CHERRY G84-4420 keyboard USB QWERTY US English Black
£148.13
£123.44
US EN EU, 83 keys, USB
- Individual keys with Gold Crosspoint contacts (ML technology)
- Designed for continuous usage - over 20 mill. confirmations per key
- High level of reliability and unique precision confirmation feeling
- Integrated optical trackball plus 2 mouse buttons
- Extremely flat - total height just 20 mm
- Lightweight
- 83/84 keyboard layout with all the functions of a standard keyboard
- Can be used with the standard drivers of the operating system
- Ideal for limited space and 19' applications
More Information
| Device interface | USB |
|---|---|
| Mouse included | No |
| Connectivity technology | Wired |
| Backlight | No |
| SKU | G84-4420LUBEU-2 |
| EAN | 4025112067921 |
| Manufacturer | CHERRY |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Need a pointing device? But space restrictions prevent you from using an extra mouse? The ultra-flat compact keyboard with built-in trackball is the perfect solution. The keyboard is optimally suited for 19-inch applications, slim-line PCs and laptops.
Specifications
| Keyboard | |
|---|---|
| Purpose | PC/Server |
| Recommended usage | Universal |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard number of keys | 83 |
| Wrist rest | No |
| Pointing device | Trackball |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard language | US English |
| Connectivity technology | Wired |
| Certification | c-tick, UL, VCCI, CE, FCC, VDE, BSMI |
| Device interface | USB |
| Keyboard keys operating life | 20 million characters |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.75 m |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Internal | No |
| Keyboard style | Straight |
| Backlight | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Wrist rest | No |
| Certification | c-tick, UL, VCCI, CE, FCC, VDE, BSMI |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Internal | No |
| Backlight | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Numeric keypad | No |
| Connectivity technology | Wired |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Ergonomics | |
| Cable length | 1.75 m |
| Features | |
| Cable length | 1.75 m |
| Mouse | |
|---|---|
| Movement resolution | 500 DPI |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 2 |
| Mouse included | No |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Certificates | |
| Certification | c-tick, UL, VCCI, CE, FCC, VDE, BSMI |
| Weight & dimensions | |
| Keyboard weight | 563 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 370 x 139 x 19.6 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 720 g |
| Package width | 400 mm |
| Package height | 32 mm |
| Package depth | 195 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Other features | |
| Internal | No |
| Pointing device | Trackball |
| Connectivity technology | Wired |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Contour Design Active Key AK-C8100F-U1-W/UK keyboa...
Shop NowLogitech Master MX Keys S Combo for Mac keyboard M...
Shop NowContour Design Active Key AK-C8100 keyboard Medica...
Shop NowLogitech Master MX Keys S
Shop NowContour Design Active Key AK-C7412 keyboard Indust...
Shop NowContour Design Active Key AK-C4110 keyboard Medica...
Shop NowContour Design Active Key AK-C4110 keyboard Medica...
Shop NowContour Design Active Key AK-C7000 keyboard Medica...
Shop NowContour Design Active Key AK-C7000 keyboard Medica...
Shop NowLogitech Master MX Keys Mini For Business
Shop NowCHERRY XS Touchpad keyboard USB QWERTZ German Blac...
Shop NowCHERRY XS Touchpad G84-5500 keyboard USB QWERTY No...
Shop NowCHERRY XS Trackball keyboard USB QWERTY Nordic Bla...
Shop NowCHERRY XS Touchpad keyboard USB QWERTY US English ...
Shop NowLogitech Master MX Keys Combo for Bussiness keyboa...
Shop NowContour Design Active Key AK-C8100F-UVS-W/UK keybo...
Shop NowLogitech Master MX Keys Mini Minimalist Wireless I...
Shop NowAlienware Tri-Mode AW920K keyboard Gaming USB + RF...
Shop NowLogitech Master MX Keys Mini for Mac
Shop NowApple Magic Keyboard with Touch ID for Mac models ...
Shop NowKeychron K2 HE keyboard Gaming USB + RF Wireless +...
Shop NowHyperX Origins 2 65
Shop NowApple Magic Keyboard with Touch ID for Mac models ...
Shop NowCHERRY KW 300W MX keyboard Home USB + Bluetooth QW...
Shop Nowbe quiet! Light Mount Silent Linear UK ISO keyboar...
Shop NowLogitech G 920-012555 keyboard Gaming RF Wireless ...
Shop NowContour Design Contour Balance Full-Size Keyboard ...
Shop NowHP 960 Ergonomic Wireless Keyboard
Shop NowHyperX Alloy Rise 75 - Gaming Keyboards
Shop NowASUS ROG Falchion Ace 75 HE keyboard Gaming USB Bl...
Shop NowASUS ROG Falchion Ace HFX ZywOo Edition keyboard G...
Shop NowKeychron K4 HE keyboard Universal USB + RF Wireles...
Shop NowKeychron K2H-Q1-UK keyboard Gaming USB + RF Wirele...
Shop NowDucky One 3 Classic keyboard Gaming USB US English...
Shop NowCHERRY K5 PRO TMR COMPACT keyboard Gaming USB QWER...
Shop NowLogitech MX Keys S for Mac keyboard Office RF Wire...
Shop NowHyperX Alloy Rise - Gaming Keyboards
Shop NowCHERRY K5 PRO TMR COMPACT keyboard Gaming USB QWER...
Shop NowCHERRY K5 PRO TMR COMPACT keyboard Gaming USB QWER...
Shop NowCHERRY K5 PRO TMR COMPACT keyboard Gaming USB QWER...
Shop NowCHERRY K5 PRO TMR COMPACT keyboard Gaming USB QWER...
Shop NowKeychron K2H-J1-UK keyboard Gaming USB + RF Wirele...
Shop NowLogitech MX Keys S Combo
Shop NowRazer RZ03-04690100-R3M1 keyboard Gaming USB QWERT...
Shop NowFILCO Majestouch MINILA-R Convertible keyboard Uni...
Shop NowFILCO Majestouch MINILA-R Convertible keyboard Uni...
Shop NowFILCO Majestouch MINILA-R Convertible keyboard Uni...
Shop NowLogitech 920-010931 keyboard Mouse included Office...
Shop NowDucky One3 Matcha keyboard Gaming USB UK English B...
Shop NowDucky One3 Matcha keyboard Gaming USB UK English B...
Shop NowDucky One3 SF Doom Limited Edition keyboard Gaming...
Shop NowDucky One3 Matcha keyboard Gaming USB UK English B...
Shop NowDucky One 3 SF Doom Limited Edition keyboard Gamin...
Shop NowLogitech MX Mechanical
Shop NowRazer BlackWidow V4 Pro keyboard Gaming USB QWERTY...
Shop NowLogitech MX Mechanical
Shop NowRazer Huntsman Mini keyboard Gaming USB QWERTY US ...
Shop NowCorsair K65 PLUS WIRELESS keyboard Gaming RF Wirel...
Shop NowCHERRY G84-5400LUMES keyboard USB Grey
Shop NowASUS ROG CLAYMORE II keyboard Gaming RF Wireless +...
Shop NowLogitech MK850 Performance
Shop NowCHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Corded,PS2, Bla...
Shop NowRazer BlackWidow V4 X keyboard Gaming USB QWERTY U...
Shop NowCHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Corded, USB, Bl...
Shop NowApple Magic keyboard Universal USB + Bluetooth QWE...
Shop NowASUS ROG Falchion Ace HFX keyboard Gaming USB Blac...
Shop NowASUS ROG Strix Scope II X keyboard Gaming USB Blac...
Shop NowLogitech 920-010926 keyboard Mouse included Office...
Shop NowASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless keyboard Gamin...
Shop NowApple Magic Keyboard with Touch ID for Mac models ...
Shop NowRazer BlackWidow V4 75% keyboard Gaming USB QWERTY...
Shop NowLogitech MX Keys S Combo
Shop NowRazer Huntsman Mini Clicky Optical Switch Purple
Shop NowLogitech ERGO K860 Ergonomic Split Keyboard for Bu...
Shop NowASUS ROG Falchion RX Low Profile keyboard Mouse in...
Shop NowLogitech 920-010932 keyboard Mouse included Office...
Shop NowApple Magic keyboard Universal USB + Bluetooth QWE...
Shop NowASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless keyboard Gamin...
Shop NowDELL Pro Premium Collaboration Keyboard and Mouse ...
Shop NowRazer BlackWidow V4 keyboard Gaming USB QWERTY US ...
Shop NowLogitech MX Keys Mini Combo for Business
Shop NowHYTE Keeb TKL keyboard Universal USB QWERTY Englis...
Shop NowRazer Huntsman Mini Clicky Optical Switch Purple
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Popular
CHERRY G84-4420 keyboard USB QWERTY US...
£148.13
£123.44
|
Bestseller
CHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Cor...
£148.20
£123.50
|
CHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Cor...
£148.13
£123.44
|
Recommended
CHERRY XS Touchpad keyboard USB QWERTZ...
£139.48
£116.23
|
Hot Product
CHERRY XS Touchpad keyboard USB QWERTY...
£158.53
£132.11
|
New
CHERRY XS Trackball keyboard USB QWERT...
£139.48
£116.23
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
G84-4420LUBEU-2
|
G84-4400LUBGB-2
|
G84-4400LPBGB-2
|
G84-5500LUMDE-2
|
G84-5500LUMEU-2
|
G84-5400LUMPN-2
|
| Manufacturer |
CHERRY
|
CHERRY
|
CHERRY
|
CHERRY
|
CHERRY
|
CHERRY
|
| Keyboard layout |
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTZ
|
QWERTY
|
QWERTY
|
| Mouse included |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Backlight |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Recommended usage |
Universal
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
| Device interface |
USB
|
USB
|
PS/2
|
USB
|
USB
|
USB
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|