CHERRY G84-4100 COMPACT KEYBOARD Corded, USB/PS2 Black, (QWERTY - UK)
£69.56
£57.97
USB, 282 x 132 x 26 mm, 1.75 g, 400 g, UK
More Information
Description
This compact keyboard is the perfect solution for users with only limited space available and low weight requirements. For example, applications in the banking sector, medical institutions or portable systems. Also suitable for 19-inch applications. This keyboard is perfectly suited for slim-line PCs and laptops and can be enhanced optimally with the numeric block G84-4700
- Individual keys with Gold Crosspoint contacts (ML technology)
- Designed for continuous usage - over 20 mill. confirmations per key
- High level of reliability and unique precision confirmation feeling
- Minimal space requirements
- Lightweight
- Can also be delivered without "Windows® keys" (83 keys)
- Individual keys with Gold Crosspoint contacts (ML technology)
- Designed for continuous usage - over 20 mill. confirmations per key
- High level of reliability and unique precision confirmation feeling
- Minimal space requirements
- Lightweight
- Can also be delivered without "Windows® keys" (83 keys)
Specifications
| Keyboard | |
|---|---|
| USB hub | No |
| Fingerprint reader | No |
| Purpose | Universal |
| Recommended usage | Universal |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard form factor | Mini |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard number of keys | 86 |
| Wrist rest | No |
| Windows keys | Yes |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard language | UK English |
| Connectivity technology | Wired |
| Certification | c-tick, UL, VCCI, CE, FCC, VDE, BSMI |
| Device interface | USB |
| Keyboard keys operating life | 20 million characters |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.75 m |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Internal | No |
| Keyboard style | Straight |
| Ergonomic design | No |
| Backlight | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Wrist rest | No |
| Certification | c-tick, UL, VCCI, CE, FCC, VDE, BSMI |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Internal | No |
| Ergonomic design | No |
| Backlight | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Windows keys | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Connectivity technology | Wired |
| Master (outer) cases per pallet | 8 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Ergonomics | |
| Cable length | 1.75 m |
| Features | |
| Cable length | 1.75 m |
| Power | |
| Power consumption | 16 mA |
| Mouse | |
|---|---|
| Mouse included | No |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 65 °C |
| Certificates | |
| Certification | c-tick, UL, VCCI, CE, FCC, VDE, BSMI |
| Packaging content | |
| Interface adapters included | USB female - PS/2 male |
| User guide | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Keyboard weight | 400 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 282 x 132 x 26 mm |
| Packaging data | |
| Interface adapters included | USB female - PS/2 male |
| Package weight | 500 g |
| User guide | Yes |
| Package width | 315 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package depth | 190 mm |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 42 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 8 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Other features | |
| Internal | No |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wired |
| Master (outer) cases per pallet | 8 pc(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Logitech Master MX Keys for Business
Shop NowLogitech Master MX Keys for Business
Shop NowLogitech Master MX Keys Mini Minimalist Wireless I...
Shop NowTargus EcoSmart AKB868UK keyboard Universal Blueto...
Shop NowPhilips 4000 series SPT6407B/26 keyboard Mouse inc...
Shop NowMicrosoft Surface (2nd Edition) keyboard Home/Offi...
Shop NowCHERRY XS Complete G84-5200 keyboard USB QWERTY US...
Shop NowLogitech Master MX Keys for Business
Shop NowPhilips 6000 series SPT6607B/26 keyboard Mouse inc...
Shop NowBakkerElkhuizen S-board 840 UK Qwerty
Shop NowSeal Shield SILVER SURF keyboard RF Wireless Engli...
Shop NowCHERRY JK-A0400EU-2 keyboard Office USB QWERTY US ...
Shop NowCHERRY STREAM DESKTOP, Wireless Keyboard & Mouse S...
Shop NowKeychron K8-C1-UK keyboard Universal USB + Bluetoo...
Shop NowCHERRY Stream Desktop keyboard Mouse included Offi...
Shop NowKeychron K2v2 keyboard Universal USB + Bluetooth Q...
Shop NowKeychron K2v2 keyboard Universal USB + Bluetooth Q...
Shop NowCHERRY Stream Desktop Recharge keyboard Mouse incl...
Shop NowCHERRY Stream Desktop Recharge keyboard Mouse incl...
Shop NowKeychron K2v2 keyboard Office USB + Bluetooth QWER...
Shop NowKeychron K2v2 keyboard Universal USB + Bluetooth Q...
Shop NowKeychron K2v2 keyboard Universal USB + Bluetooth Q...
Shop NowLogitech MX Master Keys for Business
Shop NowSatechi ST-BTSX3M-UK keyboard Home/Office Bluetoot...
Shop NowHP 230 Wireless Mouse and Keyboard Combo
Shop NowDucky One3 Matcha TKL keyboard Gaming USB UK Engli...
Shop NowDucky One3 Matcha TKL keyboard Gaming USB UK Engli...
Shop NowDucky One3 Matcha TKL keyboard Gaming USB UK Engli...
Shop NowDucky One3 Matcha keyboard Gaming USB UK English B...
Shop NowLogitech G G G413 SE Mechanical Gaming Keyboard
Shop NowLogitech G G413 TKL SE Mechanical Gaming Keyboard
Shop NowLogitech Signature MK650 Combo for Business
Shop NowLogitech Signature MK650 Combo for Business
Shop NowLogitech Signature MK650 Combo for Business
Shop NowLogitech Signature MK650 Combo for Business
Shop NowHP 650 Wireless Keyboard and Mouse Combo
Shop NowLogitech SIGNATURE K650. Type in comfort. Get more...
Shop NowCHERRY KW 9100 SLIM keyboard Universal RF Wireless...
Shop NowCHERRY KW 9100 SLIM keyboard Universal RF Wireless...
Shop NowCHERRY KW 9100 SLIM keyboard Universal RF Wireless...
Shop NowCHERRY KW 9200 MINI
Shop NowCHERRY KW 9200 MINI keyboard Universal USB + RF Wi...
Shop NowRazer Ornata V3 Tenkeyless keyboard Gaming USB QWE...
Shop NowLogitech MX Keys S
Shop NowR-Go Tools Ergonomic keyboard R-Go Compact Break, ...
Shop NowHypertec KEYBSAT1HY keyboard USB QWERTY English Gr...
Shop NowCHERRY KC 200 MX keyboard Universal USB QWERTY Eng...
Shop NowTrust GXT 866 Torix keyboard USB QWERTY UK English...
Shop NowR-Go Tools Ergonomic keyboard R-Go Split Break wit...
Shop NowLenovo ZG38C05805 keyboard Universal USB + Bluetoo...
Shop NowLogitech 920-012463 keyboard Office RF Wireless + ...
Shop NowMicrosoft Ergonomic Desktop keyboard Mouse include...
Shop NowLogitech 920-012459 keyboard Office RF Wireless + ...
Shop NowSeal Shield SSKSV099 keyboard USB QWERTY UK Englis...
Shop NowASUS TUF Gaming K3 Gen II keyboard USB Black
Shop NowHP 685 Comfort Dual-Mode Keyboard and Mouse Combo
Shop NowCHERRY STREAM DESKTOP COMFORT
Shop NowCHERRY KW 9100 SLIM keyboard Universal RF Wireless...
Shop NowApple Magic keyboard Universal USB + Bluetooth QWE...
Shop NowHP 680 Comfort Dual-Mode Keyboard and Mouse Combo
Shop NowHYPER HS2310NO keyboard Home/Office Bluetooth QWER...
Shop NowHP 725 Multi-Device Rechargeable Wireless Keyboard
Shop NowTrust Keyra Ergonomic multidevice wireless keyboar...
Shop NowHP SBUY WIRED 320K keyboard Office USB Black
Shop NowHP USB BUS SLIM CCID SMARTCARD KYD keyboard Office...
Shop NowHP 720 Multi-Device Rechargeable Wireless and Mous...
Shop NowHP 480 Comfort Wired Keyboard
Shop NowHP 685 Comfort Dual-Mode Keyboard, QWERTY
Shop NowHP 685 Comfort Dual-Mode Keyboard and Mouse Combo
Shop NowLenovo 4X31S04814 keyboard Mouse included Office R...
Shop NowLenovo 4Y41R69491 keyboard Home/Office Bluetooth U...
Shop NowCHERRY STREAM DESKTOP COMFORT
Shop NowHP 720 Multi-Device Rechargeable Wireless Keyboard...
Shop NowCHERRY XTRFY K33 Compact Wireless keyboard Gaming ...
Shop NowCHERRY XTRFY K33 Compact Wireless keyboard Gaming ...
Shop NowDELL Pro 7 Slim KM726 keyboard Mouse included Home...
Shop NowHP 680 Comfort Dual-Mode Keyboard and Mouse Combo
Shop NowLogitech MK850 Performance
Shop NowCHERRY STREAM keyboard Office USB QWERTY US Englis...
Shop NowRazer Blackwidow V3 Tenkeyless keyboard Gaming USB...
Shop NowCHERRY Stream Desktop Recharge keyboard Mouse incl...
Shop NowLogitech Signature MK650 Combo for Business
Shop NowCHERRY STREAM DESKTOP COMFORT
Shop NowLogitech Signature Slim Wired Combo MK620 for Busi...
Shop NowLogitech Signature Slim Solar+ K980 for Business k...
Shop NowCHERRY G84-4100 keyboard Universal USB QWERTY US E...
Shop NowHP 697737-061 keyboard USB QWERTY Italian Black
Shop NowLogitech K780 Multi-Device Wireless Keyboard
Shop NowDELL Pro Plus Compact Keyboard and Mouse - KM7120W...
Shop NowCHERRY Stream Desktop keyboard Mouse included Offi...
Shop NowCHERRY KC 4500 ERGO keyboard Universal USB QWERTZ ...
Shop NowDELL Pro Plus Keyboard and Mouse - KM7321W - Pan-N...
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowLogitech MX Keys S
Shop NowLogitech 920-012511 keyboard Mouse included Office...
Shop NowHP Wireless Rechargeable 950MK Mouse and Keyboard
Shop NowAlienware AW420K keyboard Gaming USB Black
Shop NowLogitech MK545 ADVANCED Wireless Keyboard and Mous...
Shop NowDELL Pro Plus Keyboard and Mouse - KM7321W - US In...
Shop NowHP 430 Programmable Wireless Keypad
Shop NowCHERRY G84-4100 keyboard USB QWERTY US English Gre...
Shop NowLogitech MK540 Advanced
Shop NowRazer Ornata V3 keyboard Gaming USB QWERTY English...
Shop NowRazer Ornata V3 Tenkeyless keyboard Gaming USB QWE...
Shop NowHP 725 Multi-Device Rechargeable Wireless Keyboard...
Shop NowLogitech K780 Multi-Device Wireless Keyboard
Shop NowLogitech MK850 Performance
Shop NowDELL Pro Plus Compact Keyboard and Mouse - KM7120W...
Shop NowKensington Pro Fit Ergo Wireless Keyboard (Black)
Shop NowApple Magic keyboard Universal USB + Bluetooth QWE...
Shop NowHP Wireless Premium Keyboard
Shop NowLogitech MK850 Performance
Shop NowDELL Pro Plus Keyboard and Mouse - KM7321W - UK (Q...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
CHERRY G84-4100 COMPACT KEYBOARD Corde...
£69.56
£57.97
|
Bestseller
CHERRY G84-4100 keyboard USB QWERTY US...
£69.54
£57.95
|
Hot Product
CHERRY G84-4100 keyboard Universal USB...
£69.58
£57.98
|
Popular
BakkerElkhuizen S-board 840 UK Qwerty
£64.96
£54.13
|
CHERRY XS Complete G84-5200 keyboard U...
£86.98
£72.48
|
New
Seal Shield SILVER SURF keyboard RF Wi...
£64.68
£53.90
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
G84-4100LCMGB-2
|
G84-4100LCMEU-0
|
G84-4100LCMEU-2
|
BNES840DUK
|
G84-5200LCMEU-2
|
S105WUK
|
| Manufacturer |
CHERRY
|
CHERRY
|
CHERRY
|
BakkerElkhuizen
|
CHERRY
|
Seal Shield
|
| Keyboard layout |
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
N/A
|
| Mouse included |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Backlight |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
| Recommended usage |
Universal
|
Universal
|
Universal
|
Office
|
Office
|
Home
|
| Device interface |
USB
|
USB
|
USB
|
USB
|
USB
|
RF Wireless
|
| Keyboard key switch |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
scissor key switch
|
Mechanical key switch
|
N/A
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wireless
|