3M Privacy Filter for 24in Monitor, 16:10, PF240W1B
£87.28
£72.73
Privacy Filter for 24in Monitor, 16:10, PF240W1B
- Effective "black out" privacy from side views outside the 60-degree viewing angle
- Durable privacy filter that can withstand hundreds of cleanings
- Helps reduce blue light, without distorting the natural color of your display.
- A reversible solution, 3MTM Privacy Filters offer a glossy option and a matte option that help reduce glare and fingerprints.
- 100% hand inspected for quality assurance.
More Information
| Suitable for | Monitor |
|---|---|
| Maximum screen size | 24 " |
| Type | Frameless display privacy filter |
| SKU | PF240W1B |
| EAN | 0051128787281 |
| Manufacturer | 3M |
| Availability | Y |
Description
Achieve world-class privacy with 3M™ Privacy Filters, the leading name in screen solutions. Offers exceptional clarity and security while protecting screens from hazards without affecting performance. Make 3M your first line of defense against visual hackers, damage, glare, and more—at home, in the office, and everywhere you work.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Reversibility | Matte-to-Glossy |
| Anti-reflective | Yes |
| Touchscreen compatible | No |
| Privacy filtering orientation | Landscape |
| Installation type | Adhesive strip + Slide mount tab |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Easy to remove | Yes |
| Durable screen protection | Yes |
| Country of origin | United States |
| Surface finish | Glossy / Matt |
| Screen format | Widescreen |
| Scratch-resistant | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Display types supported | LCD |
| Display filter features | Anti-glare |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Widescreen | Yes |
| Compatibility | HP Compaq LA2405x |
| Special features | Compatible For Device With Raized Bezel |
| Protection features | Dust resistant, Scratch-resistant |
| Limits viewing angle | 60° |
| Blue light filter | Yes |
| Brand compatibility | HP |
| Technical details | |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Scratch-resistant | Yes |
| Reversibility | Matte-to-Glossy |
| Filter colour | Black |
| Easy to clean | Yes |
| Display types supported | LCD |
| Display filter features | Anti-glare |
| Maximum screen size | 61 cm (24") |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Suitable for | Monitor |
| Widescreen | Yes |
| Anti-reflective | Yes |
| Screen size HxW | 519 x 324 mm |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal (metric) | 60.9 cm |
| Pallet net width | 106.7 cm |
| Pallet net weight | 61.5 kg |
| Pallet net height | 121.9 cm |
| Pallet net length | 121.9 cm |
| Products per pallet (EU) | 575 pc(s) |
| Pallet weight (EU) | 294.8 kg |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Design | |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Reversibility | Matte-to-Glossy |
| Filter colour | Black |
| Maximum screen size | 61 cm (24") |
| Suitable for | Monitor |
| Screen size HxW | 519 x 324 mm |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal (metric) | 60.9 cm |
| Product colour | Black |
| Ergonomics | |
| Reversibility | Matte-to-Glossy |
| Easy to clean | Yes |
| Maximum screen size | 61 cm (24") |
| Compatibility | HP Compaq LA2405x |
| Screen size HxW | 519 x 324 mm |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal (metric) | 60.9 cm |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 519 mm |
| Weight | 107 g |
| Height | 324 mm |
| Package height | 368 mm |
| Package depth | 5 mm |
| Package width | 552 mm |
| Package weight | 383 g |
| Packaging data | |
| Package height | 368 mm |
| Package depth | 5 mm |
| Package width | 552 mm |
| Package weight | 383 g |
| Display | |
| Compatibility | HP Compaq LA2405x |
| Other features | |
| Product colour | Black |
| Anti-reflective | Yes |
| Special features | Compatible For Device With Raized Bezel |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Logistics data | |
| Pallet gross width | 106.7 cm |
| Pallet gross length | 121.9 cm |
| Pallet gross height | 121.9 cm |
| Pallet gross weight | 294.8 kg |
| Shipping (inner) case width | 37.9 cm |
| Shipping (inner) case length | 56.4 cm |
| Shipping (inner) case height | 4.8 cm |
| Shipping (inner) case gross weight | 2.42 kg |
| Products per shipping (inner) case | 5 pc(s) |
| Shipping (inner) case GTIN (EAN/UPC) | 50051128787286 |
| Shipping (inner) case net weight | 535 g |
| Pallet net width | 106.7 cm |
| Pallet net weight | 61.5 kg |
| Pallet net height | 121.9 cm |
| Pallet net length | 121.9 cm |
| Products per pallet (EU) | 575 pc(s) |
| Pallet weight (EU) | 294.8 kg |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
eSTUFF GLBB34808342 display privacy filter 86.4 cm...
Shop Now3M T Privacy Filter for 24in Full Screen Monitor w...
Shop NowTargus ASF27W9EU display privacy filters 68.6 cm (...
Shop Now3M T Privacy Filter for 25in Full Screen Monitor w...
Shop Now3M T Privacy Filter for 21.5in Full Screen Monitor...
Shop Now3M Privacy Filter for 23.8in Full Screen Monitor w...
Shop NowStarTech.com 23.8-inch 16:9 Gold Monitor Privacy S...
Shop NoweSTUFF GLBB24519325 display privacy filter 61 cm (...
Shop NoweSTUFF GLBB25554312 display privacy filter 63.5 cm...
Shop NoweSTUFF GLBMA23536301 display privacy filter 60.5 c...
Shop NowKensington 2-way Removable Privacy Screen Filter f...
Shop NoweSTUFF GLBG23528297 display privacy filter 60.5 cm...
Shop Now3M T Privacy Filter for 24in Full Screen Monitor w...
Shop NowDICOTA D50060-2MG display privacy filter 61 cm (24...
Shop NowDICOTA D50069-2SM display privacy filter 68.6 cm (...
Shop NowDICOTA Privacy Filter 2-way 38.1 cm (15") Laptop F...
Shop NowDICOTA D50069-2MG display privacy filter 68.6 cm (...
Shop NowDICOTA D50066-2SM display privacy filter 66 cm (26...
Shop NowDICOTA Privacy Filter 2-way magnetic 60.5 cm (23.8...
Shop NowDICOTA D50057-2MG display privacy filter 60.5 cm (...
Shop NowDICOTA D50063-2MG display privacy filter 61 cm (24...
Shop NowKensington EQ Privacy Screen Filter for 27'' Monit...
Shop NowKensington EQ Privacy Screen Filter for 24'' Monit...
Shop Now3M Privacy Filter for 19in Monitor, 5:4, PF190C4B
Shop NowTargus ASF215W9EU display privacy filters Frameles...
Shop NowFellowes 4816901 display privacy filter 60.5 cm (2...
Shop Now3M Privacy Filter for 23in Monitor, 16:9, PF230W9B
Shop Now3M PF215W9B display privacy filter 54.6 cm (21.5")...
Shop NowKensington 2-way Removable Privacy Screen Filter f...
Shop NowKensington 2-way Removable Privacy Screen Filter f...
Shop NowKensington MagPro Elite Magnetic Privacy Screen fo...
Shop NowKensington 2-way Removable Privacy Screen Filter f...
Shop NowStarTech.com Monitor Privacy Screen for 24" Displa...
Shop NowKensington MagPro Magnetic Privacy Screen Filter f...
Shop NowFellowes PrivaScreen 68.6 cm (27") Monitor Framele...
Shop Now3M Privacy Filter for 32in Monitor, 16:9, PF320W9B
Shop NowKensington MagPro Magnetic Privacy Screen Filter f...
Shop NowKensington 2-way Removable Privacy Screen Filter f...
Shop Now3M Privacy Filter for 23.8in Monitor, 16:9, PF238W...
Shop Now3M PF238W9B display privacy filter 60.5 cm (23.8")...
Shop NoweSTUFF GLBB27598337 display privacy filter 68.6 cm...
Shop NowFellowes 23" Widescreen-PrivaScreen Privacy Filter
Shop Now3M Privacy Filter for 24in Monitor, 16:9, PF240W9B
Shop NowStarTech.com Monitor Privacy Screen for 27 inch PC...
Shop Now3M PF340W2E display privacy filter 86.4 cm (34") M...
Shop NowKensington 2-way Removable Privacy Screen Filter f...
Shop NowLenovo 0A61769 display privacy filter 35.6 cm (14"...
Shop Now3M T Privacy Filter for 23.8in Full Screen Monitor...
Shop NowKensington MagPro Elite Magnetic Privacy Screen Fi...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Targus ASF27W9EU display privacy filte...
£76.74
£63.95
|
Lenovo 0A61769 display privacy filter...
£81.18
£67.65
|
Fellowes 23" Widescreen-PrivaScre...
£81.26
£67.72
|
Fellowes PrivaScreen 68.6 cm (27"...
£90.43
£75.36
|
Targus ASF215W9EU display privacy filt...
£85.36
£71.13
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ASF27W9EU
|
0A61769
|
4807101
|
4815001
|
ASF215W9EU
|
| Manufacturer |
Targus
|
Lenovo
|
Fellowes
|
Fellowes
|
Targus
|
| Suitable for |
N/A
|
Notebook
|
Monitor
|
Monitor
|
Notebook
|
| Type |
N/A
|
Frameless display privacy filter
|
Frameless display privacy filter
|
Frameless display privacy filter
|
Frameless display privacy filter
|