eSTUFF ES641040 power bank Black
£22.04
£18.37
INFINITE Power Bank 5.000 mAh
- Charging cable included
More Information
| Battery capacity | 5000 mAh |
|---|---|
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| SKU | ES641040 |
| EAN | 5715063151761 |
| Manufacturer | eSTUFF |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
INFINITE - BECAUSE THE ENVIRONMENT MATTERS
INFINITE is eSTUFF's product line for products made with an environmental focus.
Responsibly Produced
The shell of the power bank contain 35% post-consumer recycled polycarbonate (rPC) and 65% virgin plastic.
Quality
The power bank is of a high quality and has been tested to withstand daily usage.
Packaging
In a plastic free retail box made from FSC paper printed with soy ink.
Used for: Smartphones and tablets.
Description
A stylish power bank with soft touch surface, the perfect accessory for your power hungry devices.
The power bank is equipped with a USB-C port for charging the battery as well as two USB A ports for charging devices.
Capacity
5.000 mAh 18.5Wh/3.7V
Input
USB-C: 5V/2A
Output
USB-A1: 5V/2A
USB-A2: 5V/2.1
INFINITE is eSTUFF's product line for products made with an environmental focus.
Responsibly Produced
The shell of the power bank contain 35% post-consumer recycled polycarbonate (rPC) and 65% virgin plastic.
Quality
The power bank is of a high quality and has been tested to withstand daily usage.
Packaging
In a plastic free retail box made from FSC paper printed with soy ink.
Used for: Smartphones and tablets.
Description
A stylish power bank with soft touch surface, the perfect accessory for your power hungry devices.
The power bank is equipped with a USB-C port for charging the battery as well as two USB A ports for charging devices.
Capacity
5.000 mAh 18.5Wh/3.7V
Input
USB-C: 5V/2A
Output
USB-A1: 5V/2A
USB-A2: 5V/2.1
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Charger compatibility | Universal |
| Product colour | Black |
| Performance | |
| Fast charging | Yes |
| Charging source | USB |
| Fast charging technology | Quick Charge 3.0 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Port 2 output current | 2.1 A |
| Port 1 output current | 2 A |
| Input power | 10 W |
| Output voltage | 5 V |
| Port 1 output power | 10 W |
| Port 2 output power | 12 W |
| Fast charging | Yes |
| Charging source | USB |
| Fast charging technology | Quick Charge 3.0 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 68 mm |
| Depth | 112 mm |
| Height | 18 mm |
| Weight | 209 g |
| Package width | 110 mm |
| Package depth | 20 mm |
| Package height | 180 mm |
| Package weight | 255 g |
| Packaging data | |
| Package width | 110 mm |
| Package depth | 20 mm |
| Package height | 180 mm |
| Package weight | 255 g |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
LogiLink PA0305 power bank Lithium Polymer (LiPo) ...
Shop NowBelkin BPB021HQBK power bank 10000 mAh Black
Shop NowLogiLink PA0304 power bank 8000 mAh Black
Shop NowLogiLink PA0323W power bank 20000 mAh White
Shop NowOrigin Storage Origin 10000mAh Ultra-Thin Mini Wir...
Shop NowSandberg Powerbank 20000 PD20W Connect
Shop NowSandberg Travel Powerbank 10000 PD20W
Shop NowOur Pure Planet 20,000mAh Power Bank
Shop NowLogiLink PA0303 power bank 8000 mAh Black
Shop NowBelkin BoostCharge 10000 mAh Grey
Shop NoweSTUFF ES641100 power bank Wireless charging Black
Shop NowCanyon PB-1001 Lithium Polymer (LiPo) 10000 mAh Wi...
Shop NowLogiLink PA0273 power bank 10000 mAh Black
Shop NowLogiLink PA0275 power bank Lithium 10000 mAh Black
Shop NowSandberg Saver Powerbank 27000
Shop NowSandberg Nano Powerbank 10000 PD20W
Shop NowSandberg Nano Powerbank 5000 PD20W
Shop NowSandberg Survivor Nano Powerbank 10000
Shop NowBelkin BPD010hqBK 5000 mAh Wireless charging Black
Shop NowSandberg Nano Powerbank 20000 PD20W
Shop NowHama 00201711 power bank Lithium Polymer (LiPo) 24...
Shop NowPort Designs 907001 power bank Lithium Polymer (Li...
Shop NowIntenso 7332034 power bank Lithium Polymer (LiPo) ...
Shop NowSandberg Magnet Wireless Powerbank 5000 ALU
Shop NowDuracell DRPB3009A power bank 10000 mAh Black
Shop NowAnker A1653H21 power bank 5000 mAh White
Shop NowPREVO SP5002 power bank 1000 mAh Wireless charging...
Shop NowBelkin BOOST↑CHARGE 10000 mAh Blue
Shop NowSandberg Powerbank USB-C PD 20W 10000
Shop NowIntenso 7313522 power bank Lithium Polymer (LiPo) ...
Shop NowBelkin BOOST↑CHARGE 10000 mAh Rose gold
Shop NowSandberg Saver Powerbank 10000
Shop NowBelkin BPB027hqBK 10000 mAh Black
Shop NowSandberg Powerbank 10000 PD20W+Wireless
Shop NowBelkin BOOST↑CHARGE 10000 mAh Black
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
eSTUFF ES641040 power bank Black
£22.04
£18.37
|
Sandberg Saver Powerbank 10000
£20.46
£17.05
|
Popular
Sandberg Saver Powerbank 20000
£27.06
£22.55
|
Hot Product
Sandberg Powerbank USB-C PD 20W 10000
£27.06
£22.55
|
Bestseller
Belkin BOOST↑CHARGE 10000 mAh Black
£24.06
£20.05
|
Recommended
Belkin BOOST↑CHARGE 10000 mAh Blue
£25.16
£20.97
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ES641040
|
320-34
|
320-42
|
420-58
|
BPB011BTBK
|
BPB011BTBL
|
| Manufacturer |
eSTUFF
|
Sandberg
|
Sandberg
|
Sandberg
|
Belkin
|
Belkin
|
| Battery technology |
N/A
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|