Contour Design Active Key Contour ClassicClean Medical Mouse IP68 Scroll Sensor Wired Black PMH1
£80.57
£67.14
Contour Active Key ClassicClean Medical Mouse IP68 Scroll Sensor Wired Black PMH1
- Easy-To-Use Scroll Wheel Sensor
- 2 Hard Cover Mouse Buttons
- Silicone Membrane for Utmost Hygiene
- 1000 dpi Optical System
- Protection Class IP68 Fully Sealed
More Information
| SKU | AK-PMH1OS-US-B |
|---|---|
| EAN | 7061115603794 |
| Manufacturer | Contour Design |
| Availability | Y |
| Product Family | Active Key |
Description
ClassicClean medical mouse is made for hygiene-strict areas across healthcare, dentistry, and laboratories, combining familiar typing and easy-to-disinfect durable design.
During transition to Contour Active Key, this product may be delivered with Cherry branding.
DEPENDABLE HYGIENE, DAY AFTER DAY.
Fully sealed, IP68-rated medical mouse designed for washable and wipeable disinfection in hygiene-strict environments.
SIMPLE UPKEEP FOR ROUTINE CLEANING.
Smooth, sealed surfaces support straightforward wipe-downs and reliable disinfection as part of everyday routines.
COMFORTABLE FOR EVERY USER.
Ambidextrous, standard-size design supports left- and right-handed use and stays comfortable even with gloves on.
PRECISE CONTROL FOR DAILY WORK.
1000 DPI optical sensor provides consistent tracking for accurate navigation and documentation, even on glossy surfaces.
READY FOR CLINICAL IT DEPLOYMENT FROM OPERATING ROOM TO RECEPTION.
Works with Windows, Linux, Android and macOS via USB-A (wired or 2.4 GHz wireless, model dependent) and meets key requirements: EN60601-1-2, CE, FCC, RoHS and REACH. Available in wired and wireless versions for full flexibility.
During transition to Contour Active Key, this product may be delivered with Cherry branding.
DEPENDABLE HYGIENE, DAY AFTER DAY.
Fully sealed, IP68-rated medical mouse designed for washable and wipeable disinfection in hygiene-strict environments.
SIMPLE UPKEEP FOR ROUTINE CLEANING.
Smooth, sealed surfaces support straightforward wipe-downs and reliable disinfection as part of everyday routines.
COMFORTABLE FOR EVERY USER.
Ambidextrous, standard-size design supports left- and right-handed use and stays comfortable even with gloves on.
PRECISE CONTROL FOR DAILY WORK.
1000 DPI optical sensor provides consistent tracking for accurate navigation and documentation, even on glossy surfaces.
READY FOR CLINICAL IT DEPLOYMENT FROM OPERATING ROOM TO RECEPTION.
Works with Windows, Linux, Android and macOS via USB-A (wired or 2.4 GHz wireless, model dependent) and meets key requirements: EN60601-1-2, CE, FCC, RoHS and REACH. Available in wired and wireless versions for full flexibility.
Specifications
| Mouse | |
|---|---|
| Buttons type | Touch buttons |
| International Protection (IP) code | IP68 |
| Purpose | Medical |
| Recommended usage | Universal |
| Scroll | Yes |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Scroll type | Touch |
| Connectivity technology | Wired |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 2 |
| Device interface | USB Type-A |
| Input device | |
| Buttons type | Touch buttons |
| Purpose | Medical |
| Recommended usage | Universal |
| Scroll | Yes |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Scroll type | Touch |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 2 |
| Device interface | USB Type-A |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.8 m |
| Design | |
| Country of origin | China |
| International Protection (IP) code | IP68 |
| Product colour | Black |
| Form factor | Ambidextrous |
| Illumination | No |
| Mouse size | M |
| Protection features | Waterproof |
| Technical details | |
| Weight | 100 g |
| International Protection (IP) code | IP68 |
| Product colour | Black |
| Form factor | Ambidextrous |
| Illumination | No |
| Connectivity technology | Wired |
| Packaging content | Mouse,Manual |
| Ergonomics | |
| Cable length | 1.8 m |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 100 g |
| Width | 64 mm |
| Depth | 114 mm |
| Height | 37 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 200 g |
| Package width | 115 mm |
| Package depth | 135 mm |
| Package height | 45 mm |
| Receiver included | No |
| Packaging content | |
| Receiver included | No |
| Other features | |
| Packaging content | Mouse,Manual |
| Weight | 100 g |
| International Protection (IP) code | IP68 |
| Connectivity technology | Wired |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 425 mm |
| Master (outer) case length | 490 mm |
| Master (outer) case height | 447 mm |
| Master (outer) case gross weight | 10.7 kg |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Country of origin | China |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Endgame Gear XM2we mouse Gaming Right-hand RF Wire...
Shop NowMad Catz R.A.T. DWS mouse Gaming Right-hand RF Wir...
Shop NowLogitech Pro X Superlight 2 SE mouse Gaming Right-...
Shop NowUrban Factory ERGO PRO MAX: WIRELESS RIGHT HAND MO...
Shop NowLogitech Lift Left Vertical Ergonomic Mouse
Shop NowLogitech Lift Vertical Ergonomic Mouse for Busines...
Shop NowLogitech G G502 X Gaming Mouse
Shop NowCHERRY XTRFY M68 Wireless
Shop NowLogitech G G502 X LIGHTSPEED Wireless Gaming Mouse
Shop NowCHERRY XTRFY M68 Wireless
Shop NowEndgame Gear OP1 8K V2 mouse Gaming Right-hand USB...
Shop NowASUS ROG Keris Wireless AimPoint mouse Gaming Righ...
Shop NowASUS ROG Keris Wireless AimPoint mouse Gaming Righ...
Shop NowASUS ROG Harpe Ace Aim Lab Edition mouse Gaming Am...
Shop NowR-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Break with brea...
Shop Now3Dconnexion CadMouse Compact Wireless (USB-C)
Shop NowMad Catz R.A.T 8+ ADV mouse Gaming Right-hand USB ...
Shop NowEvoluent VerticalMouse 4 mouse Right-hand RF Wirel...
Shop NowLogitech MX Anywhere 3S
Shop NowLogitech MX Anywhere 3S
Shop NowContour Design Unimouse Right-Handed Wireless
Shop NowHP 925 Ergonomic Vertical Mouse
Shop NowContour Design Unimouse Left-Handed Wired
Shop NowContour Design Unimouse Right-Handed Wired
Shop NowASUS ROG Harpe Ace Aim Lab Edition mouse Gaming Am...
Shop NowEndgame Gear OP1we mouse Gaming Right-hand USB Typ...
Shop NowRazer Viper V3 HyperSpeed mouse Gaming Right-hand ...
Shop NowEndgame Gear OP1W 4K V2 mouse Gaming Right-hand RF...
Shop NowASUS ROG Gladius III Wireless AimPoint mouse Gamin...
Shop NowASUS ROG Gladius III Wireless Aimpoint White mouse...
Shop NowASUS ROG Strix Impact III Wireless mouse Gaming Am...
Shop NowEndgame Gear OP1 8K V2 mouse Gaming Right-hand USB...
Shop Nowbe quiet! Dark Perk | Ergo mouse Gaming Right-hand...
Shop NowEvoluent VM4L mouse Office Left-hand USB Type-A Op...
Shop NowEvoluent VM4S mouse Office USB Type-A
Shop Nowbe quiet! Dark Perk | Sym mouse Gaming Right-hand ...
Shop NowEvoluent VM4RM mouse Right-hand Bluetooth Optical
Shop NowHP 700 Rechargeable Wireless Mouse
Shop NowMicrosoft Surface Arc mouse Travel Ambidextrous Bl...
Shop NowEvoluent VMSR mouse Right-hand USB Type-A 1200 DPI
Shop NowMicrosoft Surface mouse Office Bluetooth BlueTrack
Shop NowAlienware Pro Wireless Gaming mouse Ambidextrous R...
Shop NowEvoluent VM3R mouse Universal Right-hand USB Type-...
Shop NowFellowes Ambidextrous Vertical Mouse - Small Wirel...
Shop NowAlienware Pro Wireless Gaming mouse Ambidextrous R...
Shop NowMicrosoft RJN-00002 mouse Office Ambidextrous Blue...
Shop NowEvoluent VMDMW mouse Right-hand RF Wireless Laser
Shop NowEvoluent VMDSW mouse Office Right-hand RF Wireless...
Shop NowEvoluent VMDLW mouse Office Right-hand RF Wireless...
Shop NowEndgame Gear OP1 8K V2 mouse Gaming Right-hand USB...
Shop NowMicrosoft 3YR-00006 mouse Office Bluetooth BlueTra...
Shop NowLogitech 910-007260 mouse Office Right-hand RF Wir...
Shop NowContour Design Unimouse Left-Handed Wireless
Shop NowRazer Cobra Gengar Edition mouse Gaming Right-hand...
Shop NowHP 635 Multi-Device Wireless Mouse
Shop NowASUS ROG Gladius III mouse Gaming Right-hand USB T...
Shop NowLogitech M510 mouse Office Ambidextrous RF Wireles...
Shop NowFellowes Vertical Wireless Mouse Breyta Plus+ Ergo...
Shop NowHP 150 Wired Mouse
Shop NowRazer Cobra HyperSpeed mouse Gaming Right-hand RF ...
Shop NowLogitech MX Master 3S mouse Universal Right-hand R...
Shop NowDELL Pro Premium Mouse - MS900
Shop NowFellowes 9894501 mouse Office Ambidextrous RF Wire...
Shop NowLogitech Wireless Mouse M510
Shop NowR-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Break with brea...
Shop NowHP 925 Ergonomic Vertical Mouse
Shop NowFellowes 9894701 mouse Office Ambidextrous RF Wire...
Shop NowLogitech G PRO X SUPERLIGHT Wireless Gaming Mouse
Shop NowEvoluent VM4RW mouse RF Wireless Laser
Shop NowRazer Viper V3 Pro SE mouse Gaming Right-hand RF W...
Shop NowRazer Mamba Elite mouse Gaming Right-hand USB Type...
Shop NowRazer Basilisk Mobile mouse Gaming Right-hand RF W...
Shop NowHyperX Pulsefire Haste 2 - Wireless Gaming Mouse (...
Shop NowRazer Cobra mouse Gaming Right-hand RF Wireless Op...
Shop NowApple Magic mouse Office Ambidextrous Bluetooth
Shop NowHP 635 Multi-Device Wireless Mouse
Shop NowRazer Basilisk V3 Pro mouse Right-hand RF Wireless...
Shop NowLogitech G PRO X SUPERLIGHT Wireless Gaming Mouse
Shop NowLogitech MX Anywhere 3S for Business
Shop NowRazer Basilisk V3 X HyperSpeed mouse Gaming Right-...
Shop NowCHERRY XTRFY M42 RGB mouse Gaming Ambidextrous RF ...
Shop NowLogitech MX Master 3S for Business
Shop NowR-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Break with brea...
Shop NowLogitech MX Vertical
Shop NowKensington Expert Mouse Wireless Trackball
Shop NowEvoluent VerticalMouse 4 mouse Office Right-hand U...
Shop NowRazer Cobra mouse Gaming Right-hand Optical 8500 D...
Shop NowLogitech G PRO X SUPERLIGHT Wireless Gaming Mouse
Shop NowLenovo Go Multi-Device mouse Office Ambidextrous R...
Shop NowApple Magic mouse Office Ambidextrous Bluetooth
Shop NowContour Design Active Key Contour ClassicClean Med...
Shop NowContour Design Active Key Contour ClassicClean Med...
Shop NowContour Design Active Key Contour QuickClean Medic...
Shop NowContour Design Active Key Contour QuickClean Medic...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Contour Design Active Key Contour Clas...
£80.57
£67.14
|
New
Evoluent VerticalMouse 4 mouse Right-h...
£114.60
£95.50
|
Popular
Logitech M510 mouse RF Wireless Laser
£104.28
£86.90
|
Recommended
Evoluent VM4L mouse Office Left-hand U...
£94.54
£78.78
|
Hot Product
Evoluent VM4S mouse Office USB Type-A
£94.54
£78.78
|
Bestseller
Evoluent VerticalMouse 4 mouse Office...
£94.38
£78.65
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AK-PMH1OS-US-B
|
VM4SW
|
910-001826
|
VM4L
|
VM4S
|
VM4R
|
| Manufacturer |
Contour Design
|
Evoluent
|
Logitech
|
Evoluent
|
Evoluent
|
Evoluent
|
| Buttons quantity |
2
|
6
|
5
|
6
|
6
|
6
|
| Movement detection technology |
Optical
|
Optical
|
Laser
|
Optical
|
N/A
|
Laser
|
| Purpose |
Medical
|
N/A
|
N/A
|
office
|
office
|
office
|
| Device interface |
USB Type-A
|
RF Wireless
|
RF Wireless
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| Scroll type |
Touch
|
Wheel
|
N/A
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
| Connectivity technology |
Wired
|
N/A
|
N/A
|
Wired
|
Wired
|
N/A
|