Seagate IronWolf Pro ST6000NT001 internal hard drive 6 TB 7200 RPM 256 MB 3.5"
£351.56
£292.97
6 TB, SATA 6Gb/s, 26.11 x 101.85 x 146.99 mm, 716 g
More Information
| Component for | NAS |
|---|---|
| SKU | ST6000NT001 |
| EAN | 8719706432344 |
| Manufacturer | Seagate |
| Availability | Y |
| Product Family | IronWolf Pro |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
IronWolf Pro drives are engineered to deliver 24×7 performance, reliability, and dependability in multi-bay, multi-user commercial and enterprise RAID storage solutions. Total peace of mind with five-year limited warranty, complimentary three-year Rescue Data Recovery Services, and IronWolf Health Management.
Specifications
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | NAS |
| HDD sustained transfer rate | 250 MiB/s |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Workload rate limit | 550 TB/year |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 6 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | NAS |
| HDD sustained transfer rate | 250 MiB/s |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Workload rate limit | 550 TB/year |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 6 TB |
| Storage drive buffer size | 256 MB |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^15 bits read |
| Rotational Vibration (RV) sensors | Yes |
| Noise level (idle) | 28 dB |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 9.3 W |
| Power consumption (standby) | 1 W |
| Power consumption (off) | 1 W |
| Power consumption (idle) | 7.1 W |
| Start-up current | 2 A |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 65 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating shock | 70 G |
| Non-operating vibration | 2.27 G |
| Non-operating shock | 300 G |
| Technical details | |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Weight & dimensions | |
| Width | 101.8 mm |
| Weight | 716 g |
| Height | 26.1 mm |
| Depth | 147 mm |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Origin Storage HDD 1.8TB 2.5in SAS 10000RPM in Hot...
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 2.5in SAS 10000RPM in Hot...
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 3.5in SAS 10000RPM in Hot...
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 3.5in SAS 10000RPM in Hot...
Shop NowHPE MSA 900GB 12G SAS 10K SFF(2.5in) Dual Port Ent...
Shop NowHPE 718291-001 internal hard drive 1.2 TB 10000 RP...
Shop NowHPE 785415-001 internal hard drive 1.2 TB 10000 RP...
Shop NowHPE 785079-B21 internal hard drive 1.2 TB 10000 RP...
Shop NowHPE 785414-001 internal hard drive 900 GB 10000 RP...
Shop NowHPE 900GB SAS MSA internal hard drive 10000 RPM 2....
Shop NowHPE 730703-001 internal hard drive 900 GB 10000 RP...
Shop NowHPE 450GB 6G SAS LFF internal hard drive 15000 RPM...
Shop NowHPE 730704-001 internal hard drive 1.2 TB 10000 RP...
Shop NowHPE 713961-001 internal hard drive 900 GB 10000 RP...
Shop NowHPE 450GB hot-plug dual port SAS HDD internal hard...
Shop NowHPE 785075-B21 internal hard drive 900 GB 10000 RP...
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 3.5in SAS 10000RPM in Hot...
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 3.5in SAS 10000RPM in Hot...
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 2.5in SAS 10000RPM in Hot...
Shop NowHPE 873371-001 internal hard drive 900 GB 15000 RP...
Shop NowHPE 882398-001 internal hard drive 12 TB 7200 RPM ...
Shop NowHPE StoreOnce Cloud Bank Storage Read/Write for Ge...
Shop NowAxis 01859-001 internal hard drive 6 TB 7200 RPM 3...
Shop NowHPE SAS HDD 900GB internal hard drive 10000 RPM 2....
Shop NowHPE 713965-001 internal hard drive 600 GB 15000 RP...
Shop NowHPE 739709-001 internal hard drive 600 GB 15000 RP...
Shop NowHPE 739455-B21 internal hard drive 600 GB 15000 RP...
Shop NowHPE 881781-H21 internal hard drive 12 TB 7200 RPM ...
Shop NowHPE 652620-S21 internal hard drive 600 GB 15000 RP...
Shop NowHPE 619291-S21 internal hard drive 900 GB 10000 RP...
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 2.5in SAS 10000RPM in Hot...
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 2.5in SAS 10000RPM in Hot...
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 2.5in SAS 10000RPM in Hot...
Shop NowHPE 721692-B21 internal hard drive 900 GB 10000 RP...
Shop NowHPE 693651-004 internal hard drive 1.2 TB 10000 RP...
Shop NowHPE 2.4TB SAS 12G Mission Critical 10K SFF BC 3-ye...
Shop NowSeagate ST10000NM018G internal hard drive 10 TB 72...
Shop NowHPE P04695-S21 internal hard drive 600 GB 15000 RP...
Shop NowHPE 785079-S21 internal hard drive 1.2 TB 10000 RP...
Shop NowHPE 743402-001 internal hard drive 1 TB 7200 RPM 3...
Shop NowHPE Integrity 900GB 12G SAS 10K SFF (2.5in) Enterp...
Shop NowHPE 870759-B21 internal hard drive 900 GB 15000 RP...
Shop NowHPE 873371-001 internal hard drive 900 GB 15000 RP...
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 3.5in SAS 10000RPM in Hot...
Shop NowSynology HAT5320-4T internal hard drive 4 TB 7200 ...
Shop NowHPE 870759-B21 internal hard drive 900 GB 15000 RP...
Shop NowHPE 900GB 6G 10K 2.5" SAS internal hard drive 1000...
Shop NowHP Q2R42A-RFB internal hard drive 12 TB 3.5" SAS
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 2.5in SAS 10000RPM in Hot...
Shop NowWestern Digital Purple internal hard drive 6 TB 54...
Shop NowHPE 872738-001 internal hard drive 2.5" 1.8 TB SAS
Shop NowHPE 653953-001 internal hard drive 500 GB 7200 RPM...
Shop NowHPE 1TB 6G SAS SFF internal hard drive 1.02 TB 720...
Shop NowHPE 1.2TB SAS MSA internal hard drive 10000 RPM 2....
Shop NowHPE MSA 1.2TB 6G SAS 10K SFF internal hard drive 1...
Shop NowHewlett Packard Enterprise 791055-001 internal har...
Shop NowHPE 1.8TB 12G SAS 10K rpm SFF (2.5-inch) SC Enterp...
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 2.5in SAS 10000RPM
Shop NowWestern Digital WD Purple internal hard drive 8 TB...
Shop NowHPE 1.8TB SAS 12G Mission Critical 10K SFF SC 3-ye...
Shop NowHPE 1.8TB 12G SAS 10K rpm SFF (2.5-inch) SC Enterp...
Shop NowHPE 600GB 12G SAS 15K rpm LFF (3.5-inch) SC Conver...
Shop NowWestern Digital Purple Surveillance internal hard ...
Shop NowHPE 876939-001 internal hard drive 1.8 TB 10000 RP...
Shop NowWestern Digital WD63PURZ internal hard drive 6 TB ...
Shop NowWestern Digital Red Pro internal hard drive 6 TB 7...
Shop NowHPE 872738-001B internal hard drive 1.8 TB 10000 R...
Shop NowToshiba MG10ADA10TE internal hard drive 10 TB 7200...
Shop NowWestern Digital Red Pro internal hard drive 12 TB ...
Shop NowWestern Digital Gold WD122KRYZ internal hard drive...
Shop NowWestern Digital Gold WD103KRYZ internal hard drive...
Shop NowToshiba S300 Pro Surveillance internal hard drive ...
Shop NowHPE EG001800JWJNR internal hard drive 1.8 TB 10000...
Shop NowSeagate NAS HDD IronWolf internal hard drive 12 TB...
Shop NowSeagate SkyHawk ST10000VE001 internal hard drive 1...
Shop NowSeagate Enterprise ST4000NM025B internal hard driv...
Shop NowHPE SAS HDD 600GB internal hard drive 15000 RPM 3....
Shop NowWestern Digital Red Plus internal hard drive 8 TB ...
Shop NowWestern Digital Purple NV internal hard drive 8 TB...
Shop NowWestern Digital Purple Pro WD102PURP internal hard...
Shop NowUbiquiti UACC-HDD-E-16TB internal hard drive 7200 ...
Shop NowSeagate SkyHawk AI ST16000VE005 internal hard driv...
Shop NowSynology HAT3320-8T internal hard drive 8 TB 7200 ...
Shop NowHPE 600GB 6G SAS LFF internal hard drive 15000 RPM...
Shop NowSeagate Enterprise ST1200MM0009 internal hard driv...
Shop NowHPE 12TB SAS 12G Business Critical 7.2K LFF LP 1-y...
Shop NowHPE 900GB SAS 12G Enterprise 15K SFF (2.5in) RW 3y...
Shop NowHPE 870759-H21 internal hard drive 900 GB 15000 RP...
Shop NowWestern Digital WD Purple internal hard drive 8 TB...
Shop NowHPE 875217-003 internal hard drive 900 GB 15000 RP...
Shop NowHPE 870795-001B internal hard drive 900 GB 15000 R...
Shop NowWestern Digital Purple Pro WD122PURP internal hard...
Shop NowWestern Digital Red Plus WD120EFGX internal hard d...
Shop NowHPE MSA 900GB 12G SAS 15K SFF (2.5in) Enterprise 3...
Shop NowSeagate IronWolf ST8000VN004 internal hard drive 8...
Shop NowSynology ?HAT3300-6T NAS 6TB SATA 3.5 HDD 3.5" 6.1...
Shop NowWestern Digital Purple Pro Smart Video HDD 8TB int...
Shop NowHPE 1.8TB SAS 12G Mission Critical 10K SFF SC 3-ye...
Shop NowSeagate Enterprise ST10000NM017B internal hard dri...
Shop NowSeagate Enterprise ST8000NM017B internal hard driv...
Shop NowSeagate SkyHawk internal hard drive 8 TB 256 MB 3....
Shop NowWestern Digital Red Pro internal hard drive 8 TB 7...
Shop NowSeagate IronWolf ST10000VN000 internal hard drive ...
Shop NowWestern Digital Blue Purple internal hard drive 8 ...
Shop NowSeagate SkyHawk AI internal hard drive 8 TB 7200 R...
Shop NowSeagate IronWolf Pro ST8000NT001 internal hard dri...
Shop NowSeagate IronWolf Pro ST12000NT001 internal hard dr...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Seagate IronWolf Pro ST6000NT001 inter...
£351.56
£292.97
|
Hot Product
Origin Storage HDD 1.8TB 2.5in SAS 100...
£396.48
£330.40
|
Popular
Origin Storage HDD 1.8TB 2.5in SAS 100...
£395.92
£329.93
|
Recommended
Origin Storage HDD 1.8TB 2.5in SAS 100...
£399.26
£332.72
|
Origin Storage HDD 1.8TB 3.5in SAS 100...
£404.03
£336.69
|
Origin Storage HDD 1.8TB 3.5in SAS 100...
£417.14
£347.62
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ST6000NT001
|
DELL-1800SAS/10-S16
|
DELL-1800SAS/10-S12
|
CPQ-1800SAS/10-S7
|
DELL-1800SAS/10-S11
|
CPQ-1800SAS/10-S5
|
| Manufacturer |
Seagate
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
| HDD capacity |
over 2.5 TB
|
≈ 1.5 TB
|
N/A
|
≈ 1.5 TB
|
≈ 1.5 TB
|
≈ 1.5 TB
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
N/A
|
10000RPM to 15000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
NAS
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|