| SKU | RF-R12SF-W1 |
| EAN | 5060301699896 |
| Manufacturer | NZXT |
| Availability | Y |
Description
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| Fan connector | 4-pin |
| Rotational speed (min) | 500 RPM |
| Rotational speed (max) | 1800 RPM |
| Bearing type | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Noise level (low speed) | 17.2 dB |
| Noise level (high speed) | 27.5 dB |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 12 cm |
| Minimum airflow (imperial) | 13.94 cfm |
| Maximum airflow | 50.18 cfm |
| Minimum air pressure | 0.75 mmH2O |
| Maximum air pressure | 2.7 mmH2O |
| Mean time between failures (MTBF) | 60000 h |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pump connector | 4-pin |
| Design | |
| Fan connector | 4-pin |
| Material | Plastic, Rubber |
| Illumination colour | Multi |
| Product colour | White |
| Illumination LED | Yes |
| Number of LEDs | 18 |
| Technical details | |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 12 cm |
| Material | Plastic, Rubber |
| Illumination LED | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Pump connector | 4-pin |
| Power | |
| Rated voltage | 12 V |
| Rated current | 0.18 A |
| Power supply | 2.6 W |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 26 mm |
| Endurance | |
| Indication | |
| Other features | |
| Country of origin | China |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
Suggested Products
Lian Li Uni Fan TL120 LCD Reverse Blade Wireless C...
Shop NowLian Li Uni Fan 14RSLIN1W1B Computer case 14 cm Bl...
Shop NowARCTIC Freezer P14 Pro A-RGB (White) - 3 Pack 140 ...
Shop NowLian Li Uni Fan TL Wireless Lüfter ARGB PWM - 120...
Shop NowFractal Design Aspect 14 RGB PWM Computer case Fan...
Shop NowLian Li Uni Fan SL-INF Computer case 12 cm Black 1...
Shop NowLian Li Uni Fan SL-INF Computer case 12 cm White 1...
Shop NowThermalright Peerless Assassin 120 Processor Air c...
Shop NowARCTIC Freezer P14 Pro Reverse A-RGB - 3 Pack - 14...
Shop NowARCTIC Freezer P14 Pro Reverse A-RGB (White) - 3 P...
Shop NowARCTIC Freezer 36 A-RGB (Black) Multi Compatible T...
Shop NowMSI MAG COREFROZR AA13 WHITE computer cooling syst...
Shop NowARCTIC Freezer 36 A-RGB (White) Multi Compatible T...