NZXT F120 RGB Computer case Fan 12 cm White 1 pc(s)
£37.31
£31.09
12V DC, 0.18A, 2.16W, 4-pin PWM, 17.2 - 27.5 dBA, 120 x 120 x 26 mm, white
- Designed to dazzle with vibrant RGB lighting effects
- Customize RGB lighting through NZXT CAM
- Smart frame design with anti-vibration rubber corners dampens noise
- The patented Fluid Dynamic Bearing offers a 60,000-hour lifespan
- PWM fan for optimized cooling adjustments
More Information
| Type | Fan |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| SKU | RF-R12SF-W1 |
| EAN | 5060301699896 |
| Manufacturer | NZXT |
| Availability | Y |
Description
F120 RGB fans provide some flair while keeping things cool. This fan is a high airflow fan that provides ideal airflow for cooling. Fan controls and lighting effects are compatible with NZXT CAM.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| Fan connector | 4-pin |
| Rotational speed (min) | 500 RPM |
| Rotational speed (max) | 1800 RPM |
| Bearing type | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Noise level (low speed) | 17.2 dB |
| Noise level (high speed) | 27.5 dB |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 12 cm |
| Minimum airflow (imperial) | 13.94 cfm |
| Maximum airflow | 50.18 cfm |
| Minimum air pressure | 0.75 mmH2O |
| Maximum air pressure | 2.7 mmH2O |
| Mean time between failures (MTBF) | 60000 h |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pump connector | 4-pin |
| Design | |
| Fan connector | 4-pin |
| Material | Plastic, Rubber |
| Illumination colour | Multi |
| Product colour | White |
| Illumination LED | Yes |
| Number of LEDs | 18 |
| Technical details | |
| Noise level (low speed) | 17.2 dB |
| Noise level (high speed) | 27.5 dB |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 12 cm |
| Minimum airflow (imperial) | 13.94 cfm |
| Maximum airflow | 50.18 cfm |
| Minimum air pressure | 0.75 mmH2O |
| Maximum air pressure | 2.7 mmH2O |
| Material | Plastic, Rubber |
| Fan connector | 4-pin |
| Illumination LED | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 4-pin |
| Pump connector | 4-pin |
| Power | |
| Rated voltage | 12 V |
| Rated current | 0.18 A |
| Power supply | 2.6 W |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 26 mm |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 60000 h |
| Indication | |
| Illumination colour | Multi |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Pump connector | 4-pin |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Lian Li Uni Fan TL120 LCD Reverse Blade Wireless C...
Shop NowLian Li Uni Fan 14RSLIN1W1B Computer case 14 cm Bl...
Shop NowARCTIC Freezer P14 Pro A-RGB (White) - 3 Pack 140 ...
Shop NowLian Li Uni Fan TL Wireless Lüfter ARGB PWM - 120...
Shop NowFractal Design Aspect 14 RGB PWM Computer case Fan...
Shop NowLian Li Uni Fan SL-INF Computer case 12 cm Black 1...
Shop NowLian Li Uni Fan SL-INF Computer case 12 cm White 1...
Shop NowThermalright Peerless Assassin 120 Processor Air c...
Shop NowARCTIC Freezer P14 Pro Reverse A-RGB - 3 Pack - 14...
Shop NowARCTIC Freezer P14 Pro Reverse A-RGB (White) - 3 P...
Shop NowARCTIC Freezer 36 A-RGB (Black) Multi Compatible T...
Shop NowMSI MAG COREFROZR AA13 WHITE computer cooling syst...
Shop NowARCTIC Freezer 36 A-RGB (White) Multi Compatible T...
Shop NowARCTIC Freezer 36 Multi Compatible Tower CPU Coole...
Shop NowMSI MAG COREFROZR AA13 computer cooling system Pro...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock Pro 3 Processor Air cooler 12 ...
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB White 3in1 Computer case...
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB Reverse White 3in1 Compu...
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB Black 3in1 Computer case...
Shop NowDeepCool AK400 Digital PRO Processor Air cooler 12...
Shop NowPhanteks D30-120 Computer case Fan 12 cm Black 1 p...
Shop NowPhanteks D30-140 Computer case Fan 14 cm Black 1 p...
Shop NowAntec 0-761345-40048-0 computer cooling system Com...
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB Reverse Black 3in1 Compu...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock Pro 3 LX Black Processor Air c...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock 3 LX Processor Air cooler 12 c...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock Pro 3 Black Processor Air cool...
Shop NowDeepCool AG400 BK ARGB V2 Chipset Fan 12 cm Black ...
Shop NowDeepCool AG400 G2 Processor Air cooler 12 cm Black
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless 120 Computer case 12 c...
Shop NowDeepCool FD12-3 IN 1 Computer case Fan 12 cm Black...
Shop NowDeepCool AK400 G2 Digital NYX Processor Air cooler...
Shop NowFractal Design Momentum 12 RGB Computer case Fan 1...
Shop NowCorsair RS120-R ARGB Computer case Fan 12 cm Black...
Shop NowLian Li 12CL1 Computer case Fan 12 cm White
Shop NowDeepCool AG620 BK ARGB V2 Chipset, Motherboard Air...
Shop NowLian Li 12RCL1W3B computer cooling system Computer...
Shop NowLian Li 12CL1 Computer case Fan 12 cm White
Shop NowLian Li 12CL1W3B computer cooling system Computer ...
Shop NowARCTIC P14 Pro A-RGB - 3 Pack 140 mm A-RGB PWM Fan...
Shop NowCooler Master V4 Alpha 3DHP Black Processor Air co...
Shop NowAntec P12 ARGB Computer case Fan Black 3 pc(s)
Shop NowDeepCool FD12 ARGB-3 in 1 Computer case Fan 12 cm ...
Shop NowAntec 0-761345-40060-2 computer cooling system Com...
Shop NowAntec 0-761345-40061-9 computer cooling system Com...
Shop NowPhanteks D30-140 Computer case Fan 14 cm White 1 p...
Shop NowDeepCool AK400 WH Processor Air cooler 12 cm White...
Shop NowNZXT F140 RGB Computer case Fan 14 cm White 1 pc(s...
Shop NowDeepCool AK400 ZERO DARK Processor Air cooler 12 c...
Shop NowDeepCool AK620 ZERO DARK Processor Air cooler 12 c...
Shop NowKolink Umbra EX180 Black Edition Processor Hybrid ...
Shop NowLian Li UF-SLIN140-1W computer cooling system Comp...
Shop NowLian Li UF-SLIN140-1B computer cooling system Comp...
Shop NowLian Li UF-RSLIN120-1B computer cooling system Com...
Shop NowDeepCool AN600 Processor Air cooler 12 cm Aluminiu...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless 120 Reverse Blade Comp...
Shop NowHPE P49145-B21 Processor Heatsink/Radiator
Shop NowASUS TUF Gaming TR120 ARGB Reverse Fan - Triple Pa...
Shop NowNZXT RF-U24HF-B1 computer cooling system Computer ...
Shop NowValkyrie Dragonfang 240 Processor All-in-one liqui...
Shop NowCorsair RS140 ARGB Computer case Fan 14 cm Black 2...
Shop NowCooler Master Mobius 120P ARGB White Edition 3-Pac...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM High Speed 3-Pa...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless 120 Reverse Blade Comp...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 120mm PWM 3-Pack White Co...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM 3-Pack Black Co...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM High Speed 3-Pa...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 120mm PWM High Speed 3-Pa...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM 3-Pack White Co...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 120mm PWM High Speed 3-Pa...
Shop NowGAMDIAS AURA GL240 V2 computer cooling system Proc...
Shop NowGAMDIAS AURA GL360 V2 computer cooling system Proc...
Shop NowNZXT F120 RGB Core Computer case Fan 12 cm Black 1...
Shop NowPhanteks PH-F120T30_BG computer cooling system Fan...
Shop Nowbe quiet! SILENT WINGS 4 | 120mm PWM Computer case...
Shop NowHYTE FAN- -FA12-RR-4 computer cooling system Proce...
Shop Nowbe quiet! Light Wings 120mm ARGB PWM High Speed Fa...
Shop NowNZXT F140 RGB DUO Fan 14 cm Black 1 pc(s)
Shop NowAntec C40 Processor Cooler 9.2 cm Copper
Shop NowHYTE FAN- -FA12-BB-4 computer cooling system Proce...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock 3 Black Processor Air cooler 1...
Shop NowCorsair RS120 ARGB Computer case Fan 12 cm Black 3...
Shop NowNZXT F140 RGB DUO Fan 14 cm White 1 pc(s)
Shop NowCorsair RS120 ARGB Computer case Fan 12 cm White 3...
Shop NowHYTE FAN- -FA12-MM-4 computer cooling system Proce...
Shop NowHYTE FAN- -FA12-TM-4 computer cooling system Proce...
Shop NowHYTE FAN- -FA12-SM-4 computer cooling system Proce...
Shop NowHYTE FAN- -FA12-WW-4 computer cooling system Compu...
Shop NowDeepCool AG400 Processor Air cooler 12 cm Aluminiu...
Shop NowHYTE THICC FP12 Processor Fan 12 cm Black, White 3...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
NZXT F120 RGB Computer case Fan 12 cm...
£37.31
£31.09
|
Popular
HPE 879151-001 computer cooling system...
£39.60
£33.00
|
Recommended
Fractal Design Aspect 14 RGB PWM Compu...
£31.04
£25.87
|
Bestseller
be quiet! Light Wings 120mm ARGB PWM H...
£52.01
£43.34
|
Lian Li Uni Fan SL-INF Computer case 1...
£38.28
£31.90
|
Lian Li Uni Fan SL-INF Computer case 1...
£40.37
£33.64
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RF-R12SF-W1
|
879151-001
|
FD-F-AS1-1407
|
BL077
|
UF-SLIN120-1B
|
UF-SLIN120-1W
|
| Manufacturer |
NZXT
|
HPE
|
Fractal Design
|
be quiet!
|
LIAN LI
|
LIAN LI
|
| Type |
fan
|
fan
|
fan
|
fan
|
fan
|
fan
|
| Suitable location |
Computer case
|
Computer case
|
N/A
|
N/A
|
Computer case
|
Computer case
|