SMS Smart Media Solutions PL020050 TV mount 139.7 cm (55") Black
£40.26
£33.55
Func Bracky XL, 42”-55”, Fixed tilt: -2/+5°, Max. load: 50kg, black
More Information
| Maximum weight capacity | 50 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 55 " |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| SKU | PL020050 |
| EAN | 8715946421476 |
| Manufacturer | SMS Smart Media Solutions |
| Availability | Y |
Description
A universal wall bracket for screens of dimension up to 55". Simple to mount, the hole patterns have been designed such that the bracket fits exactly between two wall studs. Can be tilted in steps, and designed to be locked by a locking pin or padlock for improved personal safety and security from theft. Suitable for VESA hole patterns with maximum dimensions 800 x 400mm and minimum dimensions 100 x 100mm.
Specifications
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 106.7 cm (42") |
| Minimum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 800 x 400 mm |
| Maximum screen size | 139.7 cm (55") |
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | -2 - 5° |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 858 mm |
| Depth | 35 mm |
| Height | 400 mm |
| Weight | 2.6 kg |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |
| Dimensions (WxDxH) | 858 x 35 x 400 mm |
| Control type | Not available |
| Screen size compatibility | 55 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Vivolink VLMW3770 TV mount/stand 177.8 cm (70") Bl...
Shop NowVivanco 37980 TV mount/stand 139.7 cm (55") Black
Shop NowNeomounts WL30-750BL14 Heavy duty wall mount 42-75...
Shop NowMultibrackets M Universal Wallmount Fixed Large Bl...
Shop NowMultibrackets M Universal Wallmount Tilt Large Bla...
Shop NowManhattan Wall Mount for TV & Monitors (Full Motio...
Shop NowNeomounts FPMA-W350BLACK TV mount wall 32-55" - ti...
Shop NowNeomounts WL40-550BL14 TV mount wall 40-55" - full...
Shop NowNeomounts WL30S-850BL12 TV mount wall 24-65" - fix...
Shop NowManhattan Wall Mount for TV & Monitors (Fixed Low ...
Shop NowLogiLink BP0112 TV mount/stand 177.8 cm (70") Blac...
Shop NowLindy LCD and LED Multi Joint Cantilever TV Wall B...
Shop NowVivolink VLMW3255 TV mount/stand 139.7 cm (55") Bl...
Shop NowVivolink VLMW2355T TV mount/stand 139.7 cm (55") B...
Shop NowStarTech.com Heavy Duty Commercial Grade TV Wall M...
Shop NowVivolink VLMW4065T TV mount/stand 165.1 cm (65") B...
Shop NowLogiLink BP0048 TV mount/stand 139.7 cm (55") Blac...
Shop NowVivolink VLMW4280 TV mount/stand 2.03 m (80") Blac...
Shop NowTronje AR011 Aluminium
Shop NowSMS Smart Media Solutions FS011073 TV mount 190.5 ...
Shop NowVivolink VLMW2355 TV mount/stand 139.7 cm (55") Bl...
Shop NowStarTech.com Flat-Screen TV Wall Mount - Tilting
Shop NowLogiLink BP0014 TV mount/stand 139.7 cm (55") Blac...
Shop NowTripp Lite DWM1742MN Swivel/Tilt Wall Mount for 17...
Shop NowLogiLink BP0028 TV mount/stand 177.8 cm (70") Blac...
Shop NowLogiLink BP0019 TV mount/stand 177.8 cm (70") Blac...
Shop NowNeomounts WL40-550BL12 TV mount wall 32-55" - full...
Shop NowNeomounts WL35-550BL16 TV mount wall 42-86" - tilt...
Shop NowProperAV Heavy Duty Swing Arm TV Bracket 37 - 70" ...
Shop NowAllmounts AS3769F TV mount/stand 2.54 m (100") Bla...
Shop NowNeomounts FPMA-W830BLACK Monitor/TV mount wall 10-...
Shop NowNeomounts WL30-550BL18 TV mount wall 43-86" - ultr...
Shop NowPeerless PF650 TV mount/stand 190.5 cm (75") Black
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
New
SMS Smart Media Solutions PL020050 TV...
£40.26
£33.55
|
Popular
Lindy LCD and LED Multi Joint Cantilev...
£46.49
£38.74
|
Recommended
Tronje AR011 Aluminium
£45.12
£37.60
|
Bestseller
Peerless PF650 TV mount/stand 190.5 cm...
£59.09
£49.24
|
SMS Smart Media Solutions FS011073 TV...
£44.22
£36.85
|
Hot Product
StarTech.com Flat-Screen TV Wall Mount...
£55.54
£46.28
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PL020050
|
40765
|
24801
|
PF650
|
FS011073
|
FLATPNLWALL
|
| Manufacturer |
SMS Smart Media Solutions
|
Lindy
|
Tronje
|
Peerless
|
SMS Smart Media Solutions
|
StarTech.com
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Aluminium
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Mounting type |
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|