ASUS U2000 keyboard Mouse included Universal USB Black
£16.12
£13.43
U2000 Keyboard + Mouse Set
- Elegant style, solid construction
- Comfortable, silent operation and built-in multimedia hot keys
- Driver-less plug and play
More Information
| SKU | 90-XB1000KM001U0 |
|---|---|
| EAN | 4711387539408 |
| Manufacturer | ASUS |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
U2000 Keyboard + Mouse Set
The joy of input comfort
ASUS U2000 keyboard + mouse set designs for home and office environments. It features comfortable and silent input elements, the keyboard also built-in multimedia hot keys for convenient and instant adjustment in audio volume and energy saving sleep mode. The mouse with ergonomic design and high speed 1000 dpi enhanced tracking. The elegant style and solid construction are suitable for your system.
The joy of input comfort
ASUS U2000 keyboard + mouse set designs for home and office environments. It features comfortable and silent input elements, the keyboard also built-in multimedia hot keys for convenient and instant adjustment in audio volume and energy saving sleep mode. The mouse with ergonomic design and high speed 1000 dpi enhanced tracking. The elegant style and solid construction are suitable for your system.
Specifications
| Keyboard | |
|---|---|
| Keyboard key switch | Membrane |
| Recommended usage | Universal |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Hot keys | Yes |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Device interface | USB |
| Multimedia keys | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.5 m |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Backlight | No |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Backlight | No |
| Scrolling directions | Vertical |
| Numeric keypad | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Form factor | Ambidextrous |
| Multimedia keys | Yes |
| Ergonomics | |
| Cable length | 1.5 m |
| Features | |
| Cable length | 1.5 m |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | USB |
| USB Type-C charging port | No |
| Mouse | |
| Form factor | Ambidextrous |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Scroll | Yes |
| Scroll type | Wheel |
| Scrolling directions | Vertical |
| Mouse included | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7 |
| Weight & dimensions | |
| Mouse weight | 98 g |
| Mouse dimensions (WxDxH) | 115 x 60 x 35 mm |
| Keyboard weight | 585 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 460 x 150 x 30 mm |
| Packaging data | |
| User guide | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Packaging content | |
| User guide | Yes |
| AC adapter included | No |
| Warranty card | Yes |
| Other features | |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wired |
| AC adapter included | No |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Incase Designed by Microsoft Wired Desktop 600 key...
Shop NowIncase Designed by Microsoft Wired 600 keyboard Un...
Shop NowPhilips 3000 series SPK6307BL/40 keyboard Universa...
Shop NowIncase Designed by Microsoft Wired Desktop 600 key...
Shop NowCHERRY DC 2000 keyboard Mouse included Universal U...
Shop NowHP 125 Wired Keyboard
Shop NowHP 125 Wired Keyboard
Shop NowHPE DT528A keyboard Universal USB Black
Shop NowV7 CKW350FR Wireless Keyboard and Mouse Combo - FR...
Shop NowCHERRY DC 2000
Shop NowEvo Labs KD-101LUK keyboard Office USB QWERTY UK E...
Shop NowTargus AKB862UK keyboard Home Bluetooth QWERTY UK ...
Shop NoweSTUFF GLB211402 keyboard Office USB QWERTZ German...
Shop NowAdesso WKB-1320CB-UK keyboard Mouse included Home ...
Shop NowTrust TK-150 keyboard Universal USB QWERTY UK Engl...
Shop NowAcer Chrome keyboard
Shop NowTrust Primo keyboard Universal USB QWERTY UK Engli...
Shop NowCHERRY DC 2000 keyboard Mouse included Universal U...
Shop NowLenovo USB Calliope keyboard Universal Spanish Bla...
Shop NowOrigin Storage Origin Wireless Keyboard and Mouse ...
Shop NowHP 235 Wireless Mouse and Keyboard Combo
Shop NowTrust Ody II keyboard Office RF Wireless QWERTY UK...
Shop NowAccuratus KYBAC301-UBLK keyboard USB QWERTY Englis...
Shop NowKensington K100 EQ Sndrd Keyord -
Shop NowKensington KB150 EQ Wireless Keyboard
Shop NowMSI USB Combo Copilot PRO_UK keyboard Mouse includ...
Shop NowTargus AKM622UK keyboard Mouse included Universal ...
Shop NowSandberg USB Wired Office Keyboard ES
Shop NowCHERRY KW 3000 keyboard Universal RF Wireless QWER...
Shop NowOrigin Storage Origin USB Keyboard and Mouse combo
Shop NowTargus AKM610UK keyboard Mouse included Universal ...
Shop NoweSTUFF GLB211202 keyboard Office USB QWERTY US Int...
Shop NoweSTUFF GLB212302 keyboard Office USB QWERTY UK Eng...
Shop NoweSTUFF GLB211302 keyboard Office USB QWERTY UK Eng...
Shop NoweSTUFF GLB211102 keyboard Office USB QWERTY Nordic...
Shop NoweSTUFF GLB212102 keyboard Office USB QWERTY Nordic...
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard Universal USB QWERTY Itali...
Shop NowCanyon CNE-CSET1-UK keyboard Mouse included Office...
Shop NowVIDA MECHA MECHANICAL RGB keyboard Gaming USB QWER...
Shop NowVIDA GAMER BLK 4IN1 USB KB MS HS KIT keyboard Mous...
Shop NowLogitech K120 Corded Keyboard
Shop NowLogitech Desktop MK120
Shop NowLogitech Desktop MK120
Shop NowVIDA REBEL 2IN1 WHITE USB DESK KIT keyboard Mouse ...
Shop NowVIDA GAMER WHT 4IN1 USB KB MS HS KIT keyboard Mous...
Shop NowVIDA REBEL 2IN1 BLACK USB DESK KIT keyboard Mouse ...
Shop NowLenovo 4Y41R64644 keyboard Home/Office USB French ...
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard USB QWERTY Spanish Black
Shop NowBelkin BBZ010UK keyboard Mouse included Universal ...
Shop NowLogitech MK250 Compact Bluetooth Wireless Combo
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard Universal USB AZERTY Frenc...
Shop NowHP 672647-111 keyboard Universal USB Swiss Black
Shop NowLogitech MX PALM REST
Shop NowLogiLink ID0181 keyboard Gaming USB English Black
Shop NowGenius Computer Technology Smart KB-100 keyboard U...
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard Gaming USB Hungarian Black
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard Universal USB Czech Black
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard USB QWERTY Nordic Black
Shop NowLogiLink ID0161 keyboard Mouse included Universal ...
Shop NowCHERRY DC 2000 Corded Keyboard & Mouse Set, Black,...
Shop NowHPE 631362-B21 keyboard Mouse included USB QWERTY ...
Shop NowSandberg USB Wired Office Keyboard Nord
Shop NowLogiLink ID0138 keyboard Universal USB German Blac...
Shop NowLogiLink ID0019A keyboard Universal USB QWERTZ Ger...
Shop NowLogiLink ID0018A keyboard Universal USB QWERTZ Ger...
Shop NowLogitech Desktop MK120
Shop NowLogiLink Keyboard Mouse Combo wireless
Shop NowHP USB Keyboard for PC
Shop NowLenovo 4Y41K04067 keyboard RF Wireless + Bluetooth...
Shop NowHP 672647-113 keyboard Office USB Swiss Black
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard Office USB QWERTZ German G...
Shop NowLogitech K120 Corded Keyboard
Shop NowLogitech Keyboard K280e for Business
Shop NowLogitech Desktop MK120
Shop NowTrust TKM-250 keyboard Mouse included Universal US...
Shop NowLogitech K120 Corded Keyboard
Shop NowDELL Keyboard and Mouse - KM3322W - US Internation...
Shop NowHP 225 Wireless Keyboard
Shop NowLogitech Keyboard K120 for Business
Shop NowHP Wired Desktop 320MK Mouse and Keyboard
Shop NowHP Wired Desktop 320K Keyboard
Shop NowHP 225 Wired Mouse and Keyboard Combo
Shop NowHP 150 Wired Keyboard
Shop NowKensington KM100 EQ Wired Desktop Set
Shop NowHP 235 Wireless Mouse and Keyboard Combo
Shop NowLogitech Keyboard K120 for Business
Shop NowLogitech Desktop MK120
Shop NowHP 150 Wired Mouse and Keyboard
Shop NowCHERRY KC 1000 Corded Keyboard, Black, USB (QWERTY...
Shop NowHP Wired Desktop 320K Keyboard
Shop NowCHERRY KC 1000 Corded Keyboard,Pale Grey, USB (QWE...
Shop NowHP USB Standard keyboard
Shop NowLogitech Desktop MK120
Shop NowLogitech Wireless Combo MK270
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
ASUS U2000 keyboard Mouse included Uni...
£16.12
£13.43
|
Bestseller
Logitech Desktop MK120
£17.95
£14.96
|
Logitech Keyboard K120 for Business
£20.46
£17.05
|
Hot Product
Logitech K120 Corded Keyboard
£13.78
£11.48
|
Popular
Logitech Keyboard K120 for Business
£20.46
£17.05
|
Recommended
Logitech K120 Corded Keyboard
£13.78
£11.48
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
90-XB1000KM001U0
|
920-002552
|
920-002479
|
920-002501
|
920-002516
|
920-002489
|
| Manufacturer |
ASUS
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
| Keyboard layout |
N/A
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTZ
|
QWERTZ
|
| Mouse included |
Y
|
Y
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Backlight |
N
|
N/A
|
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
| Recommended usage |
Universal
|
N/A
|
Office
|
Office
|
N/A
|
N/A
|
| Device interface |
USB
|
USB
|
USB
|
USB
|
USB
|
USB
|
| Keyboard key switch |
Membrane key switch
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|