Logitech 920-012459 keyboard Office RF Wireless + Bluetooth QWERTY Nordic Graphite
£87.78
£73.15
Signature Slim Wireless keyboard K950
More Information
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
|---|---|
| Mouse included | No |
| Connectivity technology | Wireless |
| Backlight | Yes |
| SKU | 920-012459 |
| EAN | 5099206118799 |
| Manufacturer | Logitech |
| Availability | Y |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Specifications
| Keyboard | |
|---|---|
| Keyboard key switch | Scissor key switch |
| On/off switch | Yes |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Recommended usage | Office |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard language | Nordic |
| Connectivity technology | Wireless |
| Adjustable keyboard height | Yes |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Keyboard key profile | Low-profile |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Multi-device support | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Wireless range | 10 m |
| Design | |
| Product colour | Graphite |
| Keyboard style | Straight |
| Backlight | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| LED indicators | Yes |
| Adjustable keyboard height | Yes |
| Technical details | |
| Product colour | Graphite |
| Backlight | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Numeric keypad | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| LED indicators | Yes |
| Connectivity technology | Wireless |
| Packaging content | 1x USB Bolt receiver (outside the device - in the kbd tray) 1 x keyboard with 2 x AAA batteries (pre-installed) 1 x IID (4’’x4’’) 1 QSG printed on the keyboard tray |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | CarbonNeutral, Forest Stewardship Council (FSC) |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Ergonomics | |
| Wireless range | 10 m |
| LED indicators | Yes |
| Features | |
| Wireless range | 10 m |
| Receiver | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver type | Nano receiver |
| Power | |
| Service life of battery | 36 month(s) |
| Power source type | Battery |
| Battery technology | Alkaline |
| Number of batteries supported | 2 |
| Battery type | AAA |
| Keyboard battery type | AAA |
| Number of batteries (keyboard) | 2 |
| Battery capacity | 1000 mAh |
| Mouse | |
| On/off switch | Yes |
| Mouse included | No |
| System requirements | |
|---|---|
| Mobile operating systems supported | Android 9.0, iOS 14, iOS 14.5, iPadOS 14 |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 14.0 Sonoma |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Minimum system requirements | Logi Bolt USB Receiver Bluetooth Low Energy Wireless Technology |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | CarbonNeutral, Forest Stewardship Council (FSC) |
| Post-consumer recycled plastic | 62% |
| Software | |
| Downloadable software | Logi Options+ |
| Weight & dimensions | |
| Keyboard weight | 685 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 433.8 x 134.8 x 23.1 mm |
| Packaging data | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Package weight | 910 g |
| User guide | Yes |
| Receiver type | Nano receiver |
| Package width | 155 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 29 mm |
| Package depth | 446 mm |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Warranty card | Yes |
| Packaging content | |
| Packaging content | 1x USB Bolt receiver (outside the device - in the kbd tray) 1 x keyboard with 2 x AAA batteries (pre-installed) 1 x IID (4’’x4’’) 1 QSG printed on the keyboard tray |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| User guide | Yes |
| Receiver type | Nano receiver |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Warranty card | Yes |
| Other features | |
| Post-consumer recycled plastic | 62% |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Minimum system requirements | Logi Bolt USB Receiver Bluetooth Low Energy Wireless Technology |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wireless |
| Recycling data | |
| Post-consumer recycled plastic | 62% |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 187 mm |
| Master (outer) case length | 246 mm |
| Master (outer) case height | 76 mm |
| Master (outer) case gross weight | 900 g |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
CHERRY XS Touchpad keyboard USB QWERTZ German Blac...
Shop NowLogitech Master MX Keys Mini for Mac
Shop NowMicrosoft Surface (2nd Edition) keyboard Home/Offi...
Shop NowLogitech Master MX Keys for Business
Shop NowLogitech Master MX Keys Mini Minimalist Wireless I...
Shop NowLogitech Master MX Keys Mini For Business
Shop NowCHERRY XS Trackball keyboard USB QWERTY Nordic Bla...
Shop NowCHERRY XS Trackball keyboard USB QWERTY US English...
Shop NowCHERRY XS Touchpad G84-5500 keyboard USB QWERTY No...
Shop NowLogitech Master MX Keys for Business
Shop NowCHERRY DW 9500 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowKeychron K6P-J3 keyboard Home/Office USB + Bluetoo...
Shop NowDas Keyboard DKP13-PRMXT00-UK keyboard USB QWERTY ...
Shop NowMicrosoft Ergonomic Desktop keyboard Mouse include...
Shop NowLogitech MX Keys S for Mac keyboard Office RF Wire...
Shop NowLogitech 920-012490 keyboard Mouse included Office...
Shop NowLenovo ZG38C05805 keyboard Universal USB + Bluetoo...
Shop NowDucky One3 Pure White Mini keyboard Gaming USB UK ...
Shop NowLogitech MX Keys S
Shop NowDucky One3 SF Doom Limited Edition keyboard Gaming...
Shop NowDucky One 3 SF Doom Limited Edition keyboard Gamin...
Shop NowLogitech MX Keys S
Shop NowLogitech MX Keys S
Shop NowASUS TUF Gaming K3 Gen II keyboard USB Black
Shop NowGoldtouch Elite Comfort Keyboard
Shop NowApple Magic Keyboard with Touch ID for Mac models ...
Shop NowApple Magic keyboard Universal USB + Bluetooth QWE...
Shop NowKeychron K5 Max keyboard Universal USB + RF Wirele...
Shop NowHYPER HS2310NO keyboard Home/Office Bluetooth QWER...
Shop NowTecware Phantom+ keyboard Gaming USB QWERTY UK Eng...
Shop NowKeychron K10 Max keyboard Universal USB + RF Wirel...
Shop NowGoldtouch Elite keyboard Home/Office USB QWERTY US...
Shop NowLenovo 4X31R64350 keyboard Mouse included Home/Off...
Shop NowCHERRY KW 300W MX keyboard Home USB + Bluetooth QW...
Shop Nowbe quiet! Light Mount Silent Linear UK ISO keyboar...
Shop NowLogitech G 920-012555 keyboard Gaming RF Wireless ...
Shop NowContour Design Contour Balance Full-Size Keyboard ...
Shop NowAccuratus 104V2 keyboard Medical USB QWERTY UK Eng...
Shop NowContour Design Balance Keyboard Wireless - UK Layo...
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowKeychron K2v2 keyboard Universal USB + Bluetooth Q...
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowCHERRY Stream Desktop Recharge keyboard Mouse incl...
Shop NowCHERRY Stream Desktop Recharge keyboard Mouse incl...
Shop NowCHERRY Stream Desktop Recharge keyboard Mouse incl...
Shop NowKeychron K2v2 keyboard Office USB + Bluetooth QWER...
Shop NowKeychron K2v2 keyboard Universal USB + Bluetooth Q...
Shop NowLogitech MX Master Keys for Business
Shop NowLogitech MX Master Keys for Business
Shop NowLogitech MX Keys Mini For Business
Shop NowLogitech G G512 Carbon, GX Brown
Shop NowDucky One3 Daybreak SF keyboard Gaming USB UK Engl...
Shop NowLogitech MK850 Performance
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowLogitech G G G413 SE Mechanical Gaming Keyboard
Shop NowRazer Huntsman Mini Clicky Optical Switch Purple
Shop NowASUS ROG Strix Scope II X keyboard Gaming USB Blac...
Shop NowRazer Blackwidow V3 Tenkeyless keyboard Gaming USB...
Shop NowLogitech MK850 Performance
Shop NowLogitech Signature Slim Solar+ K980 for Business k...
Shop NowRazer Huntsman Mini keyboard Gaming USB QWERTY US ...
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowDELL Pro Premium Collaboration Keyboard - KB900 - ...
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowDELL Pro Plus Keyboard and Mouse - KM7321W - Pan-N...
Shop NowLogitech 920-012511 keyboard Mouse included Office...
Shop NowRazer Huntsman Mini Clicky Optical Switch Purple
Shop NowRazer Ornata V3 keyboard Gaming USB QWERTY English...
Shop NowCHERRY G84-4100 keyboard Universal USB QWERTY US E...
Shop NowLogitech K780 Multi-Device Wireless Keyboard
Shop NowApple Magic w/ Numeric Keypad keyboard Universal B...
Shop NowApple Magic keyboard Universal USB + Bluetooth QWE...
Shop NowLogitech MK850 Performance
Shop NowHP Wireless Premium Keyboard
Shop NowRazer BlackWidow V4 X keyboard USB QWERTY UK Inter...
Shop NowRazer Ornata V3 Tenkeyless keyboard Gaming USB QWE...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Logitech 920-012459 keyboard Office RF...
£87.78
£73.15
|
Bestseller
CHERRY G84-4100 keyboard Universal USB...
£81.72
£68.10
|
Recommended
CHERRY XS Touchpad keyboard USB QWERTZ...
£139.14
£115.95
|
Hot Product
CHERRY XS Trackball keyboard USB QWERT...
£139.14
£115.95
|
Popular
CHERRY XS Trackball keyboard USB QWERT...
£139.14
£115.95
|
New
CHERRY XS Touchpad G84-5500 keyboard U...
£139.14
£115.95
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
920-012459
|
G84-4100LCMEU-2
|
G84-5500LUMDE-2
|
G84-5400LUMEU-2
|
G84-5400LUMPN-2
|
G84-5500LUMPN-2
|
| Manufacturer |
Logitech
|
CHERRY
|
CHERRY
|
CHERRY
|
CHERRY
|
CHERRY
|
| Keyboard layout |
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTZ
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
| Mouse included |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Backlight |
Y
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Recommended usage |
Office
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
Office
|
| Device interface |
RF Wireless + Bluetooth
|
USB
|
USB
|
USB
|
USB
|
USB
|
| Keyboard key switch |
scissor key switch
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Mechanical key switch
|
| Connectivity technology |
Wireless
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|