Kingston Technology Canvas Go! Plus 128GB SDXC Canvas Go Plus Gen4 200MB/s C10 UHS-I U3 V30
£28.49
£23.74
128GB SDXC Canvas Go Plus Gen4 200MB/s C10 UHS-I U3 V30
- Superior transfer speeds of up to 200MB/s*
- Ideal for shooting 4K UHD video and burst-mode photography on your DSLR
- U3 & V30 speed rating
- Durable***
More Information
| Flash card type | SDXC |
|---|---|
| Flash memory class | Class 10 |
| Capacity | 128 GB |
| SKU | SDG4/128GB |
| EAN | 0740617347708 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Availability | Y |
| Product Family | Canvas Go! Plus |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
for DSLRs, mirrorless cameras and 4K video
Kingston’s Canvas Go! Plus SD card is built for adventurers, offering blazing read speeds of up to 200MB/s and write speeds of up to 160MB/s* for seamless 4K UHD video and burst-mode photography. With U3 and V30 ratings, it ensures smooth, reliable performance, letting you focus on capturing every moment.
Kingston’s Canvas Go! Plus SD is designed for adventurers constantly chasing the perfect shot. With superior transfer speeds of up to 200MB/s*, the Canvas Go! Plus SD card accelerates your workflow and efficiency so that you’ll have more time to take your creativity to new heights on your next journey. Featuring U3 and V30 speed ratings, the Canvas Go! Plus allows you to capture stunning 4K Ultra-HD videos without worrying about slow speeds or dropped frames. It also excels in burst-mode photography, offering smooth, consistent shots. Take your vision on the road with the Canvas Go! Plus SD—where adventure meets creativity.
Superior speeds
Transfer Full HD & 4K UHD content faster with speeds up to 200MB/s*.
Ideal for shooting 4K UHD video and burst mode photography on your mirrorless
High-speeds and improved performance will help accelerate your workflow.
Larger capacities
Capacities up to 1TB** to store 4K photos and videos.
Durable
For peace of mind, cards are extensively tested and proven to be waterproof, temperature proof and X-ray proof.***
Kingston’s Canvas Go! Plus SD card is built for adventurers, offering blazing read speeds of up to 200MB/s and write speeds of up to 160MB/s* for seamless 4K UHD video and burst-mode photography. With U3 and V30 ratings, it ensures smooth, reliable performance, letting you focus on capturing every moment.
Kingston’s Canvas Go! Plus SD is designed for adventurers constantly chasing the perfect shot. With superior transfer speeds of up to 200MB/s*, the Canvas Go! Plus SD card accelerates your workflow and efficiency so that you’ll have more time to take your creativity to new heights on your next journey. Featuring U3 and V30 speed ratings, the Canvas Go! Plus allows you to capture stunning 4K Ultra-HD videos without worrying about slow speeds or dropped frames. It also excels in burst-mode photography, offering smooth, consistent shots. Take your vision on the road with the Canvas Go! Plus SD—where adventure meets creativity.
Superior speeds
Transfer Full HD & 4K UHD content faster with speeds up to 200MB/s*.
Ideal for shooting 4K UHD video and burst mode photography on your mirrorless
High-speeds and improved performance will help accelerate your workflow.
Larger capacities
Capacities up to 1TB** to store 4K photos and videos.
Durable
For peace of mind, cards are extensively tested and proven to be waterproof, temperature proof and X-ray proof.***
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 128 GB |
| Read speed | 200 MB/s |
| Write speed | 100 MB/s |
| Internal memory type | UHS-I |
| Supported file systems | exFAT |
| Flash memory class | Class 10 |
| Flash card type | SDXC |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Video Speed Class | V30 |
| Performance | |
| Write protection switch | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Write protection switch | Yes |
| Security | |
| Write protection switch | Yes |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Internal memory type | UHS-I |
| Supported file systems | exFAT |
| Memory voltage | 3.3 V |
| Country of origin | China, Taiwan |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Capacity | 128 GB |
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 3.3 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.3 g |
| Width | 32 mm |
| Depth | 24 mm |
| Height | 2.1 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 101.6 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 114.3 mm |
| Package depth | 5.59 mm |
| Package weight | 13.27 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 25 pc(s) |
| Master (outer) case width | 114.3 mm |
| Master (outer) case length | 120.7 mm |
| Master (outer) case height | 94 mm |
| Master (outer) case gross weight | 369 g |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Other features | |
| Supported file systems | exFAT |
| Country of origin | China, Taiwan |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
Videos
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
SanDisk SDSQXAA-128G-GN6XN memory card 128 GB Micr...
Shop NowSanDisk Ultra 128 GB SDXC UHS-I
Shop NowVerbatim Pro 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowIntegral 64GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF UDMA 7 ...
Shop NowSanDisk SDSQUNR-128G-GN3MN memory card 128 GB Micr...
Shop NowIntegral 32GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF UDMA 7 ...
Shop NowSanDisk SDSDXW2-128G-GNCIN 64 GB SDXC Class 10
Shop NowSanDisk SDSDXW2-064G-GNCIN memory card 64 GB SDXC ...
Shop NowKioxia EXCERIA G2 128 GB MicroSDHC UHS-III Class 1...
Shop NowSanDisk SDSQXAO-064G-GN6ZN memory card 64 GB Micro...
Shop NowSanDisk Extreme 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowWestern Digital WD Purple SC QD101 128 GB MicroSDX...
Shop NowIntegral 32GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF UDMA 7 ...
Shop NowWestern Digital WD Purple SC QD101 64 GB MicroSDXC...
Shop NowKioxia EXCERIA PLUS G2
Shop NowKingston Technology 128GB micSDXC Canvas Select Pl...
Shop NowKingston Technology 256GB micSDXC Canvas Select Pl...
Shop NowLexar BLUE PLUS 128 GB MicroSDXC UHS-I
Shop NowKioxia EXCERIA PLUS G2
Shop NowKioxia EXCERIA PLUS G3 128 GB MicroSDXC UHS-I Clas...
Shop NowIntegral 4GB MICRO SD INDUSTRIAL -40+85 PSEUDO SLC
Shop NowBrightSign 16GB SDHC Class 10 MLC
Shop NowWestern Digital WD Purple SC QD101 32 GB MicroSDHC...
Shop NowSanDisk Extreme 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 3
Shop NowHypertec CompactFlash Card 1GB
Shop NowSanDisk Extreme Pro 32 GB MicroSDHC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Ultra 128 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowKioxia EXCERIA G2
Shop NowSanDisk Extreme PRO 32 GB SDHC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Extreme 128 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowLexar 633x 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowKingston Technology High Endurance 128 GB MicroSD ...
Shop NowSanDisk Ultra 128 GB MicroSDXC Class 10
Shop NowADATA AUSDX128GUI3V30SHA2-RA1 memory card 128 GB M...
Shop NowSanDisk Ultra microSD 128 GB MicroSDXC UHS-I Class...
Shop NowSanDisk SDSQXAO-128G-GNCZN memory card 128 GB Micr...
Shop NowSanDisk Extreme 32 GB MicroSDHC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk High Endurance 128 GB MicroSDXC UHS-I Clas...
Shop NowKingston Technology 256GB SDXC Canvas Select Plus ...
Shop NowSanDisk Extreme PRO 64 GB SDXC Class 10
Shop NowSanDisk Extreme 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Extreme PRO 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 1...
Shop NowKioxia Exceria 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowApacer microSDXC UHS-I U1 Class10 memory card 64 G...
Shop NowKingston Technology 16GB microSDHC Industrial C10 ...
Shop NowSanDisk Ultra microSD 128 GB MicroSDXC UHS-I Class...
Shop NowKioxia EXCERIA G3 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Max Endurance 32 GB MicroSDHC UHS-I Class ...
Shop NowKingston Technology 128GB microSDXC Canvas Go Plus...
Shop NowKioxia EXCERIA G2
Shop NowSanDisk Ultra 128 GB UHS-I Class 10 MicroSDXC Memo...
Shop NowSanDisk Ultra microSD 32 GB MicroSDHC UHS-I Class ...
Shop NowLexar LSD256CBEU633 memory card 256 GB SDXC UHS Cl...
Shop NowKingston Technology Canvas Select 128GB micSDXC Pl...
Shop NowSanDisk Ultra 32 GB MicroSDHC Class 10
Shop NowKingston Technology 256GB microSDXC Canvas Select ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Kingston Technology Canvas Go! Plus 12...
£28.49
£23.74
|
Recommended
Hypertec CompactFlash Card 1GB
£27.72
£23.10
|
New
Lexar LSD256CBEU633 memory card 256 GB...
£37.99
£31.66
|
Apacer microSDXC UHS-I U1 Class10 memo...
£39.54
£32.95
|
Hot Product
SanDisk Extreme Pro 32 GB MicroSDHC UH...
£38.94
£32.45
|
Popular
SanDisk Extreme 32 GB MicroSDHC UHS-I...
£34.26
£28.55
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SDG4/128GB
|
HYCFM0101G
|
LSD256CBEU633
|
AP64GMCSX10U5-R
|
SDSQXCG-032G-GN6MA
|
SDSQXAF-032G-GN6MA
|
| Manufacturer |
Kingston Technology
|
Hypertec
|
Lexar
|
Apacer
|
Sandisk
|
Sandisk
|
| Flash card type |
SDXC
|
CompactFlash
|
SDXC
|
MicroSDXC
|
MicroSDHC
|
MicroSDHC
|
| Flash memory class |
Class 10
|
N/A
|
Class 10
|
Class 10
|
Class 10
|
Class 10
|
| Capacity |
128GB to 256GB
|
1GB to 2GB
|
256GB and more
|
64GB to 128GB
|
32GB to 48GB
|
32GB to 48GB
|