Kingston Technology 128GB SDXC Canvas Select Plus Gen3 150MB/s C10 UHS-I U1 V10
£21.86
£18.22
128GB SDXC Canvas Select Plus Gen3 150MB/s C10 UHS-I U1 V10
- UHS-I speeds of up to 150MB/s*
- Capture images and videos in Full HD (1080p)
- Capacities of up to 1TB***
- Durable****
- Lifetime warranty
More Information
| SKU | SDS3/128GB |
|---|---|
| EAN | 0740617348286 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Availability | Y |
| Product Videos |
View Video |
Description
For Full HD 1080p video cameras
Kingston’s Canvas Select Plus SD card delivers reliable performance with speeds of up to 150MB/s*, ideal for cameras and Full HD video recording. With Class 10 UHS-I speeds, it ensures smooth and consistent performance. Durable and versatile, it’s perfect for everyday storage needs.
Kingston’s Canvas Select Plus SD card is designed with reliable performance, speed and durability for transferring and developing high-resolution photos or capturing and editing Full HD videos. It can reach Class 10 UHS-I speeds of up to 150MB/s* for easy storage and quick transfers along with a Video Class 30 interface that can record cinematic Full HD video**. The Canvas Select Plus SD card is available in multiple capacities of up to 1TB*** and with a lifetime warranty.
Impressive speed
Incredible read speeds of up to 150MB/s*.
Capture images and videos in Full HD (1080p)
Enhanced for cameras and Full HD video recording.
Large capacities
Capacities of up to 1TB*** to store Full HD photos and videos.
Durable
For peace of mind, cards are extensively tested and proven to be waterproof, temperature proof and X-ray proof.****
Kingston’s Canvas Select Plus SD card delivers reliable performance with speeds of up to 150MB/s*, ideal for cameras and Full HD video recording. With Class 10 UHS-I speeds, it ensures smooth and consistent performance. Durable and versatile, it’s perfect for everyday storage needs.
Kingston’s Canvas Select Plus SD card is designed with reliable performance, speed and durability for transferring and developing high-resolution photos or capturing and editing Full HD videos. It can reach Class 10 UHS-I speeds of up to 150MB/s* for easy storage and quick transfers along with a Video Class 30 interface that can record cinematic Full HD video**. The Canvas Select Plus SD card is available in multiple capacities of up to 1TB*** and with a lifetime warranty.
Impressive speed
Incredible read speeds of up to 150MB/s*.
Capture images and videos in Full HD (1080p)
Enhanced for cameras and Full HD video recording.
Large capacities
Capacities of up to 1TB*** to store Full HD photos and videos.
Durable
For peace of mind, cards are extensively tested and proven to be waterproof, temperature proof and X-ray proof.****
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 128 GB |
| Read speed | 150 MB/s |
| Internal memory type | UHS-I |
| Flash memory class | Class 10 |
| Flash card type | SD |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Video Speed Class | V10 |
| Design | |
| Product colour | Green, Black, White |
| Features | |
| Product colour | Green, Black, White |
| Technical details | |
| Product colour | Green, Black, White |
| Internal memory type | UHS-I |
| Memory voltage | 3.3 V |
| Country of origin | China, Taiwan |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Capacity | 128 GB |
| Power | |
| Memory voltage | 3.3 V |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.3 g |
| Width | 32 mm |
| Depth | 24 mm |
| Height | 2.1 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 101.6 mm |
| Package height | 114.3 mm |
| Package depth | 5.59 mm |
| Package weight | 13.27 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 25 pc(s) |
| Master (outer) case width | 114.3 mm |
| Master (outer) case length | 120.7 mm |
| Master (outer) case height | 94 mm |
| Master (outer) case gross weight | 369 g |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Other features | |
| Country of origin | China, Taiwan |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
Videos
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Kingston Technology Canvas Select 64GB micSDXC Plu...
Shop NowSanDisk Extreme PRO 32 GB SDHC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Ultra 128 GB SDXC UHS-I
Shop NowSanDisk Ultra 128 GB MicroSDXC Class 10
Shop NowIntenso microSDXC 128GB Class 10 UHS-I Professiona...
Shop NowIntegral 32GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF UDMA 7 ...
Shop NowSanDisk Extreme 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Extreme 64 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowIntegral 128GB MICRO SDXC UHS-1 U1 CL10 V10 A1 UP ...
Shop NowSanDisk Extreme 128 GB MicroSDXC
Shop NowPatriot Memory VX Series 64 GB MicroSDXC UHS-I Cla...
Shop NowPatriot Memory VX Series 32 GB MicroSDXC UHS-I Cla...
Shop NowSanDisk SDSQXAA-128G-GN6XN memory card 128 GB Micr...
Shop NowIntegral 32GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF UDMA 7 ...
Shop NowKioxia EXCERIA PLUS G2
Shop NowPatriot Memory VX Series 16 GB MicroSDXC UHS-I Cla...
Shop NowTeam Group microSDHC 8GB Class 10
Shop NowLexar BLUE PLUS 32 GB MicroSDXC UHS-I
Shop NowTeam Group 16GB Micro SDHC MicroSDHC UHS-I Class 1...
Shop NowHama 00124136 memory card 64 GB SDXC UHS-I Class 1...
Shop NowHama 00123979 memory card 64 GB MicroSDXC UHS Clas...
Shop NowSanDisk Ultra 64 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Ultra microSD 128 GB MicroSDXC UHS-I Class...
Shop NowSanDisk Ultra microSD 128 GB MicroSDXC UHS-I Class...
Shop NowHypertec CompactFlash Card 1GB
Shop NowSanDisk Extreme 32 GB MicroSDHC UHS-I Class 10
Shop NowADATA 64GB, microSDHC, Class 10 UHS-I
Shop NowPhilips FM08MP45B/00 memory card 8 GB MicroSDHC UH...
Shop NowSanDisk High Endurance 64 GB MicroSDXC UHS-I Class...
Shop NowKingston Technology High Endurance 64 GB MicroSD U...
Shop NowKioxia Exceria 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowLexar Professional 633x 128 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowIntegral 128GB MICRO SD CARD SDXC UHS-1 U3 CL10 V3...
Shop NowIntegral 128GB SDXC CL10 UHS 1 U1 80 MB/S
Shop NowPatriot Memory PSF16GMDC10 memory card 16 GB Micro...
Shop NowSanDisk Ultra 128 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Extreme Pro 32 GB MicroSDHC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Ultra 128 GB UHS-I Class 10 MicroSDXC Memo...
Shop NowTeam Group TUSDX64GCL10U03 memory card 64 GB Micro...
Shop NowKingston Technology 64GB micSDXC Canvas Select Plu...
Shop NowKioxia EXCERIA G2
Shop NowSanDisk Extreme 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk 64GB SDXC Class 4
Shop NowKioxia EXCERIA G3 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowADATA 32GB, microSDHC, Class 10 UHS-I
Shop NowSanDisk Ultra 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Ultra 64 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowTeam Group 32GB Micro SDHC MicroSDHC UHS-I Class 1...
Shop NowPatriot Memory PSF32GMDC10 memory card 32 GB Micro...
Shop NowKingston Technology 64GB microSDXC Canvas Go Plus ...
Shop NowPatriot Memory PSF64GMDC10 memory card 64 GB Micro...
Shop NowSanDisk 64GB Ultra microSDXC Class 10
Shop NowSanDisk Ultra 32 GB MicroSDHC Class 10
Shop NowKingston Technology 256GB microSDXC Canvas Select ...
Shop NowKingston Technology 8GB microSDHC Industrial C10 A...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Kingston Technology 128GB SDXC Canvas...
£21.86
£18.22
|
Hypertec CompactFlash Card 1GB
£27.72
£23.10
|
New
Team Group microSDHC 8GB Class 10
£18.06
£15.05
|
Popular
SanDisk 64GB SDXC Class 4
£20.63
£17.19
|
Recommended
Integral 128GB SDXC CL10 UHS 1 U1 80 M...
£21.29
£17.74
|
Hot Product
SanDisk Extreme Pro 32 GB MicroSDHC UH...
£38.94
£32.45
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SDS3/128GB
|
HYCFM0101G
|
TUSDH8GCL1003
|
SDSDB-064G-B35
|
INSDX128G10-80U1
|
SDSQXCG-032G-GN6MA
|
| Manufacturer |
Kingston Technology
|
Hypertec
|
Team Group
|
Sandisk
|
Integral
|
Sandisk
|
| Flash card type |
SD
|
CompactFlash
|
MicroSDHC
|
SDXC
|
SD
|
MicroSDHC
|
| Flash memory class |
Class 10
|
N/A
|
Class 10
|
Class 4
|
Class 10
|
Class 10
|
| Capacity |
128GB to 256GB
|
1GB to 2GB
|
8GB to 12GB
|
64GB to 128GB
|
N/A
|
32GB to 48GB
|