Razer Pro Click V2 mouse Gaming Right-hand RF Wireless + Bluetooth + USB Type-C Optical 30000 DPI
£104.39
£86.99
Pro Click V2
More Information
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth + USB Type-C |
|---|---|
| Buttons quantity | 9 |
| Movement detection technology | Optical |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| SKU | RZ01-03900100-R3M1 |
| EAN | 8886419334958 |
| Manufacturer | Razer |
| Availability | Y |
Description
SEAMLESS ERGONOMICS. EFFORTLESS PERFORMANCE.
Switch effortlessly from work to play with our wireless ergonomic mouse. Boost productivity with AI shortcuts and enjoy high-precision gaming with the perfect all-in-one tool for your workstation and battlestation.
Ergonomic Design With Extended Thumb Rest
All-Day Comfort and Support
Enjoy a strain-free experience for long hours of gaming and work. Effortlessly transition between activities with a perfectly sculpted ergonomic shape, backed by a wider thumb rest for better wrist posture.
AI PROMPT MASTER
Boost Your Productivity
Summarize text, draft emails and more with just one click. Unlock powerful shortcuts via Razer Synapse 4, save them to the mouse and streamline your workflow instantly for AI tools.
POWERED BY RAZER HYPERSCROLL TECHNOLOGY
14-ZONE LIGHTING WITH FULL UNDERGLOW
Powered by Razer Chroma RGB
Unlock reactive RGB notifications with Chroma Workshop. Customize 16.8 million colors per zone and enjoy enhanced immersion with 300+ supported games.
Switch effortlessly from work to play with our wireless ergonomic mouse. Boost productivity with AI shortcuts and enjoy high-precision gaming with the perfect all-in-one tool for your workstation and battlestation.
Ergonomic Design With Extended Thumb Rest
All-Day Comfort and Support
Enjoy a strain-free experience for long hours of gaming and work. Effortlessly transition between activities with a perfectly sculpted ergonomic shape, backed by a wider thumb rest for better wrist posture.
AI PROMPT MASTER
Boost Your Productivity
Summarize text, draft emails and more with just one click. Unlock powerful shortcuts via Razer Synapse 4, save them to the mouse and streamline your workflow instantly for AI tools.
POWERED BY RAZER HYPERSCROLL TECHNOLOGY
14-ZONE LIGHTING WITH FULL UNDERGLOW
Powered by Razer Chroma RGB
Unlock reactive RGB notifications with Chroma Workshop. Customize 16.8 million colors per zone and enjoy enhanced immersion with 300+ supported games.
Specifications
| Mouse | |
|---|---|
| Customizable movement resolution | Yes |
| Acceleration (max) | 40 G |
| Buttons durability (million clicks) | 60 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Gaming |
| Movement resolution | 30000 DPI |
| Scrolling directions | Vertical/Horizontal |
| Scroll type | Wheel |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Built-in memory | Yes |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 9 |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth + USB Type-C |
| Multi-device support | Yes |
| Mouse tracking speed | 550 ips |
| Input device | |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Acceleration (max) | 40 G |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Gaming |
| Movement resolution | 30000 DPI |
| Scrolling directions | Vertical/Horizontal |
| Scroll type | Wheel |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Built-in memory | Yes |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 9 |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth + USB Type-C |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.2 m |
| Design | |
| Illumination colour | Blue, Green, Red |
| Product colour | Black |
| Form factor | Right-hand |
| Illumination | Yes |
| Ergonomic design | Yes |
| Technical details | |
| Service life of battery | 3.5 month(s) |
| Weight | 110 g |
| Product colour | Black |
| Form factor | Right-hand |
| Scrolling directions | Vertical/Horizontal |
| Rechargeable | Yes |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Illumination | Yes |
| Ergonomic design | Yes |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Built-in memory | Yes |
| Ergonomics | |
| Buttons durability (million clicks) | 60 |
| Cable length | 1.2 m |
| Rechargeable | Yes |
| Ergonomic design | Yes |
| Built-in memory | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Service life of battery | 3.5 month(s) |
| Power source | Cable |
| Battery type | Built-in battery |
| Rechargeable | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 110 g |
| Width | 80 mm |
| Depth | 126 mm |
| Height | 46 mm |
| Packaging data | |
| AC adapter included | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| AC adapter included | No |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Weight | 110 g |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Contour Design Active Key Contour QuickClean Medic...
Shop NowContour Design Active Key Contour QuickClean Medic...
Shop NowContour Design Active Key Contour QuickClean Medic...
Shop NowContour Design Active Key Contour ClassicClean Med...
Shop NowMicrosoft Surface Arc mouse Travel Ambidextrous Bl...
Shop NowContour Design Active Key Contour QuickClean Medic...
Shop NowCHERRY XTRFY M68 Wireless
Shop NowEndgame Gear XM2we mouse Gaming Right-hand RF Wire...
Shop NowCHERRY XTRFY M68 Pro Wireless
Shop NowCHERRY XTRFY M68 Wireless
Shop NowASUS ROG Keris II Ace Wireless AimPoint White mous...
Shop NowASUS ROG Keris II Ace Wireless AimPoint Black mous...
Shop NowContour Design Unimouse Left-Handed Wired
Shop NowASUS ROG Gladius III Wireless Aimpoint White mouse...
Shop NowASUS ROG Gladius III Wireless AimPoint mouse Gamin...
Shop NowEndgame Gear OP1we mouse Gaming Right-hand USB Typ...
Shop NowHP 925 Ergonomic Vertical Mouse
Shop NowLogitech MX Anywhere 3S
Shop NowEvoluent VerticalMouse 4 mouse Right-hand RF Wirel...
Shop NowContour Design Unimouse Left-Handed Wireless
Shop NowLogitech 910-007260 mouse Office Right-hand RF Wir...
Shop NowASUS ROG Keris II Origin WHT mouse Gaming Right-ha...
Shop NowASUS ROG Keris II Origin BLK mouse Gaming Right-ha...
Shop NowLogitech G G502 X PLUS - LIGHTSPEED Wireless RGB G...
Shop NowEndgame Gear OP1 8K V2 mouse Gaming Right-hand USB...
Shop NowEndgame Gear OP1 8K V2 mouse Gaming Right-hand USB...
Shop NowEndgame Gear XM2w 4k v2 Wireless Gaming Mouse - Bl...
Shop NowEndgame Gear OP1W 4K V2 mouse Gaming Right-hand RF...
Shop NowEndgame Gear XM2w 4k v2 Wireless Gaming Mouse - Wh...
Shop NowEndgame Gear OP1W 4K V2 mouse Gaming Right-hand RF...
Shop NowEndgame Gear OP1 8K V2 mouse Gaming Right-hand USB...
Shop NowFellowes Ambidextrous Vertical Mouse - Small Wirel...
Shop NowMad Catz R.A.T 8+ ADV mouse Gaming Right-hand USB ...
Shop NowMad Catz R.A.T. DWS mouse Gaming Right-hand RF Wir...
Shop NowEvoluent VMDSW mouse Office Right-hand RF Wireless...
Shop NowLogitech MX Master 3S Performance Wireless Mouse
Shop NowLogitech M510 mouse Office Ambidextrous RF Wireles...
Shop NowLogitech MX Master 3S Performance Wireless Mouse
Shop NowEvoluent VMDMW mouse Right-hand RF Wireless Laser
Shop NowEvoluent VMDLW mouse Office Right-hand RF Wireless...
Shop NowFellowes 9894501 mouse Office Ambidextrous RF Wire...
Shop NowLogitech MX Master 3S for Mac
Shop NowEvoluent Verticalmouse 4 mouse Office Bluetooth Op...
Shop NowEvoluent VM4RM mouse Right-hand Bluetooth Optical
Shop NowEvoluent VerticalMouse 4 Small Wireless mouse Offi...
Shop NowEvoluent VM4S mouse Office USB Type-A
Shop NowLogitech MX Master 3S for Mac
Shop NowEvoluent VM4L mouse Office Left-hand USB Type-A Op...
Shop NowFellowes 9894701 mouse Office Ambidextrous RF Wire...
Shop NowLogitech G PRO X SUPERLIGHT Wireless Gaming Mouse
Shop NowASUS ROG Harpe II Ace mouse Gaming Right-hand RF W...
Shop NowASUS ROG Harpe II Ace mouse Gaming Right-hand RF W...
Shop NowASUS ROG Keris Wireless AimPoint mouse Gaming Righ...
Shop NowASUS ROG Keris Wireless AimPoint mouse Gaming Righ...
Shop NowLogitech Wireless Mouse M510
Shop NowASUS ROG Harpe Ace Mini mouse Gaming Ambidextrous ...
Shop NowASUS ROG Harpe Ace Aim Lab Edition mouse Gaming Am...
Shop NowContour Design Unimouse Right-Handed Wired
Shop NowRazer Basilisk V3 35K mouse Gaming Right-hand Opti...
Shop NowLogitech G G502 X LIGHTSPEED Wireless Gaming Mouse
Shop NowHP 925 Ergonomic Vertical Mouse
Shop NowHyperX Pulsefire Haste 2 - Wireless Gaming Mouse (...
Shop NowASUS ROG Spatha X mouse Gaming Right-hand RF Wirel...
Shop NowLogitech MX Master 3S mouse Universal Right-hand R...
Shop NowRazer DeathAdder V3 Pro mouse Gaming Right-hand RF...
Shop NowRazer Basilisk V3 Pro mouse Right-hand RF Wireless...
Shop NowLogitech MX Master 4 for Business - Graphite
Shop NowLogitech 910-006556 mouse Office Right-hand Blueto...
Shop NowContour Design Unimouse Right-Handed Wireless
Shop NowCHERRY XTRFY M42 RGB mouse Gaming Ambidextrous RF ...
Shop NowEvoluent VM4RW mouse RF Wireless Laser
Shop NowEvoluent VerticalMouse 4 mouse Office Right-hand U...
Shop NowApple Magic mouse Office Ambidextrous Bluetooth
Shop NowLogitech MX Master 3S for Business
Shop NowKensington Expert Mouse Wired Trackball
Shop NowRazer Basilisk Mobile mouse Gaming Right-hand RF W...
Shop NowLogitech MX Master 3S Performance Wireless Mouse
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Razer Pro Click V2 mouse Gaming Right-...
£104.39
£86.99
|
Hot Product
Kensington Expert Mouse Wired Trackball
£103.19
£85.99
|
New
Evoluent VerticalMouse 4 mouse Right-h...
£114.60
£95.50
|
Popular
Logitech M510 mouse RF Wireless Laser
£95.70
£79.75
|
Evoluent VM4L mouse Office Left-hand U...
£94.54
£78.78
|
Recommended
Evoluent VM4S mouse Office USB Type-A
£94.54
£78.78
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RZ01-03900100-R3M1
|
64325
|
VM4SW
|
910-001826
|
VM4L
|
VM4S
|
| Manufacturer |
Razer
|
Kensington
|
Evoluent
|
Logitech
|
Evoluent
|
Evoluent
|
| Buttons quantity |
9
|
4
|
6
|
5
|
6
|
6
|
| Movement detection technology |
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Laser
|
Optical
|
N/A
|
| Purpose |
gaming
|
office
|
N/A
|
N/A
|
office
|
office
|
| Device interface |
RF Wireless + Bluetooth + USB Type-C
|
USB Type-A
|
RF Wireless
|
RF Wireless
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| Scroll type |
Wheel
|
Ring
|
Wheel
|
N/A
|
Wheel
|
Wheel
|
| Connectivity technology |
Wired & Wireless
|
Wired
|
N/A
|
N/A
|
Wired
|
Wired
|