DeepCool AK400 G2 Digital NYX Processor Air cooler 12 cm Black 1 pc(s)
£50.95
£42.46
DeepCool AK400 G2 Digital NYX, Air cooler, 12 cm, Black
More Information
| SKU | R-AK400G2-BKNNMN-GJD-1 |
|---|---|
| EAN | 6933412729679 |
| Manufacturer | DeepCool |
| Availability | Y |
Description
DeepCool AK400 G2 Digital NYX. Type: Air cooler, Fan diameter: 12 cm, Maximum air pressure: 3.33 mmH2O. Width: 92 mm, Depth: 132 mm, Height: 156 mm. Product colour: Black
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Processor |
| Fan connector | 4-pin |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Number of heat pipes | 4 |
| Heat pipes diameter | 6 mm |
| Type | Air cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1150 (Socket H3), LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1156 (Socket H), LGA 1200 (Socket H5), LGA 1700, LGA 1851, Socket AM4, Socket AM5 |
| Maximum airflow | 63.4 cfm |
| Maximum air pressure | 3.33 mmH2O |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Number of fan blades | 7 |
| Fan noise level (max) | 31.45 dB |
| Fan bearing technology | Hydro Dynamic Bearing (HDB) |
| Fan speed (max) | 2200 RPM |
| Design | |
| Fan connector | 4-pin |
| Number of heat pipes | 4 |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Product colour | Black |
| Number of fan blades | 7 |
| Radiator material | Aluminum |
| Display size (HxV) | 29 x 39 mm |
| Technical details | |
| Number of heat pipes | 4 |
| Heat pipes diameter | 6 mm |
| Type | Air cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1150 (Socket H3), LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1156 (Socket H), LGA 1200 (Socket H5), LGA 1700, LGA 1851, Socket AM4, Socket AM5 |
| Maximum airflow | 63.4 cfm |
| Maximum air pressure | 3.33 mmH2O |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Fan connector | 4-pin |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 4-pin |
| Power | |
| Fan power consumption | 3 W |
| Fan voltage | 12 V |
| Fan current | 0.25 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |
| Heat pipes diameter | 6 mm |
| Width | 92 mm |
| Depth | 132 mm |
| Height | 156 mm |
| Weight | 958 g |
| Radiator width | 9.2 cm |
| Radiator depth | 13 cm |
| Radiator height | 15.1 cm |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Package type | Box |
| Mounting kit | Yes |
| CPU bracket(s) | Yes |
| Other features | |
| Built-in display | Yes |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Cooler Master MasterLiquid 360 Core II White
Shop NowLian Li Uni Fan SL-INF Computer case 12 cm White 1...
Shop NowLian Li Uni Fan TL120 LCD Reverse Blade Wireless C...
Shop NowCooler Master MasterLiquid 360 Core II Processor L...
Shop NowThermalright Peerless Assassin 120 Processor Air c...
Shop NowMSI MAG COREFROZR AA13 computer cooling system Pro...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 280 - Multi Compatib...
Shop NowCooler Master MasterLiquid 240 Core II White
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 240 A-RGB - Multi Co...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 240 - Multi Compatib...
Shop NowMSI MAG COREFROZR AA13 WHITE computer cooling syst...
Shop NowMSI MAG Coreliquid A13 240 Motherboard, Processor ...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock Pro 3 Black Processor Air cool...
Shop NowFractal Design Momentum 12 RGB Computer case Fan 1...
Shop NowDeepCool LE240 V2 Processor All-in-one liquid cool...
Shop NowDeepCool AK400 Digital PRO Processor Air cooler 12...
Shop NowAntec Vortex Lum 360 White ARGB Processor Liquid c...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock Pro 3 LX Black Processor Air c...
Shop NowLian Li 12CL1 Computer case Fan 12 cm White
Shop NowDeepCool LE240 V2 Processor All-in-one liquid cool...
Shop NowDeepCool LE360 V2 Processor All-in-one liquid cool...
Shop NowDeepCool FL12R-3 IN 1 Computer case Fan 12 cm Blac...
Shop NowDeepCool FL12-3 in 1 Computer case Fan 12 cm Black...
Shop NowDeepCool FL12 WH-3 in 1 Computer case Fan 12 cm Wh...
Shop NowLian Li GA II LITE Processor All-in-one liquid coo...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless 120 Reverse Blade Comp...
Shop NowLian Li 12RCL1W3B computer cooling system Computer...
Shop NowLian Li 12CL1 Computer case Fan 12 cm White
Shop NowLian Li 12CL1W3B computer cooling system Computer ...
Shop NowDeepCool LM240 Processor Liquid cooling kit 12 cm ...
Shop Nowbe quiet! PURE LOOP 3 Processor All-in-one liquid ...
Shop Nowbe quiet! PURE LOOP 3 Processor All-in-one liquid ...
Shop NowDeepCool FD12 ARGB-3 in 1 Computer case Fan 12 cm ...
Shop NowAntec Skeleton 240 Processor All-in-one liquid coo...
Shop NowDeepCool AK620 G2 Digital NYX Processor Air cooler...
Shop NowDeepCool AK700 Digital NYX Processor Air cooler 12...
Shop NowKolink Umbra Void 360 AIO Processor Liquid cooling...
Shop NowKolink Umbra Void AIO Processor Liquid cooling kit...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless 120 Reverse Blade Comp...
Shop NowSupermicro SNK-P0080AP4 computer cooling system Pr...
Shop Nowbe quiet! Light Wings 120mm ARGB PWM High Speed Fa...
Shop NowCoreParts MSPF1057 computer cooling system Cooler ...
Shop NowDeepCool AK620 ZERO DARK Processor Air cooler 12 c...
Shop NowNZXT F140 RGB DUO Twin Pack Computer case Fan 14 c...
Shop NowDeepCool AN600 Processor Air cooler 12 cm Aluminiu...
Shop NowDeepCool AK620 DIGITAL Processor Air cooler 12 cm ...
Shop NowAntec Symphony 360 ARGB White Processor All-in-one...
Shop NowHPE P49145-B21 Processor Heatsink/Radiator
Shop NowDeepCool MYSTIQUE 240 Processor All-in-one liquid ...
Shop NowDeepCool LS520S Processor All-in-one liquid cooler...
Shop NowNZXT RF-U36HF-W1 computer cooling system Computer ...
Shop NowNZXT RF-U24HF-B1 computer cooling system Computer ...
Shop NowValkyrie Dragonfang 240 Processor All-in-one liqui...
Shop NowCooler Master Mobius 120P ARGB White Edition 3-Pac...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless LCD 120 Reverse Blade ...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless LCD 120 Computer case ...
Shop NowDeepCool AK620 Digital PRO Processor Air cooler 12...
Shop NowGAMDIAS AURA GL360 V2 WH computer cooling system P...
Shop NowGAMDIAS AURA GL240 V2 computer cooling system Proc...
Shop NowGAMDIAS AURA GL360 V2 computer cooling system Proc...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM 3-Pack White Co...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM High Speed 3-Pa...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM 3-Pack Black Co...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM High Speed 3-Pa...
Shop NowValkyrie Dragonfang 240 Processor All-in-one liqui...
Shop NowNZXT F420 RGB Core Computer case Fan 14 cm Black 1...
Shop NowFractal Design Momentum 14 RGB Computer case Fan 1...
Shop NowDeepCool LS520 Processor All-in-one liquid cooler ...
Shop Nowbe quiet! DARK ROCK 5 Processor Air cooler 12 cm B...
Shop NowNoctua NH-L9x65 Processor Cooler 9.2 cm
Shop NowHPE 872452-001 computer cooling system Processor H...
Shop NowNZXT F420 RGB Core Computer case Fan 14 cm White 1...
Shop NowHYTE FAN- -FA12-SM-4 computer cooling system Proce...
Shop NowHYTE THICC FP12 Processor Fan 12 cm Black, White 3...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
DeepCool AK400 G2 Digital NYX Processo...
£50.95
£42.46
|
Popular
Noctua NH-L9x65 Processor Cooler 9.2 cm
£74.98
£62.48
|
HPE 872452-001 computer cooling system...
£59.40
£49.50
|
Bestseller
Supermicro SNK-P0080AP4 computer cooli...
£76.12
£63.43
|
Recommended
be quiet! Light Wings 120mm ARGB PWM H...
£52.27
£43.56
|
Hot Product
CoreParts MSPF1057 computer cooling sy...
£42.90
£35.75
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
R-AK400G2-BKNNMN-GJD-1
|
NH-L9X65
|
872452-001
|
SNK-P0080AP4
|
BL077
|
MSPF1057
|
| Manufacturer |
DeepCool
|
Noctua
|
HPE
|
Supermicro
|
be quiet!
|
CoreParts
|
| Type |
Air cooler
|
cooler
|
Heatsink/Radiator
|
Air cooler
|
fan
|
cooler
|
| Suitable location |
Processor
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|