Logitech 910-007260 mouse Office Right-hand RF Wireless + Bluetooth Optical 2048 DPI
£110.88
£92.40
MX Ergo S Advanced Wireless Trackball
More Information
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
|---|---|
| Buttons quantity | 8 |
| Movement detection technology | Optical |
| Scroll type | Trackball/Wheel |
| SKU | 910-007260 |
| EAN | 5099206124547 |
| Manufacturer | Logitech |
| Availability | Y |
Specifications
| Mouse | |
|---|---|
| Number of programmable buttons | 6 |
| Acceleration (max) | 10 G |
| Buttons durability (million clicks) | 3 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Purpose | Office |
| Movement resolution | 2048 DPI |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Trackball/Wheel |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Polling rate | 88,125,133 Hz |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Connectivity technology | Wireless |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 8 |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Sensor type | TCOB |
| Mouse tracking speed | 20 ips |
| Processor model | Nordic NRF52820 |
| Input device | |
| Number of programmable buttons | 6 |
| Acceleration (max) | 10 G |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Purpose | Office |
| Movement resolution | 2048 DPI |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Trackball/Wheel |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Polling rate | 88,125,133 Hz |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 8 |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Sensor type | TCOB |
| Ports & interfaces | |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Design | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Product colour | Graphite |
| Form factor | Right-hand |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Metal, Plastic, Rubber |
| LED indicators | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Receiver type | Nano receiver |
| Ergonomic design | Yes |
| Vertical design | Yes |
| Receiver | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver type | Nano receiver |
| Technical details | |
| Service life of battery | 18 month(s) |
| Weight | 259 g |
| Product colour | Graphite |
| Form factor | Right-hand |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Metal, Plastic, Rubber |
| LED indicators | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Scrolling directions | Vertical |
| Rechargeable | Yes |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Polling rate | 88,125,133 Hz |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Ergonomic design | Yes |
| Connectivity technology | Wireless |
| Packaging content | Advanced Wireless Trackball Logi Bolt Receiver Document (Cable not included) |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Buttons durability (million clicks) | 3 |
| LED indicators | Yes |
| Rechargeable | Yes |
| Ergonomic design | Yes |
| Vertical design | Yes |
| Power | |
| Battery capacity | 500 mAh |
| Power consumption | 500 mA |
| Service life of battery | 18 month(s) |
| Power source | Batteries |
| Battery technology | Lithium |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery type | Built-in battery |
| Rechargeable | Yes |
| Battery recharge time | 2 h |
| Battery life (max) | 500 h |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | No |
| USB Type-C required charging power (min) | 2.5 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 2.5 W |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 259 g |
| Width | 99.8 mm |
| Depth | 51.4 mm |
| Height | 132.5 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 380 g |
| Package type | Box |
| Package width | 79 mm |
| Package depth | 111.2 mm |
| Package height | 143 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| User guide | Yes |
| Receiver type | Nano receiver |
| Packaging content | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| User guide | Yes |
| Receiver type | Nano receiver |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Packaging content | Advanced Wireless Trackball Logi Bolt Receiver Document (Cable not included) |
| Weight | 259 g |
| Polling rate | 88,125,133 Hz |
| Minimum system requirements | Bluetooth Low Energy Logi Bolt USB receiver Required: Available USB Port Internet access required to download optional customisation app Logi Options+ (2) |
| Connectivity technology | Wireless |
| Processor model | Nordic NRF52820 |
| Warranty period | 2 year(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Contour Design Active Key Contour QuickClean Medic...
Shop NowContour Design Active Key Contour QuickClean Medic...
Shop NowContour Design Active Key Contour QuickClean Medic...
Shop NowContour Design Active Key Contour ClassicClean Med...
Shop NowMicrosoft Surface Arc mouse Travel Ambidextrous Bl...
Shop NowContour Design Active Key Contour QuickClean Medic...
Shop NowASUS ROG Gladius III Wireless AimPoint mouse Gamin...
Shop NowLogitech G G502 X PLUS - LIGHTSPEED Wireless RGB G...
Shop NowLogitech MX Master 3S for Mac
Shop NowLogitech MX Master 3S for Mac
Shop NowASUS ROG Keris II Origin BLK mouse Gaming Right-ha...
Shop NowASUS ROG Keris II Origin WHT mouse Gaming Right-ha...
Shop NowEndgame Gear XM2we mouse Gaming Right-hand RF Wire...
Shop NowLogitech MX Anywhere 3S
Shop NowHP 925 Ergonomic Vertical Mouse
Shop NowEndgame Gear OP1we mouse Gaming Right-hand USB Typ...
Shop NowContour Design Unimouse Left-Handed Wireless
Shop NowLogitech MX Master 3S Performance Wireless Mouse
Shop NowASUS ROG Gladius III Wireless Aimpoint White mouse...
Shop NowCHERRY XTRFY M68 Wireless
Shop NowContour Design Unimouse Left-Handed Wired
Shop NowCHERRY XTRFY M68 Pro Wireless
Shop NowASUS ROG Keris II Ace Wireless AimPoint Black mous...
Shop NowASUS ROG Keris II Ace Wireless AimPoint White mous...
Shop NowCHERRY XTRFY M68 Wireless
Shop NowEvoluent VMDLW mouse Office Right-hand RF Wireless...
Shop NowEvoluent VerticalMouse 4 mouse Right-hand RF Wirel...
Shop NowEvoluent VM4L mouse Office Left-hand USB Type-A Op...
Shop NowEvoluent VM4S mouse Office USB Type-A
Shop NowEvoluent VerticalMouse 4 Small Wireless mouse Offi...
Shop NowEvoluent VM4RM mouse Right-hand Bluetooth Optical
Shop NowEvoluent Verticalmouse 4 mouse Office Bluetooth Op...
Shop NowFellowes Ambidextrous Vertical Mouse - Small Wirel...
Shop NowFellowes 9894501 mouse Office Ambidextrous RF Wire...
Shop NowEvoluent VMDMW mouse Right-hand RF Wireless Laser
Shop NowEvoluent VMDSW mouse Office Right-hand RF Wireless...
Shop NowEndgame Gear XM2w 4k v2 Wireless Gaming Mouse - Bl...
Shop NowLogitech M510 mouse Office Ambidextrous RF Wireles...
Shop NowEndgame Gear XM2w 4k v2 Wireless Gaming Mouse - Wh...
Shop NowMad Catz R.A.T 8+ ADV mouse Gaming Right-hand USB ...
Shop NowMad Catz R.A.T. DWS mouse Gaming Right-hand RF Wir...
Shop NowEndgame Gear OP1W 4K V2 mouse Gaming Right-hand RF...
Shop NowLogitech MX Master 3S Performance Wireless Mouse
Shop NowASUS ROG Harpe Ace Mini mouse Gaming Ambidextrous ...
Shop NowLogitech G PRO X SUPERLIGHT Wireless Gaming Mouse
Shop NowASUS ROG Harpe II Ace mouse Gaming Right-hand RF W...
Shop NowASUS ROG Harpe II Ace mouse Gaming Right-hand RF W...
Shop NowContour Design Unimouse Right-Handed Wired
Shop NowFellowes 9894701 mouse Office Ambidextrous RF Wire...
Shop NowLogitech Wireless Mouse M510
Shop NowLogitech G G502 X LIGHTSPEED Wireless Gaming Mouse
Shop NowASUS ROG Keris Wireless AimPoint mouse Gaming Righ...
Shop NowASUS ROG Keris Wireless AimPoint mouse Gaming Righ...
Shop NowASUS ROG Harpe Ace Aim Lab Edition mouse Gaming Am...
Shop NowHP 925 Ergonomic Vertical Mouse
Shop NowHyperX Pulsefire Haste 2 - Wireless Gaming Mouse (...
Shop NowLogitech MX Master 3S mouse Universal Right-hand R...
Shop NowRazer DeathAdder V3 Pro mouse Gaming Right-hand RF...
Shop NowASUS ROG Spatha X mouse Gaming Right-hand RF Wirel...
Shop NowLogitech MX Master 4 for Business - Graphite
Shop NowLogitech 910-006556 mouse Office Right-hand Blueto...
Shop NowRazer Basilisk V3 Pro 35K mouse Gaming Right-hand ...
Shop NowRazer Basilisk V3 Pro mouse Right-hand RF Wireless...
Shop NowContour Design Unimouse Right-Handed Wireless
Shop NowApple Magic mouse Office Ambidextrous Bluetooth
Shop NowCHERRY XTRFY M42 RGB mouse Gaming Ambidextrous RF ...
Shop NowEvoluent VM4RW mouse RF Wireless Laser
Shop NowEvoluent VerticalMouse 4 mouse Office Right-hand U...
Shop NowRazer Pro Click V2 mouse Gaming Right-hand RF Wire...
Shop NowRazer Basilisk Mobile mouse Gaming Right-hand RF W...
Shop NowKensington Expert Mouse Wired Trackball
Shop NowLogitech MX Master 3S Performance Wireless Mouse
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
Logitech 910-007260 mouse Office Right...
£110.88
£92.40
|
Bestseller
Kensington Expert Mouse Wired Trackball
£103.19
£85.99
|
New
Evoluent VerticalMouse 4 mouse Right-h...
£114.60
£95.50
|
Popular
Logitech M510 mouse RF Wireless Laser
£95.70
£79.75
|
Evoluent VM4L mouse Office Left-hand U...
£94.54
£78.78
|
Hot Product
Evoluent VM4S mouse Office USB Type-A
£94.54
£78.78
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
910-007260
|
64325
|
VM4SW
|
910-001826
|
VM4L
|
VM4S
|
| Manufacturer |
Logitech
|
Kensington
|
Evoluent
|
Logitech
|
Evoluent
|
Evoluent
|
| Buttons quantity |
8
|
4
|
6
|
5
|
6
|
6
|
| Movement detection technology |
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Laser
|
Optical
|
N/A
|
| Purpose |
office
|
office
|
N/A
|
N/A
|
office
|
office
|
| Device interface |
RF Wireless + Bluetooth
|
USB Type-A
|
RF Wireless
|
RF Wireless
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| Scroll type |
Trackball/Wheel
|
Ring
|
Wheel
|
N/A
|
Wheel
|
Wheel
|
| Connectivity technology |
Wireless
|
Wired
|
N/A
|
N/A
|
Wired
|
Wired
|