Kingston Technology Canvas Select 64GB micSDXC Plus 100R A1 C10 Card + ADP
£29.70
£24.75
64GB micSDXC Canvas Select Plus 100R A1 C10 Card + ADP
- Class 10 UHS-I speeds up to 100MB/s**
- Optimised for use with Android devices
- Capacities up to 512GB*
- Durable
More Information
| Flash card type | MicroSDXC |
|---|---|
| Flash memory class | Class 10 |
| Capacity | 64 GB |
| SKU | SDCS2/64GB |
| EAN | 0740617298697 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Availability | Y |
| Product Family | Canvas Select |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Kingston’s Canvas Select Plus microSD is compatible with Android devices and designed with A1-rated performance. It offers improved speed and capacity for loading apps faster and capturing images and videos in multiple capacities up to 512 GB*. Powerful in performance, speed and durability, the Canvas Select Plus microSD is designed for reliability when shooting and developing high-resolution photos or filming and editing full HD videos. Kingston Canvas cards are tested to be durable in the harshest environments and conditions so you can take them anywhere with confidence that your photos, videos and files will be protected.
Faster speeds
Optimised for use with Android devices
Faster speeds
Optimised for use with Android devices
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 64 GB |
| Read speed | 100 MB/s |
| Internal memory type | UHS-I |
| Supported file systems | exFAT |
| Flash memory class | Class 10 |
| Flash card type | MicroSDXC |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Video Speed Class | V10 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Protection features | Shock resistant, Vibration proof, X-ray proof |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Protection features | Shock resistant, Vibration proof, X-ray proof |
| Compatible operating systems | Android |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Internal memory type | UHS-I |
| Supported file systems | exFAT |
| Protection features | Shock resistant, Vibration proof, X-ray proof |
| Memory voltage | 3.3 V |
| Memory adapter included | SD |
| Country of origin | China |
| Compatible operating systems | Android |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Capacity | 64 GB |
| Harmonized System (HS) code | 85235190 |
| Power | |
| Memory voltage | 3.3 V |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 0.23 g |
| Width | 10.9 mm |
| Depth | 15 mm |
| Height | 1.02 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 101.6 mm |
| Package height | 114.3 mm |
| Package depth | 5.59 mm |
| Package weight | 12.73 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Memory adapter included | SD |
| Packaging content | |
| Memory adapter included | SD |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 25 pc(s) |
| Master (outer) case width | 114.3 mm |
| Master (outer) case length | 120.7 mm |
| Master (outer) case height | 94 mm |
| Master (outer) case gross weight | 368.58 g |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 85235190 |
| Other features | |
| Supported file systems | exFAT |
| Country of origin | China |
| Compatible operating systems | Android |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
Videos
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
SanDisk SDSQXAA-128G-GN6XN memory card 128 GB Micr...
Shop NowSanDisk Extreme 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowIntegral 32GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF UDMA 7 ...
Shop NowSanDisk SDSQUNR-128G-GN3MN memory card 128 GB Micr...
Shop NowIntegral 64GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF UDMA 7 ...
Shop NowVerbatim Pro 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowTeam Group TUSDX128GCL10U03 memory card 128 GB Mic...
Shop NowSanDisk Ultra 128 GB SDXC UHS-I
Shop NowLexar High-Performance 800xPRO 128 GB SDXC UHS-I C...
Shop NowSanDisk Ultra 128 GB MicroSDXC Class 10
Shop NowWestern Digital WD Purple SC QD101 64 GB MicroSDXC...
Shop NowKingston Technology High Endurance 128 GB MicroSD ...
Shop NowIntegral 4GB MICRO SD INDUSTRIAL -40+85 PSEUDO SLC
Shop NowIntegral 32GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF UDMA 7 ...
Shop NowWestern Digital WD Purple SC QD101 64 GB MicroSDXC...
Shop NowSanDisk Extreme 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 3
Shop NowKioxia EXCERIA PLUS G2
Shop NowKioxia EXCERIA PLUS G2
Shop NowLexar BLUE PLUS 128 GB MicroSDXC UHS-I
Shop NowHypertec CompactFlash Card 1GB
Shop NowSanDisk Extreme PRO 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 1...
Shop NowSanDisk Extreme PRO 32 GB SDHC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Extreme PRO 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowKingston Technology 128GB micSDXC Canvas Select Pl...
Shop NowSanDisk Extreme 32 GB UHS-I Class 10 SDXC Memory C...
Shop NowKioxia EXCERIA PLUS G3 128 GB MicroSDXC UHS-I Clas...
Shop NowWestern Digital WD Purple SC QD101 128 GB MicroSDX...
Shop NowSanDisk Extreme 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk High Endurance 32 GB MicroSDHC UHS-I Class...
Shop NowLexar 633x 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Extreme Pro 32 GB MicroSDHC UHS-I Class 10
Shop NowApacer microSDXC UHS-I U1 Class10 memory card 64 G...
Shop NowSanDisk Extreme 32 GB MicroSDHC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk SDSQXAO-128G-GNCZN memory card 128 GB Micr...
Shop NowVerbatim Pro 64 GB MicroSDXC UHS Class 10
Shop NowIntegral 256GB MICRO SD CARD SDXC UHS-1 U3 CL10 V3...
Shop NowSanDisk Ultra 128 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowVerbatim Premium 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowKioxia EXCERIA G2
Shop NowSanDisk Ultra 128 GB UHS-I Class 10 MicroSDXC Memo...
Shop NowKioxia EXCERIA G3 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowKingston Technology 128GB microSDXC Canvas Go Plus...
Shop NowSanDisk Extreme 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowLexar LSD256CBEU633 memory card 256 GB SDXC UHS Cl...
Shop NowKingston Technology 16GB microSDHC Industrial C10 ...
Shop NowSanDisk Ultra 32 GB MicroSDHC Class 10
Shop NowKingston Technology 8GB microSDHC Industrial C10 A...
Shop NowKingston Technology 256GB microSDXC Canvas Select ...
Shop NowKioxia Exceria 32 GB MicroSDHC UHS-I Class 10
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Kingston Technology Canvas Select 64GB...
£29.70
£24.75
|
Hypertec CompactFlash Card 1GB
£27.72
£23.10
|
Popular
Lexar LSD256CBEU633 memory card 256 GB...
£37.99
£31.66
|
Hot Product
Verbatim Premium 128 GB MicroSDXC UHS-...
£27.89
£23.24
|
New
Verbatim Pro 64 GB MicroSDXC UHS Class...
£36.90
£30.75
|
Recommended
Apacer microSDXC UHS-I U1 Class10 memo...
£39.54
£32.95
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SDCS2/64GB
|
HYCFM0101G
|
LSD256CBEU633
|
44085
|
47042
|
AP64GMCSX10U5-R
|
| Manufacturer |
Kingston Technology
|
Hypertec
|
Lexar
|
Verbatim
|
Verbatim
|
Apacer
|
| Flash card type |
MicroSDXC
|
CompactFlash
|
SDXC
|
MicroSDXC
|
MicroSDXC
|
MicroSDXC
|
| Flash memory class |
Class 10
|
N/A
|
Class 10
|
Class 10
|
Class 10
|
Class 10
|
| Capacity |
64GB to 128GB
|
1GB to 2GB
|
256GB and more
|
128GB to 256GB
|
64GB to 128GB
|
64GB to 128GB
|