Razer Basilisk Mobile mouse Gaming Right-hand RF Wireless + USB Type-C Optical 18000 DPI
£94.28
£78.57
Razer Basilisk Mobile, Right-hand, Optical, RF Wireless + USB Type-C, 18000 DPI, Black, Yellow
More Information
| SKU | RZ01-04310100-R3G1 |
|---|---|
| EAN | 8886419333975 |
| Manufacturer | Razer |
| Availability | Y |
Description
Razer Basilisk Mobile. Form factor: Right-hand. Movement detection technology: Optical, Device interface: RF Wireless + USB Type-C, Movement resolution: 18000 DPI, Buttons type: Pressed buttons, Scroll type: Wheel, Acceleration (max): 35 G. Power source: Batteries/Cable. Product colour: Black, Yellow
Specifications
| Mouse | |
|---|---|
| Number of programmable buttons | 10 |
| Acceleration (max) | 35 G |
| Buttons durability (million clicks) | 90 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Gaming |
| Movement resolution | 18000 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Movement detection technology | Optical |
| Device interface | RF Wireless + USB Type-C |
| Input device | |
| Number of programmable buttons | 10 |
| Acceleration (max) | 35 G |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Gaming |
| Movement resolution | 18000 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Movement detection technology | Optical |
| Device interface | RF Wireless + USB Type-C |
| Design | |
| Product colour | Black, Yellow |
| Form factor | Right-hand |
| Material | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Surface coloration | Pattern |
| Technical details | |
| Weight | 76 g |
| Product colour | Black, Yellow |
| Form factor | Right-hand |
| Material | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Surface coloration | Pattern |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Ergonomics | |
| Buttons durability (million clicks) | 90 |
| Power | |
|---|---|
| Power source | Batteries/Cable |
| Battery life (max) | 105 h |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 76 g |
| Width | 75.9 mm |
| Depth | 111.5 mm |
| Height | 41.4 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Receiver included | Yes |
| Packaging content | |
| Receiver included | Yes |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Weight | 76 g |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Contour Design Active Key Contour ClassicClean Med...
Shop NowMicrosoft Surface Arc mouse Travel Ambidextrous Bl...
Shop NowContour Design Active Key Contour ClassicClean Med...
Shop NowContour Design Active Key Contour QuickClean Medic...
Shop NowContour Design Active Key Contour ClassicClean Med...
Shop NowContour Design Active Key Contour QuickClean Medic...
Shop NowContour Design Active Key Contour QuickClean Medic...
Shop NowAlienware Pro Wireless Gaming mouse Ambidextrous R...
Shop NowEndgame Gear XM2w 4k v2 Wireless Gaming Mouse - Bl...
Shop NowAlienware Pro Wireless Gaming mouse Ambidextrous R...
Shop NowAlienware AW720M mouse Gaming Ambidextrous RF Wire...
Shop NowAlienware AW720M mouse Gaming Ambidextrous RF Wire...
Shop NowLogitech 910-007260 mouse Office Right-hand RF Wir...
Shop NowContour Design Unimouse Left-Handed Wireless
Shop NowCHERRY XTRFY M68 Wireless
Shop NowCHERRY XTRFY M68 Wireless
Shop NowContour Design Unimouse Left-Handed Wired
Shop NowContour Design Unimouse Right-Handed Wired
Shop NowASUS ROG Gladius III Wireless Aimpoint White mouse...
Shop NowASUS ROG Gladius III Wireless AimPoint mouse Gamin...
Shop NowEndgame Gear OP1we mouse Gaming Right-hand USB Typ...
Shop NowEvoluent VerticalMouse 4 mouse Right-hand RF Wirel...
Shop NowHP 925 Ergonomic Vertical Mouse
Shop NowLogitech MX Anywhere 3S
Shop NowEndgame Gear OP1 8K V2 mouse Gaming Right-hand USB...
Shop NowHyperX Pulsefire Haste 2 Mini - Wireless Gaming Mo...
Shop NowHyperX Pulsefire Haste 2 Mini - Wireless Gaming Mo...
Shop Nowbe quiet! Dark Perk | Ergo mouse Gaming Right-hand...
Shop Nowbe quiet! Dark Perk | Sym mouse Gaming Right-hand ...
Shop NowHyperX Pulsefire Haste 2 Pro - 4K Wireless Gaming ...
Shop NowHyperX Pulsefire Saga Pro Wireless Gaming Mouse (B...
Shop NowLogitech Pro X Superlight 2 SE mouse Gaming Right-...
Shop NowASUS ROG Keris II Origin WHT mouse Gaming Right-ha...
Shop NowEndgame Gear OP1W 4K V2 mouse Gaming Right-hand RF...
Shop NowEndgame Gear XM2w 4k v2 Wireless Gaming Mouse - Wh...
Shop NowEndgame Gear OP1W 4K V2 mouse Gaming Right-hand RF...
Shop NowASUS ROG Harpe Ace Aim Lab Edition mouse Gaming Am...
Shop NowEndgame Gear OP1 8K V2 mouse Gaming Right-hand USB...
Shop NowEndgame Gear OP1 8K V2 mouse Gaming Right-hand USB...
Shop NowASUS ROG Keris II Origin BLK mouse Gaming Right-ha...
Shop NowEvoluent VMDMW mouse Right-hand RF Wireless Laser
Shop NowMad Catz R.A.T. DWS mouse Gaming Right-hand RF Wir...
Shop NowMad Catz R.A.T 8+ ADV mouse Gaming Right-hand USB ...
Shop NowLogitech M510 mouse Office Ambidextrous RF Wireles...
Shop NowLogitech MX Anywhere 2S Wireless Mobile Mouse
Shop NowASUS ROG Gladius III mouse Gaming Right-hand USB T...
Shop NowEvoluent VMDLW mouse Office Right-hand RF Wireless...
Shop NowLogitech MX Master 3S for Mac
Shop NowEvoluent VMDSW mouse Office Right-hand RF Wireless...
Shop NowFellowes 9894501 mouse Office Ambidextrous RF Wire...
Shop NowLogitech MX Master 3S for Mac
Shop NowFellowes Ambidextrous Vertical Mouse - Small Wirel...
Shop NowLogitech MX Anywhere 2S Bluetooth Edition Wireless...
Shop NowEvoluent VerticalMouse 4 Small Wireless mouse Offi...
Shop NowEvoluent VM4S mouse Office USB Type-A
Shop NowEvoluent VM4L mouse Office Left-hand USB Type-A Op...
Shop NowR-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Break with brea...
Shop NowEndgame Gear XM2we mouse Gaming Right-hand RF Wire...
Shop NowFellowes 9894701 mouse Office Ambidextrous RF Wire...
Shop NowASUS ROG Spatha X mouse Gaming Right-hand RF Wirel...
Shop NowR-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Break with brea...
Shop NowLogitech Wireless Mouse M510
Shop NowLogitech Lift Vertical Ergonomic Mouse for Busines...
Shop NowHP 925 Ergonomic Vertical Mouse
Shop NowASUS ROG Keris Wireless AimPoint mouse Gaming Righ...
Shop NowASUS ROG Keris Wireless AimPoint mouse Gaming Righ...
Shop NowLogitech G G502 X LIGHTSPEED Wireless Gaming Mouse
Shop NowASUS ROG Harpe Ace Mini mouse Gaming Ambidextrous ...
Shop NowContour Design Unimouse Right-Handed Wireless
Shop NowASUS ROG Harpe Ace Aim Lab Edition mouse Gaming Am...
Shop NowLogitech MX Master 4 for Business - Graphite
Shop NowRazer Mamba Elite mouse Gaming Right-hand USB Type...
Shop NowLogitech G PRO X SUPERLIGHT Wireless Gaming Mouse
Shop NowRazer Basilisk V3 Pro mouse Right-hand RF Wireless...
Shop NowRazer DeathAdder V3 Pro mouse Gaming Right-hand RF...
Shop NowLogitech G PRO X SUPERLIGHT Wireless Gaming Mouse
Shop NowHyperX Pulsefire Haste 2 - Wireless Gaming Mouse (...
Shop NowLogitech MX Master 3S mouse Universal Right-hand R...
Shop NowLogitech MX Anywhere 3S
Shop NowR-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Break with brea...
Shop NowLogitech G PRO X SUPERLIGHT Wireless Gaming Mouse
Shop NowApple Magic mouse Office Ambidextrous Bluetooth
Shop NowEvoluent VerticalMouse 4 mouse Office Right-hand U...
Shop NowLogitech MX Master 3S for Business
Shop NowCHERRY XTRFY M42 RGB mouse Gaming Ambidextrous RF ...
Shop NowRazer Viper V3 Pro SE mouse Gaming Right-hand RF W...
Shop NowEvoluent VM4RW mouse RF Wireless Laser
Shop NowLenovo Go Multi-Device mouse Office Ambidextrous R...
Shop NowLogitech MX Master 3S Performance Wireless Mouse
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
Razer Basilisk Mobile mouse Gaming Rig...
£94.28
£78.57
|
New
Evoluent VerticalMouse 4 mouse Right-h...
£114.60
£95.50
|
Popular
Logitech M510 mouse RF Wireless Laser
£104.28
£86.90
|
Evoluent VM4L mouse Office Left-hand U...
£94.54
£78.78
|
Recommended
Evoluent VM4S mouse Office USB Type-A
£94.54
£78.78
|
Bestseller
Evoluent VerticalMouse 4 mouse Office...
£94.38
£78.65
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RZ01-04310100-R3G1
|
VM4SW
|
910-001826
|
VM4L
|
VM4S
|
VM4R
|
| Manufacturer |
Razer
|
Evoluent
|
Logitech
|
Evoluent
|
Evoluent
|
Evoluent
|
| Buttons quantity |
N/A
|
6
|
5
|
6
|
6
|
6
|
| Movement detection technology |
Optical
|
Optical
|
Laser
|
Optical
|
N/A
|
Laser
|
| Purpose |
gaming
|
N/A
|
N/A
|
office
|
office
|
office
|
| Device interface |
RF Wireless + USB Type-C
|
RF Wireless
|
RF Wireless
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| Scroll type |
Wheel
|
Wheel
|
N/A
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
| Connectivity technology |
Wired & Wireless
|
N/A
|
N/A
|
Wired
|
Wired
|
N/A
|