Integral 128GB SDXC CL10 UHS 1 U1 80 MB/S
£21.29
£17.74
128GB SDXC CL10 UHS 1 U1 80 MB/S
- High-speed memory card; up to 80MB/s transfer speed*
- Class 10 speed also enables faster data transfer from SDHC/ XC to PC/Mac (using a card reader) - makes photo and video editing much quicker and more enjoyable
- UHS-I, Class 1 specification
- Complete with free protective case
- 5 year warranty
More Information
| Flash card type | SD |
|---|---|
| Flash memory class | Class 10 |
| Capacity | 128 GB |
| SKU | INSDX128G10-80U1 |
| EAN | 5055288432611 |
| Manufacturer | Integral |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Class 10 Speed memory cards to ensure that when a picture is taken, data is saved faster, for less time to wait before taking the next picture.
Integral UltimaPro SDHC/XC are Class 10 Speed to ensure that when you take a picture, data is saved faster, so there is less time to wait before taking the next picture.
Integral UltimaPro SDHC/XC are Class 10 Speed to ensure that when you take a picture, data is saved faster, so there is less time to wait before taking the next picture.
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 128 GB |
| Read speed | 80 MB/s |
| Internal memory type | UHS-I |
| Supported file systems | exFAT |
| Flash memory class | Class 10 |
| Flash card type | SD |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Performance | |
| Write protection switch | Yes |
| Features | |
| Write protection switch | Yes |
| Security | |
| Write protection switch | Yes |
| Technical details | |
| Internal memory type | UHS-I |
| Supported file systems | exFAT |
| Memory voltage | 2.7,3.6 V |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Case material | Plastic |
| Capacity | 128 GB |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 2.7,3.6 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2 g |
| Width | 24 mm |
| Depth | 2.1 mm |
| Height | 32 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 92 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 6.5 mm |
| Package depth | 138 mm |
| Package weight | 13 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Other features | |
| Case material | Plastic |
| Supported file systems | exFAT |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Compliance certificates | RoHS |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Kingston Technology Canvas Go! Plus 128GB SDXC Can...
Shop NowKingston Technology Canvas Go! Plus 64GB SDXC Canv...
Shop NowIntegral 32GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF UDMA 7 ...
Shop NowSanDisk Ultra 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk SDSDXW2-064G-GNCIN memory card 64 GB SDXC ...
Shop NowSanDisk SDSQXAO-064G-GN6ZN memory card 64 GB Micro...
Shop NowSanDisk Extreme 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowIntegral 32GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF UDMA 7 ...
Shop NowSanDisk SDSQUNR-128G-GN3MN memory card 128 GB Micr...
Shop NowIntegral 128GB MICRO SDXC CL10 UHS-1 U1 90 MB/S + ...
Shop NowLexar High-Performance 800xPRO 128 GB SDXC UHS-I C...
Shop NowSanDisk Ultra 128 GB SDXC UHS-I
Shop NowSanDisk Ultra microSD 64 GB MicroSDHC UHS-I Class ...
Shop NowSanDisk SDSQXAA-128G-GN6XN memory card 128 GB Micr...
Shop NowWestern Digital WD Purple SC QD101 64 GB MicroSDXC...
Shop NowADATA Premier SDHC UHS-I U1 Class10 32GB
Shop NowKingston Technology 128GB micSDXC Canvas Select Pl...
Shop NowKioxia EXCERIA PLUS G2
Shop NowWestern Digital WD Purple SC QD101 32 GB MicroSDHC...
Shop NowSanDisk Extreme Plus 32 GB MicroSDHC UHS-I
Shop NowIntegral 128GB MICRO SDXC UHS-1 U1 CL10 V10 A1 UP ...
Shop NowHypertec CompactFlash Card 1GB
Shop NowSanDisk Ultra 64 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Ultra 128 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Extreme 32 GB UHS-I Class 10 SDXC Memory C...
Shop NowSanDisk Extreme PRO 32 GB SDHC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk High Endurance 128 GB MicroSDXC UHS-I Clas...
Shop NowIntegral 128GB MICRO SD CARD SDXC UHS-1 U3 CL10 V3...
Shop NowSanDisk Ultra microSD 128 GB MicroSDXC UHS-I Class...
Shop NowLexar Professional 633x 128 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowIntenso microSDXC 128GB Class 10 UHS-I Professiona...
Shop NowSanDisk Ultra microSD 128 GB MicroSDXC UHS-I Class...
Shop NowSanDisk Ultra 128 GB MicroSDXC Class 10
Shop NowKioxia EXCERIA G3 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Extreme 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Ultra 64 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowVerbatim Pro 64 GB MicroSDXC UHS Class 10
Shop NowSanDisk Max Endurance 32 GB MicroSDHC UHS-I Class ...
Shop NowSanDisk SDSQUNR-064G-GN3MN memory card 64 GB Micro...
Shop NowKioxia Exceria 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk 64GB SDXC Class 4
Shop NowKingston Technology 128GB microSDXC Canvas Go Plus...
Shop NowSanDisk Ultra microSD 32 GB MicroSDHC UHS-I Class ...
Shop NowKioxia EXCERIA G2
Shop NowKingston Technology 64GB microSDXC Canvas Go Plus ...
Shop NowSanDisk Ultra 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowKioxia Exceria 32 GB MicroSDHC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk 64GB Ultra microSDXC Class 10
Shop NowSanDisk Ultra 32 GB MicroSDHC Class 10
Shop NowKingston Technology 128GB microSDXC Canvas Select ...
Shop NowKingston Technology 256GB microSDXC Canvas Select ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
Integral 128GB SDXC CL10 UHS 1 U1 80 M...
£21.29
£17.74
|
Hypertec CompactFlash Card 1GB
£27.72
£23.10
|
Bestseller
SanDisk 64GB SDXC Class 4
£20.30
£16.92
|
Recommended
ADATA Premier SDHC UHS-I U1 Class10 32GB
£21.78
£18.15
|
Popular
Verbatim Pro 64 GB MicroSDXC UHS Class...
£17.41
£14.51
|
New
SanDisk Extreme Plus 32 GB MicroSDHC U...
£19.62
£16.35
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
INSDX128G10-80U1
|
HYCFM0101G
|
SDSDB-064G-B35
|
ASDH32GUICL10-R
|
47042
|
SDSQXBG-032G-GN6MA
|
| Manufacturer |
Integral
|
Hypertec
|
Sandisk
|
ADATA
|
Verbatim
|
Sandisk
|
| Flash card type |
SD
|
CompactFlash
|
SDXC
|
SDHC
|
MicroSDXC
|
MicroSDHC
|
| Flash memory class |
Class 10
|
N/A
|
Class 4
|
Class 10
|
Class 10
|
N/A
|
| Capacity |
N/A
|
1GB to 2GB
|
64GB to 128GB
|
32GB to 48GB
|
64GB to 128GB
|
32GB to 48GB
|