CHERRY KC 1000 keyboard Home/Office USB QWERTY Portuguese Black
£14.75
£12.29
Full-size (100%), 1.8 m, USB-A, 530 g
- Flat, corded keyboard including cursor and number pad
- Whisper keystroke keys with durable key inscription
- Up to 10 million keystrokes
- 4 hotkeys (calculator, e-mail, browser, sleep mode)
- Plug & Play via USB connection
- 3 blue status LEDs
- Optimised for professional use in the office (GS approval)
- Awarded the "Blaue Engel" environmental seal
More Information
| SKU | JK-0800PO-2 |
|---|---|
| EAN | 4025112116339 |
| Manufacturer | CHERRY |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
CHERRY KC 1000 is rock-solid CHERRY technology with an excellent price/performance ratio. Modern, flat design with gentle, quiet and durable abrasion-resistant keys. Universal, reliable and optimized for professional use. In black or gray.
Specifications
| Keyboard | |
|---|---|
| Number of hot keys | 4 |
| Key travel distance | 2.8 mm |
| Recommended usage | Home/Office |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Hot keys | Yes |
| Windows keys | Yes |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard language | Portuguese |
| Connectivity technology | Wired |
| Device interface | USB |
| Multimedia keys | Yes |
| Keyboard keys operating life | 10 million characters |
| Keycaps material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.8 m |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Keyboard style | Straight |
| Backlight | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| LED indicators | Yes |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Backlight | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Windows keys | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| LED indicators | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Number of hot keys | 4 |
| Multimedia keys | Yes |
| Compliance certificates | BSMI, CE, China RoHS, Federal Communications Commission (FCC), GS mark, RCM, UKCA |
| Ergonomics | |
| Plug and Play | Yes |
| Cable length | 1.8 m |
| LED indicators | Yes |
| Features | |
| Plug and Play | Yes |
| Cable length | 1.8 m |
| USB connector type | USB Type-A |
| Power | |
| Power source type | USB |
| USB Type-C charging port | No |
| Mouse | |
|---|---|
| Mouse included | No |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 65 °C |
| Sustainability | |
| Compliance certificates | BSMI, CE, China RoHS, Federal Communications Commission (FCC), GS mark, RCM, UKCA |
| Weight & dimensions | |
| Keyboard weight | 530 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 458 x 170 x 20 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 717 g |
| Package width | 485 mm |
| Package height | 26 mm |
| Package depth | 204 mm |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Manual | Yes |
| Packaging content | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| AC adapter included | No |
| Manual | Yes |
| Other features | |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wired |
| AC adapter included | No |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Incase Designed by Microsoft Wired 600 keyboard Un...
Shop NowOrigin Storage Origin USB Keyboard and Mouse combo
Shop NowOrigin Storage Wireless Keyboard and Mouse Combo
Shop NowTargus AKM610UK keyboard Mouse included Universal ...
Shop NoweSTUFF GLB211202 keyboard Office USB QWERTY US Int...
Shop NoweSTUFF GLB212302 keyboard Office USB QWERTY UK Eng...
Shop NoweSTUFF GLB211302 keyboard Office USB QWERTY UK Eng...
Shop NoweSTUFF GLB211102 keyboard Office USB QWERTY Nordic...
Shop NoweSTUFF GLB212102 keyboard Office USB QWERTY Nordic...
Shop NowHP 125 Wired Keyboard
Shop NowHP 125 Wired Keyboard
Shop NowCHERRY DC 2000
Shop NowCHERRY DC 2000 keyboard Mouse included Universal U...
Shop NowTrust TKM-250 keyboard Mouse included Universal US...
Shop NowCHERRY DC 2000 keyboard Mouse included Universal U...
Shop NowEvo Labs KD-101LUK keyboard Office USB QWERTY UK E...
Shop NowLenovo USB Calliope keyboard Universal Spanish Bla...
Shop NowLogiLink ID0181 keyboard Gaming USB English Black
Shop NowLogitech Keyboard K120 for Business
Shop NowTargus AKM622UK keyboard Mouse included Universal ...
Shop NowASUS U2000 keyboard Mouse included Universal USB B...
Shop NowKensington KB150 EQ Wireless Keyboard
Shop NowAccuratus KYBAC301-UBLK keyboard USB QWERTY Englis...
Shop NowV7 KU350ES USB Pro Keyboard - Spanish Layout
Shop NoweSTUFF GLB211402 keyboard Office USB QWERTZ German...
Shop NowAccuratus 395 V2 keyboard Universal USB QWERTY UK ...
Shop NowHP KBD 125 WD keyboard USB Black
Shop NowBelkin BBZ010UK keyboard Mouse included Universal ...
Shop NowLenovo 4Y41R64644 keyboard Home/Office USB French ...
Shop NowVIDA REBEL 2IN1 BLACK USB DESK KIT keyboard Mouse ...
Shop NowVIDA GAMER WHT 4IN1 USB KB MS HS KIT keyboard Mous...
Shop NowVIDA REBEL 2IN1 WHITE USB DESK KIT keyboard Mouse ...
Shop NowVIDA GAMER BLK 4IN1 USB KB MS HS KIT keyboard Mous...
Shop NowLogiLink ID0018A keyboard Universal USB QWERTZ Ger...
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard USB QWERTY Spanish Black
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard Office USB QWERTZ German B...
Shop NowLogitech Keyboard K120 for Business
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard Universal USB AZERTY Frenc...
Shop NowCHERRY DC 2000 keyboard Mouse included USB QWERTZ ...
Shop NowLogitech Desktop MK120
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard Universal USB QWERTY Itali...
Shop NowCHERRY DC 2000 Corded Keyboard & Mouse Set, Black,...
Shop NowLogiLink Keyboard Mouse Combo wireless
Shop NowLogitech Desktop MK120
Shop NowLogiLink ID0019A keyboard Universal USB QWERTZ Ger...
Shop NowLogiLink ID0104 keyboard Mouse included Office RF ...
Shop NowGenius Computer Technology Smart KB-100 keyboard U...
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard Gaming USB Hungarian Black
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard Universal USB Czech Black
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard USB QWERTY Nordic Black
Shop NowGenius Computer Technology KM-160 keyboard Mouse i...
Shop NowLogitech K120 Corded Keyboard
Shop NowHPE 631362-B21 keyboard Mouse included USB QWERTY ...
Shop NowLogitech Desktop MK120
Shop NowSandberg USB Wired Office Keyboard Nord
Shop NowLogiLink ID0138 keyboard Universal USB German Blac...
Shop NowDELL Wired Keyboard - KB216 - UK (QWERTY) - White
Shop NowLogitech Desktop MK120
Shop NowLogitech K120 Corded Keyboard
Shop NowHP 220 Wireless Keyboard
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard Office USB QWERTZ German G...
Shop NowLogitech K120 Corded Keyboard
Shop NowTrust TK-150 keyboard Universal USB QWERTY UK Engl...
Shop NowCHERRY DC 2000 keyboard Mouse included USB AZERTY ...
Shop NowHP 225 Wireless Keyboard
Shop NowLogitech Keyboard K280e for Business
Shop NowHP 150 Wired Keyboard
Shop NowHP Wired Desktop 320MK Mouse and Keyboard
Shop NowHP 225 Wired Mouse and Keyboard Combo
Shop NowHP Wired Desktop 320K Keyboard
Shop NowKensington KM100 EQ Wired Desktop Set
Shop NowHP 150 Wired Mouse and Keyboard
Shop NowCHERRY KC 1000 Corded Keyboard, Black, USB (QWERTY...
Shop NowHP 125 Wired Keyboard
Shop NowCHERRY KC 1000 Corded Keyboard,Pale Grey, USB (QWE...
Shop NowHP 235 Wireless Mouse and Keyboard Combo
Shop NowDELL Wired Keyboard - KB216 - UK (QWERTY) - Black ...
Shop NowLogitech Desktop MK120
Shop NowDELL Wired Keyboard - KB216 - UK (QWERTY) - Black
Shop NowLogitech Wireless Combo MK270
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
CHERRY KC 1000 keyboard Home/Office US...
£14.75
£12.29
|
Bestseller
Logitech Desktop MK120
£17.95
£14.96
|
Hot Product
Logitech K120 Corded Keyboard
£13.87
£11.56
|
Popular
Logitech K120 Corded Keyboard
£13.87
£11.56
|
LogiLink ID0104 keyboard Mouse include...
£20.35
£16.96
|
Recommended
Logitech Desktop MK120
£21.67
£18.06
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
JK-0800PO-2
|
920-002552
|
920-002501
|
920-002489
|
ID0104
|
920-002550
|
| Manufacturer |
CHERRY
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
LogiLink
|
Logitech
|
| Keyboard layout |
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTZ
|
QWERTZ
|
QWERTY
|
| Mouse included |
N
|
Y
|
N
|
N
|
Y
|
Y
|
| Backlight |
N
|
N/A
|
N
|
N/A
|
N
|
N/A
|
| Recommended usage |
Home/Office
|
N/A
|
Office
|
N/A
|
Office
|
N/A
|
| Device interface |
USB
|
USB
|
USB
|
USB
|
RF Wireless
|
USB
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wireless
|
Wired
|