Logitech Keyboard K120 for Business
£11.08
£9.23
Keyboard K120 for Business
- You'll enjoy a comfortable and quiet typing experience thanks to the low-profile keys that barely make a sound to minimise distractions. The industry standard layout with full-size F-keys and number pad helps you be more productive and supports keyboard templates.
- With its thin profile that keeps your hands in a more neutral position, spill-resistant design, durable keys that can withstand up to 10 million keystrokes and sturdy, adjustable tilt legs, this sleek keyboard not only looks and feels good – it's built to last._x000D_
- Plug-and-play simplicity saves you time and resources – you just plug it into a USB port and start using it right away without software.
- The bold, bright white characters make the keys easier for everyone to read – including those with less-than-perfect vision. They're less likely to wear off, too.
- You get the high quality and reliability that's made Logitech® the global leader for keyboards and mice at a price you can afford – plus a 3-year manufacturer's guarantee.
More Information
| Device interface | USB |
|---|---|
| Mouse included | No |
| Connectivity technology | Wired |
| SKU | 920-002528 |
| EAN | 5099206022904 |
| Manufacturer | Logitech |
| Availability | Y |
Reasons To Buy
Feel-good typing
Your hands will enjoy the low-profile, whisper-quiet keys and standard layout with full-size F-keys and number pad.
Rugged good looks
The slim keyboard isn’t just sleek—it’s tough with a spill-resistant design, sturdy tilt legs and durable keys.1
Easy does it
You simply plug it into a USB port on your desktop, laptop or netbook computer and start using it right away.
Comfortable, quiet typing
You’ll enjoy a comfortable and quiet typing experience thanks to the low-profile keys that barely make a sound and standard layout with full-size F-keys and number pad.
Description
The Keyboard K120 for Business is the budget-friendly keyboard that's built to last. You'll enjoy a comfortable and quiet typing experience thanks to the low-profile keys that barely make a sound and standard layout with full-size F-keys and number pad. With its thin profile, spill-resistant design,* durable keys that can withstand up to 10 million keystrokes** and sturdy, adjustable tilt legs, this sleek keyboard not only looks and feels good-it's built to last. A plug-and-play USB connection means no software installation or IT hassles. Bold, bright white characters make the keys easier to read. And it all comes with the high quality and reliability that's made Logitech the global leader for keyboards and mice. * Tested under limited conditions (maximum of 60 ml liquid spillage). Do not immerse keyboard in liquid. ** Excludes number lock key.
Specifications
| Keyboard | |
|---|---|
| Spill-resistant up to | 60 ml |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Keyboard language | Nordic |
| Connectivity technology | Wired |
| Certification | CE, TUV, WEEE, FCC, UL/cUL, VCCI, BSMI, EPUP, KCC |
| Device interface | USB |
| Keyboard key profile | Low-profile |
| Keyboard keys operating life | 10 million characters |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.5 m |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Protection features | Spill resistant |
| Keyboard style | Straight |
| LED indicators | Yes |
| Certification | CE, TUV, WEEE, FCC, UL/cUL, VCCI, BSMI, EPUP, KCC |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Protection features | Spill resistant |
| LED indicators | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Ergonomics | |
| Plug and Play | Yes |
| Cable length | 1.5 m |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| LED indicators | Yes |
| Features | |
| Plug and Play | Yes |
| Cable length | 1.5 m |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Mouse | |
|---|---|
| Mouse included | No |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows XP, Windows Vista, Windows 7 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| USB required | Yes |
| Certificates | |
| Certification | CE, TUV, WEEE, FCC, UL/cUL, VCCI, BSMI, EPUP, KCC |
| Weight & dimensions | |
| Keyboard weight | 550 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 155 x 450 x 23.5 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 694.5 g |
| Package width | 29.2 mm |
| Package height | 474 mm |
| Package depth | 163 mm |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 163 mm |
| Master (outer) case length | 337 mm |
| Master (outer) case height | 486 mm |
| Master (outer) case gross weight | 6.95 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Other features | |
| Connectivity technology | Wired |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Genius Computer Technology KM-160 keyboard Mouse i...
Shop NowVIDA REBEL 2IN1 WHITE USB DESK KIT keyboard Mouse ...
Shop NowVIDA REBEL 2IN1 BLACK USB DESK KIT keyboard Mouse ...
Shop NowBelkin BBZ014UK keyboard Home/Office USB QWERTY
Shop NowBelkin BBZ010UK keyboard Mouse included Universal ...
Shop NowV7 KU350ES USB Pro Keyboard - Spanish Layout
Shop NowHama WKM-100 keyboard Mouse included Universal RF ...
Shop NowOrigin Storage Origin Wireless Keyboard and Mouse ...
Shop NowOrigin Storage Origin USB Keyboard and Mouse combo
Shop NowHP 125 Wired Keyboard
Shop NowHP 125 Wired Keyboard
Shop Nowconnektgear KB235 USB Standard UK Layout Keyboard ...
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard Gaming USB Hungarian Black
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard Universal USB Czech Black
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard USB QWERTY Nordic Black
Shop NowLogiLink ID0019A keyboard Universal USB QWERTZ Ger...
Shop NowLogiLink ID0018A keyboard Universal USB QWERTZ Ger...
Shop NowLogitech K120 Corded Keyboard
Shop NowLogitech Keyboard K120 for Business
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard USB QWERTY Spanish Black
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard Universal USB QWERTY Itali...
Shop NowLogitech Keyboard K120 for Business
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard Universal USB AZERTY Frenc...
Shop NowDELL Wired Keyboard - KB216 - US International (QW...
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard Office USB QWERTZ German G...
Shop NowDELL Keyboard and Mouse - KM3322W - US Internation...
Shop NowHP 225 Wireless Keyboard
Shop NowASUS U2000 keyboard Mouse included Universal USB B...
Shop NowDELL Wired Keyboard - KB216 - US International (QW...
Shop NowKensington KB100 EQ Wired Full Size Keyboard
Shop NowLogitech K120 Corded Keyboard
Shop NowCHERRY KC 1000 Corded Keyboard, Black, USB (QWERTY...
Shop NowCHERRY KC 1000 Corded Keyboard,Pale Grey, USB (QWE...
Shop NowDELL Wired Keyboard - KB216 - UK (QWERTY) - Black ...
Shop NowDELL Wired Keyboard - KB216 - UK (QWERTY) - Black
Shop NowLogitech Keyboard K120 for Business
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
New
Logitech Keyboard K120 for Business
£11.08
£9.23
|
Hot Product
Logitech K120 Corded Keyboard
£13.78
£11.48
|
Bestseller
Logitech Keyboard K120 for Business
£10.30
£8.58
|
Logitech K120 Corded Keyboard
£13.78
£11.48
|
Recommended
Logitech Keyboard K120 for Business
£11.32
£9.43
|
Popular
CHERRY KC 1000 keyboard Office USB QWE...
£14.78
£12.32
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
920-002528
|
920-002501
|
920-002524
|
920-002489
|
920-002515
|
JK-0800DE-0
|
| Manufacturer |
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
CHERRY
|
| Keyboard layout |
N/A
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTZ
|
AZERTY
|
QWERTZ
|
| Mouse included |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Backlight |
N/A
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N
|
N
|
| Recommended usage |
N/A
|
Office
|
Universal
|
N/A
|
Universal
|
Office
|
| Device interface |
USB
|
USB
|
USB
|
USB
|
USB
|
USB
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|