Logitech G G502 X LIGHTSPEED Wireless Gaming Mouse
£102.31
£85.26
G502 X LIGHTSPEED Wireless Gaming Mouse
More Information
| Device interface | RF Wireless |
|---|---|
| Buttons quantity | 13 |
| Movement detection technology | Optical |
| Scroll type | Wheel |
| SKU | 910-006180 |
| EAN | 5099206096370 |
| Manufacturer | Logitech |
| Availability | Y |
Description
G502 X Lightspeed Black Wireless
Specifications
| Mouse | |
|---|---|
| Customizable movement resolution | Yes |
| Number of programmable buttons | 13 |
| Acceleration (max) | 40 G |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Gaming |
| Movement resolution | 25600 DPI |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Built-in memory | Yes |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 13 |
| Device interface | RF Wireless |
| Mouse tracking speed | 400 ips |
| Input device | |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Number of programmable buttons | 13 |
| Acceleration (max) | 40 G |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Gaming |
| Movement resolution | 25600 DPI |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Built-in memory | Yes |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 13 |
| Device interface | RF Wireless |
| Design | |
| Feet material | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Product colour | Black |
| Form factor | Right-hand |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Receiver type | Nano receiver |
| Ergonomic design | Yes |
| Receiver | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver type | Nano receiver |
| Technical details | |
| Weight | 102 g |
| Product colour | Black |
| Form factor | Right-hand |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Scrolling directions | Vertical |
| Rechargeable | Yes |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Ergonomic design | Yes |
| Built-in memory | Yes |
| Packaging content | G502 X LIGHTSPEED Wireless Gaming Mouse DPI-Shift button cover USB-C charging cable LIGHTSPEED USB-A receiver USB extension cable User documentation |
| Sensor | HERO 25K |
| Ergonomics | |
| Rechargeable | Yes |
| Ergonomic design | Yes |
| Built-in memory | Yes |
| Power | |
| Battery capacity | 500 mAh |
| Power source | Batteries |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery type | Built-in battery |
| Rechargeable | Yes |
| Battery life (max) | 140 h |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | No |
| USB Type-C required charging power (min) | 2.5 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 2.5 W |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 102 g |
| Width | 41.1 mm |
| Depth | 79.2 mm |
| Height | 131.4 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 393.85 g |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-C |
| AC adapter included | No |
| Package width | 69.5 mm |
| Package depth | 117 mm |
| Package height | 175 mm |
| Adapter included | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| User guide | Yes |
| Receiver type | Nano receiver |
| Packaging content | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-C |
| AC adapter included | No |
| User guide | Yes |
| Receiver type | Nano receiver |
| Battery | |
| Battery capacity | 1.85 Wh |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Master (outer) case width | 147 mm |
| Master (outer) case length | 244 mm |
| Master (outer) case height | 188 mm |
| Master (outer) case gross weight | 1.74 kg |
| Other features | |
| Packaging content | G502 X LIGHTSPEED Wireless Gaming Mouse DPI-Shift button cover USB-C charging cable LIGHTSPEED USB-A receiver USB extension cable User documentation |
| Weight | 102 g |
| Technology | LIGHTSPEED |
| Minimum system requirements | USB port Windows 10 or later macOS 10.14 or later Internet access for optional software download |
| Sensor | HERO 25K |
| Number of profiles | 5 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Contour Design Active Key Contour ClassicClean Med...
Shop NowContour Design Active Key Contour QuickClean Medic...
Shop NowContour Design Active Key Contour QuickClean Medic...
Shop NowMicrosoft Surface Arc mouse Travel Ambidextrous Bl...
Shop NowContour Design Active Key Contour QuickClean Medic...
Shop NowCHERRY XTRFY M68 Pro Wireless
Shop NowR-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Break with brea...
Shop NowCHERRY XTRFY M68 Wireless
Shop NowASUS ROG Keris II Ace Wireless AimPoint White mous...
Shop NowASUS ROG Keris II Ace Wireless AimPoint Black mous...
Shop NowContour Design Unimouse Left-Handed Wired
Shop NowContour Design Unimouse Right-Handed Wired
Shop NowASUS ROG Gladius III Wireless Aimpoint White mouse...
Shop NowASUS ROG Gladius III Wireless AimPoint mouse Gamin...
Shop NowEndgame Gear OP1we mouse Gaming Right-hand USB Typ...
Shop NowHP 925 Ergonomic Vertical Mouse
Shop NowLogitech MX Anywhere 3S
Shop NowEndgame Gear XM2we mouse Gaming Right-hand RF Wire...
Shop NowEvoluent VerticalMouse 4 mouse Right-hand RF Wirel...
Shop NowCHERRY XTRFY M68 Wireless
Shop NowContour Design Unimouse Left-Handed Wireless
Shop NowLogitech 910-007260 mouse Office Right-hand RF Wir...
Shop NowASUS ROG Keris II Origin WHT mouse Gaming Right-ha...
Shop NowASUS ROG Keris II Origin BLK mouse Gaming Right-ha...
Shop NowLogitech G G502 X PLUS - LIGHTSPEED Wireless RGB G...
Shop NowEndgame Gear OP1 8K V2 mouse Gaming Right-hand USB...
Shop NowEndgame Gear OP1 8K V2 mouse Gaming Right-hand USB...
Shop NowEndgame Gear XM2w 4k v2 Wireless Gaming Mouse - Bl...
Shop NowEndgame Gear OP1W 4K V2 mouse Gaming Right-hand RF...
Shop NowEndgame Gear XM2w 4k v2 Wireless Gaming Mouse - Wh...
Shop NowEndgame Gear OP1W 4K V2 mouse Gaming Right-hand RF...
Shop NowEndgame Gear OP1 8K V2 mouse Gaming Right-hand USB...
Shop NowFellowes 9894501 mouse Office Ambidextrous RF Wire...
Shop NowEvoluent VMDLW mouse Office Right-hand RF Wireless...
Shop NowEvoluent VMDSW mouse Office Right-hand RF Wireless...
Shop NowEvoluent VMDMW mouse Right-hand RF Wireless Laser
Shop NowLogitech M510 mouse Office Ambidextrous RF Wireles...
Shop NowMad Catz R.A.T 8+ ADV mouse Gaming Right-hand USB ...
Shop NowMad Catz R.A.T. DWS mouse Gaming Right-hand RF Wir...
Shop NowFellowes Ambidextrous Vertical Mouse - Small Wirel...
Shop NowLogitech MX Master 3S Performance Wireless Mouse
Shop NowEvoluent Verticalmouse 4 mouse Bluetooth Optical 2...
Shop NowLogitech MX Master 3S Performance Wireless Mouse
Shop NowEvoluent VM4RM mouse Right-hand Bluetooth Optical
Shop NowEvoluent VerticalMouse 4 Small Wireless mouse Offi...
Shop NowEvoluent VM4L mouse Office Left-hand USB Type-A Op...
Shop NowASUS ROG Keris Wireless AimPoint mouse Gaming Righ...
Shop NowASUS ROG Harpe Ace Aim Lab Edition mouse Gaming Am...
Shop NowFellowes 9894701 mouse Office Ambidextrous RF Wire...
Shop NowASUS ROG Harpe II Ace mouse Gaming Right-hand RF W...
Shop NowEvoluent VM4S mouse Office USB Type-A
Shop NowASUS ROG Harpe II Ace mouse Gaming Right-hand RF W...
Shop NowLogitech G PRO X SUPERLIGHT Wireless Gaming Mouse
Shop NowASUS ROG Keris Wireless AimPoint mouse Gaming Righ...
Shop NowASUS ROG Harpe Ace Mini mouse Gaming Ambidextrous ...
Shop NowR-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Break with brea...
Shop NowLogitech Wireless Mouse M510
Shop NowRazer Basilisk V3 35K mouse Gaming Right-hand Opti...
Shop NowHyperX Pulsefire Haste 2 - Wireless Gaming Mouse (...
Shop NowASUS ROG Spatha X mouse Gaming Right-hand RF Wirel...
Shop NowContour Design Unimouse Right-Handed Wireless
Shop NowLogitech MX Master 3S mouse Universal Right-hand R...
Shop NowRazer DeathAdder V3 Pro mouse Gaming Right-hand RF...
Shop NowCorsair M65 RGB ULTRA mouse Gaming Right-hand USB ...
Shop NowLogitech MX Master 4 for Business - Graphite
Shop NowRazer Basilisk V3 Pro mouse Right-hand RF Wireless...
Shop NowLogitech 910-006556 mouse Office Right-hand Blueto...
Shop NowR-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Break with brea...
Shop NowEvoluent VM4RW mouse RF Wireless Laser
Shop NowApple Magic mouse Office Ambidextrous Bluetooth
Shop NowCHERRY XTRFY M42 RGB mouse Gaming Ambidextrous RF ...
Shop NowEvoluent VerticalMouse 4 mouse Office Right-hand U...
Shop NowRazer Pro Click V2 mouse Gaming Right-hand RF Wire...
Shop NowRazer Basilisk Mobile mouse Gaming Right-hand RF W...
Shop NowLogitech MX Master 3S for Business
Shop NowKensington Expert Mouse Wired Trackball
Shop NowLogitech MX Master 3S Performance Wireless Mouse
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
New
Logitech G G502 X LIGHTSPEED Wireless...
£102.31
£85.26
|
Bestseller
Kensington Expert Mouse Wired Trackball
£98.28
£81.90
|
Recommended
Evoluent VerticalMouse 4 mouse Right-h...
£114.60
£95.50
|
Popular
Logitech M510 mouse RF Wireless Laser
£91.74
£76.45
|
Evoluent VM4L mouse Office Left-hand U...
£94.54
£78.78
|
Hot Product
Evoluent VM4S mouse Office USB Type-A
£94.54
£78.78
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
910-006180
|
64325
|
VM4SW
|
910-001826
|
VM4L
|
VM4S
|
| Manufacturer |
Logitech
|
Kensington
|
Evoluent
|
Logitech
|
Evoluent
|
Evoluent
|
| Buttons quantity |
13
|
4
|
6
|
5
|
6
|
6
|
| Movement detection technology |
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Laser
|
Optical
|
N/A
|
| Purpose |
gaming
|
office
|
N/A
|
N/A
|
office
|
office
|
| Device interface |
RF Wireless
|
USB Type-A
|
RF Wireless
|
RF Wireless
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| Scroll type |
Wheel
|
Ring
|
Wheel
|
N/A
|
Wheel
|
Wheel
|
| Connectivity technology |
N/A
|
Wired
|
N/A
|
N/A
|
Wired
|
Wired
|