Alienware AW720M mouse Gaming Ambidextrous RF Wireless + Bluetooth Optical 26000 DPI
More Information
Reasons To Buy

Unleash max precision
Enjoy exceptional performance with 26,000 DPI, tracking of up to 650 IPS and sensors capable of handling up to 50G of max acceleration.Plus, reduce debounce time, boost precision and enhance accuracy with long-lasting optical switches and uniquely-designed, magnetically sprung, independent L/R keyplates that are faster, stiffer and more durable than traditional spring mechanisms.

Game uninterrupted
Marathon Gaming Welcomed
Connect via a USB-C Wireless Dongle and get up to 140 hours of robust, lag-free gaming. Alternatively, get up to 420 hours with a Bluetooth connection.
Battle Without Compromise
Magnetic snap-on charging is easy to connect and disconnect, enabling you to keep your mouse powered up, without compromising performance.
Every Minute Counts
Fast-charging provides up to 20 hours of gameplay, with only a five-minute charge.

Tri-mode connectivity
Experience silky-smooth, wired-like performance with a 2.4GHz USB-C Wireless Dongle that features 1000Hz Wireless Polling. Alternatively, connect your AW720M with a USB-C cord or via Bluetooth 5.1—the latter option being perfect for linking to mobile devices.

One-of-a-kind design
Complete Comfort
Seven programmable buttons and 3D-sculpted thumb grips pair with a slimmer, more symmetrical design for an enhanced, ambidextrous grip.
Premium Style
When it comes to looks, the AW720M is in a class of its own, thanks to iconic Alienware design and AlienFX RGB lighting that syncs with the Alienware Command Center.
Finishing Details
A sleek Lunar Light color option compliments a surface that’s smooth to the touch and stain resistant—for a gaming experience as stunning as it is powerful.
Description
Specifications
| Mouse | |
|---|---|
| Number of movement resolution modes | 5 |
| Acceleration (max) | 50 G |
| Buttons durability (million clicks) | 70 |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Wireless range | 10 m |
| Purpose | Gaming |
| Movement resolution | 26000 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 8 |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Input device | |
| Number of movement resolution modes | 5 |
| Acceleration (max) | 50 G |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Wireless range | 10 m |
| Purpose | Gaming |
| Movement resolution | 26000 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 8 |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Ports & interfaces | |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Wireless range | 10 m |
| Design | |
| Illumination colour | Multi |
| Product colour | Grey |
| Form factor | Ambidextrous |
| Illumination | Yes |
| Technical details | |
| Weight | 90 g |
| Product colour | Grey |
| Form factor | Ambidextrous |
| Rechargeable | Yes |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Illumination | Yes |
| Battery low indication | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Ergonomics | |
| Buttons durability (million clicks) | 70 |
| Wireless range | 10 m |
| Rechargeable | Yes |
| Power | |
| Battery capacity | 500 mAh |
| Power source | Batteries/Cable |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery type | Built-in battery |
| Rechargeable | Yes |
| Battery life (max) | 420 h |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 90 g |
| Width | 62 mm |
| Depth | 125 mm |
| Height | 37.5 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Other features | |
| Battery low indication | Yes |
| Weight | 90 g |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
ASUS ROG Strix Impact III Wireless mouse Gaming Am...
Shop NowContour Design Active Key Contour ClassicClean Med...
Shop NowMicrosoft Surface Arc mouse Travel Ambidextrous Bl...
Shop NowMicrosoft Surface mouse Office Bluetooth BlueTrack
Shop NowContour Design Active Key Contour QuickClean Medic...
Shop NowContour Design Active Key Contour QuickClean Medic...
Shop NowMicrosoft Surface Arc mouse Travel Ambidextrous Bl...
Shop NowContour Design Active Key Contour QuickClean Medic...
Shop NowContour Design Unimouse Left-Handed Wireless
Shop NowLogitech MX Master 3S mouse Universal Right-hand R...
Shop NowCHERRY XTRFY M68 Wireless
Shop NowCHERRY XTRFY M68 Wireless
Shop NowContour Design Unimouse Left-Handed Wired
Shop NowContour Design Unimouse Right-Handed Wired
Shop NowASUS ROG Gladius III Wireless Aimpoint White mouse...
Shop NowASUS ROG Gladius III Wireless AimPoint mouse Gamin...
Shop NowEndgame Gear OP1we mouse Gaming Right-hand USB Typ...
Shop NowHP 925 Ergonomic Vertical Mouse
Shop NowLogitech MX Anywhere 3S
Shop NowLogitech MX Anywhere 3S
Shop Now3Dconnexion CadMouse Compact Wireless (USB-C)
Shop NowR-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Break with brea...
Shop NowASUS ROG Harpe Ace Aim Lab Edition mouse Gaming Am...
Shop NowASUS ROG Keris Wireless AimPoint mouse Gaming Righ...
Shop NowEndgame Gear XM2w 4k v2 Wireless Gaming Mouse - Wh...
Shop Nowbe quiet! Dark Perk | Ergo mouse Gaming Right-hand...
Shop Nowbe quiet! Dark Perk | Sym mouse Gaming Right-hand ...
Shop NowFellowes Vertical Wireless Mouse Breyta Plus+ Ergo...
Shop NowFellowes Vertical Wireless Mouse Breyta Plus+ Ergo...
Shop NowFellowes Breyta Plus+ Vertical Mouse - Small Right
Shop NowEndgame Gear OP1 8K V2 mouse Gaming Right-hand USB...
Shop NowEndgame Gear OP1W 4K V2 mouse Gaming Right-hand RF...
Shop NowLogitech 910-007260 mouse Office Right-hand RF Wir...
Shop NowEndgame Gear XM2w 4k v2 Wireless Gaming Mouse - Bl...
Shop NowEndgame Gear OP1 8K V2 mouse Gaming Right-hand USB...
Shop NowEndgame Gear OP1 8K V2 mouse Gaming Right-hand USB...
Shop NowEndgame Gear XM2we mouse Gaming Right-hand RF Wire...
Shop NowHP 700 Rechargeable Wireless Mouse
Shop NowLogitech G PRO X SUPERLIGHT Wireless Gaming Mouse
Shop NowRazer Basilisk V3 35K mouse Gaming Right-hand Opti...
Shop NowMicrosoft 3YR-00006 mouse Office Bluetooth BlueTra...
Shop NowFellowes 9894501 mouse Office Ambidextrous RF Wire...
Shop NowFellowes 9894701 mouse Office Ambidextrous RF Wire...
Shop NowFellowes Ambidextrous Vertical Mouse - Small Wirel...
Shop NowCorsair IRONCLAW RGB mouse Gaming Right-hand USB T...
Shop NowEvoluent VM3R mouse Universal Right-hand USB Type-...
Shop NowRazer Mamba Elite mouse Gaming Right-hand USB Type...
Shop NowEvoluent VMSR mouse Right-hand USB Type-A 1200 DPI
Shop NowMad Catz R.A.T. 6+ mouse Gaming Right-hand USB Typ...
Shop NowEvoluent Verticalmouse 4 mouse Office Bluetooth Op...
Shop NowR-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Break with brea...
Shop NowMicrosoft RJN-00002 mouse Office Ambidextrous Blue...
Shop NowEvoluent VMDMW mouse Right-hand RF Wireless Laser
Shop NowEvoluent VMDSW mouse Office Right-hand RF Wireless...
Shop NowEvoluent VMDLW mouse Office Right-hand RF Wireless...
Shop NowMad Catz R.A.T. DWS mouse Gaming Right-hand RF Wir...
Shop NowASUS ROG Keris Wireless AimPoint mouse Gaming Righ...
Shop NowLogitech G G502 X LIGHTSPEED Wireless Gaming Mouse
Shop NowEvoluent VerticalMouse 4 mouse Right-hand RF Wirel...
Shop NowEvoluent VM4L mouse Office Left-hand USB Type-A Op...
Shop NowLogitech Lift Vertical Ergonomic Mouse for Busines...
Shop NowLogitech Lift Left Vertical Ergonomic Mouse
Shop NowEvoluent VM4S mouse Office USB Type-A
Shop NowEvoluent VM4RM mouse Right-hand Bluetooth Optical
Shop NowMad Catz R.A.T 8+ ADV mouse Gaming Right-hand USB ...
Shop NowLogitech M510 mouse Office Ambidextrous RF Wireles...
Shop NowHP 925 Ergonomic Vertical Mouse
Shop NowR-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Break with brea...
Shop NowRazer DeathAdder V3 Pro mouse Gaming Right-hand RF...
Shop NowContour Design Unimouse Right-Handed Wireless
Shop NowLogitech Wireless Mouse M510
Shop NowEvoluent VerticalMouse 4 mouse Office Right-hand U...
Shop NowHP X500 Wired Mouse
Shop NowEvoluent VM4RW mouse RF Wireless Laser
Shop NowLogitech MX Master 3S for Business
Shop NowAlienware AW620M mouse Gaming Right-hand RF Wirele...
Shop NowRazer Pro Click V2 mouse Gaming Right-hand RF Wire...
Shop NowHyperX Pulsefire Haste 2 - Gaming Mouse (White)
Shop NowHyperX Pulsefire Haste 2 - Wireless Gaming Mouse (...
Shop NowRazer Cobra mouse Gaming Right-hand RF Wireless Op...
Shop NowApple Magic mouse Office Ambidextrous Bluetooth
Shop NowHP 635 Multi-Device Wireless Mouse
Shop NowCHERRY XTRFY M42 RGB mouse Gaming Ambidextrous RF ...
Shop NowLogitech MX Anywhere 3S for Business
Shop NowRazer Basilisk V3 Pro mouse Right-hand RF Wireless...
Shop NowRazer Basilisk Mobile mouse Gaming Right-hand RF W...
Shop NowLogitech MX Vertical
Shop NowR-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Break with brea...
Shop NowKensington Expert Mouse Wired Trackball
Shop NowApple Magic mouse Office Ambidextrous Bluetooth
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
Alienware AW720M mouse Gaming Ambidext...
£81.52
£67.93
|
Bestseller
Kensington Expert Mouse Wired Trackball
£103.19
£85.99
|
New
Evoluent VerticalMouse 4 mouse Right-h...
£114.60
£95.50
|
Popular
Logitech M510 mouse RF Wireless Laser
£91.74
£76.45
|
Evoluent VM4L mouse Office Left-hand U...
£94.54
£78.78
|
Hot Product
Evoluent VM4S mouse Office USB Type-A
£94.54
£78.78
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AW720M-G-DEAM
|
64325
|
VM4SW
|
910-001826
|
VM4L
|
VM4S
|
| Manufacturer |
Alienware
|
Kensington
|
Evoluent
|
Logitech
|
Evoluent
|
Evoluent
|
| Buttons quantity |
8
|
4
|
6
|
5
|
6
|
6
|
| Movement detection technology |
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Laser
|
Optical
|
N/A
|
| Purpose |
gaming
|
office
|
N/A
|
N/A
|
office
|
office
|
| Device interface |
RF Wireless + Bluetooth
|
USB Type-A
|
RF Wireless
|
RF Wireless
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| Scroll type |
Wheel
|
Ring
|
Wheel
|
N/A
|
Wheel
|
Wheel
|
| Connectivity technology |
N/A
|
Wired
|
N/A
|
N/A
|
Wired
|
Wired
|