HP 975 Dual-Mode Wireless Keyboard
- Multiple connectivity options mean more flexibility. Connect up to 3 devices — two via Bluetooth and one via 2.4 GHz USB-A dongle, and switch between devices using one button. Plus you can easily pair peripherals to a Windows 10 PC in two steps using Microsoft Swift Pair.
- This keyboard quietly delivers comfortable typing consistency through higher key height, dished finger-shaped keys and soft return technology. Plus customizable smart sensors help adjust backlit keys based on your room lighting condition and turns on the backlight when you approach or off when not in use to save energy.
- Frequently battery changes are more than frustrating. They can also drain your productivity and who needs that? Problem solved with a battery that's rechargeable via a simple USB-C connection and lasts up to six months with LEDs turned off[1].
- Now you can purchase a keyboard that not only helps you be productive, but also helps the environment. We worked hard to design a keyboard that's plastics consist of 20% post-consumer recycled materials[3] so you can feel good about your purchase.
- Customize your keyboard with HPAC[2] and reduce needless keystrokes by programming the 20+ keys with shortcuts for your most used apps. Plus you can customize the backlighting feature by turning it on or off, adjusting light intensity, as well as the sleep mode timer.
More Information
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
|---|---|
| Mouse included | No |
| Connectivity technology | Wireless |
| Backlight | Yes |
| SKU | 3Z726AA#ABU |
| EAN | 0195908664543 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Reasons To Buy
Connectivity and Versatility
Multiple connectivity options mean more flexibility. Connect up to 3 devices — two via Bluetooth® and one via 2.4 GHz USB-A dongle, and switch between devices using one button. Plus you can easily pair peripherals to a Windows 10 PC in two steps using Microsoft Swift Pair.
Smart Features. Better Typing Experience.
This keyboard quietly delivers comfortable typing consistency through higher key height, dished finger-shaped keys and soft return technology. Plus customizable smart sensors help adjust backlit keys based on your room lighting condition and turns on the backlight when you approach or off when not in use to save energy.
Long-Lasting Rechargeable Battery
Frequently battery changes are more than frustrating. They can also drain your productivity and who needs that? Problem solved with a battery that's rechargeable via a simple USB-C connection and lasts up to six months with LEDs turned off[1].
Description
Now you can make your keyboard truly yours while enjoying an elevated typing experience. That's because you can connect up to 3 devices either via Bluetooth or USB-A. We've also included many must-have features like comfortable, quiet, soft return keys, 20+ of which can be programmed with shortcuts, controllable smart backlight, and a long life, rechargeable battery.
Specifications
| Keyboard | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Programmable hot keys | Yes |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Connectivity technology | Wireless |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Multi-device support | Yes |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Backlight | Yes |
| HP segment | Business |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Backlight | Yes |
| Rechargeable | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Connectivity technology | Wireless |
| UNSPSC-code | 43211706 |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 195908664529, 195908664543 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (ABB) 195908664529; (ABU) 195908664543 |
| Ergonomics | |
| Rechargeable | Yes |
| Receiver | |
| Receiver type | Nano receiver |
| Power | |
| Power source type | Battery |
| Keyboard battery type | Built-in battery |
| Rechargeable | Yes |
| Charging source | USB Type-C |
| USB Type-C required charging power (min) | 5 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 15 W |
| Battery | |
| Rechargeable battery | Yes |
| Mouse | |
| Mouse included | No |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Sustainability | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 195908664529, 195908664543 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (ABB) 195908664529; (ABU) 195908664543 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 649 g |
| Keyboard weight | 649 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 117.1 x 429.7 x 12.2 mm |
| Packaging data | |
| Receiver included | Yes |
| Receiver type | Nano receiver |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Warranty card | Yes |
| Packaging content | |
| Receiver included | Yes |
| Receiver type | Nano receiver |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| AC adapter included | No |
| Warranty card | Yes |
| Other features | |
| Compatibility | Compatible with PCs with available USB-A port and Bluetooth connectivity. |
| Width | 117.1 mm |
| Height | 12.2 mm |
| Depth | 429.7 mm |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; macOS |
| UNSPSC-code | 43211706 |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wireless |
| AC adapter included | No |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| Carbon footprint | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Logitech Master MX Keys Combo for Bussiness keyboa...
Shop NowCHERRY XS Touchpad keyboard USB QWERTZ German Blac...
Shop NowLogitech Master MX Keys Mini For Business
Shop NowCHERRY XS Trackball keyboard USB QWERTY Nordic Bla...
Shop NowCHERRY XS Trackball keyboard USB QWERTY US English...
Shop NowCHERRY XS Touchpad G84-5500 keyboard USB QWERTY No...
Shop Nowbe quiet! Light Mount Silent Linear UK ISO keyboar...
Shop NowRazer BlackWidow V4 Pro keyboard Gaming USB QWERTY...
Shop NowDucky One 3 SF Doom Limited Edition keyboard Gamin...
Shop NowDucky One3 SF Doom Limited Edition keyboard Gaming...
Shop NowCorsair K65 PLUS WIRELESS keyboard Gaming RF Wirel...
Shop NowLogitech 920-012490 keyboard Mouse included Office...
Shop NowHP 960 Ergonomic Wireless Keyboard
Shop NowGoldtouch Elite Comfort Keyboard
Shop NowApple Magic Keyboard with Touch ID for Mac models ...
Shop NowASUS ROG Falchion Ace HFX keyboard Gaming USB Blac...
Shop NowCHERRY KW 300W MX keyboard Home USB + Bluetooth QW...
Shop NowRazer BlackWidow V4 keyboard Gaming USB QWERTY UK ...
Shop NowLogitech G 920-012555 keyboard Gaming RF Wireless ...
Shop NowContour Design Contour Balance Full-Size Keyboard ...
Shop NowRazer BlackWidow V4 75% keyboard Gaming USB QWERTY...
Shop NowASUS ROG Falchion Ace 75 HE keyboard Gaming USB Bl...
Shop NowASUS ROG Falchion Ace HFX ZywOo Edition keyboard G...
Shop NowDucky One 3 Classic keyboard Gaming USB US English...
Shop NowASUS ROG CLAYMORE II keyboard Gaming RF Wireless +...
Shop NowFILCO Majestouch MINILA-R Convertible keyboard Uni...
Shop NowLogitech MX Keys S Combo
Shop NowLogitech MX Keys S
Shop NowCHERRY DW 9500 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowFILCO Majestouch MINILA-R Convertible keyboard Uni...
Shop NowLogitech 920-010931 keyboard Mouse included Office...
Shop NowFILCO Majestouch MINILA-R Convertible keyboard Uni...
Shop NowASUS ROG Strix Scope II X keyboard Gaming USB Blac...
Shop NowRazer BlackWidow V4 X keyboard Gaming USB QWERTY U...
Shop NowLogitech MX Mechanical
Shop NowApple Magic keyboard Universal USB + Bluetooth QWE...
Shop NowASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless keyboard Gamin...
Shop NowRazer Huntsman Mini keyboard Gaming USB QWERTY US ...
Shop NowLogitech 920-010932 keyboard Mouse included Office...
Shop NowASUS ROG Falchion RX Low Profile keyboard Mouse in...
Shop NowLogitech MK850 Performance
Shop NowRazer Huntsman Mini Clicky Optical Switch Purple
Shop NowCHERRY G84-4400 keyboard Universal PS/2 QWERTY US ...
Shop NowASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless keyboard Gamin...
Shop NowLogitech MX Keys Mini Combo for Business
Shop NowRazer BlackWidow V4 keyboard Gaming USB QWERTY US ...
Shop NowCHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Corded, USB, Li...
Shop NowHYTE Keeb TKL keyboard Universal USB QWERTY Englis...
Shop NowApple Magic w/ Numeric Keypad keyboard Universal B...
Shop NowRazer Huntsman Mini Clicky Optical Switch Purple
Shop NowApple Magic keyboard Universal USB + Bluetooth QWE...
Shop NowCHERRY G84-4420 keyboard USB QWERTY US English Bla...
Shop NowCHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Corded,PS2, Bla...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
New
HP 975 Dual-Mode Wireless Keyboard
£115.50
£96.25
|
CHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Cor...
£148.80
£124.00
|
Popular
CHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Cor...
£148.73
£123.94
|
Hot Product
CHERRY G84-4400 keyboard Universal PS/...
£148.80
£124.00
|
Recommended
CHERRY XS Touchpad keyboard USB QWERTZ...
£140.04
£116.70
|
Bestseller
CHERRY XS Trackball keyboard USB QWERT...
£140.04
£116.70
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
3Z726AA#ABU
|
G84-4400LUBGB-0
|
G84-4400LPBGB-2
|
G84-4400LPBEU-0
|
G84-5500LUMDE-2
|
G84-5400LUMEU-2
|
| Manufacturer |
HP
|
CHERRY
|
CHERRY
|
CHERRY
|
CHERRY
|
CHERRY
|
| Keyboard layout |
N/A
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTZ
|
QWERTY
|
| Mouse included |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Backlight |
Y
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Recommended usage |
N/A
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
| Device interface |
RF Wireless + Bluetooth
|
USB
|
PS/2
|
PS/2
|
USB
|
USB
|
| Connectivity technology |
Wireless
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|