DICOTA D50066-2SM display privacy filter 66 cm (26") Monitor Frameless display privacy filter
£74.57
£62.14
Privacy Filter 2-way side-mounted Universal (16:10) 26
- Attaches with plastic holders and adhesive dots
- Protects the screen from two sides (left/right)
- Limits the viewing angle to ±30°
- Reduces blue light by 43%
- Works with touchscreen monitors
- Colours remain true to the original
- Reduces annoying reflections and fingerprints
- High resistance to scratches
- Matt and glossy side for optimum visibility
- Removal possible at any time, the plastic holders remain on the device
More Information
| SKU | D50066-2SM |
|---|---|
| EAN | 7640494877714 |
| Manufacturer | Dicota |
| Availability | Y |
Description
The DICOTA 2-Way privacy filter is ideal for working in public environments such as libraries, open-plan offices, airports and trains. It protects personal and confidential data by darkening the right and left side of the screen from an angle of +/- 30 degrees. The filter can be attached to the screen with plastic holders, making it easy to remove. The filter also offers protection against scratches, reduces fingerprints and prevents reflections.
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Frameless display privacy filter |
| Filter colour | Black |
| Display types supported | LCD |
| Display filter features | Privacy |
| Maximum screen size | 66 cm (26") |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Suitable for | Monitor |
| Material | Polyethylene terephthalate (PET) |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Design | |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Filter colour | Black |
| Maximum screen size | 66 cm (26") |
| Suitable for | Monitor |
| Material | Polyethylene terephthalate (PET) |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Touchscreen compatible | Yes |
| Privacy filtering orientation | Landscape |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Easy to remove | Yes |
| Display types supported | LCD |
| Display filter features | Privacy |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Protection features | Scratch resistant |
| Limits viewing angle | 30° |
| Reduces blue light up to | 43% |
| Blue light filter | Yes |
| Brand compatibility | Universal |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Maximum screen size | 66 cm (26") |
| Weight & dimensions | |
| Width | 551 mm |
| Weight | 50 g |
| Height | 344 mm |
| Other features | |
| Product colour | Black |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
eSTUFF GLBMA27606341 display privacy filter 68.6 c...
Shop NowOrigin Storage Anti-Blue Security Filter 2-Way Plu...
Shop NowOrigin Storage Anti-Blue Security Filter 2-Way Plu...
Shop Now3M Privacy Filter for 19in Monitor, 5:4, PF190C4B
Shop NowOrigin Storage Security Filter 2-Way Plug-In 24.0i...
Shop Now3M T Privacy Filter for 25in Full Screen Monitor w...
Shop Now3M T Privacy Filter for 21.5in Full Screen Monitor...
Shop Now3M T Privacy Filter for 23in Full Screen Monitor w...
Shop NowStarTech.com 23.6-inch 16:9 Computer Monitor Priva...
Shop NowOrigin Storage Anti-Blue Security Filter 2-Way Han...
Shop Now3M Bright Screen Privacy Filter for 16in Laptop, 1...
Shop NowStarTech.com 23.8-inch 16:9 Gold Monitor Privacy S...
Shop NoweSTUFF GLBB27598337 display privacy filter 68.6 cm...
Shop NoweSTUFF GLBB25536339 display privacy filter 63.5 cm...
Shop NoweSTUFF GLBB27608342 display privacy filter 68.6 cm...
Shop NoweSTUFF GLBB25554312 display privacy filter 63.5 cm...
Shop NowOrigin Storage Anti-Blue Security Filter 2-Way Plu...
Shop NoweSTUFF GLBMMB15 display privacy filter 39.1 cm (15...
Shop NoweSTUFF GLBMA23536301 display privacy filter 60.5 c...
Shop NowDICOTA D50060-2MG display privacy filter 61 cm (24...
Shop NowDICOTA Privacy Filter 2-way 38.1 cm (15") Laptop F...
Shop NowDICOTA Privacy Filter 2-way 36.6 cm (14.4") Monito...
Shop NowDICOTA Privacy Filter 2-way 38.1 cm (15") Laptop F...
Shop NowDICOTA Privacy Filter 2-way 38.1 cm (15") Laptop F...
Shop NowDICOTA D50063-2SM display privacy filter 61 cm (24...
Shop NowDICOTA D50057-2SM display privacy filter 60.5 cm (...
Shop NowDICOTA D50057-2MG display privacy filter 60.5 cm (...
Shop NowDICOTA D80517-2SM display privacy filter 86.4 cm (...
Shop NowOrigin Storage Security Filter 2-Way Plug-In 24.0i...
Shop NowOrigin Storage Security Filter 2-Way Plug-In 24.0i...
Shop NowDICOTA D50063-2MG display privacy filter 61 cm (24...
Shop NowKensington 2-way Removable Privacy Screen Filter f...
Shop Now3M PF238W9B display privacy filter 60.5 cm (23.8")...
Shop Now3M Privacy Filter for 23.6in Monitor, 16:9, PF236W...
Shop NowStarTech.com Monitor Privacy Screen for 24" Displa...
Shop NowKensington 2-way Removable Privacy Screen Filter f...
Shop NowFellowes 4816901 display privacy filter 60.5 cm (2...
Shop NowOrigin Storage Security Filter 2-Way Plug-In 24.0i...
Shop NowOrigin Storage Security Filter 2-Way Plug-In 24.0i...
Shop NowOrigin Storage Security Filter 2-Way Plug-In 23.8i...
Shop NowOrigin Storage Security Filter 2-Way Plug-In 24.0i...
Shop NowOrigin Storage Security Filter 2-Way Plug-In 23.0i...
Shop NowOrigin Storage Security Filter 2-Way Plug-In 24.0i...
Shop NowPort Designs Privacy Filter 2D Frameless display p...
Shop NowKensington 2-way Removable Privacy Screen Filter f...
Shop NowTargus ASF238W9EU display privacy filters 60.5 cm ...
Shop NowOrigin Storage Security Filter 2-Way Plug-In 24.0i...
Shop NowDICOTA D50069-2MG display privacy filter 68.6 cm (...
Shop NowDICOTA D50069-2SM display privacy filter 68.6 cm (...
Shop NowTargus ASF215W9EU display privacy filters Frameles...
Shop NowFellowes PrivaScreen 68.6 cm (27") Monitor Framele...
Shop Now3M Privacy Filter for 23.8in Monitor, 16:9, PF238W...
Shop NoweSTUFF GLBB23528297 display privacy filter 60.5 cm...
Shop NowFellowes PrivaScreen 61 cm (24") Monitor Frameless...
Shop NowFellowes PrivaScreen 61 cm (24") Monitor Frameless...
Shop NowFellowes 23" Widescreen-PrivaScreen Privacy Filter
Shop NowFellowes PrivaScreen Privacy Filter
Shop NowTargus ASF24WEU display privacy filters 61 cm (24"...
Shop NowKensington 2-way Removable Privacy Screen Filter f...
Shop NowOrigin Storage Anti-Blue Security Filter 2-Way Plu...
Shop NowKensington MagPro Magnetic Privacy Screen Filter f...
Shop NowKensington MagPro Magnetic Privacy Screen Filter f...
Shop NowStarTech.com Monitor Privacy Screen for 21.5 inch ...
Shop NowTargus ASF23W9EU display privacy filter 58.4 cm (2...
Shop NowStarTech.com Monitor Privacy Screen for 24 inch PC...
Shop NowStarTech.com Monitor Privacy Screen for 27 inch PC...
Shop NowStarTech.com Monitor Privacy Screen for 23.8" Disp...
Shop NowKensington MagPro Magnetic Privacy Screen Filter f...
Shop NowFellowes PrivaScreen Blackout Privacy Filter - 21....
Shop Now3M Privacy Filter for 24in Monitor, 16:9, PF240W9B
Shop NowKensington 2-way Removable Privacy Screen Filter f...
Shop NowKensington MagPro Elite Magnetic Privacy Screen Fi...
Shop Now3M T Privacy Filter for 23.8in Full Screen Monitor...
Shop NowKensington MagPro Elite Magnetic Privacy Screen Fi...
Shop NowKensington MagPro Elite Magnetic Privacy Screen fo...
Shop NowKensington MagPro Magnetic Privacy Screen Filter f...
Shop NowKensington MagPro Elite Magnetic Privacy Screen Fi...
Shop NowKensington 2-way Removable Privacy Screen Filter f...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
DICOTA D50066-2SM display privacy filt...
£74.57
£62.14
|
Targus ASF23W9EU display privacy filte...
£92.24
£76.87
|
New
Targus ASF24WEU display privacy filter...
£96.10
£80.08
|
Popular
Fellowes PrivaScreen Privacy Filter
£67.69
£56.41
|
Bestseller
Fellowes PrivaScreen Blackout Privacy...
£67.69
£56.41
|
Hot Product
Fellowes 23" Widescreen-PrivaScre...
£81.26
£67.72
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
D50066-2SM
|
ASF23W9EU
|
ASF24WEU
|
4801501
|
4807001
|
4807101
|
| Manufacturer |
Dicota
|
Targus
|
Targus
|
Fellowes
|
Fellowes
|
Fellowes
|
| Suitable for |
Monitor
|
N/A
|
N/A
|
Monitor
|
Monitor
|
Monitor
|
| Type |
Frameless display privacy filter
|
Frameless display privacy filter
|
N/A
|
Frameless display privacy filter
|
Frameless display privacy filter
|
Frameless display privacy filter
|