Vivolink VLMW4065T TV mount/stand 165.1 cm (65") Black
£60.20
£50.17
Pro Large Wall Mount w. Tilt, Max 65 kg, Up to VESA 600x400
- Slim mount 5cm from wall
- Tilt function +/-15 degrees
- Self-balanced angle adjustment system
- Typically screen size 40” 65” (not limited to this)
- Holes match up to VESA 600x400
- For vertical screen mount carefully check meassurements on screen and instruction manual for the screen
- Max loading capacity 65kgs
More Information
| Maximum weight capacity | 65 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 65 " |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| SKU | VLMW4065T |
| EAN | 5711783909552 |
| Manufacturer | VivoLink |
| Availability | Y |
Description
Vivolink Wall mount large tilt up to VESA 600x400
Max. load 65 kg. Typical screen size 40"-65" up to +/-15 degree tilt + anti theft lock
Typical installations:
Public area, such as office, hotel, shopping mall, trade fair, ect.
For vertical screen mount carefully check meassurements on screen and instruction manual for the screen
Max loading capacity 65kg
Max. load 65 kg. Typical screen size 40"-65" up to +/-15 degree tilt + anti theft lock
Typical installations:
Public area, such as office, hotel, shopping mall, trade fair, ect.
For vertical screen mount carefully check meassurements on screen and instruction manual for the screen
Max loading capacity 65kg
Specifications
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 600 x 400 mm |
| Maximum screen size | 165.1 cm (65") |
| Maximum weight capacity | 65 kg |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -15 - 15° |
| Distance to the wall (min) | 1.7 cm |
| Technical details | |
| Distance to the wall (min) | 1.7 cm |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Packaging content | |
|---|---|
| Screws included | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 705 mm |
| Depth | 45 mm |
| Height | 145 mm |
| Weight | 2.8 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 710 mm |
| Package depth | 50 mm |
| Package height | 50 mm |
| Package weight | 2.9 kg |
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 83024190 |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Neomounts WL40-550BL14 TV mount wall 40-55" - full...
Shop NowVivolink VLMW60100 TV mount/stand 2.54 m (100") Bl...
Shop NowVivolink VLMW3255 TV mount/stand 139.7 cm (55") Bl...
Shop NowVivolink VLMW3770 TV mount/stand 177.8 cm (70") Bl...
Shop NowChief RLF3 TV mount/stand 2.18 m (86") Black
Shop NowLogiLink TV wall mount, 50–90", tilt, swivel, 75...
Shop NowManhattan Trolley Mount Stand for TV & Monitors, F...
Shop NowNeomounts WL30S-850BL16 TV mount wall 42-86" - fix...
Shop NowNeomounts PLASMA-W200BLACK TV mount wall 37-85" - ...
Shop NowVivolink VLMW3775P TV mount/stand 190.5 cm (75") B...
Shop NowNeomounts WL40-550BL16 TV mount wall 40-65" - full...
Shop NowLogiLink BP0115 TV mount/stand 2.29 m (90") Black
Shop NowNeomounts WL30-750BL14 Heavy duty wall mount 42-75...
Shop NowNeomounts WL35-750BL14 Heavy duty wall mount 42-75...
Shop NowNeomounts WL35-750BL16 Heavy duty wall mount 42-86...
Shop NowNeomounts WL30-750BL16 Heavy duty wall mount 42-86...
Shop NowNeomounts WL35-750BL18 Heavy duty wall mount 55-98...
Shop NowTronje AR210 61 cm (24")
Shop NowStarTech.com TV Wall Mount supports 60-100 inch VE...
Shop NowLogiLink BP0047 TV mount/stand 177.8 cm (70") Blac...
Shop NowStarTech.com Full Motion TV Wall Mount - 32-55 inc...
Shop NowLogiLink BP0028 TV mount/stand 177.8 cm (70") Blac...
Shop NowB-Tech Universal Flat Screen Wall Mount (VESA 600)
Shop NowNeomounts WL30-750BL18 Heavy duty wall mount 55-98...
Shop NowB-Tech Universal Flat Screen Wall Mount with Tilt
Shop NowNeomounts FPMA-C025BLACK Monitor/TV mount ceiling ...
Shop NowNeomounts WL35-550BL16 TV mount wall 42-86" - tilt...
Shop NowStarTech.com Flat-Screen TV Wall Mount - Tilting
Shop NowNeomounts WL70-450BL11 Monitor/TV mount wall 17-32...
Shop NowVivolink VLMW2355A TV mount/stand 139.7 cm (55") B...
Shop NowB-Tech Universal Flat Screen Wall Mount with Tilt
Shop NowPeerless PT650 TV mount 190.5 cm (75") Black
Shop NowB-Tech Universal Flat Screen Wall Mount (VESA 400)
Shop NowPeerless PT640 TV mount 116.8 cm (46") Black
Shop NowErgotron LX HD Wall Mount Pivot 106.7 cm (42") Bla...
Shop NowNeomounts LFD-W1000 TV mount wall 60-100" - fixed
Shop NowNeomounts FPMA-C340BLACK Monitor/TV mount ceiling ...
Shop NowB-Tech XL Universal Flat Screen Wall Mount (VESA 9...
Shop NowPeerless SF650P TV mount 190.5 cm (75") Black
Shop NowB-Tech XRWALLF 165.1 cm (65") Black
Shop NowPeerless PF650 TV mount/stand 190.5 cm (75") Black
Shop NowPeerless SF640P TV mount 127 cm (50") Black
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Vivolink VLMW4065T TV mount/stand 165....
£60.20
£50.17
|
Popular
Ergotron 100 Series Double Pivot 61 cm...
£76.04
£63.37
|
New
Tronje AR210 61 cm (24")
£73.70
£61.42
|
Recommended
Ergotron LX HD Wall Mount Pivot 106.7...
£75.10
£62.58
|
Bestseller
Peerless PF650 TV mount/stand 190.5 cm...
£59.09
£49.24
|
Hot Product
Peerless SF640P TV mount 127 cm (50&qu...
£72.52
£60.43
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
VLMW4065T
|
47-093-800
|
24802
|
45-269-009
|
PF650
|
SF640P
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
Ergotron
|
Tronje
|
Ergotron
|
Peerless
|
Peerless
|
| Product colour |
Black
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Mounting type |
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|