R-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Break with break software, large (hand size ≥ 185 mm), left-handed, Bluetooth, black
- With 3-in-1 connection: Bluetooth, wireless via dongle, and with cable. The included cable can be used for both charging your device and connecting with your computer
More Information
Reasons To Buy

Reminds you to take breaks
The R-Go Break mouse contains an LED light controlled by the R-Go Break software. This light changes colour, like a traffic light. When the light turns green, it means you are working healthily. Orange indicates it’s time for a short break and red means you’ve been working too long. This gives you positive feedback on your working behaviour.

Mouse movements from the arm
The vertical shape of the R-Go HE mouse ensures that you move the mouse with your arm instead of the wrist. This relieves small muscles and tendons in the wrist and hand and can prevent annoying complaints such as CANS. The mouse is intentionally lightweight, so you need less muscle tension to move it.

For relaxed mouse usage
With this ergonomic mouse, your hand has a natural and relaxed position. The round design fits your hand precisely, so it is fully supported. The thumb and little finger support surfaces prevent the fingers from sliding down. This provides even more relaxation and comfort during mouse usage!
Description
Specifications
| Mouse | |
|---|---|
| Number of movement resolution modes | 5 |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Wireless range | 10 m |
| Movement resolution | 2400 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Connectivity technology | Wireless |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 5 |
| Device interface | Bluetooth |
| Input device | |
| Number of movement resolution modes | 5 |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Wireless range | 10 m |
| Movement resolution | 2400 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 5 |
| Device interface | Bluetooth |
| Ports & interfaces | |
| Wireless range | 10 m |
| Cable length | 1 m |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Form factor | Left-hand |
| Material | Plastic |
| LED indicators | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Receiver type | Nano receiver |
| Ergonomic design | Yes |
| Vertical design | Yes |
| Receiver | |
| Receiver type | Nano receiver |
| Technical details | |
| Weight | 140 g |
| Product colour | Black |
| Form factor | Left-hand |
| Plug and Play | Yes |
| Material | Plastic |
| LED indicators | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Rechargeable | Yes |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Ergonomic design | Yes |
| Connectivity technology | Wireless |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Ergonomics | |
| Plug and Play | Yes |
| Wireless range | 10 m |
| LED indicators | Yes |
| Cable length | 1 m |
| Rechargeable | Yes |
| Ergonomic design | Yes |
| Vertical design | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Battery capacity | 500 mAh |
| Power source | Batteries |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery type | Built-in battery |
| Rechargeable | Yes |
| Battery recharge time | 2 h |
| Battery life (max) | 150 h |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Battery width | 2.1 cm |
| Battery depth | 3.7 cm |
| Battery height | 9 mm |
| Battery weight | 11 g |
| Weight | 140 g |
| Width | 91 mm |
| Depth | 112 mm |
| Height | 80 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 292 g |
| Package width | 112 mm |
| Package depth | 140 mm |
| Package height | 92 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Receiver included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Receiver type | Nano receiver |
| Packaging content | |
| Receiver included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Receiver type | Nano receiver |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Master (outer) case width | 575 mm |
| Master (outer) case length | 575 mm |
| Master (outer) case height | 190 mm |
| Master (outer) case gross weight | 15.3 kg |
| Products per master (outer) case | 50 pc(s) |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Other features | |
| Weight | 140 g |
| Connectivity technology | Wireless |
| Warranty period | 2 year(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Contour Design Active Key Contour QuickClean Medic...
Shop NowContour Design Active Key Contour ClassicClean Med...
Shop NowMicrosoft Surface Arc mouse Travel Ambidextrous Bl...
Shop NowMicrosoft Surface mouse Office Bluetooth BlueTrack
Shop NowContour Design Active Key Contour QuickClean Medic...
Shop NowMicrosoft Surface Arc mouse Travel Ambidextrous Bl...
Shop NowContour Design Active Key Contour QuickClean Medic...
Shop NowHP 925 Ergonomic Vertical Mouse
Shop NowRazer Basilisk V3 35K mouse Gaming Right-hand Opti...
Shop NowLogitech 910-007260 mouse Office Right-hand RF Wir...
Shop NowContour Design Unimouse Left-Handed Wireless
Shop NowCHERRY XTRFY M68 Wireless
Shop NowCHERRY XTRFY M68 Wireless
Shop NowContour Design Unimouse Right-Handed Wireless
Shop NowContour Design Unimouse Left-Handed Wired
Shop NowContour Design Unimouse Right-Handed Wired
Shop NowASUS ROG Gladius III Wireless Aimpoint White mouse...
Shop NowASUS ROG Gladius III Wireless AimPoint mouse Gamin...
Shop NowEndgame Gear OP1we mouse Gaming Right-hand USB Typ...
Shop NowHP 700 Rechargeable Wireless Mouse
Shop NowLogitech MX Anywhere 3S
Shop NowLogitech MX Anywhere 3S
Shop Now3Dconnexion CadMouse Compact Wireless (USB-C)
Shop NowR-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Break with brea...
Shop NowASUS ROG Harpe Ace Aim Lab Edition mouse Gaming Am...
Shop NowEndgame Gear OP1W 4K V2 mouse Gaming Right-hand RF...
Shop Nowbe quiet! Dark Perk | Ergo mouse Gaming Right-hand...
Shop Nowbe quiet! Dark Perk | Sym mouse Gaming Right-hand ...
Shop NowFellowes Vertical Wireless Mouse Breyta Plus+ Ergo...
Shop NowFellowes Breyta Plus+ Vertical Mouse - Small Right
Shop NowEndgame Gear OP1 8K V2 mouse Gaming Right-hand USB...
Shop NowEndgame Gear OP1W 4K V2 mouse Gaming Right-hand RF...
Shop NowEndgame Gear XM2w 4k v2 Wireless Gaming Mouse - Wh...
Shop NowLogitech G PRO X SUPERLIGHT Wireless Gaming Mouse
Shop NowEndgame Gear XM2w 4k v2 Wireless Gaming Mouse - Bl...
Shop NowEndgame Gear OP1 8K V2 mouse Gaming Right-hand USB...
Shop NowEndgame Gear OP1 8K V2 mouse Gaming Right-hand USB...
Shop NowLogitech MX Master 3S mouse Universal Right-hand R...
Shop NowEndgame Gear XM2we mouse Gaming Right-hand RF Wire...
Shop NowASUS ROG Keris II Origin BLK mouse Gaming Right-ha...
Shop NowASUS ROG Keris II Origin WHT mouse Gaming Right-ha...
Shop NowFellowes Ambidextrous Vertical Mouse - Small Wirel...
Shop NowASUS ROG Gladius III mouse Gaming Right-hand USB T...
Shop NowMicrosoft 3YR-00006 mouse Office Bluetooth BlueTra...
Shop NowEvoluent VMDLW mouse Office Right-hand RF Wireless...
Shop NowEvoluent VMDSW mouse Office Right-hand RF Wireless...
Shop NowEvoluent VMDMW mouse Right-hand RF Wireless Laser
Shop NowMad Catz R.A.T. 6+ mouse Gaming Right-hand USB Typ...
Shop NowFellowes 9894701 mouse Office Ambidextrous RF Wire...
Shop NowFellowes 9894501 mouse Office Ambidextrous RF Wire...
Shop NowASUS ROG Keris Wireless AimPoint mouse Gaming Righ...
Shop NowCorsair IRONCLAW RGB mouse Gaming Right-hand USB T...
Shop NowEvoluent VMSR mouse Right-hand USB Type-A 1200 DPI
Shop NowEvoluent Verticalmouse 4 mouse Bluetooth Optical 2...
Shop NowEvoluent VM4RM mouse Right-hand Bluetooth Optical
Shop NowEvoluent VM4S mouse Office USB Type-A
Shop NowEvoluent VM4L mouse Office Left-hand USB Type-A Op...
Shop NowEvoluent VerticalMouse 4 mouse Right-hand RF Wirel...
Shop NowMad Catz R.A.T 8+ ADV mouse Gaming Right-hand USB ...
Shop NowASUS ROG Keris Wireless AimPoint mouse Gaming Righ...
Shop NowLogitech G G502 X LIGHTSPEED Wireless Gaming Mouse
Shop NowLogitech MX Master 3S Performance Wireless Mouse
Shop NowLogitech Lift Left Vertical Ergonomic Mouse
Shop NowMad Catz R.A.T. DWS mouse Gaming Right-hand RF Wir...
Shop NowLogitech M510 mouse Office Ambidextrous RF Wireles...
Shop NowHP 925 Ergonomic Vertical Mouse
Shop NowRazer DeathAdder V3 Pro mouse Gaming Right-hand RF...
Shop NowLogitech Wireless Mouse M510
Shop NowLogitech Lift Vertical Ergonomic Mouse for Busines...
Shop NowCorsair M65 RGB ULTRA mouse Gaming Right-hand USB ...
Shop NowRazer Cobra mouse Gaming Right-hand RF Wireless Op...
Shop NowLogitech MX Anywhere 3S for Business
Shop NowLogitech MX Master 3S for Business
Shop NowEvoluent VerticalMouse 4 mouse Office Right-hand U...
Shop NowEvoluent VM4RW mouse RF Wireless Laser
Shop NowRazer Basilisk V3 Pro mouse Right-hand RF Wireless...
Shop NowHP X500 Wired Mouse
Shop NowHyperX Pulsefire Haste 2 - Wireless Gaming Mouse (...
Shop NowHyperX Pulsefire Haste 2 - Gaming Mouse (White)
Shop NowHP 635 Multi-Device Wireless Mouse
Shop NowCHERRY XTRFY M42 RGB mouse Gaming Ambidextrous RF ...
Shop NowLogitech MX Master 3S Performance Wireless Mouse
Shop NowRazer Pro Click V2 mouse Gaming Right-hand RF Wire...
Shop NowApple Magic mouse Office Ambidextrous Bluetooth
Shop NowRazer Basilisk Mobile mouse Gaming Right-hand RF W...
Shop NowLogitech MX Vertical
Shop NowR-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Break with brea...
Shop NowKensington Expert Mouse Wired Trackball
Shop NowApple Magic mouse Office Ambidextrous Bluetooth
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
R-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Bre...
£82.38
£68.65
|
Bestseller
Kensington Expert Mouse Wired Trackball
£98.28
£81.90
|
New
Evoluent VerticalMouse 4 mouse Right-h...
£114.60
£95.50
|
Popular
Logitech M510 mouse RF Wireless Laser
£91.74
£76.45
|
Evoluent VM4L mouse Office Left-hand U...
£94.54
£78.78
|
Hot Product
Evoluent VM4S mouse Office USB Type-A
£94.54
£78.78
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RGOHELELAWL
|
64325
|
VM4SW
|
910-001826
|
VM4L
|
VM4S
|
| Manufacturer |
R-Go Tools
|
Kensington
|
Evoluent
|
Logitech
|
Evoluent
|
Evoluent
|
| Buttons quantity |
5
|
4
|
6
|
5
|
6
|
6
|
| Movement detection technology |
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Laser
|
Optical
|
N/A
|
| Purpose |
N/A
|
office
|
N/A
|
N/A
|
office
|
office
|
| Device interface |
Bluetooth
|
USB Type-A
|
RF Wireless
|
RF Wireless
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| Scroll type |
Wheel
|
Ring
|
Wheel
|
N/A
|
Wheel
|
Wheel
|
| Connectivity technology |
Wireless
|
Wired
|
N/A
|
N/A
|
Wired
|
Wired
|