirele...
£115.57
£96.31
|
Logitech MK850 Performance
£91.08
£75.90
|
Logitech MK850 Performance
£105.52
£87.93
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
G84-4100LCMEU-2
|
920-008042
|
BALANCE-UK
|
920-008229
|
920-008226
|
| Manufacturer |
CHERRY
|
Logitech
|
Contour Design
|
Logitech
|
Logitech
|
| Keyboard layout |
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
| Mouse included |
N
|
N
|
N
|
Y
|
Y
|
| Backlight |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Recommended usage |
Universal
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
| Device interface |
USB
|
RF Wireless + Bluetooth
|
RF Wireless + USB
|
RF Wireless + Bluetooth
|
RF Wireless + Bluetooth
|
| Keyboard key switch |
N/A
|
N/A
|
scissor key switch
|
N/A
|
N/A
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wireless
|
Wireless
|
Wireless
|
Wireless
|