JPL USB (Y) Training Lead
£18.91
£15.76
USB (Y) Training Lead, Quick Disconnect (QD)
- 2m training bottom lead / USB connection cable
- Connects two headset tops to a single headset adapter for training
- Rocker switch
- Compatible with JPL and Plantronics QD corded Headsets
- The Plantronics compatible Quick Disconnect (QD) capability allows the headset to detach without losing the call
More Information
| Product type | Cable |
|---|---|
| SKU | 575-276-001 |
| EAN | 5060126954514 |
| Manufacturer | JPL |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
USB (Y) Training Lead
Quick Disconnect cable required for telecom headsets to enable direct connection to most standard telephone system handsets.
Quick Disconnect cable required for telecom headsets to enable direct connection to most standard telephone system handsets.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Product type | Cable |
| Cable length | 2 m |
| Package type | Polybag |
| Brand compatibility | Any brand |
| Material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Compatibility | JPL, Plantronics QD |
| Illumination | Yes |
| Illumination colour | Red |
| Control type | Buttons |
| Country of origin | South Korea |
| Coiled cable | No |
| Technical details | |
| Product type | Cable |
| Cable length | 2 m |
| Package type | Polybag |
| Brand compatibility | Any brand |
| Material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Compatibility | JPL, Plantronics QD |
| Ports & interfaces | |
| Connector 1 | QD |
| Connector 2 | USB-A |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 2 m |
| Weight | 86 g |
| Power | |
|---|---|
| USB connector type | USB Type-A |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | South Korea |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
HP Poly Voyager Legend Charging Cable USB-A
Shop NowJPL BL-12+P Cable
Shop NowYealink BT51-A Dongle
Shop NowCoreParts MBXWHS-BA185 headphone/headset accessory
Shop NowAndrea Communications USB-UNIV Interface adapter
Shop NowHP Poly EncorePro HW530/540 Foam Ear Cushion (1 Pi...
Shop NowHP Poly Y Training Cable with QD Lock-Digital Head...
Shop NowOrosound over the ear cushions - Tilde Evo C
Shop NowOrosound on-ear cushions-Tilde Evo S
Shop NowPoly A10-11 QD to QD Adapter
Shop NowHP Poly Savi Office S2 Telephone Cable
Shop NowHP Poly EncorePro HW530/540 Large and Small Earloo...
Shop NowAndrea Communications EDU-USB USB adapter
Shop NowHP Poly Blackwire 3315/3325 Leatherette Ear Cushio...
Shop NowHP Poly Voyager Legend Charging Stand USB-A
Shop NowHP Poly Voyager 8200 Black Leatherette Ear Cushion...
Shop NowPoly DM15 to 6 Pin QD Cable (3M)
Shop NowHP Poly Voyager Legend Small Eartips and Foam Cove...
Shop NowHP Poly Savi 7200 Battery with Removal Tool
Shop NowSandberg Headset USB-C Controller, 1.5m
Shop NowYealink EHS35 Interface adapter
Shop NowHP Poly Voyager 5200 Large Eartips (3 Pieces)
Shop NowHP Poly APP-51 Electronic Hookswitch TAA
Shop NowHP Poly Voyager Legend Charging Case +USB-A Cable
Shop NowYealink 330100010014 headphone/headset accessory C...
Shop NowZebra KT-HSX100-MWS1-50 headphone/headset accessor...
Shop NowYealink DD10K DECT USB Dongle for T41S/T42S
Shop NowCoreParts MBXJA-BA0001 headphone/headset accessory...
Shop NowCoreParts Battery for Wireless Headset
Shop NowCoreParts Battery for Wireless Headset
Shop NowCoreParts Battery for Wireless Headset
Shop NowCoreParts Battery for Wireless Headset
Shop NowCoreParts MBXSO-BA0002 headphone/headset accessory...
Shop NowLindy BNX-60 and NC-60 Replacement Earpads, Colour...
Shop NowEPOS CSTD 17
Shop NowAgent AG22-0730 headphone/headset accessory Batter...
Shop NowEPOS CLS 01
Shop NowCoreParts MBXWHS-BA122 headphone/headset accessory...
Shop NowJPL BL-08+P Cable
Shop NowJPL BL-09+P Cable
Shop NowHP Poly Voyager 4300 Leatherette Ear Cushions (2 P...
Shop NowJabra GN1221 Sound limiter QD to RJ9
Shop NowHP Poly Savi Office Straight Plug Online Indicator
Shop NowDELL Pro Plus Wired/Wireless Headset Ear Cushions ...
Shop NowLogitech USB Headset Stereo H650e
Shop NowPoly EncorePro HW510V/520V Voice Tubes (10 Pieces)
Shop NowHP Poly Blackwire 5200 Y Training Cable
Shop NowHP Poly HIS Cable TAA
Shop NowJabra Engage Ear Cushions – 2 pieces for Mono
Shop NowJabra GN1216 Avaya Cord
Shop NowJabra 8800-01-94 headphone/headset accessory Cable
Shop NowJabra 8800-01-37 headphone/headset accessory Cable
Shop NowSandberg Cleaning Pen Kit for AirPods
Shop NowJabra GN1200
Shop NowJabra GN 1200 CC
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
JPL USB (Y) Training Lead
£18.91
£15.76
|
Jabra 8800-01-94 headphone/headset acc...
£21.54
£17.95
|
Hot Product
Jabra 8800-01-37 headphone/headset acc...
£21.54
£17.95
|
Bestseller
Jabra GN1200
£23.70
£19.75
|
New
Jabra GN1216 Avaya Cord
£22.44
£18.70
|
Popular
Jabra 8800-00-94 headphone/headset acc...
£15.80
£13.17
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
575-276-001
|
8800-01-94
|
8800-01-37
|
88001-99
|
88001-03
|
8800-00-94
|
| Manufacturer |
JPL
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
| Product type |
Cable
|
Cable
|
Cable
|
N/A
|
N/A
|
Cable
|